تعمیرات پکیج و آب گرمکن

فلومتر یا فلوسوئیچ پکیج چیست؟ | قطعات درون فلوسوئیچ

فلومتر یا فلوسوئیچ پکیج چیست؟ | قطعات درون فلوسوئیچ، انواع فلومتر پکیج

در صورتی که با قطعات مختلف پکیج آشنایی کافی داشته باشید، می‌توانید نحوه عملکرد پکیج را بدانید. در پکیج برای اینکه آب مصرفی گرم شود، عوامل مختلفی دخالت دارند. برای گرم کردن آب قطعه مخصوصی به نام فلومتر وجود دارد که نقش اصلی را در این زمینه ایفا می‌کند.

به این نکته توجه کنید که فلوسوئیچ و فلومتر یکی نمی‌باشند. فلوسوئیچ پکیج در مسیر آب قرار دارد و باز بودن شیر آب گرم را تشخیص می‌دهد و سنسور آب گرم را فعال خواهد کرد. در پکیج‌های مدرن فلومتر به جای فلوسوئیچ جایگزین شده است. در هنگام تعمیر و سرویس پکیج یکی از مواردی که مورد بررسی قرار می‌گیرند این قطعات می‌باشند.

فلوسوئیچ پکیج چیست؟

کلمه سوئیچ به معنی کلید و کلمه فلو به معنی جریان می‌باشد. فلوسوئیچ به معنی کلید جریان می‌باشد و خبر باز شدن شیر آب گرم را می‌دهد. فلوسوییچ کاربردهای فراوان و مختلفی دارد. این قطعه در پکیج‌های دیواری به برد دستگاه خبر می‌دهد که شیر آب مصرفی باز شده است. به این ترتیب وقتی که شیر آب گرم را باز می‌کنید، درون فلوسوئیچ شناور تفلونی به سمت بالا حرکت می‌کند.

این حرکت به علت وجود آهنربا بر روی این قطعه می‌باشد. این آهنربا وقتی که دو قطب مخالف را جذب کرد، کنتاکت‌های فلوسوییچ پکیج را متصل می‌کند. در این شرایط پکیج پیام را دریافت خواهد کرد و وقتی که شیر آب باز می‌شود، پکیج برای گرم کردن آب روشن می‌گردد. وقتی که شیر آب گرم را می‌بندید این اتصال از بین رفته و توسط سنسور دستور قطع تولید آب گرم به برد الکترونیک ارسال می‌گردد.

قطعه‌های درون فلوسوییچ

 1. در فلوسوئیچ فیلتر صافی وجود دارد که از ورود رسوبات و مواد زائد به درون پکیج جلوگیری می‌کند.
 2. رزوه‌های برنجی
 3. واشر و رزوه برنجی درون پوسته توسط خار فلوسوییچ نگه داشته می‌شود.
 4. شناور تفلونی با استفاده از آهنربایی که دارد ایجاد سیگنال تولید آب گرم می‌کند.
 5. کنتاکت
 6. بدنه‌ای که شناور درون آن می‌باشد.

فلوسوییچ پکیج

فلومتر پکیج

وقتی که شیر آب گرم باز می‌شود از درون فلومتر جریان آب توربین را به گردش در آورده و در این حالت سنسور جریان آب را به برد دستگاه اطلاع می‌دهد. فلومتر در مقایسه با فلوسوئیچ پیچیده‌تر و پیشرفته‌تر می‌باشد. بنابراین امروزه اکثر تولید کنندگان پکیج فلومتر را به جای فلوسوئیچ مورد استفاده قرار می‌دهند. درون فلومتر شناور تفلونی وجود ندارد، در آن یک توربین آهنربایی وجود دارد که طراحی شده با سنسور داخلی می‌باشد.

حتما بخوانید:   آموزش نصب آبگرمکن دیواری گازی در 8 مرحله

پس از آب ورودی به پکیج فلومتر قرار دارد. به همین دلیل در اندازه‌گیری آب عکس‌العمل فوری خواهد داشت. همانطور که گفته شد فلومتر دارای پروانه توربینی شکل می‌باشد که درون آن ساچمه مغناطیسی قرار دارد. وقتی که آب گرم باز می‌شود، از درون صافی آب سرد ورودی عبور می‌کند و موجب می‌شود که توربین‌ها حرکت کنند. وقتی که توربین‌ها به حرکت در آمدند، ساچمه نیز حرکت خواهد کرد. در دو طرف فلومتر پلاتین وجود دارد که از یکدیگر فاصله کمی دارند. وقتی که توربین می‌چرخد، بین این دو کنتاکت‌هایی به وجود می‌آید و در نتیجه به برد فرکانس اتصال ارسال می‌گردد. برد دستگاه تشخیص می‌دهد که آب گرم باز است و در نتیجه فوری مشعل دستگاه روشن می‌شود و آبی که خارج می‌شود گرم می‌شود.

تفاوت فلومتر و فلوسوییچ

وقتی که به میزان بیشتری شیر آب باز می‌شود با سرعت بیشتری توربین‌ها می‌چرخند و جریان آب بیشتری به برد ارسال خواهد شد و در نتیجه برد پکیج برای اینکه بتواند دبی و آب را بیشتر گرم کند، شعله‌های پکیج را بالاتر خواهد برد. بنابراین میزان داغی و گرمی آب به صورت مطلوب‌تر و مطبوع‌تر در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. پکیج‌هایی که دارای فلوسوییچ هستند نسبت به پکیج‌هایی که دارای فلومتر هستند از نظر گرم کردن آب دارای دقت کمتری می‌باشند. چون فلوسوئیچ فقط با بسته و باز کردن آب مصرفی به برد اطلاعات را ارسال می‌کند و برد دستگاه فقط با استفاده از سنسور آب مصرفی می‌تواند شیر گاز را تنظیم نماید.

اما پکیج‌هایی که دارای فلومتر هستند برای گرم کردن آب مصرفی دقت بیشتر و بالاتری دارند و نسبت به فلوسوئیچ‌ها نوسان کمتری دارند. برد پکیج نیز این قابلیت را دارد که علاوه بر اینکه سنسور آب مصرفی را فعال کند، دبی آب گرم را هم اندازه‌گیری نماید.

این دو قطعه از نظر ظاهری نیز با یکدیگر متفاوت هستند. دو سیم در ساخت فلوسوییچ به کار رفته است، اما در فلومتر از سه نوع سیم استفاده شده است. فلومترها دارای سه رشته سیم می‌باشند که سه حالت شعله بلند، شعله کم و خاموش را ایجاد می‌کند. اما فلوسوئیچ فقط دارای دو حالت می‌باشد یک به معنای روشن و صفر به معنای خاموش است. در مواقعی که می‌خواهید فلوسوئیچ یا فلومتر را تعویض کنید، می‌توانید سیم قرمز فلومتر که همان سیم تنظیم ولتاژ تغذیه است را متصل نکنید، اما نمی‌توانید از فلوسوئیچ به جای فلومتر استفاده نمایید.

حتما بخوانید:   قطعات پکیج ایران رادیاتور و آشنایی با روش کار قطعات آن

انواع فلومتر پکیج

فلومترها به دو دسته فلومترهای فرکانس پایین و فرکانس بالا تقسیم بندی می‌شوند. هر کدام از این فلومترها دارای ویژگی‌های خاصی می‌باشند که در ادامه آنها را به صورت مفصل توضیح می‌دهیم:

فلومتر پکیج

فلومتر فرکانس بالا

به دلیل نوع پروانه‌ای که این توربین‌ها دارند با آب برخورد بیشتری داشته و سطح بیشتری از این توربین‌ها با آب در تماس می‌باشند و در نتیجه با آهنربای نوک توربین فرکانس بالایی به فلومتر می‌رسد. در این شرایط به برد فرکانس بیشتری ارسال می‌شود.

فلومتر فرکانس پایین

نوع پروانه‌ای که این فلومترها دارند به گونه‌ای است که با آب برخورد کمتری دارند و در نتیجه به برد فرکانس کمتری ارسال می‌گردد. در هنگام نصب فلومتر پکیج باید به این موضوع توجه شود. چون بدون اینکه به این مورد توجه نشود، دستگاه در تنظیم شعله‌های بلند و کوتاه به مشکل بر می‌خورد.

فلومتر در پکیج های دو مبدل و تک مبدل

نحوه عملکرد فلومترها در پکیج‌های دو مبدله و تک مبدله متفاوت است. در پکیج‌هایی که تک مبدله هستند وقتی که پیام به فلومتر ارسال می‌گردد، برد الکترونیکی دستور روشن و خاموش شدن شعله را ارسال خواهد کرد. ولی در پکیج‌های دو مبدل وقتی که سیگنال ارسالی از فلومتر دریافت می‌شود، به شیر سه راهی فرمان بسته شدن مسیر آب گرم رادیاتور ارسال می‌گردد.

انواع فلوسوییچ

امروزه فلوسوئیچ‌ها در انواع گوناگون تولید می‌گردند فلوسوئیچ مغناطیسی، فلوسوئیچ پیستونی و فلوسوئیچ پدالی از رایج‌ترین و مرسوم‌ترین فلوسوییچ‌هایی می‌باشند که سازندگان در پکیج‌های دیواری از آنها استفاده می‌کنند.

فلوسوییچ پدالی

در این نوع فلوسوئیچ نوعی فنر برگشت و سنسور وجود دارد که موجب می‌شود این نوع فلوسوئیچ نسبت به فلوسوئیچ‌های دیگر کاربرد بیشتری داشته باشند. در این نوع فلوسوئیچ با استفاده از سنسوری که در آن تعبیه شده است، بررسی جریان آب راحت خواهد بود.

فلوسوییچ پیستونی

فلوسوئیچ پیستونی دارای پیستونی می‌باشد که با جریان مایع یا گاز درون مجرا حرکت کرده و سیستم را مورد بررسی قرار می‌دهد. در مقایسه با فلوسوئیچ مغناطیسی و پدالی امکان بسته شدن مسیر جریان آب در این نوع فلوسوئیچ بیشتر می‌باشد.

فلوسوییچ مغناطیسی

فلوسوئیچ مغناطیسی برای جریان بهتر مایعات و آب در پکیج بهتر می‌باشد. در این فلوسوئیچ یک شناور و آهنربا وجود دارد که با استفاده از آنها درون فلوسوئیچ فضای مغناطیسی به وجود می‌آید و جریان آب بررسی و کنترل می‌شود.

حتما بخوانید:   مقایسه پکیج زمینی با پکیج دیواری | مزایا و معایب پکیج زمینی

نشانه‌های خرابی فلوسوییچ پکیج

در صورتی که هر کدام از نشانه‌ها و علائم زیر را مشاهده کردید می‌توانید پی ببرید که پکیج با ایراد و خرابی مواجه شده است:

 • وقتی که شیر آب گرم باز است پکیج روشن نمی‌شود.
 • آب پکیج مدام سرد است.
 • در هنگامی که از آب گرم استفاده نمی‌شود، پکیج روشن می‌شود.

عیب‌یابی فلوسوییچ و فلومتر پکیج

در صورتی که می‌خواهید فلوسوئیچ پکیج خود را تست کنید، قبل از تست باید دستگاه خود را بر روی حالت تابستانه تنظیم نمایید. در صورتی که پکیج بر روی حالت زمستان قرار داشته باشد، جهت یابی به صورت صحیح انجام نمی‌شود و در نتیجه شما نمی‌توانید از سالم نبودن یا بودن فلوسوئیچ اطلاع پیدا کنید.

 • ابتدا پکیج خود را بر روی حالت تابستانه تنظیم نمایید.
 • پس از آن شیر آب گرم را باز کنید.
 • در صورتی که شیر آب گرم را باز کردید و پکیج بلافاصله روشن شد و آب مصرفی گرم شده بود، قطعه فلوسوییچ پکیج شما سالم خواهد بود.

اما در صورتی که شیر آب گرم را باز کردید و عکس‌العملی از پکیج مشاهده نکردید و روی حالت آماده باش بماند یا بدون اینکه شیر آب گرم باز شود دستگاه روشن شده و آغاز به کار کردن کند، احتمالاً فلوسوئیچ دستگاه شما با مشکلی مواجه شده است و باید توسط تکنسین متخصص تعمیر و یا تعویض شود. در صورتی که فلوسوئیچ یا فلومتر پکیج با خرابی مواجه شود، کل عملکرد پکیج با اختلال مواجه خواهد شد.

سخن تکمیلی

فلومتر و فلوسوئیچ پکیج با یکدیگر فرق دارند. در صورتی که هر کدام از این قطعه‌ها در پکیج دچار اختلال شوند عملکرد دستگاه شما مختل خواهد شد فلومتر در پکیج‌های امروزی به جای فلوسوئیچ به کار برده می‌شود. فلومتر نسبت به فلوسوئیچ‌ پیچیده‌تر می‌باشند.

وظیفه اصلی این قطعه‌ها در پکیج گرم کردن آب گرم مصرفی در این دستگاه می‌باشد. در صورتی که آب مصرفی را باز کردید اما آب گرم نیست و یا پکیج شما با باز شدن آب گرم روشن نمی‌شود و از خود عکس‌العملی نشان نمی‌دهد و همچنین در صورتی که با باز نشدن آب گرم پکیج شما روشن می‌شود، احتمالاً فلومتر یا فلوسوئیچ پکیج خراب است.

31

فلومتر یا فلوسوئیچ پکیج چیست؟ | قطعات درون فلوسوئیچ

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی فلومتر یا فلوسوئیچ پکیج

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x