خدمات شستشو

روش های ضد عفونی کردن لباس ها | نکاتی که در مورد ضد عفونی کردن لباس باید بدانید

روش های ضد عفونی کردن لباس ها | نکاتی که در مورد ضد عفونی کردن لباس باید بدانید

گاهی ممکن است برای شما هم پیش بیاید که نیاز داشته باشید که لباس هایتان را ضد عفونی کنید برای این کار شما می توانید از کلیه محلول ضد عفونی کننده خانگی یا صنعتی استفاده کنید یا حتی برای ضد عفونی کردن از وسایل خانگی مانند لباسشویی یا اتو استفاده کنید.

یکی از مورد هایی که ممکن است شما نیاز داشته باشید که لباس هایتان را ضد عفونی کنید این است که در خانه بیماری داشته باشید و شما نیاز داشته باشید تا لباس ها را ضد عفونی کنید.

حال برای آنکه بتوانید لباس هایتان را ضد عفونی کنید روش های مختلفی وجود دارد که شما بنا به نوع آلودگی که برروی لباس شما قرار دارد و جنس لباس تان یکی از این موارد را انتخاب کنید.

ضد عفونی کردن لباس ها در خانه :

برای ضد عفونی کردن لباس ها در خانه به دلایل مختلف روش هایی وجود دارد که از جمله مهم ترین این روش ها به شرح زیر است:

 • اولین روش استفاده از محلول های خانگی یا صنعتی برای شست و شو لباس ها و ضد عفونی کردن آن ها می باشد
 • دومین روش استفاده از لباسشویی و شستن لباس ها در آن می باشد.
 • روش بعدی که معمولا خیلی از افراد آن را انجام می دهند این است که شما شروع به اتو کردن لباس هایتان می کنید تا حرارت باعث آن شود که لباس های شما ضد عفونی شود.
 • روش دیگر که معمولا مورد استفاده قرار می گیرد این است که لباس هایتان را در آفتاب پهن کنید و بگذارید که لباس ها در مجاورت با نور آفتاب ضد عفونی شود.

قبل از آن که یکی از روش های ضد عفونی کردن لباس را انتخاب کنید دقت کنید که جنس و بافت لباس شما چگونه است و بعد از آن یکی از روش ها را انتخاب کنید تا به روش ضد عفونی کردن لباس ها به بافت لباس شما آسیبی وارد نکند.

حتما بخوانید:   روش استفاده از توپ لباسشویی | توپ لباسشویی چیست

روش اول ضد عفونی کردن لباس ها ضد عفونی کردن لباس ها با دست:

در خیلی از موارد مثلا زمانی که جنس لباس به گونه ای است که نمی توان آن را داخل ماشین لباسشویی ریخت باید آن ها را با دست شست.برای شستن لباس ها با دست و ضد عفونی کردن آن ها می توان از محلول های خانگی استفاده کرد.10 252

حال اگر با شستن لباس ها و ضد عفونی کردن آن ها از دست استفاده می کنید اگر از محلول های صنعتی در آن استفاده می کنید بهتر است که حتما دستکش دستتان کنید تا به دست شما آسیبی وارد نشود.

برخی از مواردی که مواد ضد عفونی که می توان برای ضد عفونی کردن لباس ها از آن ها استفاده کنید به شرح زیر است:

1-ماده ضد عفونی دتول برای ضد عفونی کردن لباس ها :

دتول یکی از بهترین ضد عفونی کنند های موجود در بازار است که به راحتی می توان آن را از فروشگاه ها یا داروخانه ها تهیه کنید. برای استفاده از آن برای آنکه تاثیر خودش را به خوبی بگذارد یک قاشق از ماده ضد عفونی کننده دتول را در 500 میلی لیتر آب حل کنید.

حال بعد از آنکه محلول مورد نظر را درست کردید لباس ها را به مدت 10 دقیقه درون آن بگذارید به گونه ای که کاملا لباس آغشته به مواد شود و بعد از آن ها را با دقت آبکشی کنید.

