خدمات ساختمان

نمای کامپوزیت در صنعت ساختمان چه کاربردی دارد | مزایا و معایب نمای کامپوزیت ساختمان

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

نمای ساختمان نقش بسیار مهمی در زیبایی و جذابیت ساختمان دارد. برای طراحی نمای ساختمان، معماران و طراحان با توجه به موقعیت جغرافیایی، تعداد طبقات سازه، سلیقه افراد و … نمای مناسب ساختمان را انتخاب می کنند. یکی از نماهایی که می توانید برای ساختمان خود استفاده کنید نمای کامپوزیت می باشد. نمای کامپوزیت ساختمان از جنس ورق آلومینیوم می باشد که کاربرد و مزایای فراوانی دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

نمای کامپوزیت ساختمان

نمای کامپوزیت ساختمان یکی از روش های مدرن و زیبا برای پوشش سطوح خارجی و داخلی ساختمان ها است. این نما از ورق های آلومینیومی تشکیل شده است که دارای وزن سبک، مقاومت بالا، ضد حریق، ضد آلودگی و قابل شکل پذیری هستند. نمای کامپوزیت در انواع رنگ ها، طرح ها و بافت ها موجود است و می تواند به سلیقه و نیاز مشتری طراحی و اجرا شود. همچنین در ساختمان های مختلف با کاربردهای اداری، تجاری، صنعتی، فرهنگی، ورزشی و … به کار می رود.

مزایای نمای کامپوزیت ساختمان

نمای کامپوزیت ساختمان مزایای فراوانی دارد، برخی از مزایای این سازه عبارتند از:

افزایش ارزش ساختمان

نمای کامپوزیت ساختمان با زیبایی و جذابیت خود می تواند ارزش ساختمان را افزایش دهد و تاثیر مثبتی بر روی تصویر برند و شناسایی ساختمان داشته باشد.

کاهش هزینه های نگهداری

نمای کامپوزیت ساختمان به دلیل خود تمیز شوندگی و عدم جذب گرد و غبار نیاز به تمیز کاری مداوم ندارد و هزینه های نگهداری آن کم است.

کاهش هزینه های انرژی

نمای کامپوزیت با داشتن عایق حرارتی مناسب می تواند در کاهش مصرف انرژی برای تهویه و گرمایش ساختمان موثر باشد.

سهولت در نصب

نمای کامپوزیت با داشتن سبک بودن و قابل شکل پذیر بودن می تواند به راحتی بر روی سطح ساده يا خميده يا پيچيده نصب شود.

حتما بخوانید:   سازه نگهبان گودبرداری چیست|انواع گوناگون سازه نگهبان

انواع کامپوزیت

کامپوزیت یک ماده مرکب است که از ترکیب دو یا چند ماده مختلف با خصوصیات متفاوت تشکیل شده است. هدف از ساخت کامپوزیت این است که ماده جدیدی با خصوصیات برتر از مواد تشکیل دهنده به دست آورد. برای مثال، کامپوزیت های تقویت شده با الیاف دارای استحکام و سختی بالایی هستند که در صنایع مختلف کاربرد دارند.

انواع کامپوزیت ها را می توان بر اساس نوع زمینه یا ماتریس و نوع تقویت کننده یا فاز پراکنده دسته بندی کرد. بر اساس نوع زمینه، کامپوزیت ها به سه دسته اصلی تقسیم می شوند:

کامپوزیت های زمینه پلیمری (PMC)

 این نوع کامپوزیت ها از یک رزین پلیمری به عنوان زمینه و الیاف شیشه، کربن، آرامید و …. به عنوان تقویت کننده تشکیل شده اند. این کامپوزیت ها دارای وزن سبک، قابل شکل پذیری، عایق الکتریک و حرارت و مقاوم در برابر خوردگی هستند. این نوع کامپوزیت ها در صنایع هوافضا، خودروسازی، درمان، ورزش و … به کار می روند.

کامپوزیت های زمینه سرامیک (CMC)

 این نوع کامپوزیت ها از یک سرامیک به عنوان زمینه و الیاف سرامیک یا کربن به عنوان تقویت کننده تشکیل شده اند. دارای مقاومت بالا در برابر حرارت، سایش، ضربه و اکسیداسیون هستند. این کامپوزیت ها در صنایع فضایی، هسته های، نظامی و … به کار می روند.

 کامپوزیت های زمینه فلز (MMC)

 این نوع کامپوزیت ها از یک فلز چگال به عنوان زمینه و الياف، ذرات يا پلاكچه های فلزی يا غير فلزی به عنوان تقويت كننده تشكيل شده اند. دارای استحكام، سختی، سياليت و رسانش حرارتی بالاتری نسبت به فلزات خالص هستند و در صنایع خودروسازی، الكترونيک، پزشکی و … به كار می رود.

مزایای نمای کامپوزیت ساختمان

معایب نمای کامپوزیت ساختمان

همانطور که هر چیز دارای مزایا و معایب است، نمای کامپوزیت نیز دارای برخی ایرادات و نقص هایی است که قبل از انتخاب آن باید به آنها توجه کرد. برخی از معایب نمای کامپوزیت عبارتند از:

هزینه بالا

نمای کامپوزیت یکی از گرانترین نوع نما است که هزینه خرید و نصب آن بسیار بالاتر از سایر نماها است. علاوه بر هزینه مصالح، هزینه دستمزد نصابان ماهر و ابزار مخصوص نصب نمای کامپوزیت نیز قابل توجه است.

مقاومت پایین در برابر باد و طوفان

 نمای کامپوزیت به دلیل سبک بودن و قابل شکل پذیر بودن، در برابر شدت باد و طوفان مقاومت کافی را ندارد و ممکن است تغییر شکل یا حالت جدا شدن پیدا کند. به همین دلیل، در مناطق بادگیر یا در سطح بالاتر ساختمان های بلند، استفاده از نمای کامپوزیت توصیه نمی شود.

حتما بخوانید:   فاصله نرده سنگی چقدر باید باشد | نکات مهم و کاربردی برای رعایت فاصله نرده سنگی

نقص در عایق بندی

نمای کامپوزیت به دلیل دارا بودن شکاف بین دیوار و پوشش خارجی، عایق حرارتی و صوتی مناسب را فراهم نمی کند. این شکاف همچنین محل مناسب رشد و تکثیر حشرات خطرناک است. به همین دلیل، لازم است در هنگام نصب نمای کامپوزیت، به آب بندی مناسب آن توجه شود.

ضعف در تعمیرات

نمای کامپوزیت به دلیل سخت بودن جداسازی قطعات آسيب ديده، تعميرات پيچيده و يكسانی را می طلبد. اين امر باعث می شود كه هزينه تعميرات نمای كامپوزيت بالا رود و در صورت عدم توجه به آن، ظاهر نمای ساختمان را تحت تاثير قرار دهد.

کاربرد نمای کامپوزیت ساختمان

نمای کامپوزیت در ساختمان های مختلف با کاربردهای اداری، تجاری، صنعتی، فرهنگی، ورزشی و … به کار می رود.

برخی از کاربردهای نمای کامپوزیت در ساختمان عبارتند از:

بازسازی نماهای قدیمی

 نمای کامپوزیت ساختمان می تواند بروزرسانی و زیباسازی نماهای قدیمی را با هزینه کم و با کیفیت بالا انجام دهد. این نما مقاوم در برابر عوامل جوی، خوردگی، تغییر رنگ و تغییر شکل است و محافظ خوبی برای سطح دیوار است.

نمای خارجی ساختمان های اداری، تجاری و مسکونی

نمای کامپوزیت با طرح ها و رنگ های متنوع و جذاب می تواند ظاهر جالب و خلاقانه ای به ساختمان های اداری، تجاری و مسکونی ببخشد. این نما باعث افزایش ارزش ساختمان، تصویر برند، شناسایی و جذب مشتری می شود.

سقف کاذب

نمای کامپوزیت به عنوان سقف کاذب در فضاهای داخل ساختمان همچون لابی، رستوران، هال، کافه و … به کار می رود. این نما با دادن حس فضای بزرگ و روشن، به زینت فضای داخل کمک می کند. همچنین عایق حرارتی و صوت مناسبی است.

 تابلوها و بوردهای تبليغاتی

 نمای کامپوزيت به عنوان تابلو های تبليغاتی در خيابان ها، فروشگاه ها، نماینده های صنعتی و … به كار می رود. اين نما با دادن پيغام های جذاب و چشم نواز، به جلب توجه عموم كمک می كند.

كاربرد در مكان های عمومی

نمای كامپوزيت در مكان های عمومی همچون بيمارستان ها، فرودگاه ها، جايگاه های سوخت و … به كار می رود. اين نما با دادن حس امنيت و آرامش، به بهبود كيفيت خدمات عمومی كمک می كند.

نحوه نصب نمای کامپوزیت ساختمان

نحوه نصب و اجرای نمای کامپوزیت ساختمان یکی از موضوعاتی است که بسیاری از مشتریان و طراحان معماری به آن علاقه مند هستند. نمای کامپوزیت ساختمان یکی از روش های مدرن و زیبا برای پوشش سطوح خارجی و داخلی ساختمان ها است که دارای مزایا و معایب خاص خود است. برای نصب و اجرای نمای کامپوزیت ساختمان، لازم است که به مراحل زیر توجه شود:

حتما بخوانید:   آشنای با پله برقی | نکات ایمنی هنگام استفاده

انتخاب نوع و رنگ ورق کامپوزیت

بسته به سلیقه، بودجه و کاربرد ساختمان، می توان از انواع مختلف ورق کامپوزیت با رنگ ها، طرح ها و بافت های متنوع استفاده کرد. برخی از انواع ورق کامپوزیت عبارتند از: ورق کامپوزیت PVDF، ورق کامپوزیت PE، ورق کامپوزیت FR، ورق کامپوزیت طرح چوب، ورق کامپوزیت طرح سنگ، ورق کامپوزیت طرح فلز، ورق کامپوزیت طرح شفاف و …

 انجام محاسبات فنی

 قبل از شروع به نصب نمای کامپوزیت، لازم است که محاسبات فنی لازم را انجام داد. محاسبات فنی بايد با دقت بالايی انجام شود تا هيچ خطايی در نصب نمای كامپوزيت رخ ندهد.

انجام عمل برش

 براساس محاسبات فنی انجام شده، بايد به برش دادن ورق های كامپوزيت با ابعاد و شكل مورد نظر پرداخت. برای برش ورق های كامپوزيت می توان از دستگاه های برش الكترونيكی، دستگاه های برش با دندانه های کار ببريد، دستگاه های برش با تيغه های دارای الماس يا دستگاه های برش با ليزر استفاده كرد. برش ورق ها بايد با دقت و صافی بالا انجام شود تا لبه های ورق ها صاف و بدون ترک يا خم شدگی باشند.

انجام عمل شیار

 پس از برش ورق های کامپوزیت، لازم است که به عمل شیار زدن روی لبه های ورق های کامپوزیت پرداخت. شیار زدن به معنای حفر یک خط روی لایه آلومینیومی پشت ورق کامپوزیت است که به منظور ایجاد قابلیت خم شدن و شکل پذیری ورق کامپوزیت انجام می شود.

شیار زدن می تواند به صورت دستی یا ماشینی با استفاده از ابزارهای مناسب انجام شود. شیار زدن باید با دقت و زاویه مناسب انجام شود تا لایه پلی اتیلن یا ماده معدنی درون ورق کامپوزیت آسیب نبیند.

کاربرد نمای کامپوزیت ساختمان

جمع بندی

در این مقاله از ایبک امداد به بررسی نمای کامپوزیت ساختمان پرداختیم و گفتیم که این نما از ورق های آلومینیومی تشکیل شده است که دارای وزن سبک، مقاومت بالا، ضد حریق، ضد آلودگی و قابل شکل پذیری هستند.

ناگفته نماند ایبک امداد با در اختیار داشتن کارشناسان و مهندسین کاربلد و مجرب، می تواند تمامی خدمات ساختمانی شما را از صفر تا صد بر عهده بگیرد. برای برقراری ارتباط با کارشناسان ما، با شماره ای که در وبسایت موجود است تماس بگیرید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

نمای کامپوزیت ساختمان

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

کاربرد نمای کامپوزیت ساختمان چیست

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x