خدمات فاضلاب و لوله بازکنیخدمات

از بین برنده چربی رسوب شده در لوله فاضلاب ظرفشویی

چگونه چربی های رسوب شده در لوله های فاضلاب ظرفشویی را از بین ببریم

رسوبات چربی یکی از رایج ترین و متداول ترین دلایل گرفتگی لوله های فاضلاب ظرفشویی می باشند شما روزانه به مدت زیادی از سینک ظرفشویی استفاده می کنید و این باعث می شود که مواد اضافه به همراه چربی و روغن داخل لوله شده و رسوبات را به وجود بیاورند و در نتیجه باعث گرفتگی لوله خواهند شد برای اینکه شما این رسوبات را از بین ببرید ما در این مقاله از مجله ایبک برای شما روش های از بین بردن چربی رسوب شده در لوله فاضلاب ظرفشویی را، کاملاً توضیح خواهیم داد تا بتوانید در صورت نیاز خودتان اقدام به رفع این مشکل کنید لطفاً با ما همراه باشید.

دلایل گرفتگی فاضلاب ظرفشویی آشپزخانه چیست؟

فاضلاب ظرفشویی

 

همانطور که برای شما گفتیم شما به دلیل استفاده زیاد از سینک ظرفشویی آشپزخانه موادی مانند چربی، باقی مانده غذا، روغن، آشغال، تفاله چای، پوست میوه، خرده های نان و… را در سینک ریخته و باعث می شوید که این مواد داخل لوله شده و لایه ای از رسوبات ایجاد شود این لایه باعث کم شدن قطر لوله خواهد شد در نتیجه آب و فاضلاب به سختی می تواند از آن عبور کند و لوله فاضلاب آشپزخانه دچار گرفتگی می شود.

دلایل اصلی که باعث گرفتگی در فاضلاب سینک ظرفشویی می شود چیست ؟

به طور کلی می توانیم بگوییم که روغن و چربی مهمترین و اصلی ترین دلیل برای گرفتگی فاضلاب ظرفشویی می باشد همانطور که می دانید چربی و روغن به وسیله آب شسته نمی شود و در دیواره ها باقی خواهند ماند این مواد یعنی روغن و چربی داخل لوله را چسبناک کرده و باعث چسبیدن مواد زائد و آشغال های دیگر هم به داخل لوله می شود مواد چسبیده به لوله روی هم انباشته شده و باعث رسوبات در لوله خواهد شد.

رسوبات باعث می شوند که آب به طور کامل قادر به خروج از لوله نباشد و لوله دچار گرفتگی شود ضمناً رسوبات می توانند مشکلات زیادی به وجود بیاورند که شما باید قبل از به وجود آمدن این مشکلات، به فکر چاره باشید همانطور که از قدیم گفتند پیشگیری از درمان بهتر است. بنابراین قبل از اینکه گرفتگی در لوله فاضلاب آشپزخانه زیاد شود بهتر است که از ریختن مواد چرب و روغنی و حتی مواد زائد به داخل لوله جلوگیری کنید شما باید اطمینان داشته باشید که هیچکدام از موادی را که نام بردیم داخل فاضلاب ظرفشویی نخواهد شد برای این کار بهترین روش استفاده کردن از صافی های مخصوص می باشد. دقت داشته باشید مواد روغنی را به هیچ وجه نباید داخل سینک ظرفشویی بریزید زیرا این مواد از صافی عبور می کند و داخل چاه می شود و باعث گرفتگی های شدید خواهد شد.

حتما بخوانید:   روش باز کردن گرفتگی لوله فاضلاب ماشین لباسشویی | رفع گرفتگی لوله فاضلاب لباسشویی

درست است که شما مجبور به شستن ظرف های چرب هستید و به این وسیله مقداری چربی وارد چاه خواهد شد، ولی می توانید این نکته را رعایت کنید که هیچگاه حجم زیادی روغن را داخل ظرفشویی نریزید احتمال دارد روغن های پس مانده غذا اضافه آمده باشد ولی شما نباید آنها را در سینک ظرفشویی بریزید می توانید این روغن ها را در یک پلاستیک کوچک ریخته و در سطح زباله بیندازید تا باعث گرفتگی در سینک ظرفشویی نشوید.

نکته مهم : برای اینکه چربی روی ظرف ها باعث گرفتگی لوله ظرفشویی نشود بهتر است که از مواد شوینده استاندارد استفاده کنید تا چربی ها را در خود حل کرده و باعث گرفتگی لوله فاضلاب ظرفشویی نشود به این ترتیب می توانید از گرفتگی لوله جلوگیری کنید.

چگونه می توانیم از وارد شدن روغن به داخل لوله فاضلاب ظرفشویی جلوگیری کنیم؟

گاهی انجام این کار بسیار سخت می‌باشد ولی شما باید در حد امکان سعی کنید که روغن داخل فاضلاب آشپزخانه نشود برای این منظور می توانید روغن های غذا را در جاهای دیگری مانند سطل زباله بریزید البته اگر روغن زیاد است می توانید آن را داخل یک کیسه فریزر ریخته و درب آن را محکم ببندید و بعد در سطل زباله بیندازید ولی هیچگاه آن را در لوله آشپزخانه خالی نکنید. البته گاهی ظرف ها بسیار چرب می باشند و امکان دارد با شستن ظرف ها، چربی وارد لوله آشپزخانه  شده و باعث گرفتگی شود در این صورت بهتر است که برای جلوگیری از بروز این مشکل شما از مایع ظرفشویی قوی و استاندارد استفاده کنید که چربی ها را از بین برده و اثری از آن باقی نمی گذارد استفاده کردن از مایع ظرفشویی قوی علاوه بر اینکه به تمیز شدن ظرف های شما کمک خواهد کرد روغن را هم در خود حل کرده و از بین می‌برد و از به وجود آمدن چسبندگی در لوله هم جلوگیری می کند.

موادی که باعث گرفتگی در لوله فاضلاب ظرفشویی می شود:

همانگونه که در این مقاله برای شما توضیح دادیم روغن و چربی عوامل اصلی برای گرفتگی لوله فاضلاب ظرفشویی است ولی مواد دیگری هم هستند که این گرفتگی را تشدید کرده و یا خود باعث گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه می شوند این مواد عبارتند از:

  • دستمال کاغذی
  • تفاله چای
  • هسته یا پوست میوه ها
  •  برنج و ماکارونی
  •  پوست تخم مرغ
  • مواد زائد ماهی، گوشت، مرغ در هنگام شستن
  •  و ….
حتما بخوانید:   روش های رفع گرفتگی لوله فاضلاب

این مواد می‌توانند راه آب را بسته و باعث گرفتگی در لوله شوند البته مقدار این مواد هم در گرفتگی بسیار تاثیر دارد ولی بهتر است که از ورود این مواد به داخل لوله تا حد امکان جلوگیری کنید تا با مشکل گرفتگی لوله، روبرو نشوید.

بهترین روش ها برای برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه چیست؟

فاضلاب ظرفشویی

اگر شما از ورود مواد اضافه و چربی به داخل سینک ظرفشویی جلوگیری کنید دیگر نیازی نیست که به فکر رفع گرفتگی لوله باشید روشی بسیار راحت و کم هزینه، استفاده از صافی مخصوص سینک ظرفشویی می باشد شما باید به وسیله استفاده از این صافی ها از وجود مواد اضافه و خرده های غذا به داخل چاه جلوگیری کنید تا با مشکل گرفتگی لوله روبرو نشوید.

صافی ها باعث می شوند که مواد زائد به داخل لوله راه پیدا نکند و فقط آب از آن عبور می کند و یا شما می توانید از یک سبد کوچک برای تخلیه زباله های ظرفشویی استفاده کنید سبد را داخل سینک گذاشته و پسمانده های غذا را که در بشقاب وجود دارد، داخل آن بریزید با این کار ظرفشویی شما دچار گرفتگی لوله نخواهد شد و شما هم نیازی به خدمات لوله بازکنی ندارید.

روش های خانگی برای برطرف کردن گرفتگی در لوله فاضلاب ظرفشویی

اگر لوله فاضلاب ظرفشویی شما دچار گرفتگی شد می توانید با استفاده از روش های خانگی آن را برطرف کنید البته اگر این گرفتگی سطحی باشد به روشهای خانگی برطرف می شود ولی اگر گرفتگی سخت باشد شما باید از نوع حرفه ای لوله بازکنی استفاده کنید و به شرکتهای لوله بازکنی مراجعه کرده و حل مشکل را به آنها بسپارید. در صورت نیاز به استفاده از روش های خانگی می توانید از روش های زیر استفاده کنید:

1- استفاده از آب جوش

اگه متوجه شدید که ناخواسته چربی و یا روغن داخل لوله ریخته شده است هرگز اجازه ندهید چربی ها بماند تا روی هم انباشته شود زیرا در اثر زیاد شدن این چربی، لوله کاملاً دچار انسداد خواهد شد پس بهتر است مقداری مایع ظرفشویی را با آب داغ مخلوط کرده و داخل لوله فاضلاب بریزید و بعد از آن آب داغ را هم داخل لوله بریزید تا بقیه روغن ها را از داخل لوله شسته و پاک کند.

2- استفاده از نمک و آبجوش

اگر متوجه شدید که آب از سینک ظرفشویی پایین نمی رود و لوله دچار گرفتگی شده است ابتدا آب داخل سینک را خالی کنید و نصف لیوان نمک را داخل لوله ریخته و چند دقیقه صبر کنید و بعد از آن یک کتری آبجوش را داخل سینک بریزید اگر لوله باز نشد می توانید چندین بار این کار را تکرار کنید.

حتما بخوانید:   بهترین روش رفع بوی بد سینک ظرفشویی
3- استفاده از سرکه و جوش شیرین

برای این کار آب سینک را خالی کنید و یک فنجان جوش شیرین را در آن بریزید و سپس دو فنجان سرکه را هم داخل لوله بریزید درپوش سینک را گذاشته و حدود ۱۵ دقیقه صبر کنید سپس آب گرم را با فشار باز کنید و بررسی کنید ببینید آیا گرفتگی برطرف شده یا خیر؟ در صورت نیاز می توانید این کار را چندین بار تکرار کنید.

4- استفاده از تلمبه دستی

استفاده از تلمبه دستی یک روش قدیمی می باشد که شما می توانید تا حدود زیادی مشکل گرفتگی لوله سینک آشپزخانه را برطرف کنید ابتدا درپوش لگن سینک را گذاشته و مقداری آب در آن بریزید سپس درپوش را برداشته و تلمبه را روی لوله چاه قرار دهید، چندین بار تلمبه را به طرف بالا و پایین فشار دهید تا گرفتگی لوله آشپزخانه برطرف شود سپس تلمبه را بردارید اگر لوله باز شده باشد آب ها به سرعت خارج خواهند شد تکرار این کار ضرری ندارد و شما می توانید چندین بار این کار را انجام دهید تا لوله باز شود.

5-استفاده از محلول های شیمیایی لوله باز کن

امروزه استفاده از محلول های شیمیایی لوله بازکن بسیار رواج پیدا کرده البته می توان گفت که بسیار هم کارساز می باشند و باعث برطرف کردن انواع گرفتگی های لوله می شوند البته باید دقت داشته باشید هنگام استفاده از این محلول های شیمیایی حتماً باید نکات ایمنی را کاملاً رعایت کنید زیرا در صورت رعایت نکردن نکات ایمنی، سلامتی شما به خطر خواهد افتاد و گاهی امکان دارد این محلول های شیمیایی باعث سوختگی و یا مسمومیت تنفسی شود و علاوه بر این، باید هنگام استفاده از آن به نوشته روی محصولات توجه کنید زیرا استفاده نادرست از این محلول های شیمیایی می تواند باعث از بین رفتن لوله های فاضلاب شده و خسارت زیادی را هم برای شما به دنبال داشته باشد.

سخن آخر:

ما در این مقاله از مجله ایبک برای شما روشهای برطرف کردن گرفتگی لوله ظرفشویی را بیان کردیم همانطور که گفتیم بهترین راه پیشگیری می باشد و شما باید مراقب باشید که لوله فاضلاب ظرفشویی شما دچار گرفتگی نشود و برای این کار بهتر است از ریختن روغن، مواد زائد و پس مانده غذا در داخل لوله ظرفشویی جلوگیری کنید تا هیچگاه دچار گرفتگی لوله فاضلاب نشوید.

امیدواریم مطالب بالا برای شما مفید بوده باشد.

 

از بین برنده چربی رسوب شده در لوله فاضلاب ظرفشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

بهترین روش ها برای برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه چیست

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا