مجله سلامت پوست

ضد آفتاب رنگی یا بی رنگ، کدام یک بهتر است؟

همه ما از اهمیت زیاد کرم های ضد آفتاب مطلع هستیم و میدانیم جهت مراقبت از پوست در برابر اشعه های زیان بار نور خورشید و همچنین مشکلات پوستی و چین و چروک آن استفاده از ضد آفتاب لازم می باشد، امروزه در کنار ضد آفتاب های بی رنگ ضد آفتاب های رنگی نیز در بازار وجود دارند و از آنجایی که بسیاری از مصرف کنندگان ترجیح می دهند از محصولات چند کاره استفاده کنند این محصولات طرفداران زیادی دارند. این ضد آفتاب های رنگی علاوه بر محافظت از پوست در برابر نور خورشید به جای کرم پودر و پرایمر به کار گرفته می شوند و با پوشاندن لک های صورت آن را صاف و یکدست می کنند، اما شاید برای خیلی از شما این سوال پیش آمده باشد که آیا ضد آفتاب هایی رنگی به همان میزان ضد آفتاب های بی رنگ قادرند از پوست در برابر اشعه های آفتاب مراقبت کنند؟ در ادامه مطلب به این سوال پاسخ خواهیم داد.

بنر آرانیک

ضد آفتاب رنگی 

این نوع ضد آفتاب ها که در دسته ضد آفتاب های معدنی یا فیزیکی جای می گیرند در ترکیب خود اکسید های آهن، اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم را دارند و علاوه بر محافظت پوست در برابر اشعه های UV نور خورشید بلکه آن را در برابر نفوذ نور آبی که از صفحه نمایش کامپیوتر و گوشی ساطع می گردد نیز محافظت کرده و مانع از نفوذ آن به داخل پوست می شود‌ اما کرم های بی رنگ فاقد این ویژگی هستند. کرم ضد آفتاب رنگی معمولا در رنگ های مختلفی تهیه می گردند تا بتوانند با رنگ پوست طبیعی انسان تطابق داشته باشند، اما کرم های ضد آفتاب بی رنگ‌ معمولا سفید بوده و به ندرت با رنگ پوست های مختلف سازگاری دادند.

تفاوت کرم ضد آفتاب رنگی با بی رنگ در چیست؟ 

کرم های ضد آفتاب بی رنگ دارای فیلترهایی بوده که قادرند اشعه های UVA و UVB را مسدود کنند اما قادر به جلوگیری از نور مرئی نیستند، برای اینکه بتوان از این نور جلوگیری نمود باید ضد آفتاب روی سطح پوست قابل مشاهده باشد و از آنجایی که ذرات موجود در ضد آفتاب های بی رنگ بسیار ریز شده اند تا رنگ سفید آن ها روی پوست دیده نشود در نتیجه نمی توانند مانع از نور مرئی گردند.

حتما بخوانید:   رفع جوش با زالو درمانی | فواید زالو درمانی

اشعه ماوراء بنفش یا UV و نور مرئی هر دو بخشی از طیف الکترومغناطیسی نور خورشید هستند، و در بین اشعه های UV اشعه UVA و UVB به سطح پوست نفوذ می کنند و بسیار آسیب زننده می باشند که در این بین UVA سبب پیری زودرس پوست و UVB تاثیر گذار در آفتاب سوختگی و سرطان پوست می باشد‌. نور مرئی نیز که از خورشید ساطع می گردد توسط چشم انسان قابل درک است، این نور ممکن است از برخی منابع مصنوعی چون دستگاه های پزشکی، صفحه نمایش و لامپ ها نیز ساطع گردد هر چند نور مرئی در طول موج های خاصی دارای کاربردهای درمانی نظیر درمان رگ های خونی سطحی، حذف موهای زائد، درمان آکنه و ضایعات پوستی پیش سرطانی می باشد اما بسیار عمیق تر از اشعه ماوراء بنفش به داخل پوست نفوذ می کند و تاثیرات منفی بیشتری روی پوست خواهد داشت.

 

ضد آفتاب به همین منظور در ترکیب ضد آفتاب های رنگی از فیلترهای UV معدنی با طیف وسیع چون اکسید روی، دی اکسید تیتانیوم و رنگدانه های اضافه شده استفاده شده است، وجود این ترکیبات در ضد آفتاب رنگی سبب ایجاد رنگ قابل مشاهده روی پوست شده در نتیجه این کرم ها قادر هستند که نور مرئی را منعکس کنند.

ضد آفتاب رنگی بهتر است یا بی رنگ؟ 

این سوال برای خیلی از افراد پیش می آید که ضد آفتاب رنگی بخرند یا بی رنگ، می توان گفت ضد آفتاب های رنگی دارای فوایدی مانند ضد آفتاب های بی رنگ هستند با این تفاوت که دارای رنگدانه هایی بوده که به صورت یکپارچه با پوست ترکیب می شوند. وجود این رنگدانه ها سبب شده تا ضد آفتاب های رنگی از نظر آرایشی ظریف تر از نوع بی رنگ باشند، همچنین این ضد آفتاب ها تغییر رنگ پوست، لکه و آسیب های ناشی از نور خورشید را نیز می پوشانند.

 

براساس یک مطالعه صورت گرفته که توسط ژورنال آکادمی پوست آمریکا منتشر شده است ضد آفتاب های معدنی رنگی بهترین محافظ در برابر نور مرئی که سبب بسیاری از مشکلات پوستی شده هستند، از این رو فیلترهای معدنی که در ضد آفتاب های بی رنگ به کار رفته اند به شکل نانو ذرات استفاده می شوند تا سبب به حداقل رساندن ظاهر گچی و سفید روی پوست گردند همین امر موجب شده تا ضد آفتاب های بی رنگ نتوانند در برابر نور مرئی از پوست محافظت کنند، وجود اکسید های آهن در ترکیب ضد آفتاب های رنگی سبب شده تا بتوانند بهتر از پوست محافظت کنند.

حتما بخوانید:   پیرسینگ چیست | انواع پیرسینگ کدامند؟

آیا کرم ضد آفتاب رنگی به پوست آسیبی وارد می کند؟ 

پایه رنگ ضد آفتاب های رنگی از ترکیب مقادیر مختلف اکسید آهن سیاه، قرمز و زرد با دی اکسید تیتانیوم دارای رنگدانه به دست می آید و موجب شده تا ضد آفتاب رنگی با هر رنگ پوستی تطابق داشته باشد، با وجود غیر فعال در نظر گرفتن رنگدانه ها اما برخی واکنش های آلرژیک به اکسید های آهن که در ضد آفتاب های رنگی وجود دارد گزارش شده است، اما جز مسئله آلرژی تاکنون گزارشی مبنی بر ضرر داشتن ضد آفتاب رنگی برای پوست وجود ندارد از طرفی دیگر توانایی این نوع ضد آفتاب در مسدود نمودن نور مرئی ممکن است برای افرادی که مستعد به هایپرپیگمانتاسیون یا ملاسما هستند مفید باشد چرا که نور مرئی سبب تشدید این شرایط می شود.
بنر آرانیک
کرم های ضد آفتاب رنگی علاوه بر اینکه پوست را صاف و یکنواخت نشان می دهند بلکه پوست را در برابر نور خورشید و نور مصنوعی محافظت می کند، شما می توانید با انتخاب یک ضد آفتاب رنگی وسیع الطیف پوست خود را در برابر آسیب های پوستی مرتبط با افزایش سن که اشعه UVA عامل آن بوده، تغییرات پوستی سرطان زا که ناشی از اشعه UVB می باشد و نیز در برابر رنگدانه های اضافی محافظت کنید.

استفاده از کرم ضد آفتاب رنگی به جای کرم پودر 

یکی از مهم ترین فواید کرم های ضد آفتاب رنگی که به آن ها نسبت به سایرین برتری می دهد محافظت از پوست در برابر اشعه ماوراء بنفش و نور آبی می باشد، این نور به حدی برای پوست مضر بوده که حتی قرار گرفتن‌ کوتاه مدت در معرض آن نیز سبب استرس اکسیداتیو روی پوست شده و چین و چروک زودرس، لکه های تیره و سایر علائم پیری پوست را در پی دارد. پس در صورت استفاده روزانه از ضد آفتاب حاوی اکسید آهن مانع از علائم پیری زودرس پوست که در اثر اشعه نور خورشید و آبی بروز کرده می شوید، همچنین وجود یک رنگ پایه روشن و غیر چرب در ضد آفتاب های رنگی می تواند در از بین بردن عیوب و لکه های جزئی تاثیر گذار باشد.

 

بنابراین می توان از ضد آفتاب رنگی به جای کرم پودرهای معمولی استفاده نمود اما توجه داشته باشید نمی توان کرم پودر حاوی SPF را به عنوان ضد آفتاب در نظر گرفت و با هم تفاوت دارند چرا که سایر محصولات آرایشی که دارای SPF می باشند نمی توانند به اندازه ضد آفتاب موثر واقع گردند و به جای ضد آفتاب از آن ها استفاده کرد. همچنین یکی دیگر از ویژگی های خوب ضد آفتاب رنگی آرایشی بودن آن ها می باشد که به راحتی با پوست ترکیب شده و قادر است لکه های تیره، خطوط ریز یا هر نوع تغییر رنگ پوست را محو نماید همین امر به پوست کمک می کند تا در طول روز ظاهری یکدست داشته باشد، این محصولات نه تنها برای بانوان مناسب بوده بلکه به دلیل ظاهری طبیعی و سبک که به پوست می دهند می توانند مورد استفاده آقایان نیز قرار گیرند.

حتما بخوانید:   لوپوس چیست | علت به وجود آمدن بیماری خودایمنی در بدن

 

ضد آفتاب نحوه استفاده از کرم ضد آفتاب رنگی 

استفاده از ضد آفتاب رنگی با بی رنگ تفاوت خاصی ندارد تنها هنگام استفاده از هر ضد آفتابی به اندازه از آن مصرف کنید تا تاثیرگذار باشد بنابراین حداقل باید ۲/۱ قاشق چایخوری از ضد آفتاب استفاده کنید تا صورت را به خوبی بپوشاند و همچنین هنگام انتخاب ضد آفتاب به نوع پوست خود توجه کنید و محصولی متناسب با آن خریداری کنید، چنانچه پوست شما چرب است از ضد آفتابی سبک تر که سبب مسدود شدن منافذ نگردد و پوست را بیش از حد درخشنده و براق نکند استفاده کنید و برای پوست های خشک ضد آفتاب های حاوی مواد آبرسان مفید است.

نکاتی هنگام استفاده از ضد آفتاب رنگی 

  • پس از پایان روز صورت خود را به خوبی بشویید تا ضد آفتاب و هرگونه آلودگی روی آن پاک گردد در غیر این صورت جمع شدن کرم ضدآفتاب و چربی روی پوست بسته شدن منافذ و ایجاد جوش های سرسیاه را در پی دارد.
  • پیش از شستن صورت دست ها را به خوبی شسته تا آلودگی را به صورت خود منتقل نکنید‌.
  • از پاک کننده های مبتنی بر روغن یا روغن پاک کننده خالص صورت روی پوست خشک استفاده کنید‌.
  • پس از شستن صورت آن را به خوبی خشک نمایید.
  • در پایان کار جهت جلوگیری از خشک شدن پوست از یک مرطوب کننده مناسب استفاده شود.

بنر آرانیک
همواره به پوست خود اهمیت دهید چرا که اولین خط دفاعی بدن در برابر میکروب ها و آلودگی های محیط می باشد و همچنین نقش مهمی در زیبایی ظاهری فرد دارد پس استفاده از ضد آفتاب را فراموش نکنید تا در هر سنی پوستی زیبا و سالم داشته باشید.

 

31

ضد آفتاب رنگی یا بی رنگ

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

ضد آفتاب رنگی یا بی رنگ، کدام یک بهتر است؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x