پزشکی

کمبود ویتامین دی چه خطراتی برای سالمندان دارد؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

با زیاد شدن سن، بیماری های زیادی فرد را تهدید می کند. به همین دلیل باید از این افراد مراقبت خاصی کرد زیرا سالمندی دوره حساسی در زندگی می باشد و احتمال بروز بیماری ها در این دوران بیشتر از قبل است. در این سن مواد ضروری که بدن به آن نیاز دارد، در بدن فرد کم شده و برای سالمند مشکلات زیادی را ایجاد می کند. یکی از این ویتامین ها که ممکن است با افزایش سن در بدن سالمندان کم شود، ویتامین دی می باشد. اگر شما با نشانه‌های کمبود آن آشنا باشید می‌توانید راه کارهای مهمی را برای درمان مشکل انجام دهید و هر چه زودتر بیماری را شناخته و درمان را شروع کنید.

یکی از ویتامین های ضروری در بدن ویتامین دی است که برای جلوگیری از بعضی بیماری ها و حفظ استخوان، بدن از ویتامین دی استفاده می کند. به همین دلیل اگر شما نشانه ای از کمبود این ویتامین را در بدن خود مشاهده کردید باید حتماً به فکر درمان باشید. شناخت نشانه های کمبود ویتامین دی می تواند راهکار خوبی برای مقابله با بیماری های باشد.

ویتامین دی چیست؟

یکی از ضروری ترین ویتامین ها در بدن ویتامین دی است که برای استخوان سازی از آن استفاده می شود. وظیفه ویتامین دی این است که کلسیم غذا را جذب خون کند. سالمندانی که به این بیماری مبتلا می شوند ممکن است به بیماری ریکتز و راشیتیسم دچار شوند. اگر مواد معدنی به اندازه لازم به بدن سالمند نرسد، باعث بدشکل شدن و نرم شدن استخوان ها خواهد شد. تحقیقات نشان داده که این ویتامین می تواند در روی بسیاری از بیماری ها تأثیر بگذارد و کمبود آن باعث بروز بیماری های زیادی می شود. زیاد شدن مرگ و میر به دلیل بیماری قلبی و عروقی، نقص در توانایی های مغزی و شناختی، آسم در کودکان و همچنین سرطان از جمله عوارض کمبود این ویتامین در بدن است. تحقیقات نشان داده که ویتامین دی از بسیاری بیماری‌ها مثل ام اس، فشار خون و دیابت جلوگیری می کند.

کمبود ویتامین دی

چگونه می توانیم ویتامین دی را در بدن اندازه بگیریم؟

پزشکان معتقدند که نیازی نیست ویتامین دی در بدن همه افراد اندازه گیری شود، ولی سالمندان به دلیل اینکه در معرض خطر بیماری های زیادی هستند، ممکن است نیاز به اندازه گیری این ویتامین در بدن داشته باشند. اگر مقدار ویتامین دی در بدن از حد استاندارد کمتر بود باید حتماً فرد تحت درمان قرار بگیرد. افراد پرخطر عبارتند از:

 1. افرادی پر خطر هستند که دارای بی اشتهایی های عصبی بوده و یا برای درمان چاقی خود عمل هایی مانند بای پس معده انجام داده اند.
 2. اشخاصی که دارای اختلالات سوء جذب گوارش می باشند مانند بیماری سلیاک
 3. افرادی که پوست تیره دارند.
 4. اشخاصی که کل بدن خود را به طور مداوم با لباس می پوشانند. این افراد جزو افراد پرخطر محسوب می‌شوند و حتماً باید مقدار ویتامین دی را در بدن خود اندازه گیری کنند.
 5. سالمندان هم جزو گروه های پرخطر محسوب می شوند زیرا کمبود ویتامین دی در بدن این افراد خطرات جدی ایجاد می کند، پس باید حتماً آزمایش داده و مقدار ویتامین دی را در بدن این افراد اندازه‌گیری کنند.
 6. اشخاصی که دارای استئوپینی می باشند هم باید ویتامین دی در بدن آنها اندازه گیری شود. این بیماری به دلیل کم بودن مواد معدنی در بدن فرد به وجود می آید و تفاوت زیادی با پوکی استخوان دارد.
 7. اشخاصی که دارای پوکی استخوان می باشند و یا دچار مشکلات عضلانی و اسکلتی هستند.
 8. خانم های باردار
پیشنهاد آی‌بک امداد :  موج هشتم کرونا چگونه است | احتمال آغاز موج نهم کرونا

حتماً باید در بدن این افراد ویتامین دی اندازه گیری شود و در صورت نیاز، از مکمل های ویتامین دی استفاده کنند..

چه عواملی باعث می شود بدن سالمندان دچار کمبود ویتامین دی شود؟

همانطور که گفتیم کمبود ویتامین دی می تواند برای سالمندان بسیار خطرناک باشد. پس حتماً باید قبل از اینکه سالمند به کمبود ویتامین دی دچار شود، از بروز این مشکل جلوگیری کنید. مواردی که باعث کمبود ویتامین دی در بدن می شود عبارتند از: ‌

 1. نداشتن تغذیه مناسب
 2. قرار نگرفتن در برابر نور خورشید
 3. پوست تیره

۱- نداشتن تغذیه مناسب

اگر رژیم غذایی فرد سالمند ویتامین دی نداشته باشد، باعث می شود که مقدار این ویتامین در بدن کاهش پیدا کند. معمولاً افرادی که گیاهخوار هستند بیشتر با کمبود ویتامین دی روبرو می شوند زیرا اکثر غذاهایی که منشأ حیوانی دارند، دارای این ویتامین می باشند مانند شیری که با ویتامین دی غنی شده، جگر گوسفند و گاو، زرده تخم مرغ، روغن ماهی و ماهی.

سالمندان باید سعی کنند در رژیم غذایی خود غذاهایی را بگنجانند که منشاء حیوانی دارد البته به جای گوشت قرمز بهتر است از ماهی استفاده کنند زیرا گوشت ماهی سرشار از ویتامین دی بوده و همچنین دارای امگا ۳ می باشد و برای بدن آنها مفید است.

۲- قرار نگرفتن در مقابل نور خورشید

یکی از دلایلی که می تواند باعث کمبود ویتامین دی در بدن سالمند شود، قرار نگرفتن در مقابل نور خورشید است. نور خورشید باعث می شود پیشساز ویتامین دی در بدن فعال شود. احتمال دارد که سالمند برای مدت زیادی در خانه بوده و یا مجبور به پوشیدن لباس های بلند شود و یا خانه او به صورتی باشد که از نور کافی برخوردار نیست. گاهی سالمندانی که برای مدت طولانی در خانه هستند و از نور خورشید استفاده نمی کنند، با مشکل کمبود ویتامین دی رو به رو می شوند،
و یا ممکن است شغل سالمند به صورتی باشد که کمتر در معرض نور خورشید قرار می گیرد. تمام این موارد می‌تواند باعث شود فرد نور لازم را دریافت نکرده و به همین دلیل با کمبود ویتامین دی رو به رو شود.

۳- پوست تیره

در صورتی که سالمند دارای پوست تیره می باشد ممکن است با کمبود ویتامین دی رو به رو شود زیرا اشخاصی که دارای پوست تیره هستند مقدار رنگدانه ملاتونین در آنها کمتر است به همین دلیل نور خورشید را به خوبی جذب نمی کنند و ویتامین دی هم در آنها کمتر است.

چرا سالمند در معرض کمبود ویتامین دی قرار می گیرد؟

به طور کلی باید بگوییم که تمام سالمندان در معرض بیماری کمبود ویتامین دی قرار دارند زیرا عواملی که می تواند باعث کمبود ویتامین دی شود در سالمندان بیشتر از سنین دیگر دیده می شود. احتمال دارد که سالمند به دلیل بیماری نتواند از غذاهایی استفاده کنند که منشاء حیوانی دارد و این رژیم غذایی می تواند باعث کمبود ویتامین دی شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راه های درمان دندان قروچه تریسموس و زاویه فک با بوتاکس

یکی دیگر از دلایلی که باعث می شود سالمند با کمبود ویتامین دی روبه‌رو شود زمین گیر شدن بعضی از سالمندان است. اگر فرد قادر به حرکت نباشد و تمام وقت خود را در خانه بماند، خطر کمبود ویتامین دی برای او بیشتر می شود. برای رفع مشکل باید سالمند، حتماً به هر صورت شده از داخل خانه از نور خورشید استفاده کند. برای این منظور می توانید از پنجره های خانه استفاده کرده و سالمند را در مکانی قرار دهید که نور خورشید به او بتابد.

دلیل دیگری که باعث می شود سالمند دچار مشکل کمبود ویتامین دی شود، کم شدن توانایی پوست سالمندان است. با زیاد شدن سن، توانایی پوست کم می شود و نمی تواند به اندازه کافی ویتامین دی تولید کند.

بیماری های زیادی می تواند باعث شود ویتامین دی از دستگاه گوارش جذب نشود، مانند بیماری سلیاک، بیماری التهاب روده و… بیماری هایی هستند که جذب ویتامین دی را کم می کنند. یکی دیگر از مواردی که در بعضی از سالمندان دیده می شود چاقی است. چاقی زیاد باعث می شود ویتامین دی به وسیله این چربی ها استخراج شده و مقدار آن در بدن تغییر کند.

زنان سالمند به دلیل تجربیات شیردهی، بیشتر از مردان سالمند به کمبود ویتامین دی دچار می شوند. یکی از راه های مراقبتی برای این افراد استفاده از مکمل ویتامین دی است. اگر سالمند شما به دلایلی قادر به استفاده از مکمل های ویتامین دی نیست، پس بیشتر در معرض این بیماری قرار دارد.
بعضی از داروها مثل استروئیدها و همچنین داروهای کم کردن وزن و یا دارو هایی که کلسترول را کاهش می دهند، در صورت استفاده همزمان با ویتامین دی، تداخل کرده و ایجاد مشکل در بدن می کنند.

به همین دلیل در صورتی که نیاز به استفاده از ویتامین دی دارید، حتماً باید این کار را تحت نظر پزشک انجام دهید تا پزشک متخصص دوز مصرفی را برای شما معین کرده و زمان استفاده را هم به شما بگوید، زیرا مکمل های ویتامین دی باید بر حسب رژیم غذایی، سن، جنسیت، سابقه پزشکی و… تعیین شود.

کمبود ویتامین دی

نکات مهم برای جلوگیری از کمبود ویتامین دی در سالمندان

سالمندی دوره حساسی در زندگی فرد بوده و باید سالمند بیشتر از قبل به خود توجه کند. یکی از بیماری های شایع که معمولاً ممکن است سالمندان دچار آن شوند، کمبود ویتامین دی می باشد. در صورتی که فرد به کمبود ویتامین دی دچار شود نه تنها مبتلا به بیماری های مربوط به استخوان سازی می شود، بلکه دچار بیماری های قلبی عروقی هم خواهد شد. این ویتامین برای بهبود پیدا کردن سالمندان از بیماری بسیار مفید است.

دلایل کمبود ویتامین دی در سالمندان بسیار مختلف است. احتمال دارد که رژیم غذایی باعث بروز این مشکل شود. نخوردن غذاهایی که منشاء حیوانی دارند، باعث کمبود ویتامین دی خواهد شد. همانطور که گفتیم اگر سالمند در زیر نور خورشید قرار نگیرد باعث می شود که ویتامین دی به وسیله نور خورشید در بدن او ساخته نشده و با مشکلات زیادی روبرو شود.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

کمبود ویتامین دی چه خطراتی برای سالمندان دارد؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نکات مهم برای جلوگیری از کمبود ویتامین دی در سالمندان

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا