خدمات فاضلاب و لوله بازکنیخدمات

برای رفع گرفتگی سینک ظرفشویی چکار کنیم

اگر شما هم در منزل با گرفتگی سینک ظرفشویی روبرو شده اید حتماً می دانید که این گرفتگی بیشتر به دلیل خرده های مواد غذایی و ریختن روغن داخل لوله می باشد اگر شما روغن و مواد غذایی را داخل سینک ظرفشویی نریزید احتمالاً تا سال ها دچار گرفتگی سینک ظرفشویی نخواهید شد ما در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم به این سوال شما که : برای رفع گرفتگی سینک ظرفشویی چکار کنیم؟ پاسخ دهیم. با ما همراه باشید

گرفتگی سینک ظرفشویی و اقدامات قبل از آن :

گرفتگی سینک ظرفشویی یکی از دردسر های بزرگی است که خانم ها در منازل با آن سروکار دارند . اقداماتی که تا قبل از گرفتگی سینک باید انجام دهید ، عبارت اند از :

 • بالا آمدن کف از لوله
 • بالا زدن فاضلاب و آب از لوله
 • بد بو بودن فاضلاب
 • جمع شدن حشرات موذی در کنار لوله
 • صدای قل قل آب

وقتی که شما متوجه یکی از این علائم شدید، باید بدانید که اگر شما هیچ اقدامی نکنید به زودی سینک ظرفشویی شما به طور کلی می گیرد و شما حتما نیاز دارید که لوله آشپزخانه را به کمک شرکت های لوله بازکنی و با پرداخت هزینه، باز کنید پس بهتر است که گرفتگی سینک را همان روزهای اول برطرف کنید تا لوله مسدود نشود و شما هم مجبور به پرداخت هزینه های بیشتر نشوید البته قبل از هر چیز باید بدانید که دلیل این گرفتگی چیست؟ سپس آن را بررسی کرده و از راه هایی که در ادامه برای شما بیان می‌کنیم استفاده کنید تا گرفتگی را برطرف کنید.

علت گرفتگی سینک ظرفشویی

 گرفتگی سینک ظرفشویی

چه چیزی باعث گرفتگی سینک ظرفشویی می شود؟ علت گرفتگی سینک ظرفشویی عبارت اند از :

 1. مو ، پرز فرش و …
 2. جرم و رسوب
 3. کم بودن شیب لوله
 4. ورود پسمانده های غذای ، سبزیجات و میوه به داخل لوله .
 5. چربی و روغن

زمانی که ظرف های روغنی را با آب سرد می شویید روغن ظروف داخل دیواره لوله می چسبد و هر چیزی هم که وارد لوله شود به آن می چسبد و باعث کوچک شدن قطر لوله و در نهایت باعث گرفتگی لوله سینک ظرفشویی شما می شود پس حتما با آب داغ ظرف ها را بشویید تا از همچین خطایی جلوگیری کرده باشید .

حتما بخوانید:   از بین بردن بوی بد توالت و حمام در تابستان

وقتی در اثر بی احتیاطی مواد غذایی باقی مانده در سینک ظرفشویی، وارد لوله می شود باعث خواهد شد که به مرور در لوله ته نشین شده و سینک ظرفشویی دچار گرفتگی شود و همچنین باعث فاسد شدن مواد غذایی و بوی بد فاضلاب می شود برای اینکه از بروز این مشکل جلوگیری کنید بهترین راه حل استفاده از توری های داخل سینک ظرفشویی است که باعث می‌شود مواد داخل سینک، وارد لوله نشود البته دقت داشته باشید که استفاده از این توری ها نمی توانند به طور کامل جلوی گرفتگی سینک را بگیرد ولی از شدت آن کم می کند.

نشانه های گرفتگی سینک چیست ؟

احتمالاً شما هم با نشانه های زیر روبرو شده اید ولی نمی دانستید که این نشانه ها به دلیل گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه می باشد :

 • کند شدن تخلیه آب : زمانی که داخل لوله رسوب می بندد و قطر لوله کم می شود ، آب فاضلاب به آرامی تخلیه می شود یا وجود مواد غذایی ، مو و هرچیزی دیگری که باعث گرفتگی سطحی لوله شده که منجر به تخلیه آب در مدت طولانی میگردد .
 • گرفتگی های گاه و بی گاه : احتمال دارد شما با این مشکل روبرو شوید که گه گاه سینک ظرفشویی شما دچار گرفتگی می شود ممکن است این گرفتگی چند دقیقه یا چند ساعت  طول بکشد ولی یک دفعه برطرف شود .
 • بوی بد فاضلاب : البته بوی بد فاضلاب نشانه گرفتگی حتمی در فاضلاب نمی باشد بلکه این بو به دلیل مواد غذایی است که داخل لوله شده و به مرور زمان فاسد می شود. بعد از مدتی در اثر انباشته شدن این مواد غذایی، ظرفشویی دچار گرفتگی خواهد شد.

روش های آسان و فوری برای رفع گرفتگی سینک ظرفشویی

 گرفتگی سینک ظرفشویی

برای اینکه شما بتوانید گرفتگی سینک ظرفشویی خود را رفع کنید ابتدا روش های زیر را امتحان کنید اگر باز هم به نتیجه مطلوب نرسیدید می توانید با شرکت های لوله بازکنی تماس گرفته و حل مشکل خود را به آنها واگذار کنید.

1 .  ریختن آب گرم :

ساده ترین، بهترین، ارزانترین کاری که شما می توانید برای گرفتن سینک ظرفشویی انجام دهید استفاده کردن از آب جوش می باشد.

کتری را روی گاز گذاشته و زیر آن را روشن کنید تا جوش بیاید ، سپس آن را داخل سینک ظرفشویی ریخته تا بوسیله آن لوله سینک ظرفشویی شما پاک شود و گرفتگی لوله از بین برود. آب داغ باعث می شود چربی و رسوبات و جرم های کثیف و روغن های چسبیده به لوله حل شده و از لوله فاضلاب خارج شوند . به همین دلیل ، احتمال باز شدن لوله بسیار بالا است . اگر گرفتگی برطرف نشد این مرحله را دوباره امتحان کنید تا لوله شما تمیز و راه آب باز شود و بهتر است ریختن آب جوش را در چند مرحله انجام دهید.

حتما بخوانید:   بهترین روش های حمل و بسته بندی اسباب و اثاثیه منزل
2 . تلمبه لاستیکی :

در قدیم بیشتر از این تلمبه های لاستیکی استفاده می کردند و تقریباً در هر آشپزخانه ای یک تلمبه لاستیکی قرار داشت البته الان هم این تلمبه ها در ابزار فروشی ها به فروش می رسند تقریبا می توان گفت یک روش بسیار خوب برای برطرف کردن گرفتگی سینک ظرفشویی می باشد. این تلمبه ها لاستیک نرم و انعطاف پذیری دارند که شما می توانید این تلمبه را تهیه کرده و در منزل نگه دارید تا در صورت لزوم از آن استفاده کنید.

قبل از شروع کار تلمبه زدن باید مقداری آب داخل سینک بریزید تا قسمت لاستیکی تلمبه از آب پوشیده شود این باعث می شود که هوایی داخل و یا خارج نشده و تلمبه زنی بهتر و راحت تر انجام شود تلمبه را روی لوله گذاشته و چند بار به طرف بالا و پایین بکشید تا با ایجاد فشار هوا، گرفتگی لوله برطرف شود.

3 . استفاده از قلاب دست ساز :

اگر سینک ظرفشویی شما دچار گرفتگی شد یکی از راه هایی که می توانید این گرفتگی را برطرف کنید استفاده از یک قلاب دست ساز است. شما برای ساختن یک قلاب دست ساز می توانید از آویز لباس استفاده کنید آویز لباس را به کمک انبردست کاملاً صاف کنید و سر آن را به شکل قلاب در آورد تا با استفاده از آن بتوانید رسوبات داخل لوله و مو و پسماندهای غذا را از ظرفشویی بیرون بکشید برای اینکار به این صورت عمل کنید:

آویز لباس را که آماده کردید داخل لوله فرو کنید و کمی در لوله چرخانده و بالا و پایین کنید سپس میله را بیرون بکشید مو و پسماندهای غذا که داخل لوله مانده به سر قلاب چسبیده و بیرون می آیند بعد از اینکار، آب را داخل سینک ظرفشویی باز کنید و امتحان کنید ببینید آیا گرفتگی برطرف شده یا خیر؟

اگر گرفتگی برطرف نشده بود اکنون نوبت آن رسیده که راه‌های دیگر را امتحان کنید.

4 . محلول لوله باز کن خانگی برای رفع گرفتگی لوله سینک ظرفشویی :

یک محلول بسیار عالی برای باز کردن سینک ظرفشویی محلولی میباشد که در ادامه برای شما توضیح می دهیم.

حتما بخوانید:   علت بوی بد ماشین لباسشویی

مواد لازم برای ساخت محلول رفع گرفتگی ظرفشویی:

 • جوش شیرین
 •  آب جوش
 • سرکه
 • نمک

ابتدا نمک و جوش شیرین را به مقدار مساوی داخل سینک ظرفشویی بریزید بعد از آن سرکه سفید را به آن اضافه کنید. وقتی این سه ماده با یکدیگر ترکیب شوند باعث واکنش شیمیایی شده و مثل آتشفشان فوران خواهد کرد این محلول می‌تواند پسماندهای مواد غذایی، مو و مواد دیگر را در خود حل کرده و از بین ببرد بعد از اینکه این محلول را داخل لوله ریختید حدود سه ساعت صبر کنید و بعد از آن آب گرم را درون سینک ظرفشویی باز کنید تا هرچه در لوله باقی مانده است و باعث گرفتگی سینک ظرفشویی شده از بین برود.

5 . استفاده از محلول های اسیدی

اگر شما برای باز کردن فاضلاب ظرفشویی خود تمام راه های خانگی را امتحان کردید ولی به نتیجه نرسیدید در مرحله بعدی بهترین را استفاده از محلول های اسیدی موجود در فروشگاه ها می باشد برای این کار محلول اسیدی را از فروشگاه بخرید و طبق دستوری که روی آن نوشته شده استفاده کنید دقت داشته باشید اگر در هنگام استفاده از این محلول ها نکات ایمنی را رعایت نکنید باعث خطرات جدی برای شما خواهد شد احتمال دارد دچار سوختگی های شدید و یا آسیب های ریوی شوید پس حتماً در هنگام استفاده از این محلول ها نکات ایمنی را کاملاً رعایت کنید.

6 . استفاده از فنر برقی

اگر گرفتگی فاضلاب آشپزخانه به دلایل سطحی باشد با مواردی که در بالا گفتیم حتماً گرفتگی برطرف خواهد شد و اگر گرفتگی فاضلاب آشپزخانه شدید و سخت باشد با روش های خانگی به هیچ وجه برطرف نمی شود و شما باید از فنر برقی استفاده کنید اگر خودتان در این زمینه مهارتی دارید و یا اینکه در منزل فنر برقی دارید، می توانید خودتان اقدام کرده و مشکل را برطرف کنید در غیر این صورت بهتر است با شرکتهای لوله بازکنی تماس گرفته و برای حل این مشکل از آنها کمک بگیرید.

سخن آخر :

ما در این مقاله از ایبک امداد برای شما روش‌های خانگی برطرف کردن گرفتگی فاضلاب آشپزخانه را به طور کامل توضیح دادیم اگر با راهنمایی های ما و تلاش شما، مشکل گرفتگی سینک ظرفشویی برطرف نشد بهتر است که با شرکتهای لوله بازکنی تماس بگیرید تا آنها با وسایل مجهز اقدام به باز کردن لوله فاضلاب آشپزخانه شما کنند.

نحوه رفع گرفتگی سینک ظرفشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روش های آسان و فوری برای رفع گرفتگی سینک ظرفشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا