خانواده

برای طراحی اتاق بازی در خانه چه قوانینی باید رعایت شود؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

روانشناسان معتقد هستند که در رشد کودکان محیط فیزیکی تأثیر عمیقی خواهد داشت. بنابراین یکی از مکان‌های بسیار مهم هر خانه اتاق بازی کودک است. تمرکز روی طراحی و ایجاد فضای بازی آموزشی و فکری موجب شکوفا شدن خلاقیت فرزندان شما خواهد شد.

اتاق بازی کودک باید محیطی برای کودک فراهم کند که به راحتی در آن بازی کرده و سرگرم شود. فضاهای بازی باید از لحاظ زیبایی نیز چشم نواز بوده و بتواند کودکان را برای مدتی جذب کنند.

در هنگام طراحی اتاق بازی کودک باید به نکات مهم توجه داشته باشید تا وقتی کودکان شما در اتاق بازی هستند، لذت کافی ببرند.

در طراحی اتاق بازی کودک از الگوهای جالب و رنگ‌های تند استفاده نمایید

در زمان طراحی اتاق بازی کودک و انتخاب رنگ برای آن همیشه باید میزان نور طبیعی و اندازه اتاق را در نظر داشته باشید. می‌توانید از فرش‌هایی استفاده کنید که دارای رنگ‌های جسورانه و تندتر می‌باشند. انتخاب رنگ‌های شاد و روشن نیز برای این اتاق‌ها گزینه مناسبی می‌باشد. چون رنگ‌ها می‌توانند به شکوفایی خلاقیت و یادگیری کودکان کمک زیادی کنند.

با این شیوه منطقه راحت و امنی برای بازی کودکان فراهم خواهد شد و حداکثر لذت را در زمان بازی خود خواهند برد. استفاده از فرم‌ها و رنگ‌های مناسب برای اتاق بازی کودک می‌تواند برای رشد ذهنی آنها مکان مناسبی را فراهم نماید.

بازی‌های فیزیکی را به منزل بیاورید

اکثر کودکان عاشق فعالیت، تاب خوردن، پریدن و بالا رفتن هستند. والدین معمولاً برای این فعالیت‌ها کودکان را به فضای آزاد مثل پارک‌ها و بستان‌ها می‌برند. اما همیشه برای رفتن به فضای آزاد هوا مساعد نخواهد بود. بنابراین پیشنهاد می‌شود که فعالیت‌های فیزیکی کودکان را به آب و هوا وابسته نکنید.

می‌توانید در داخل خانه یک فضای بازی فیزیکی طراحی نمایید، تا بدین ترتیب کودکان شما هر روز این فعالیت‌ها را داشته باشند. فعالیت‌های فیزیکی در کودکان موجب خواهد شد که آنها مهارت‌های جدیدی یاد گرفته و حس خوبی داشته باشند. بنابراین طراحی اتاق بازی کودک باید به گونه‌ای انجام شود که کودکان بتوانند اینگونه فعالیت‌ها را نیز انجام دهند.

حتما بخوانید:   نصب ریل پرده در ۶ مرحله | محل نصب ریل پرده

اثاثیه‌های مدرن برای طراحی اتاق بازی کودک انتخاب نمایید

کودکان پس از انجام فعالیت‌های هنری، درست کردن پازل، پایین و بالا پریدن و… به استراحت نیاز خواهند داشت. در این صورت وجود صندلی در اتاق بازی ضروری خواهد بود. آنها صندلی‌های مدرن و شیک را برای استراحت کردن می‌پسندند به خصوص اگر صندلی فوق از بالا تا پایین دارای روکش بوده و راحت و نرم باشند.

در هنگام انتخاب وسایل اتاق بازی کودک به این نکته توجه کنید که این وسایل در حین مدرن بودن حتماً باید راحت باشند.

وسایل و اسباب بازی‌ها را سازماندهی نمایید

مرتب بودن وسایل و سازماندهی همیشه از اولویت‌های بسیار مهم در طراحی اتاق بازی کودک محسوب می‌گردد. بخش هنری اتاق بازی بیشتر پر از وسایل در اندازه‌ها و اشکال گوناگون بوده و مرتب کردن وسایلی که در این بخش وجود دارد برای پدر و مادرها مشکل می‌باشد.

اما اگر فضاهای دیواری مثل صفحه وسایل و ابزار اضافه شود، موارد مشابه در یک جا قرار می‌گیرند و در عین حال که به آنها راحت دسترسی خواهید داشت، جابجایی آنها را راحت‌تر خواهد بود.

در صورتی که در طراحی اتاق بازی کودک به گونه‌ای عمل شود که هر کدام از وسایل در محل مخصوص خود قرار داشته باشند، کودکان از همان بچگی رعایت ترتیب و نظم را به خوبی یاد خواهند گرفت.

اتاق بازی کودک

برای جمع کردن اسباب بازی‌ها از سبدها یا سطل‌های رنگارنگ استفاده نمایید

کودکان استفاده از سبدها و سطل‌های رنگی برای نگه داشتن اسباب بازی‌ها را دوست دارند. این ظروف دارای بافت و ظاهری مدرن و زیبا هستند. می‌توانید کودکان خود را به این طریق تشویق نمایید که در هر کدام از سطل‌ها وسیله‌ای قرار دهند. به عنوان مثال در یک سطل ماشین‌های اسباب بازی خود را نگهداری نمایند و در سطل دیگر لوگوهای خود را بریزند. به یاد داشته باشید که به هم ریختگی اتاق بازی کودک و بی‌نظمی از بروز خلاقیت کودکان جلوگیری خواهد کرد.

در طراحی اتاق بازی کودک از تاب استفاده کنید

بهتر است که در اتاق بازی کودک یک تاب وجود داشته باشد. تاب بازی فعالیتی است که کودکان از آن حتی به تنهایی نیز لذت می‌برند. این بازی حواس کودکان را تحریک کرده و در حفظ تعادل آنها تاثیرگذار است. همچنین تاب بازی به کنترل ماهیچه‌ها نیاز دارد، بنابراین یکپارچگی حس کودکان را نیز تقویت خواهد کرد.

حتما بخوانید:   راهنمای خرید صندلی اپن و کاملترین اطلاعات برای انتخاب

وجود تاب در اتاق بازی دخترانه و پسرانه کمک خواهد کرد که مهارت‌های هماهنگی عضلات را به خوبی یاد بگیرند.

استفاده از نور مناسب در طراحی اتاق بازی کودک

توجه به میزان نور مناسب در طراحی اتاق بازی کودک بسیار حائز اهمیت می‌باشد. چون در صورتی که نورپردازی به صورت صحیح و اصولی انجام شود، می‌تواند محیط راحت و امنی را برای کودکان فراهم کند. نورپردازی مناسب در محل ساخت لوگو و یا روی میزهای هنری به بچه‌ها احساس بسیار خوبی خواهد داد.‌

همچنین می‌توانید تابلوهای نئونی با شکل‌های گوناگون را روی دیوار نصب نمایید. این کار نیز برای کودکان بسیار جذاب خواهد بود. نصب چراغ‌های کودکانه در خانه سازی و درون قلعه‌ها و خانه‌های بازی می‌تواند در کودکان احساس امنیت بیشتری ایجاد کند.

به این نکته توجه داشته باشید که بعضی از کودکان ممکن است که از تاریکی بترسند. با استفاده از نورپردازی مناسب در اتاق آنها، می‌توانید به کودکان خود احساس امنیت بیشتری دهید.

نصب پانل‌های صخره‌نوردی روی دیوار

از دیوار اتاق بازی کودکان می‌توانید هم برای تشویق آنها به فعالیت‌های فیزیکی و هم برای دکوراسیون استفاده نمایید. وقتی که به دیوار این اتاق پنل‌های رنگارنگ صخره‌نوردی دیواری اضافه می‌کنید، در عین حال که قدرت عضلات کودکان را تقویت می‌نمایید، انفجاری از رنگ را به اتاق آنها می‌آورید.

زیباسازی دیوارها در هنگام طراحی اتاق بازی

در طراحی اتاق بازی کودک باید خلاق باشید و روی دیوار از استیکرهای دیواری جذاب و رنگی استفاده نمایید. این استیکرها می‌توانند از کارتون‌ها و بازی‌های مورد علاقه کودکان باشند. در این صورت در ذهن کودکان شما بذر هنر کاشته خواهد شد. بهتر است بدانید که رشد ذهنی هنر در مغز افراد در حدود چهار الی شش سالگی انجام می‌گردد. در این سن خلاقیت کودکان پرورش می‌یابد و با دیدن ترکیب‌های رنگی متفاوت، کودک دید هنری پیدا خواهد کرد.

استفاده از کفپوش‌های بهداشتی و نرم در اتاق بازی کودک

وقتی که در اتاق بازی کودک از کفپوش‌های بهداشتی و نرم استفاده می‌شود، علاوه بر اینکه برای کودکان نقطه فرود امنی ایجاد خواهد شد، آنها را به انجام فعالیت‌های صخره‌نوردی، کوهنوردی و انواع حرکات یوگا و ژیمناستیک تشویق می‌کند. این فعالیت‌ها در کودکان موجب هماهنگی عضلات، تعادل، قدرت و انعطاف پذیری خواهند شد. بنابراین در هنگام طراحی اتاق بازی کودک حتماً از کفپوش‌های رنگارنگ و نرم استفاده کنید. در این صورت اگر کودکان زمین بخورند، آسیب جدی نخواهند دید.

تشویق کودکان به بازی با اسباب بازی‌های چند منظوره

در اتاق بازی کودکان اسباب بازی‌های زیادی وجود دارد که ممکن است کودکان به برخی از آنها هیچ علاقه‌ای نداشته باشند. در زمان تهیه اسباب بازی برای کودکان بهتر است که از خود سوال نمایید آیا این اسباب بازی که خریداری می‌کنید، چند منظوره است یا خیر؟ با استفاده از اسباب بازی‌های چند منظوره کودکان قادر خواهند بود که به بیش از یک روش بازی خود را انجام دهند. بنابراین تهیه این اسباب بازی‌ها قدرت خلاقیت و تخیل کودکان شما را به خوبی تقویت می‌کنند.

حتما بخوانید:   چگونه مشکل پوسته شدن مبلمان چرمی را برطرف کنیم؟

اتاق بازی کودک

در صورت محدودیت فضا می‌توانید از پارکینگ استفاده نمایید

همیشه برای پاک کردن ماشین و یا نگهداری دوچرخه از پارکینگ استفاده نمی‌شود. افرادی که در منزل با محدودیت فضا روبرو هستند، می‌توانند چیدمان و طراحی پارکینگ خود را به گونه‌ای که با علایق و سن کودک آنها تناسب دارد، بازسازی کنند.

می‌توانید به دیوار پارکینگ خود استیکر بچسبانید و یا روی آنها پنل صخره‌نوردی نصب نمایید. همچنین می‌توانید کیسه بوکسی نیز در این فضا قرار دهید. اضافه کردن تاب در پارکینگ برای کودکان بسیار لذت بخش خواهد بود.

به یاد داشته باشید که طراحی اتاق بازی کودک را در هر فضایی انجام دهید. حتی قادر خواهید بود که در یک انباری و یا اتاق زیر شیروانی پس از تمیز کردن و مرتب کردن آنها به راحتی طراحی اتاق بازی کودک خود را انجام دهید. فقط باید خلاق بود و نکاتی که در طراحی اتاق بازی کودک حائز اهمیت است را رعایت نمایید.

می‌توانید در هنگام طراحی اتاق از خود کودکان و نظر آنها نیز کمک بگیرید و مواردی که علاقه بیشتری دارند را به این فضاها اضافه کنید تا در مواقعی که در اتاق بازی خود هستند، بیشترین لذت را ببرند. به این نکته توجه کنید وقتی که از فضاهایی مانند پارکینگ برای این کار استفاده می‌کنید، امنیت کودکان شما باید در اولویت باشد.

سخن تکمیلی

برای طراحی اتاق بازی کودک باید تمام خلاقیت خود را به کار ببرید. در این فضا از طرح‌ها و رنگ‌های شادی استفاده نمایید. حتماً در طراحی اتاق بازی کودک به نورپردازی مناسب آن دقت داشته باشید تا شما در این محیط با آرامش کامل بازی کنند. برای حفظ سلامتی کودک خود زمین را با استفاده از کفپوش‌های مناسب و نرم بپوشانید. اگر در منزل خود با محدودیت فضا مواجه هستید و برای اجرای اتاق بازی کودک فضای کافی ندارید، می‌توانید از فضاهای بلا استفاده مثل پارکینگ و یا انباری خود استفاده نمایید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

برای طراحی اتاق بازی کودک چه قوانینی باید رعایت شود؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

طراحی اتاق بازی کودک

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x