2-محلول نمک و سرکه سفید برای ضد عفونی کردن لباس ها :

روش دیگری که برای ضد عفونی کردن لباس ها مورد استفاده قرار می گیرد مخلوط سرکه و نمک می باشد که یک محلول طبیعی برای ضد عفونی کردن لباس ها می باشد. این محلول بر عکس اکثر روش های بیان شده برای ضد عفونی کردن لباس ها که باید به بافت و جنس پارچه توجه کنیم و بعد یکی از روش ها را انتخاب کنیم ، هیچ ضرری به بافت پارچه وارد نمی کند و برای کلیه بافت های پارچه مناسب است.

برای ضد عفونی کردن لباس ها با این روش حتما توجه داشته باشید که از محلول سرکه سفید با نمک استفاده کنید. و از سرکه انگور یا سیب استفاده نکنید چون این نوع از سرکه می تواند به رنگ لباس شما آسیب وارد کند و رنگ لباس شما را تغییر دهد.

برای ضد عفونی کردن لباس ها با استفاده از این روش یک لیوان سرکه را با دو قاشق چای خوری نمک مخلوط کنید و آن را خوب بهم بزنید تا رقیق شود بعد از آن به مدت نیم ساعت لباس هایی که قصد دارید آن ها را ضد عفونی کنید در این محلول رقیق شده قرار دهید تا کاملا خیس بخورد و بعد از آن آن ها را آب کشی کنید.

3-محلول 5 تا 6 درصد وایتکس:

برای ضد عفونی کردن و تمیز کردن لباس های سفید می توان از وایتکس استفاده کرد برای ضد عفونی کردن لباس ها با وایتکس مراحل زیر را طی کنید:

 • با توجه به حجم لباس هایی که می خواهید آن ها را ضد عفونی کنید میزان 5 تا 6 درصد وایتکس را آماده کنید و استفاده کنید.
 • به مدت نیم ساعت اجازه دهید تا لباس ها در وایتکس باقی بمانند.
 • بعد از گذشت این زمان لباس ها را آبکشی کنید و اجازه دهید خشک شود.
حتما بخوانید:   آموزش جرم گیری چای ساز با نوشابه

4-استفاده از دهانشویه برای ضد عفونی کردن لباس ها :

یکی دیگر از راه هایی که می توان با استفاده از آن لباس ها را ضد عفونی کرد استفاده از دهانشویه می باشد که با توجه به حجم لباسی که قرار است ضد عفونی کنید می توانید این دهانشویه را با آب مخلوط کنید و به مدت نیم ساعت به لباس ها اجازه دهید تا محلول ایجاد شده باقی بماند و سپس آن ها را آبکشی کنید و بعد خشک کنید.

بعد از آن که لباس ها را خوب در محلول خیساندید و آن ها را خشک کردید می توانید اجازه دهید تا فرآیند خشک شدن در زیر آفتاب صورت بگیرد چون این کار نیز باعث ضد عفونی بیشتر می شود . نور مستقیم خورشید در کنار معایبی که دارد مزیت میکروب زدایی رو هم دارد.

اگر قصد دارید تا ضد عفونی کردن لباس هایتان را با استفاده از مواد صنعتی انجام دهید حتما دستورالعمل مربوط به بافت و جنس پارچه بر روی آن ها را بخوانید چون برخی از شوینده ها برای برخی از جنس لباس ها مناسب نیستند. همچنین تلاش کنید تا آن ها را با غلظت کافی تهیه کنید تا به بافت پارچه آسیب وارد نکند.

5-ضد عفونی کردن لباس ها با ماشین لباسشویی:

حالا اگر با توجه به روش های بیان شده و نکاتی که در این زمینه بیان شده است نتوانستید از روشی استفاده کنید می توانید از لباسشویی برای ضد عفونی کردن لباس ها استفاده کنید .حال برای اینکه بتوان از لباسشویی برای تمیز کردن و ضد عفونی کردن لباس ها استفاده کنید می توانید گزینه های مختلفی را امتحان کنید که در  ادامه به شرح مختصر آن ها پرداخته می شود.

1-5-ضد عفونی کردن لباس ها با ماشین لباسشویی با استفاده از قرص ضد عفونی پارچه :

این قرص ها ضد عفونی کردن پارچه را می توانید از فروشگاه ها بخرید و آن ها را آماده کنید. معمولا این نوع از قرص های ضد عفونی کننده را می توان برای انواع جنس و بافت لباس استفاده کنید.ولی بازهم برای اطمینان بیشتر و جلوگیری از آسیب زدن به جنس لباس می توانید دستور استفاده از این قرص های ضد عفونی را برروی آن مطالعه کنید.6 sanytol disinfect clothes 1024x612 1

2-5-ضد عفونی کردن لباس ها با ماشین لباسشویی با استفاده از تنظیم دمای آب :

آب گرم و جوش یکی از مواردی که از قدیم برای ضد عفونی کردن و تمیز کردن لباس ها مورد استفاده قرار میگیرد. البته همانطور که می دانید آب گرم می تواند به لباس شما آسیب بزند پس بنابراین قبل از ان که لباس ها را با آب گرم بشویید حتما دستور و برچسب محافظتی بر روی لباس ها را بخوانید و بعد از آن  اقدام به شست و شو لباس ها کنید.

حتما بخوانید:   راهنمای جامع خرید بهترین پودر ماشین لباسشویی

معمولا به طور میانگین برای لباس های سفید و روشن دمای آب بین 60 تا 90 درجه می باشد و برای لباس های تیره بین 30 تا 40 درجه می باشد.

3-5-ضد عفونی کردن لباس ها با لباسشویی با استفاده از وایتکس:

یکی دیگر از روش هایی که می توان برای ضد عفونی کردن لباس ها با لباسشویی مورد استفاده قرار داد استفاده از وایتکس برای ضد عفونی کردن لباس ها در ماشین لباسشویی است که البته این روش فقط برای لباس هایی استفاده می شود که سفید است و شما با توجه به حجم لباس تان می توانید مقداری وایتکس را به آن اضافه کنید و لباس ها را ضد عفونی کنید.

6-ضد عفونی  کردن لباس ها با اتو:

یکی دیگر از وسایلی که می توان برای ضد عفونی کردن لباس ها از آن استفاده کرد استفاده از اتو می باشد که زمانی که شما لباس ها را کامل شستید و کثیفی را از روی آن ها پاک کردید می توانید مراحل زیر را برای ضد عفونی کردن لباس دنبال کنید:

 • با توجه به جنس و بافت پارچه دمای اتو را انتخاب کنید.
 • با دقت قسمت هایی که قرار است آن ها را ضد عفونی کنید را اتو بکشید.

7-استفاده از بخار شوی برای ضد عفونی کردن لباس ها :

اگر در خانه بخار شوی دارید می توانید از آن ها هم برای ضد عفونی کردن لباس ها استفاده کنید:

 • ابتدا لباس ها را برروی چوب لباسی آویزان کنید.
 • بخار شوی را روشن کنید و روی دما و فشار مناسب قرار دهید.
 • حالا با استفاده از بخار شوی لباس های تان را ضد عفونی کنید.

8-ضد عفونی کردن لباس ها در خشک‌شویی:

مناسب ترین روش برای ضد عفونی کردن لباس ها دادن آن ها به خشک‌شویی است که علاوه بر اینکه راحت تر است و برای شما دردسر خاصی ندارد روش ایمن تری نیز می باشد اما در کنار مزایای بیشماری که دارد هزینه بالایی هم برای شما دارد .بهتر است برای ضد عفونی کردن لباس هایی که ظریف اند و حساس اند از این روش استفاده کنید.

در ای مقاله تلاش شد تا شما را برای روش های مختلفی که می توان برای ضد عفونی کردن لباس ها استفاده کرد بیان شود در صورت وجود هر گونه سوال در این باره هم می توان با کارشناسان ما در ایبک امداد در تماس باشید.

31

روش های ضد عفونی کردن لباس ها

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روش های ضد عفونی کردن لباس ها | نکاتی که در مورد ضد عفونی کردن لباس باید بدانید

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x