خدمات نظافتی

راهنمای روش تمیز کردن سینک گرانیتی

امروز سینک های گرانیتی به علت ظاهر بسیار زیبا و دوام بالایی که دارند سوگلی آشپزخانه شده و دارای طرفداران زیادی هستند اما شاید مهمترین دغدغه برای کدبانوی های ایرانی این باشد که چطور می توانند سینک گرانیتی را تمیز کنند تا بدرخشد. روش های طبیعی بسیاری وجود دارد که به کمک آنها می توان اقدام به تمیز نمودن سینک گرانیتی کرد.

روش مراقبت و نگهداری از سینک گرانیتی چگونه است؟

سینک گرانیتی بسیار شکیل و زیباست و مراقبت از آن اصولی دارد که باید رعایت شود.

 • از قرار دادن ظروفی که آغشته به مواد رنگی مثل قهوه، چای، رب، زردچوبه و … هستند به مدت طولانی روی سنگ گرانیتی جدا خودداری نمایید.
 • با توجه به آنکه آهک و یا سختی موجود در آب باعث ایجاد لکه خواهد شد بنابراین پس از اتمام کار سینک را آبکشی کرده و کاملا خشک کنید.
 • از خرد نمودن مواد غذایی با اشیا برنده و تیز مثل چاقو داخل سینک گرانیتی جدا خودداری کنید.
 • برای تمیز کردن سینک گرانیتی می توانید از سرکه رقیق شده جهت از بین بردن رسوب آهکی استفاده کنید.
 • برای رفع لکه های رنگی می توانید از محلول سرکه و جوش شیرین استفاده کنید.
 • به جای سیم ظرفشویی و اسکاچ از اسفنج جادویی و همچنین پارچه میکروفایبر استفاده نمایید.

آموزش مرحله به مرحله روش تمیز نمودن سینک گرانیتی

قطعاً یک سینک گرانیتی تمیز و شیک می‌تواند زیبایی لذت بخش و خاصی به آشپزخانه شما بدهد اما برای آنکه این زیبایی همیشگی باشد و پس از مدتی با مشاهده سینک خود از لکه هایی که روی آن ایجاد شده است ناراحت نشوید باید نظافت آن را جدی بگیرید. برای اینکه لکه های ایجاد شده روی سینک گرانیتی ماندگار نشود و تمیز کردن آنها سخت نباشد باید نظافت سینک به موقع و منظم انجام شود. تمیز کردن به موقع سینک گرانیتی موجب می شود که لکه های ایجاد شده به راحتی پاک شوند و عمر سینک شما طولانی تر شده و درخشندگی آن حفظ شود. روش تمیز کردن سینک گرانیتیمهمترین موضوعی که باید به آن توجه کنید این است که پس از هر نوبت استفاده کردن از سینک گرانیتی آن را با یک دستمال یا حوله کاملاً خشک کرده تا از ایجاد لکه روی سینک خودداری شود.

حتما بخوانید:   روش از بین بردن بوی بد پا و کفش | علت ایجاد بوی بد پا

عدم استفاده از شوینده اسیدی برای نظافت سینک گرانیتی

یکی از نکات مهم که حتما باید به آن توجه کنید عدم استفاده از شوینده شیمیایی و قوی مثل جرم گیر می باشد. البته می توانید از وایتکس رقیق شده به مقدار کم استفاده کنید. بسیاری از افراد تصور می کنند استفاده از شوینده قوی باعث تمیز شدن سینک ظرفشویی می‌شود اما این تصور بسیار اشتباه می باشد زیرا نه تنها موجب کدر شدن سینک خواهد شد بلکه عمر مفید آن را نیز کم می کند و آسیب های جدی به سینک ظرفشویی وارد خواهد کرد. نظافت سینک گرانیتی بدون نیاز به شوینده و به راحتی امکان پذیر می باشد. همانطور که گفتیم عدم آشنایی با نحوه تمیز نمودن انواع مختلف سینک گرانیتی و استفاده نادرست از ماده شوینده شیمیایی باعث می شود که آسیب جدی به سطح سینک گرانیتی وارد شده و درخشندگی و زیبایی آن را از بین ببرد.

روش برق انداختن سینک گرانیتی سفید

یکی از محلول هایی که می‌توان از آن برای نظافت سینک گرانیتی سفید استفاده کرد مخلوطی از آب گرم و سرکه می باشد. این ترکیب می تواند باعث درخشش سینک شود. علاوه بر آن می‌ توانید به این ترکیب جوش شیرین هم اضافه کنید تا لکه هایی که بر روی سینک گرانیتی سفید ایجاد شده به راحتی پاک شود. جوش شیرین از بهترین موارد جهت تمیز نمودن سینک گرانیتی سفید می باشد و به راحتی سینک را از لکه های مقاوم نجات می دهد.

روش به کار بردن سرکه برای تمیز کردن سینک گرانیتی سفید

تمیز کردن سینک یعنی از بین بردن همه لکه های موجود روی آن. جهت انجام این کار به ترکیبی شامل سرکه سفید و آب گرم نیاز دارید. این محلول را درست کرده و روی بخش های مختلف سینک اسپری کنید. پس از اسپری کردن سرکه و آب حدود ۱۵ دقیقه منتظر بمانید و پس از آن سینک را با دقت کامل آبکشی کنید. آب گرم و سرکه می تواند لکه هایی که ناشی از رسوبات آهک موجود در آب می باشد را به آسانی از بین برده و صدمه‌ای به سینک وارد نمی‌کند. من

مرحله آخر تمیز کردن سینک گرانیتی

پس از اینکه لکه بری را بر روی سینک گرانیتی انجام دادید حالا نوبت شستن و نظافت سینک از تمام آلودگی ها می باشد. در این مرحله لازم است مقدار کمی مایع ظرفشویی را روی تکه ای از اسفنج و یا اسکاچ نرم بریزید و همه قسمت های سینک را با آن تمیز کنید. دقت کنید این کار را به آرامی و با حرکات دایره ای باید انجام دهید تا کاملا تمیز شود. پس از آن که همه بخش های سینک را با دقت کافی تمیز کردید آن را آبکشی کرده و کاملا بشویید.روش تمیز کردن سینک گرانیتی اشتباه متداولی که بعضی از افراد انجام می دهند این است که از اسکاچ و سیم ظرفشویی استفاده می‌کنند که می‌تواند موجب خط و خش و ساییده شدن سینک گرانیتی شود. توجه کنید استفاده از این ابزار فقط باعث صدمه به سینک می شود و به سطح آن آسیب جدی وارد می کند.

حتما بخوانید:   شیوه درست جارو زدن فرش با جاروبرقی | تنظیم جاروبرقی

روش نظافت سینک گرانیتی مشکی

سینک گرانیتی مشکی بسیار زیبا و شکیل می باشد و ظاهر جذابی به آشپزخانه شما می دهد. روش تمیز کردن آن در ادامه بیان شده است.

 • سینک گرانیتی دارای پولیش مخصوص می باشد که با استفاده از آن می توانید به نظافت سینک بپردازید.
 • همچنین استفاده از سرکه سفید و جوش شیرین هم توصیه می شود.
 • برای تمیز نمودن سینک مشکی گرانیتی می توانید از ماده شوینده معمولی هم استفاده کنید.
 • جهت تمیز کردن سینک مشکی گرانیتی و یا سینک سفید می توانید شوینده معمولی را داخل سینک ریخته و با یک دستمال نرم داخل سینک را تمیز کنید و سپس با آب گرم آن را آبکشی نمایید.
 • برای شستن سینک مشکی گرانیتی می توانید مراحل زیر را انجام دهید.
 • مقداری جوش شیرین داخل لگن سینک بریزید و آن را کاملا هم بزنید تا حل شود.
 • جوش شیرین یک ماده طبیعی پاک کننده می باشد و هیچ خطری ندارد. پس از آن با پولیش کردن سینک می توانید لکه ها را از بین برده و درخشندگی را به آن برگردانید.
 • بهترین گزینه جهت از بین بردن لکه بر روی سینک مشکی استفاده از جوش شیرین می باشد.
 • برای سینک های سفید و یا رنگی نیز می توان از جوش شیرین استفاده کرد.
 • از یک دستمال نرم استفاده کرده و ترکیب آب و جوش شیرین را به همه قسمت های سینک بکشید.
 • ۱۵ دقیقه منتظر بمانید و با یک دستمال همه قسمت های سینک را کاملا پاک کنید و و با آب گرم آن را آبکشی نمایید و در نهایت از یک دستمال خشک استفاده کنید و سطح سینک را کاملاً خشک نمایید.
 • برای برق انداختن سینک مشکی گرانیتی می توانید از کمی روغن زیتون نیز استفاده کنید.
حتما بخوانید:   تمیز کردن سینک ظرفشویی با مواد طبیعی

نکته مهم: هرگز از ماده شوینده قوی مثل جرم گیر جهت پولیش کردن سینک استفاده نکنید.

روش برق انداختن سینک گرانیتی به کمک روغن زیتون

پس از آن که همه مراحل شست و شو و خشک نمودن سینک را انجام دادید حالا نوبت به برق انداختن آن می رسد. آخرین مرحله جلا دادن و همچنین برق انداختن سینک می باشد تا سینک شما مثل روز اول بدرخشد و زیبایی خود را به رخ آشپزخانه بکشد. با استفاده از ۲ تا ۳ قطره از روغن زیتون می توانید این کار را انجام دهید.

 • روغن زیتون را روی دستمال نرمی بریزید و همه بخش های سینک را با آن تمیز کنید.
 • پس از چند دقیقه دستمال دیگری برداشته و روغن های اضافی که روی سطح سینک قرار دارد را کاملاً تمیز کنید.
 • حالا می توانید از مشاهده سینک درخشان و تمیز خود لذت ببرید.

مرحله آخر در نظافت سینک گرانیتی آشپزخانه

پس از آنکه شستن سینک طبق اصولی که گفتیم تمام شد، از یک حوله نرم یا دستمال خشک استفاده کرده و آب اضافی سینک را بگیرید و کاملاً آن را خشک کنید. حوله میکروفایبر بهترین ابزار جهت خشک کردن سینک می باشد و صدمه ای به آن وارد نخواهد کرد.روش تمیز کردن سینک گرانیتی نظافت و تمیز نمودن مرتب و دوره‌ ای سینک گرانیتی باعث از بین رفتن لکه های مقاوم روی آن می شود و شما در دفعات بعدی بسیار راحت تر می توانید لکه ها را پاک کنید. از بین بردن لکه ها روی سینک گرانیتی چند دقیقه وقتی می خواهد به شرط آنکه اجازه ندهید که این لکه ها به مدت طولانی روی سینک باقی بمانند و مقاوم شوند. همچنین استفاده از شوینده های قوی مثل جرم گیر و شوینده های اسیدی ممنوع می باشد.

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد روش اصولی تمیز کردن و نظافت سینک گرانیتی مشکی و سفید را بیان کردیم. سینک گرانیتی می تواند زیبایی و شکل ظاهری خاصی به آشپزخانه شما بدهد و تمیز کردن به موقع و دوره ای آن باعث می شود تا لکه ها روی سینک سر سخت و مقاوم نشده و به راحتی پاک شوند. چنانچه شما نیز تجربه ای برای تمیز کردن سینک گرانیتی دارید حتماً در قسمت دیدگاه ها آن را مطرح کنید تا دیگر کاربران نیز از تجربیات شما استفاده نمایند.

31

راهنمای روش تمیز کردن سینک گرانیتی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

راهنمای روش تمیز کردن سینک گرانیتی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x