خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

تشخیص گرفتگی لوله فاضلاب | علت گرفتگی لوله فاضلاب

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

بزرگترین فاجعه برای خانم های خانه دار گرفتگی لوله فاضلاب می باشد که زندگی روزمره تمام افراد خانواده را دچار اختلال می کند. جمع شدن حجم زیاد آب در سرویس بهداشتی و سینک آشپزخانه باعث می شود بوی بسیار بدی در خانه بپیچد. در این مقاله از ایبک امداد مواردی را در مورد تشخیص گرفتگی لوله فاضلاب و همچنین نحوه رفع این مشکل برایتان توضیح می دهیم:

نشانه گرفتگی لوله فاضلاب چیست؟

گرفتگی لوله ها برای همه دردسر ساز است. باید قبل از کیپ شدن کامل لوله ها، مشکل را تشخیص داده و آنرا بر طرف کنید.

اولین نشانه گرفتگی لوله ها، بالا زدن بوی بد از داخل لوله می باشد. ممکن است چربی دور لوله ها را گرفته باشد باید هر چه زودتر این مشکل را رفع کنید. اگر در سینک ظرفشویی آب بخوبی تخلیه نشد مطمئن باشید که لوله های زیر سینک دچار جرم، چربی و رسوب گرفتگی شده است. اگر ماشین لباسشویی در حال تخلیه آب است و از لوله ای که شلنگ تخلیه به آن متصل است آب بیرون می زند، نشانه گرفتگی لوله های فاضلاب می باشد.

اشتباهات رایج در برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب

گرفتگی در لوله های چاه فاضلاب در آشپزخانه باعث می شود آب از داخل سینک بالا آمده و شستن ظرف در داخل سینک غیر ممکن شود.

خیلی از افراد با مشاهده این مشکل سعی می کنند خودشان مشکل را برطرف کنند. با تلمبه دستی یا شلنگ سعی می‌کنند لوله را باز کنند. چنانچه مشکل برطرف نشد از مایع لوله بازکن یا اسید استفاده می کنند تا گرفتگی لوله ها را رفع کنند ولی اگر دانش یا مهارت کافی برای این کار را نداشته باشند اوضاع را بدتر هم می کنند.

لوله فاضلاب

از لوله بازکن ماهر کمک بگیرید

روش های ابتدایی ممکن است مشکل را بیشتر کند اگر در موقع گرفتگی لوله ها اسید یا محلول لوله باز کن را درون لوله خالی کنید کار بسیار اشتباهی کرده اید. چون آبی که درون لوله ها باقی مانده است، باعث می شود محلول رقیق شده و قدرت آن کمتر شود. ممکن است در اتصالات یا شتر گلو مانده و موجب شود، چسب لوله ها باز شده و مشکل خرابی بیشتر شده و همچنین هزینه های شما افزایش پیدا کند.

پس در قدم اول از ریختن اسید و محلول های لوله بازکن در فاضلاب جداً خودداری کنید. چنانچه علائم گرفتگی در لوله های فاضلاب را مشاهده کردید باید قبل از کیپ شدن لوله ها از یک لوله بازکن ماهر کمک بگیرید تا با انجام مراحل فنر زدن لوله های فاضلاب، چربی گیری و رسوب زدایی کرده و مشکل شما را برطرف کند.

دلایل گرفتگی لوله های فاضلاب آشپزخانه

لوله های آشپزخانه نسبت به لوله های سرویس بهداشتی باریک تر هستند و به همین دلیل زودتر دچار گرفتگی می شوند. لوله آشپزخانه معمولاً قطر لوله ۶ تا ۸ استفاده می شود ولی لوله های سرویس بهداشتی بطور معمول قطر ۱۰ استفاده می شود. دلیل دوم آب ریختن بصورت مداوم در لوله های آشپزخانه است. روزانه شستشوی ظروف مواد غذایی و چربی های روی ظروف باعث می شود در لوله های فاضلاب آشپزخانه به شکل جرم و رسوب تجمع کنند و به مرور زمان دچار گرفتگی شده و شما را با مشکل روبرو کند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش های رفع گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه

دلیل اصلی گرفتگی لوله های آشپزخانه ریختن پس مانده های خوراکی ها در سینک ظرفشویی و چربی های ماسیده شده در لوله ها می باشد و همچنین ورود مو و پرز لباس ها به ماشین لباسشویی و لوله های باریک آشپزخانه باعث ایجاد گرفتگی لوله ها می شود. دلیل دیگر گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه وجود شیب در زانویی که در مسیر لوله فاضلاب آشپزخانه قرار گرفته، می باشد.

دلایل بوی بد لوله فاضلاب

پخش شدن بوی بد از لوله های فاضلاب در خانه بیشتر به دلیل نبودن شتر گلو، یا خرابی و مشکل در شتر گلو لوله های فاضلاب می باشد. گیر کردن یا پر شدن شتر گلو و به عبارتی دیگر سیفون باعث انتشار بوی بد فاضلاب در محیط خانه می شود.

ممکن است جسمی درون سیفون گیر کرده باشد که در اینصورت شتر گلو کارآیی خود را از دست داده و نتواند آب و محتویات لوله فاضلاب را عبور دهد و در نتیجه آب در لوله های فاضلاب آشپزخانه مانده و موجب بالا زدن بوی بد به فضای خانه می شود.

سیفون شتر گلو

شتر گلو به شکل U و S هستند که در آبریز ها، لوله های فاضلاب، زیر سینک ظرفشویی و توالت های فرنگی نصب می شود و در پیشگیری از بوی بد فاضلاب و تخلیه فاضلاب نقش مهمی را ایفا می کند. شتر گلو آب را در لوله نگه داشته و فضای دو طرف لوله فاضلاب را می بندد این کار از انتشار بوی بد فاضلاب جلوگیری می کند. پس شتر گلو نقش بسیار مهمی در منتشر نشدن بوی بد فاضلاب در محیط خانه را دارد.

نصب سیفون یا شتر گلو

چنانچه تصمیم گرفته اید که شتر گلو در لوله های فاضلاب منزل خود نصب کنید باید از سقف کاذب در طبقه پایین این کار را انجام دهید. اگر امکان این کار وجود نداشت باید دور کفشوی یا کاسه را باز کنید و لوله کشی زیر آنها را عوض کنید و در انتها کاسه و سرامیک را روی آن نصب نمائید.

نحوه تشخیص گرفتگی لوله فاضلاب

گرفتگی لوله ها دلایل بسیاری دارد که نحوه تشخیص و برطرف کردن مشکل آنها متفاوت می باشد. زمانی که کشش آب بسیار کند شده باشد حتماً لوله ها گرفته اند برای برطرف کردن این مشکل به نکات زیر توجه کنید:

 • در محل گرفتگی آب را باز کنید و پمپ را در محل گرفتگی با فشار قرار دهید. نیروی وارد شده باعث می شود هوا متراکم شده و لوله باز شود.
 • چنانچه جسمی وارد لوله شود و باعث گرفتگی شده باشد باید از دستگاه تراکم هوا کمک بگیرید. در این دستگاه هوای فشرده قرار دارد. وقتی اهرم دستگاه باز شود عمل پمپ کردن در دستگاه انجام می شود و فشار هوای دستگاه باعث باز شدن گرفتگی لوله ها می شود.

فنر زدن لوله فاضلاب

چنانچه گرفتگی با دستگاه برطرف نشد باید از فنر استفاده کنید. به دلیل فاصله زیاد بین شتر گلو و محل گرفتگی عملیات فنر زنی به وسیله یک دستگاه برقی مخصوص انجام می شود. نوک فنر مقاومت زیادی دارد و در آن پیچ هایی به شکل مخروط وجود دارد که با روشن شدن دستگاه فنر به چرخش در می آید. حرکت فنر به سمت جلو می باشد همچنین باعث می شود اشیا به سمت جلو رفته و گرفتگی باز شود.

گرفتگی چاه کفشویی لوله فاضلاب

این گرفتگی به دو دلیل اتفاق می افتد دلیل اول قطر کم لوله های فاضلاب آشپزخانه و دلیل دوم تجمع مو و چربی، در ادامه به نحوه برطرف کردن این مشکل می پردازیم:

 • چنانچه قطر لوله های فاضلاب آشپزخانه کم باشد احتمال گرفتگی لوله ها خیلی زیاد می باشد.
 • می توانید آب جوش را با فشار باز کنید تا باعث پمپ کردن لوله شده و گرفتگی را باز کند.
 • چربی های جمع شده داخل لوله ها به بیرون نشت می کند در این حالت باید از محلول های لوله باز کنی در داخل کفشویی بریزید و با پمپ کردن لوله گرفتگی را برطرف کنید.
 • در لوله های چدنی باید از اسید رقیق شده استفاده کنید.
 • ولی اگر لوله ها از جنس پولیکا باشد نباید از اسید استفاده کنید چون به لوله آسیب می‌زند و باعث سوراخ شدن آنها می شود.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  قوانین حفر چاه فاضلاب و رعایت نکات ایمنی | آشنایی با اصول حفر چاه

چند روش ساده برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب

تشخیص دادن گرفتگی لوله کمک می‌کند تا به راحتی بتوانید مشکل را برطرف کنید از مهم‌ترین عوامل گرفتگی لوله های فاضلاب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. چربی
 2. پرز و مو
 3. مصالح ساختمانی
 4. اشیا ریز
 5. شیب کم لوله

در ادامه چند روش خانگی بسیار ساده برای باز کردن لوله های فاضلاب را به شما آموزش می دهیم.

لوله فاضلاب

آب گرم و مواد شوینده

یک سطل آب داغ آماده کنید و مقداری پودر شوینده داخل آن حل کنید تا بخوبی کف آلود شود و داخل لوله فاضلاب بریزید. اگر گرفتگی در اثر چربی باشد مشکل برطرف می شود. در انتها یک کتری آب جوش داخل لوله فاضلاب بریزید.

جوش شیرین و سرکه

جوش شیرین و سرکه را درون لوله فاضلاب گرفته شده، بریزید و حدوداً یک ساعت صبر کنید. این دو ماده وقتی ترکیب می شوند حالت اسیدی گرفته و می توانند گرفتگی لوله ها را برطرف کنند. گرفتگی چربی، پرز و مو، لعاب و لجن با این روش برطرف می شود.

تمیز کردن سیفون زیر سینک

زیر سینک لوله ای به شکل U وجود دارد. این لوله به شکل تله عمل می کند و چیزهایی که باعث مسدود شدن لوله می شود را درون خود نگهداری می کند. ابتدا یک سطل زیر سیفون قرار دهید، با استفاده از یک آچار سعی کنید آنرا باز کنید و سپس فضولات داخل سیفون را خالی کنید. سیفون را با آب گرم بخوبی شسته و در جای خود نصب کنید.

تلمبه زدن لوله فاضلاب

تلمبه ها چند نوع مختلف دارند که هر کدام مختص یک لوله فاضلاب می باشند. بعضی از تلمبه ها مخصوص لوله های فاضلاب و سینک هستند و بعضی مخصوص توالت می باشند. نحوه استفاده صحیح از تلمبه به این شکل است که باید تلمبه را بر روی خروجی لوله گذاشته و چندین مرتبه به پایین و بالا فشار بیاورید تا گرفتگی لوله فاضلاب رفع شود و سپس آب داغ درون لوله فاضلاب بریزید تا تمام ضایعات شسته شود.

نتیجه گیری

گرفتگی لوله های فاضلاب بسیار آزار دهنده است که برای برطرف کردن این معضل باید چگونگی تشخیص گرفتگی لوله های فاضلاب را در نظر داشته باشید تا بتوانید این مشکل را رفع کنید. در این مقاله از ایبک امداد به شما آموزش های لازم برای تشخیص گرفتگی لوله فاضلاب و همچنین نحوه برطرف کردن این مشکل داده شد.

چنانچه سوالی در این مورد داشتید می توانید با قسمت دیدگاه ها مطرح کنید تا کارشناسان ما در ایبک امداد شما را راهنمایی کنند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

تشخیص گرفتگی لوله فاضلاب

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

اشتباهات رایج در برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا