تعمیرات پکیج و آب گرمکن

مشکلات آبگرمکن برقی و نحوه برطرف کردن آنها

مشکلات آبگرمکن برقی و نحوه برطرف کردن آنها | عیب یابی آبگرمکن برقی بدون نیاز به تعمیرکار

آبگرمکن ها از جمله وسایل پرکاربرد می‌باشند که به مرور زمان، تلاش متخصصان و پیشرفت فناوری، انواع گوناگونی از آنها طراحی و تولید شده اند. آبگرمکن های برقی نسبت به آبگرمکن های نفتی و گاز سوز دارای عمر مفید بیشتری هستند و به دودکش و لوله کشی گاز نیاز ندارند. همچنین چون اندازه آنها جمع و جور و کوچک است، نیاز به فضای کمتری دارند. به همین دلیل افراد زیادی از این نوع آبگرمکن ها استفاده می کنند.

ولی با وجود این ویژگی ها و مزایا امکان دارد که آبگرمکن برقی در حین کار با خرابی ها و ایراد هایی مواجه شود. در صورتی که با این موارد آشنایی داشته باشید، می‌توانید اقدامات درست را انجام دهید.

اجزای مختلف آبگرمکن برقی

قبل از اینکه بخواهید به عیب یابی و مشکلات آبگرمکن برقی رسیدگی کنید، بهتر است با قطعه‌های اصلی و مهم این نوع آبگرمکن‌ها آشنا شوید. به این ترتیب عیب یابی و سرویس آنها برای شما راحت‌تر و آسان‌تر خواهد بود.

آبگرمکن برقی

مخزن آبگرمکن برقی

مخزن دستگاه بخشی می‌باشد که در آن آب گرم می شود و در این بخش چهار لوله قرار داده شده است. یکی برای خروج آب گرم از آبگرمکن و یکی برای ورود آب به سرد به مخزن. یکی از آنها شیر اطمینان می باشد و وقتی که بیش از اندازه آب داغ می شود اتوماتیک باز خواهد شد و آب گرم اضافه را خارج می‌کند تا دمای آب کاهش پیدا کند. لوله دیگر شیر تخلیه می باشد که در صورتی که بخواهید آب مخزن آبگرمکن را خالی کنید استفاده می‌شود.

مخزن آبگرمکن از جنس فلز است و بسیار محکم می باشد. همچنین لعاب کاری هم شده است تا در برابر زنگ زدگی و پوسیدگی مقاومت کافی را داشته باشد و تأثیر کمتری از هوای محیط بگیرد.

ترموستات

ترموستات گازی قطعه‌ای از کلید حرارتی می باشد که به صورت خودکار عمل می کند. این قطعه از اجزایی مانند کنتاکت های بدنه و اتصال، پیچ تنظیم، اهرم، لوله بلو و لوله مویی تشکیل شده است. ترموستات به علت خودکار بودن علاوه بر آبگرمکن در دیگر وسایل مانند توستر نیز استفاده می‌شود. در اکثر مواقع مشکلات و ایرادات آبگرمکن مربوط به این قطعه می‌باشد.

حتما بخوانید:   پرشر پکیج چیست | نحوه عملکرد و تعویض آن چگونه است

لامپ خبر آبگرمکن

لامپ خبر در مدار الکتریکی دستگاه قرار دارد و با هیتر موازی می باشد. با روشن و خاموش شدن هیتر به طور هماهنگ عمل می‌کند. در واقع لامپ خبر کاربران را از وقت عملکرد المنت مطلع می‌کند. در این لامپ خبر مقاومت‌های رنگی وجود دارد. این دو با اتصال به هم جریان برق و ولتاژ متصل شده را کم می‌کنند.

هیتر یا المنت آبگرمکن

المنت در آبگرمکن‌ها انرژی الکتریکی را به انرژی گرمایی تبدیل کرده و حرارت مورد نیاز را تأمین می‌کند. جنس المنت از کروم، نیکل و یا آلومینیوم است. برای آنکه المنت آبگرمکن برقی دچار اتصالات برقی نشود، در خاک چینی می غلتانند و برای آنکه در مقابل زنگ زدگی و اکسایش مقاومت کافی داشته باشند، لایه نازکی از فولاد بر سطح خارجی آن می کشند.

المنت ها درون مخزن آبگرمکن قرار دارند به همین علت با عایق های پلاستیکی پوشانده شده اند. در صورتی که آبگرمکن خالی و المنت روشن باشد، لایه های پلاستیکی خواهند سوخت و در این صورت با مشکل نشت آب و در ادامه با اتصال جریان برق به بدنه دستگاه مواجه می شوید.

گرم نشدن آب آبگرمکن برقی

در برخی مواقع امکان دارد که آب گرم مصرفی سرد باشد. در این حالت احتمالاً برق قطع شده است یا المنت آبگرمکن با ایراد و خرابی مواجه شده است. در این شرایط:

 • در صورتی که برق قطع نبود، آن را قطع نمایید.
 • پنل دسترسی به المنت را جدا نمایید.
 • بدون اینکه دست شما با سیم‌ها برخورد کند، سطح پلاستیکی را بردارید.
 • دکمه‌های تنظیم دما یعنی همان دکمه‌های قرمز که در بالای ترموستات است را بزنید.

در صورتی که مشکل برطرف نشد، باید المنت آبگرمکن برقی را مورد بررسی قرار دهید در صورتی که نیاز بود اقدامات لازم برای عوض کردن آنها را انجام دهید.

آب آبگرمکن دیواری بیش از اندازه داغ است

همانطور که گفته شد، گرم نشدن آب مصرفی در آبگرمکن برقی نشان دهنده وجود ایراد و خرابی در دستگاه می باشد. همچنین در صورتی که آب بیش از اندازه داغ شده باشد یک ایراد محسوب می شود. در این صورت احتمال دارد دکمه های ترموستات آبگرمکن برقی به صورت نادرست تنظیم شده باشد که در این شرایط باید:

 •  جریان برق را در ابتدا باید قطع کنید.
 • عایق پلاستیکی، گارد و پنل محافظ را از المنت دستگاه جدا نمایید.
 • دکمه های ترموستات را بررسی نمایید و هر دو پیچ ترموستات را بپیچانید و آنها را روی ۱۱۵ تا ۱۲۵ تنظیم نمایید.
 • مجدداً عایق پلاستیکی، گارد و پنل را در مکان خودشان به درستی نصب نمایید.
 •   در نهایت برق آبگرمکن را متصل کنید. در صورتی که ترموستات دستگاه شما خرابی دارد، ممکن است موجب بروز این مشکل شود.
حتما بخوانید:   چگونه در 10 گام آبگرمکن ایستاده ی خود را نصب کنیم؟!

نشت آب از آبگرمکن برقی

یکی دیگر از مشکلات رایج آبگرمکن برقی این است که از لوله‌های خروج و ورود آب و یا مخزن آب نشت می‌کند. احتمال دارد که این مشکل به خاطر پوسیدگی مخزن یا شل بودن المنت‌ها به وجود آید. در این حالت باید پیچ ها را محکم کنید. در صورتی که نشت آب به دلیل خوردگی و پوسیدگی مخزن دستگاه است، باید مخزن را عوض کنید و نمی‌توانید در این حالت مخزن را تعمیر کرد.

آبگرمکن برقی

اتصال بدنه آبگرمکن

آبگرمکن های برقی باید مجهز به سیم ارت باشند تا در سطح دستگاه بار مغناطیسی که به زمین منتقل شود و یا در صورتی که جریان الکتریکی زیاد بود، فیوز برق تحریک و جریان برق به صورت کامل قطع شود. اگر آبگرمکن این نوع سیم را نداشته باشد، جریان الکتریکی به بدنه دستگاه وارد شده و در شرایط بسیار خطرناک برق به صورت اتوماتیک قطع نخواهد شد.

لامپ خبر روشن نمی‌شود

امکان دارد که به لامپ خبر جریان برق نرسد در این شرایط باید به آرامی جعبه اتصالات را باز نمایید. وقتی که اتصال سیم های قطع شده را بررسی کردید و آنها را وصل نمودید، با دقت جعبه اتصالات را ببندید. در صورتی که با حرکت ترموستات لامپ خبر خاموش و روشن نشد، امکان دارد که لامپ سوخته باشد. در این حالت باید لامپ خبر را عوض کنید.

سر ریز شدن آب از شیر اطمینان

یکی از مشکلات آبگرمکن های برقی سر ریز شدن آب از شیر اطمینان آبگرمکن برقی می باشد. دلایل مختلفی که موجب بروز این مشکل می شوند عبارت هستند از:

 • کنتاکت‌های ترموستات به هم جوش خورده اند: در این شرایط باید ولوم را خلاف جهت بچرخانید. در صورتی که هنگام وصل و قطع شدن ترموستات، لامپ در هر دو حالت روشن می ماند و از ترموستات صدایی به گوش نمی‌رسد، ترموستات با مشکل مواجه شده است. بنابراین باید آن را عوض کنید. همچنین می‌توانید ترموستات را با استفاده از اهم متر تست نمایید.
 •  لوله بلو خارج شده است: در وسط المنت لوله بلو قرار دارد در صورتی که دمای آب بیش از اندازه بالا رود، گاز در این لوله منبسط می شود و به فانوسک ترموستات می‌خورد تا کلید قطع گردد. در صورتی که لوله بلو از جای خود بیرون آید، ترموستات نمی‌تواند وقتی دمای آب بالا می‌رود، برق را قطع کند. در این حالت آب از شیر اطمینان سرریز خواهد شد.
 •  خارج شدن گاز از ترموستات: در کنترل آب گرم، جیوه یا گاز اتر ترموستات نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند. در صورتی که در ترموستات آبگرمکن نشتی وجود داشته باشد، ارزش و کاربردی نخواهد داشت. شما باید لوله بلو را گرم کرده و با شنیدن صدای ترموستات از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید.
 • ترموستات تنظیم نیست: ساختار ترموستات طوری است که لوله بلو در آخرین درجه هم آب را به گونه‌ای داغ نمی‌کند که از شیر اطمینان سر ریز شود. در صورتی که اجزای ترموستات سالم هستند، باید پیچ های ترموستات را بپوشانید و آن را به صورت صحیح تنظیم کنید.
حتما بخوانید:   مناسب ترین روش لوله کشی در تبدیل موتورخانه به پکیج

نکات مهم در استفاده از آبگرمکن برقی

برای اینکه بتوانید از به وجود آمدن ایرادات و خرابی‌ها در آبگرمکن برق جلوگیری نمایید، باید در حین استفاده از آبگرمکن برقی به نکات مهم توجه داشته و آنها را رعایت کنید:

 •  باید همیشه از سالم بودن ترموستات آبگرمکن برقی اطمینان حاصل کنید. به این ترتیب از حوادث و خطرات احتمالی جلوگیری خواهد شد.
 • یکی دیگر از نکات بسیار مهم این است که در آبگرمکن سیستم امنیتی ارت را نصب نمایید.
 • برای مدت طولانی نباید آبگرمکن برقی را روشن بگذارید. به ازای هر ساعتی که آبگرمکن برقی روشن است، باید ده دقیقه آن را خاموش کنید.
 •   در صورت نداشتن شیر اطمینان نباید از آبگرمکن استفاده کنید. باید حرارت و دمای آبگرمکن برقی را به صورت مرتب چک کنید.
 •   در صورتی که مخزن آبگرمکن خالی است، نباید آن را روشن کنید. چون المنت آسیب خواهد دید.
 •  آبگرمکن برقی نسبت به آبگرمکن نفتی و گازی بالاتر است. همواره باید از نبود مشکل نشت آب اطمینان حاصل کنید.
 • در هنگام تمیزکاری و نظافت آبگرمکن برقی باید با اسفنج و ابر این کار را انجام دهید و مراقب باشید که به جعبه اتصالات آب نخورد.
 •   برای نصب و راه‌اندازی آبگرمکن های برقی بهتر است که از افراد حرفه ای کمک بگیرید. در صورتی که نکات ایمنی و فنی در نصب و راه‌اندازی آبگرمکن های برقی رعایت نشوند، دستگاه شما در حین کار با مشکلات زیادی مواجه خواهد شد و حوادث ناگواری به دنبال آن خواهد بود.

31

مشکلات آبگرمکن برقی و طریقه برطرف کردن آنها

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی مشکلات رایج آبگرمکن برقی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x