پزشکی

مضرات نوشیدن آب یخ

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

نوشیدن آب برای زنده و سالم ماندن همواره امری لازم و ضروری است از این رو باید حداقل در طول روز ۸ لیوان آب نوشید اما در فصل تابستان به دلیل گرمای هوا و افزایش میزان تعریق مقدار نوشیدن آب نیز افزایش می یابد از این رو بسیاری از افراد تصور می کنند که برای رفع عطش بدنشان باید آب یخ بنوشند اما این طرز فکر کاملا اشتباه است چرا که درجه آبی که می نوشیم می تواند بر روی سلامتی تاثیر بگذارد و آب یخ نه تنها موجب رفع عطش بدن نمی گردد بلکه دارای مضرات بسیاری است و همواره به بدن آسیب وارد می کند که اصلی ترین این مضرات عبارتند از:

تحت تاثیر قرار دادن هضم بدن ( ایجاد مشکلات گوارشی )

یکی از مخرب ترین آثار نوشیدن آب یخ اختلال در هضم غذا است. چرا که نوشیدن آب سرد سبب منقبض شدن عروق خونی گشته و در نتیجه گردش خون درون این رگ ها با محدودیت و مشکل مواجه می شود یا به عبارت دیگر گردش خون در رگ های خونی کاهش می یابد که همین امر سبب ایجاد اختلال در هضم غذا می شود زیرا بدن به جای متمرکز شدن بر روی هضم غذا به سمت تنظیم دمای بخش های مختلف خود متمرکز می شود در نتیجه هضم بسیار دیر انجام می گردد. بهتر است بدانید که بدن برای تنظیم دمای خود موقع مصرف هر نوع ماده غذایی که از درجه حرارتی بسیار پایینی برخوردار باشد، انرژی زیادی مصرف می کند یا به عبارت دیگر بدن برای هضم بهتر غذا و جذب مواد مغذی به انرژی بیشتری نیازمند است به علاوه نوشیدن آب یخ از از جذب مواد مغذی هنگام گوارش جلوگیری کرده و جذب این مواد را محدود می سازد.

شوکه نمودن بدن:

بسیاری از افراد پس از انجام ورزش و یا فعالیت های سنگین آب یخ مصرف می کنند و بر این باورند که مصرف آب یخ و یا آب سرد می تواند به رفع تشنگی و عطش بدن کمک نماید اما این باور کاملا اشتباه است چرا که هنگام انجام فعالیت های ورزشی و یا کارهای سخت بدن گرمای بسیاری تولید می کند از این رو نوشیدن آب یخ در این حین سبب ایجاد اختلال در دمای بدن و گوارش می گردد و همواره معده درد شدید به دنبال دارد. توصیه می گردد که پس از انجام کارهای سنگین و یا ورزش مصرف آب گرم را جایگزین آب یخ نمایید.

کاهش ضربان قلب:

هنگامی که آب یخ نوشیده شود عصب واگ بدن تحریک می شود و ضربان قلب کاهش می یابد چرا که عصب واگ وظیفه کنترل نمودن عملکردهای غیر ارادی بدن را بر عهده دارد و به طور مستقیم و سریع تحت تاثیر دمای پایین آب قرار می گیرد در نتیجه سبب ضعیف شدن عملکرد بدن و کاهش ضربان قلب می گردد.

آسیب رسیدن به کبد:

یکی دیگر از مضرات نوشیدن آب یخ آسیب رساندن به کبد است به ویژه اگر پس از انجام فعالیت های سنگین و ورزش مصرف شود چرا که در این حین تاثیرات مخربی بر روی بافت های کبد می گذارد به علاوه سبب رسوب چربی در کبد و بروز بیماری کبد چرب می شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  اختلال شخصیت مرزی چیست و چگونه درمان می شود؟

بروز یبوست:

علاوه بر تمامی موارد گفته شده مصرف آب یخ نیز می تواند منجر به بروز یبوست شود چرا که نوشیدن آب یخ غذای هضم شده در روده را سفت می کند به علاوه می تواند روده ها را منقبض نماید از این رو سبب بروز یبوست می گردد.

جلوگیری از تجزیه شدن چربی‌ ها در بدن:

اگر پس از غذا بلافاصله آب یخ مصرف کنید بدن شما نمی تواند چربی ها را تجزیه نماید چرا که هر چه دمای آب مصرفی پایین تر باشد چربی های موجود در غذا محکم و یکپارچه تر می شوند در نتیجه بدن هنگام تجزیه آن ها با مشکل مواجه می شود و در اکثر اوقات نیز نمی تواند این چربی های مضر را دفع نماید از این رو باید هنگام میل نمودن غذا از مصرف آب یخ خودداری نمایید.

بروز هیدراتاسیون مزمن:

هیدراتاسیون به فرایند آبرسانی به بدن گفته می شود و هیدراتاسیون مزمن نیز به معنای کم آب شدن و یا از دست رفتن آب بدن است. هنگامی که آب یخ نوشیده می شود روند هیدراتاسیون ( آبرسانی به اندام ها ) در بدن کاهش می یابد و اگر مصرف آب یخ به صورت مکرر انجام شود هیدراتاسیون مزمن بروز داده و بدن دچار کم آبی می گردد.

تحریک نمودن گلو:

از دیگر ضررهای آب یخ می توان به تحریک نمودن گلو اشاره نمود چرا که مصرف آب یخ سبب ایجاد واکنش جسمی می شود یا به عبارت دیگر بدن از مخاط به عنوان نوعی مرطوب کننده طبیعی جهت گرم نمودن مایعات مصرفی سرد و هوای سرد استفاده می کند اما آب یخ شده نه تنها توسط مخاط گرم نمی شود بلکه سبب تجمع مخاط بیشتر در مجرای تنفسی گشته و سبب تحریک نمودن گلو و بروز درد آن می شود.

 

آب یخبروز سردرد:

نوشیدن آب یخ در اکثر اوقات سبب بروز سردرد می شود چرا که هنگام مصرف آب یخ تعداد زیادی از اعصاب حساس موجود در ستون فقرات متوقف می شوند و در کوتاه ترین زمان ممکن پیام هایی به مغز می فرستند در نتیجه سردرد بروز می دهد.

کاهش انرژی بدن در طولانی مدت:

درست است که مصرف آب یخ برای مدتی کوتاه سبب ایجاد حس طراوت و تحریک نمودن بدن می شود اما در طولانی مدت موجب کاهش انرژی بدن می گردد چرا که پس از مصرف آب یخ بدن مجبور است انرژی خود را صرف متعادل نمودن دمای آب کند و همین امر سبب کاهش انرژی بدن می‌ گردد.

بروز چاقی:

همانطور که گفته شد مصرف آب یخ سبب سفت و مستحکم شدن چربی های اضافه بدن می شود و از تجزیه و دفع این چربی ها جلوگیری می کند از این رو تجزیه و دفع نشدن چربی های اضافه سبب بروز چاقی می شود.

تشدید حس تشنگی:

نوشیدن آب یخ به ویژه در فصل تابستان نه تنها موجب رفع تشنگی و عطش بدن نمی شود بلکه میل بدن را به مصرف آن تشدید می‌ کند یا به عبارت دیگر سبب افزایش حس تشنگی می گردد چرا که آب یخ سبب انقباض رگ های خونی گشته، کم آبی را در بدن تشدید نموده و میزان گردش خون و اکسیژن را نیز در بدن کاهش می دهد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلایل و علامت های لکنت زبان در کودکان چیست؟

افزایش سودا در بدن:

آب یخ به دلیل سرد بودن بیش از حد سبب افزایش سودا در بدن گشته و تمامی مشکلات بیمارگونه و مخربی که به سودا وابسته هستند را افزایش می دهد چرا که مصرف آب یخ سبب سردی و خشکی بیش از حد دماغ، مغز، معده و اعصاب می شود و همواره اضطراب، استرس، وسواس، عصبانیت، لجبازی، میل بیش از حد به خوردن شیرینی، تپش قلب خود به خود و بالا رفتن ضربان قلب، بوی بد دهان، سوزش معده، کدر شدن سفیدی چشم ها، دیدن خواب های بد و کابوس، تیره شدن رنگ پوست، بروز سرطان، بدبینی، حسادت، حرص، کینه، پرخوری، غم و افکار منفی به صورت مستمر، بی تحرکی و گوشه گیری را به دنبال دارد.

سایر مضرات نوشیدن آب یخ

۱: کند شدن ذهن

۲: ضعیف شدن قوای جنسی

۳: فلج یا بروز ام اس

۴: پف کردم زیر چشم ها

۵: بروز پارکینسون یا همان رعشه

۶: ضعف مغزی

۷: ضعف و سست شدن اعصاب

۸: پف کردن بدن

۹: بروز فراموشی

۱۰: تولید مخاط در معده

۱۱: گرفتگی کبد

۱۲: نزله و زکام

۱۳: سکته یا ایست قلبی

۱۴: بروز دیابت

۱۵: از کار افتادن لوزالمعده

۱۶: ایجاد خواب آلودگی و سنگین شدن حواس

۱۷: ایجاد اختلال در عملکرد سیستم ایمنی بدن

۱۸: ضعیف شدن معده

۱۹: تغییر رنگ صورت و بدن

۲۰: استسقا یا همان تشدید حس تشنگی ( عطشی که با نوشیدن مقدار زیادی آب هم برطرف نمی شود )

 

آب یخزمان هایی که باید از نوشیدن آب سرد یا آب یخ اکیداً خودداری نمود

در هر حال نوشیدن آب سرد و آب یخ اصلاً توصیه نمی گردد چرا که در صورت استفاده مکرر و طولانی مدت همواره سبب آسیب رسانی به بدن می شود اما با این حال افراد بسیاری هستند که همچنان میل به مصرف آب سرد و آب یخ دارند از این رو باید از خوردن آب سرد و آب یخ در زمان هایی که در ادامه می آیند اکیدا خودداری نمایند، این زمان ها عبارتند از:

۱: در حین قاعدگی

۲: پس از مصرف میوه و سبزی

۳: هنگام ناشتا

۴: بعد از خوردن مواد ترش و قابض

۵: در حالت ایستاده به ویژه هنگامی که در این حالت کمر خود را بسته اید

۶: پس از خوردن هرگونه ترشی و شیرینی جات

۷: درون حمام و بعد از خروج از حمام و استخر

۸: سریعا بعد از خواب

۹: حین و بعد از انجام کارهای سنگین و یا فعالیت های ورزشی

۱۰: پس از جماع و نزدیکی

۱۱: هنگام خوابیدن بر روی شکم و کج کردن گردن

۱۲: حین غذا خوردن

۱۳: بلافاصله قبل و بعد از غذا خوردن

سخن پایانی:

همانطور که گفته شد مصرف آب یخ از مضرات بسیاری برای بدن برخوردار است از این رو باید برای حفظ سلامت بدن از مصرف آن خودداری نمود و همواره مصرف آب ولرم را جایگزین آب یخ و آب سرد کرد.

 

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

مضرات نوشیدن آب یخ

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مضرات نوشیدن آب یخ

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا