تعمیرات کولر گازی

ویژگی های کولر مناسب | راهنمای خرید کولر

ویژگی های کولر مناسب | راهنمای خرید کولر

امروزه کولر و وسایل سرمایشی به نیاز جدایی ناپذیر در زندگی بشر تبدیل شده است . کولر راه حلی برای خنک و مطلوب کردن هوا به خصوص در شرایط جوی معتدل و گرم می باشد . حال این سوال پیش می آید که چه کولری با چه اندازه ای ، با چه توانی برای خانه یا محل کار شما مناسب است . ویژگی هایی مانند شرایط جوی منطقه ، میزان رطوبت موجود در هوا ، شمالی یا جنوبی بودن منزل یا محل کار شما و حتی اینکه شما در کدام طبقه ساختمان خود قرار دارید ملاک هایی است که در هنگام انتخاب کولر باید به آن توجه کنید .خشکی هوا هم معیار تاثیر گذاری برروی بازدهی کولر ها می باشد به این صورت که هر چه محیط خشک تر توان مصرفی کولر بالاتر است .

حال در این مقاله قرار است که معیار ها و ملاک های لازم برای انتخاب یک کولر آبی مناسب را به شما به صورت ساده آموزش دهیم و در صورت داشتن هر گونه مشکل می توان با کارشناسان ما در ایبک تماس گرفته و مشکل خود را مطرح کنید .

کولر های آبی از منظر های متفاوتی تقسیم بندی می شوند که به صورت زیر می توان آن ها را خلاصه کرد :

 • تقسیم بندی کولر ها بر اساس مدل های روز بازار
 • تقسیم بندی کولر ها بر اساس نحوه هوادهیn00806912 b

1-انواع کولر های آبی بر اساس مدل های روز بازار :

1-1:کولر های آبی ثابت :

شاید زمانی که  نام کولر را می شنوید اولین نوع کولری که در ذهنتان مجسم شود کولر های آبی رنگ قدیمی ای است که در حیاط خانه،  در تراس و اغلب برروی پشت بام ها (به طور کلی در محیط خارج از خانه ) از آن ها استفاده می شده است نام این کولرها ، کولر های آبی ثابت است . که معمولا برروی چهار پایه ای فلزی و با فاصله مناسب از زمین نگهداری می شود . این کولر ها به دلیل داشتن پره هایی بزرگ و همچنین سایز بزرگ خود کولر میزان خنک کنندگی بالایی دارند گرچه که شرط لازم برای تحقق این هدف سرویس به موقع و مناسب این کولر ها می باشد .نکته آخر در مورد این کولرها همانطور که از اسم آن ها نیز مشخص است این است که این کولر ها ثابت اند و قابلیت جابه جایی ندارند و شما باید در هنگام نصب آن ها محل مناسب آن را از قبل تعیین کرده باشید .

حتما بخوانید:   راهنمای دکمه های کنترل کولر گازی+ آموزش نحوه کار با هر کدام از آنها

2-1: کولر های آبی متحرک :

این کولر ها که دارای ابعاد کوچکتری نسبت به کولر های آبی ثابت اند بیشتر در مغازه ها و محیط های کوچک استفاده می شوند .این کولر ها نیاز به لوله کشی یا کانال ندارند و برعکس کولر های آبی ثابت قابلیت جابه جایی دارند.مخزن استفاده شده در این کولر ها هم یا به صورت دستی یا با اتصال به شیر آب قابلیت پر شدن و استفاده را دارد .

3-1 : کولر های پوشالی :

این نوع کولر ها قدیمی ترین نوع کولر های استفاده شده در خانه ها می باشد . نحوه کار آن به این صورت است که در ساختمان کولر از پوشال استفاده شده است که آب مخزن برروی آن ریخته و با عبور جریان هوا از داخل پوشال ها ، هوا خنک ایجاد می شود .

توصیه می شود که هرسال پوشال ها را عوض کنید به این علت که جز اصلی در این کولر ها پوشال است با گذشت زمان ممکن است پوشال ها تغییر شکل دهند یا حتی خالی شود و عبور جریان هوا را به درستی انجام ندهند و باعث نارضایتی شما به خصوص در فصل گرما شود .عیب عمده این روش این است که بعلت استفاده ازپوشال و عبور جریان هوا از داخل آن ممکن است گرد و غبار محیط نیز برروی پوشال ها نشسته باشد و باعث ورود گرد و خاک به داخل خانه شود .

4-1: کولر های آبی سلولزی:

با توجه به ایراداتی که کولر های پوشالی داشت کولر های سلولزی جایگزین آنها شدند در این کولر ها به جای استفاده از پوشال از پد های سلولزی متراکم استفاده شده است که بعلت تراکم بالایی که دارند امکان انتقال گرد و خاک محیط اطراف را به فضای داخلی کولر ، پروانه و پمپ و در نهایت فضای داخلی خانه نمی دهد . این کولر ها در محیط های آلوده بیشتر کاربرد دارند .مزیت بعدی این روش این است که نیاز به تعویض سالانه پد های سلولزی را نداریم و به طور معمول این پد ها به مدت 4 سال قابلیت استفاده دارند .این پد های سلولزی به خاطر تراکم بالایی که دارند جذب اب بیشتری نسبت به کولر های پوشالی دارند و در نتیجه خنک کنندگی بالاتری دارند .

حتما بخوانید:   راهنمای نصب کولر گازی بوش BOSCH | آموزش استفاده از کولرگازی

1-انواع کولر های آبی بر اساس نحوه هوادهی :

این کولر ها بر اساس محل قرار گیری دریچه آن ها به دو نوع تقسیم می شوند. اگر دریچه در یکی از اضلاع کناری کولر قرار گرفته باشد نوع اول این کولر ها است که بیشتر در پشت بام قرار می گیرد ولی اگر دریچه آن در سقف کولر قرار گرفته باشد به آن کولر بالازن یا بالکنی می گویند که همانطور که از نام آن ها پیدا است بیشتر در تراس ، بالکن و … استفاده می شود . فرق این کولر ها با نوع اول آنها در این است که دریچه آن در بالا قرار دارد و در اطراف آن (4 ضلع دیگر آن ) امکان خنک کنندگی بیشتری نسبت به کولر های نوع اول دارند .snih05vz 1

ویژگی های کولر مناسب :

1-جنس بدنه کولر :

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم کولر ها اکثرا در محیط بیرون  نگه داشته می شوند پس انتخاب جنس مناسب مخصوصا برای بدنه آن ها بسیار مهم است به این علت که باید در برابر باد ، باران و اشعه های ماورابنفش خو.رشید و… ایمن باشد .شایان ذکر است جنس بدنه گالوانیزه انتخاب مناسبی برای بدنه کولر می باشد.

2-رنگ بدنه کولر :

تابش نور خورشید و امواج فرابنفش باعث آسیب به رنگ بدنه می شود از جمله باعث پوسیدگی و ریختن رنگ می شود همچنین تابش مستقیم نور خورشید به مروز زمان باعث کاهش تناژ رنگ بدنه شده  و برروی کارایی کولر تاثیر می گذارد .

3-متراژ محل استفاده از کولر :

متراژ محلی که قرار است کولر در آن نصب شود هم از جمله معیار های مهم می باشد به این خاطر که اگر متراژ منزل شما بالای 100 متر باشد و شما از کولری با ظرفیت پایین استفاده کنید باعث می شود تا بیش از توان کولر از آن استفاده شود و باعث آسیب و خرابی کولر شود .بهترین گزینه برای خرید کولر برای خانه ای با متراژ بالای 100 متری کولر های با ظرفیت 2000 به بالا می باشد مثلا 3000یا 4000 یا 4500.

ظرفیت کولر آبی را با معیاری به نام C.F.M که واحد آن فوت مکعب در دقیقه می باشد اندازه گیری می کنند و عبارت است از واحد جریان هوایی که در سیستم تهویه مطبوع عبور می کند و نام دیگر آن ظرفیت خنک سازی نیز می باشد .

نوع عایق بندی و جنس دیوار ها هم در انتخاب کولر و تعین پارامتر C.F.M  موثر است ولی  باز هم در نکته مهم این است که در هنگام انتخاب کولر حتما با یک متخصص و کارشناس در این زمینه مشورت کنید .

حتما بخوانید:   روش ها و راهکارهای کلیدی جهت رفع نقص فنی فن کولر | عیب یابی کولر گازی در محل

4-برچسب انرژی :

نکته دیگر که نه تنها در انتخاب کولر بلکه در انتخاب کلیه وسایل سرمایشی و گرمایشی و هر وسیله دیگری مهم  است میزان مصرف انرژی یا برچسب انرژی آن می باشد تا در تابستان باعث وارد شدن هزینه گزاف به شما نشود . برچسب انرژی میزان مصرف هر وسیله را مشخص می کند و بهترین برچسب انرژی برای وسایل نوع A  آن می باشد .

5- پمپ آب کولر :

پمپ آب کولر کی دیگر از معیار های مهم در انتخاب کولر است و این بحث کمی تخصصی و بهتر است در مورد تصمیم و انتخاب نوع کولر و نوع پمپ آب آن با متخصص مشورت شود و مثلا کولر ها با موتور الکترییکی دو بالشتکی انتخاب خوبی برای کولر می باشد  به این علت که استفاده از موتور های الکتریکی باعث تامین نیروی محرکه کولر به صورت مستقل شده است و  خاصیت دو بالشتکی بودن آن سرعت پمپ آب و در نتیجه افزایش خنک سازی محیط را فراهم می کند .

6-خدمات پس از فروش:

خدمات پس از فروش هم گزینه قابل تامل در انتخاب کولر های آبی می باشد به این علت که دلایل مختلفی نظیر افت ولتاژ ، نوسانات برق ، کاهش و افزایش فشار آب و … ممکن است به پمپ آب کولر شما آسیب بزند از این رو خرید  کولری که دارای گارانتی و خدمات پس از فروش می باشد ، حائز اهمیت است .

کولر های نسل جدید :

امروزه پیشرفت علم و تکنولوژی در این زمینه هم  وارد شده و امروزه شاهد پیدایش کولر هایی هستیم که دارای امکانات ویژه ای هستند که برخی از موارد آن ها را در ذیل خلاصه می کنیم :

 • در صورتی که 24 ساعت از کولر استفاده نشود به صورت اتوماتیک کولر خاموش می شود.
 • تعویض پوشال بعد از 1500 ساعت کارکرد
 • خاموش شدن پمپ آب اگر یک ساعت متوالی موتور کولر روشن نشود
 • سرعت موتور متفاوت
 • نمایش دمای محیط

معرفی چند برند شناخته شده کولر:

تعیین برند مناسب برای هر وسیله ای امری دشوار است به این علت که تعیین ویژگی خوب یا بد بودن وسایل  نسبی و از یک کاربرد تا کاربرد دیگر مقداری  متفاوت دارد ولی ذکر نام چند برند که بیشتر هم مورد استفاده قرار می گیرند  بعنوان خاتمه بحث خالی از لطف نیست.

 • کولر آبی آبسال
 • کولر آبی جنرال
 • کولر آبی سپهر الکتریک
 • کولر آبی برفاب

31

ویژگی های کولر مناسب | راهنمای خرید کولر

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

ویژگی های کولر مناسب | راهنمای خرید کولر

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x