تعمیرات پکیج و آب گرمکن

نکات کلیدی در خصوص جلوگیری از یخ زدن پکیج در زمستان

چرا پکیج یخ می زند؟ نحوه باز کردن لوله یخ زده پکیج

به طور کلی پکیج ها یکی از وسایل گرم کننده خانه ها به شمار می‌ آیند. در فصل زمستان به سبب سرد بودن هوا لوله آب برخی پکیج ها دچار یخ زدگی می‌ شود. به منظور جلوگیری از یخ زدگی پکیج اقدامات متفاوتی لازم است. پس این مورد یکی از موضوعات مهم در فصل پاییز و زمستان می باشد. در ادامه به برخی از روش ها برای رفع یخ زدگی پکیج می‌ پردازیم.

بررسی پکیج در زمستان

همانطور که می دانید اغلب پکیج‌ ها دارای سیستم زمستانه و تابستانه هستند. در نتیجه با چرخاندن کلید در جهت عقربه ساعت حالت زمستان فعال می گردد. با توجه به درجه مورد انتظار دمای پکیج را تنظیم نمایید. لازم به ذکر است که از چرخاندن کلید تا انتها خودداری نمایید، زیرا در این صورت فشار زیادی به دستگاه وارد می شود. موضوع اینجا است که نحوه جلوگیری از یخ زدگی پکیج چگونه است؟ در ادامه به مهم ترین موارد مربوط به این موضوع خواهیم پرداخت.

نحوه کار پکیج در فصل زمستان

با قرار دادن پکیج در حالت زمستان، اضاف بر گرم شدن آب رادیاتور نیز باید گرم شود. لازم به ذکر است که در ابتدا عملیات تهیه آب گرم انجام می گیرد. سنسور برقی زمانی فعال می شود که آب گرم مصرفی به سنسور فشار میکروسوئیچ وارد شده باشد. با فعال شدن سنسور برقی فرمان لازمه به برد مدار ارسال می گردد. فرمان ارسال شده باعث می شود تا وقتی که آب گرم باز است، رادیاتور را قطع می نماید. سپس آب گرم باقی مانده برای مصارف خانگی مورد استفاده قرار می گیرد.

 برخی اوقات مشاهده می شود که خانواده در مسافرت هستند و در فصل زمستان پکیج دچار یخ زدگی شده است. همچنین در صورتی که زمان زیادی از آخرین کار پکیج گذشته باشد، شاهد یخ زدگی آن خواهید بود. اگر پکیج در مکانی سرد همچون بالکن قرار گیرد، آنگاه ممکن است شاهد یخ زدگی پکیج باشید. از همین رو برای جلوگیری از یخ زدگی پکیج، آن را در فضای باز قرار ندهید.

حتما بخوانید:   چگونه عیب‌یابی پکیج بوتان cv424s را انجام دهیم؟

راه های کاربردی برای جلوگیری از یخ زدگی پکیج کدامند؟

از جمله روش هایی که به واسطه آن می توانید از یخ زدگی پکیج جلوگیری کنید، عبارتند از:

روشن گذاشتن پکیج

روشن گذاشتن پکیج راه حلی مناسب برای جلوگیری از یخ زدگی پکیج می باشد. برای این کار نباید برق و گاز متصل به پکیج قطع گردد. مرحله بعد نیاز به باز گذاشتن یکی از رادیاتور ها دارد. سپس دمای پکیج را طوری تنظیم نمایید که بر روی کمترین میزان قرار گیرد. این عمل سبب می شود که پکیج در فواصل زمانی معینی شروع به کار نماید. این مورد زمانی برقرار خواهد بود که افراد نباید با خروج از منزل  برق و گاز را قطع کنند.

تخلیه کامل آب پکیج

یک روش پرکاربرد برای جلوگیری از یخ زدگی پکیج تخلیه کامل آب پکیج  می باشد. با این عمل به هیچ عنوان یخ زدگی در لوله های پکیج مشاهده نخواهید کرد. چراکه با نبود آب درون لوله امکان یخ زدگی به صفر خواهد رسید. حال سوال این جا است، روش تخلیه آب پکیج چگونه است؟

در ابتدا شیر آب ورودی به پکیج را بسته و شیر پر کننده پکیج را باز نمایید. در این مرحله شیر آب گرم را باز کنید و تا زمان صفر شدن عقربه فشار پکیج صبر کنید. پی از آن تخلیه پکیج به درستی صورت می پذیرد.

عملکرد سیستم پکیج

اغلب پکیج ها به منظور جلوگیری از یخ زدگی پکیج دارای برنامه های مختلفی هستند. در صورتی که پکیج دارای این قابلیت باشد، داخل دفترچه آن ذکر شده است. همانطور که می دانید انواع مختلف پکیج ( آنالوگ و دیجیتال) دارای برنامه های رفع یخ زدگی متفاوتی هستند. برخی اوقات نیز با وجود این برنامه شاهد یخ زدگی پکیج خواهید بود

استفاده از محلول ضدیخ

یکی از راه های اثر بخش در جهت جلوگیری از یخ زدگی پکیج اضافه کردن محلول صد یخ می باشد. این مورد منجر به افزایش راندمان و به صفر رسیدن یخ زدگی پکیج خواهد شد. توجه داشته باشید که قبل از هر چیز از نبود نشتی در پکیج اطمینان حاصل نمایید.با توجه به تخصصی بودن این روش بهتر است از یک نیروی ماهر برای انجام آن کمک بگیرید.

نحوه رفع ایراد یخ زدگی پکیج

یک راه حل کارآمد این است که دوشاخه پکیج را به برق زده و شیر گاز آن را باز بگذارید. این عمل موجب بازگشتن پکیج به حالت قبلی خواهد شد. در آخر همانطور که انتظار می رفت، یخ لوله پکیج باز می شود.

حتما بخوانید:   عیب یابی پکیج تاچی مجستیک | مشکلات رایج پکیج تاچی مجستیک

اضافه نمودن ضد یخ به رادیاتور پکیج راه حل دوم برای جلوگیری از یخ زدگی پکیج می باشد. با گذشت زمان این محلول در لوله به گردش درآمده و یخ لوله باز خواهد شد. با قرار دادن دستگاه در حالت ظرفیت پایین، کمترین فشار به پکیج وارد می گردد. توصیه می شود که به هیچ عنوان از ضد یخ ماشین برای باز شدن یخ زدگی های پکیج استفاده نکنید. چراکه این عمل آسیب های جدی به دستگاه وارد می کند.

موضوع قابل توجه این است که برای انجام هر یک از این روش ها بایستی از سالم بودن پکیج مطمئن شوید. همچنین تنظیم فشار پکیج و اتصال آن به گاز و برق الزامی است.

جلوگیری از یخ زدگی پکیج

ترکیدن لوله پکیج به دلیل یخ زدگی

یخ زدگی امر بسیار مهمی است که بایستی جدی گرفته شود. این موضوع در طولانی مدت می تواند صدمات زیادی همچون ترکیدن لوله به پکیج وارد کند. به این منظور قبل از تحت فشار قرار گرفتن دستگاه لوله های پکیج را بررسی کنید.

عملکرد برنامه یخ زدایی در پکیج دیواری چگونه است؟

به منظور یخ زدایی پکیج، ابتدا شیر گاز آن را باز نمایید. سپس دو شاخه برق را به پریز وصل کنید. همچنین قرار دادن کلید انتخاب فصل در حالت صفر ضروری است. بعد از آن ماندن عقربه فشار بر روی 1 تا 1.5 صبر کنید.

یخ زدایی در پکیج دیواری آنالوگ یا  B.M.i به چه شکل است؟

برای شروع این فرآیند و جلوگیری از یخ زدگی پکیج باید شیر گاز پکیج را باز نمایید. سپس صبر کنید تا عقربه فشار پکیج بین اعداد ۱ تا ۱.۵ بار بماند. بعد از آن کلید های مربوط به شوفاژ و آب گرم پکیج را در حالت صفر قرار دهید. در صورتی که در انتها با کد خطا مواجه شدید، با یک متخصص پکیج ارتباط بگیرید.

نحوه باز کردن لوله یخ زده پکیج

دو عامل مهم یعنی دمای پایین و همچنین عایق بی کیفیت سبب یخ زدن لوله پکیج می گردند. همچنین در صورتی که ترموستات پکیج دچار ایراد شود با مشکل یخ زدگی لوله پکیج روبرو خواهید بود. سهل انگاری در تعمیر به موقع پکیج منجر در طولانی مدت خسارات جدی به بار می آورد.

روش های کار آمد برای کنترل جریان آب در لوله ها به شرح زیر است:

 لوله ها را لمس نمایید

با لمس قسمت های مختلف لوله پکیج، بخش سرد آن را پیدا کنید. نکته جالب توجه این است که در اکثر موارد لوله یخ زده در دمای پایین قرار دارد .در این صورت باید به دنبال مکان هایی سرد و با دمای پایین باشید. زیر زمین، سقف پارکینگ و موتور خانه به علت دمای پایین برای نصب پکیج مناسب نیستند.

حتما بخوانید:   راهنمای تعمیر برد الکترونیکی در پکیج ایران رادیاتور

بررسی دلیل خرابی لوله

با یخ زدن آب درون لوله پکیج حجم آن افزایش می یابد. بروز این امر منجر به افزایش حجم قسمتی از لوله و در نتیجه ترکیدگی آن خواهد شد. در صورت مشاهده ترکیدگی در طول لوله با یک تکنسین پکیج تماس بگیرید. به باد داشته باشید که با ایجاد شکستگی در یک قسمت احتمال بروز آن در دیگر قسمت ها نیز وجود دارد.

  • جریان آب داخل لوله را قطع نموده و شیر آب را باز کنید
  • در این روش با قطع شیر آب ورودی در لوله یخ زده و با باز نمودن دوباره شیر آب، یخ ها به طور کامل از بین می روند.

استفاده از باد گرم سشوار برای لوله یخ زده

استفاده از سشوار یکی از راه های کارآمد برای آب نمودن یخ لوله است. بعد از به برق زدن سشوار باد مستقیم آن را روی قسمت یخ زده لوله بگیرید. در نتیجه با گرم شدن لوله شاهد آب شدن یخ ها خواهید بود.

جلوگیری از یخ زدگی پکیج

 لوله های پکیج را با حوله بپوشانید

گاهی ممکن است پریز در نزدیکی پکیج برای به برق زدن سشوار وجود نداشته باشد. در این صورت حوله ای مناسب برداشته و درون آب بزنید. سپس حوله را به دور لوله یخ زده پکیج بپیچانید تا یخ لوله به طور کامل باز گردد. این عمل را با گرفتن سشوار بر روی حوله نیز می توانید امتحان کنید.

نوارهای گرمایشی لوله

برای جلوگیری از یخ زدگی پکیج، نوار هایی مقاوم به سرما طراحی شده است. با پیچاندن این نوار ها به دور لوله های در معرض سرما  دیگر شاهد یخ زدگی آن ها نخواهید بود.

پوشاندن پکیج در بالکن

در مواقعی که دمای هوا به حد زیادی پایین است، لوله های پکیج را با پشم شیشه پوشش دهید. همچنین می توانید از کاور های ویژه برای پوشاندن پکیج استفاده نمایید.

کلام پایانی

مرکز تخصصی ایبک امداد خدمات مهمی به منظور جلوگیری از یخ زدگی پکیج را به صورت سیار در اختیار افراد قرار می دهد. این مجموعه دارای سابقه فعالیت درخشان در زمینه‌ تعمیر و سرویس پکیج داشته است. در هر نقطه از ایران که باشید، مجموعه تخصصی ایبک امداد در محل حاضر می شود.

31

جلوگیری از یخ زدگی پکیج

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روش های جلوگیری از یخ زدگی پکیج

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x