خانواده

اقدامات ساده برای داشتن خانه پایدار | حفظ محیط زیست

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

زمینی که در آن زندگی می‌کنیم، امانت می‌باشد. بنابراین افراد ضمن اینکه از منابع و نعمت‌های موجود استفاده می‌کنند، باید تمام سعی خود را برای استفاده بهینه از محیط زیست و منابع انرژی داشته باشند. چون در استفاده از این منابع نسل‌های آینده هم به اندازه ما حق دارند.

در برخی مواقع فکر می‌کنیم که برای داشتن خانه پایدار و حفظ محیط زیست نیاز به انجام کارهای بسیار بزرگ می‌باشد. در صورتی که با انجام دادن اقدامات ساده می‌توان به حفظ محیط زیست کمک کرد. فقط باید خوش فکر بوده و به برخی نکات توجه کافی داشته باشید. برای داشتن خانه‌ای پایدار باید مواردی که در ادامه گفته می‌شود را مدنظر داشته باشید.

ساخت خانه پایدار با خرید از فروشگاه‌های محلی

خرید مواد و لوازم مورد نیاز منزل را می‌توانید از دست فروش‌های خیابانی انجام دهید. خرید از فروشگاه‌های محلی نه تنها برای تقویت اقتصاد محلی دارای اهمیت است، بلکه کمک می‌کند که خانه پایدار ایجاد نمایید. بر اساس تحقیقاتی که انجام شده است، خرید از فروشگاه‌های محلی به شدت اثرات محیطی را کاهش می‌دهد.

در جامعه‌هایی که مشاغل محلی گسترش بیشتری داشته‌اند، مسافت جابجایی با اتومبیل به مقدار بیست و شش درصد کاهش یافته بود. چون برای خریدهای محلی به اتومبیل و جابجایی کمتری نیاز بود. به همین علت بر تخریب محیط زیست تأثیر کمتری دارد.

برای اینکه بتوانید فروشگاه‌ها و مراکز خرید محلی را پیدا کنید، از پلتفرم‌هایی مانند فیس‌بوک و اینستاگرام می‌توانید استفاده نمایید. همچنین پرس و جو و تحقیق از همسایه‌ها و یا افرادی که در محله سکونت دارند، کمک کننده خواهد بود. خرید از مراکز محلی نه تنها موجب می‌شود که نیاز به حمل و نقل کمتر باشد، بلکه حمایت بزرگی از صنایع کوچک نیز محسوب می‌شود.

استفاده از اپلیکیشن‌های مختلف و دریافت خدمات آنلاین

امروزه با وجود اپلیکیشن‌های مختلف دیگر برای دریافت بسیاری از خدمات نیاز به مراجعه حضوری ندارید. بسیاری از خدمات را مانند خشکشویی، تعمیر خودرو، سفارش غذا و… را فقط با ثبت سفارش و بدون نیاز به مراجعه و یا حمل و نقل می‌توانید انجام دهید. با دریافت خدمات به این شیوه علاوه بر اینکه در زمان صرفه‌جویی زیادی می‌کنید، به حفظ کیفیت هوا به علت کاهش ترافیک شهری کمک زیادی می‌کنید.

حتما بخوانید:   تبدیل اتاق کودک به اتاق نوجوان با چند ترفند ساده

انجام تحقیقات قبل از خرید

در صورتی که فکر می‌کنید فروشگاه‌های محلی محصولات با کیفیتی که شما مد نظر دارید را ندارند و نیاز به موارد دیگری دارید، می‌توانید قبل از خرید تحقیقات خود را کامل کرده و خرید خود را از طریق فروشگاه‌های اینترنتی داشته باشید.

برای داشتن خانه پایدار توصیه می‌شود که خرید اینترنتی را از فروشگاه‌هایی که به محل زندگی شما نزدیک‌تر هستند، انجام دهید. در این مواقع می‌توانید اطلاعات مفیدی را با مطالعه بخش توضیحات محصول به دست آورید. همچنین در سایت‌ها بخشی به نام سوالات متداول وجود دارد که در مورد محصولات مورد نظر می‌توانید اطلاعاتی را به دست آورید.

خرید لوازم دست دوم

در مواقعی که برای خرید محصولات و لوازم مورد نیاز، لازم است که مسافت طولانی را با اتومبیل خود طی کنید، پیشنهاد می‌شود که نیاز خود را از فروشگاه‌های فروش لوازم دست دوم تأمین نمایید. در این صورت ممکن است نیاز به پیمودن مسافت طولانی نباشد. استفاده از این شیوه علاوه بر اینکه بر داشتن خانه پایدار و حفظ محیط زیست کمک می‌کند، از لحاظ اقتصادی نیز برای افراد بسیار به صرفه‌تر خواهد بود و در اقتصاد خانواده موثر می‌باشد.

با انجام دادن این اقدام ساده و خرید و فروش لوازم دست دوم، می‌توانید به داشتن خانه پایدار و همچنین زمین سالم کمک زیادی بکنید.

داشتن خانه پایدار

از خرید مواد شیمیایی اجتناب کنید

بعضی از محصولات و مواد مورد استفاده آسیبی جدی به محیط زندگی وارد می‌کنند. از آنجایی که این مواد به محیط زیست آسیب‌های جدی وارد می‌کند و سلامت افراد را به خطر می‌اندازد تا جایی که امکان دارد باید استفاده از آنها را محدود نمایید. چون ورود موارد زیان آور و شیمیایی به بدن آسیب‌های زیادی به سلامت انسان وارد خواهد کرد.

در مواقعی که این مواد شیمیایی وارد محیط زیست شوند، پس از ورود به دریاها و رودخانه‌ها به آب‌های زیرزمینی نیز وارد خواهند شد. این ترکیبات پس از ورود به آب دریا برای موجودات آبزی پرخطر خواهد بود. در صورتی که انسان به عنوان مواد غذایی از این موجودات آبزی استفاده می‌کند، این مواد وارد بدن انسان‌ها خواهد شد. بنابراین استفاده از این مواد افراد را از داشتن خانه پایدار دور می‌کند و اثرات منفی زیادی در سلامتی جسم نیز خواهد داشت.

حتما بخوانید:   مبل توگو کدام است؟ | طرز ساخت مبل توگو و کاربرد آن

برای اینکه از کیفیت محصولات ضد حریق در ساختمان‌ها شناخت بیشتری داشته باشید، می‌توانید به پایگاه UL SPOT مراجعه نمایید. در این پایگاه در مورد کیفیت محصولات اطلاعات کاملی مانند تأثیر بر کیفیت هوای درون منزل و همچنین تأثیر به سلامتی عنوان شده است.

به جنس کالاها و محصولات محیط زندگی خود دقت داشته باشید

کالاها و محصولاتی که در محیط زندگی مورد استفاده قرار می‌گیرند، دارای جنس‌ها و متریال‌های گوناگونی می‌باشند. برای داشتن خانه پایدار باید از محصولات طبیعی را بیشتر استفاده نمایید. در مورد بعضی از محصولات این امکان وجود دارد که جنس بامبو، کتان، پنبه و پشم را انتخاب نمایید.

محصولات ساخته شده با چوب طبیعی را به جای محصولاتی که در آنها از چوب مصنوعی استفاده شده است، جایگزین نمایید. چون چوب‌های طبیعی اثرات منفی که چوب‌های مصنوعی بر روی محیط زندگی و محیط زیست دارند را نخواهند داشت.

چوب طبیعی علاوه بر اینکه برای محیط زیست اثرات تخریبی ندارد، بلکه مقاومت بالاتری در مقابل ساییدگی نیز از خود نشان می‌دهد. جایگزین نمودن مواد سیلیکون به جای محصولاتی که از ونیل است، از جمله اقداماتی است که می‌توانید برای داشتن خانه پایدار استفاده کنید.

استفاده از مواد و محصولات قابل استفاده مجدد

با توجه به تحقیقات سالانه ۳۰۰ میلیون تن پلاستیک در جهان تولید می‌گردد، نیمی از این مقدار به ظروف یکبار مصرف مربوط می‌شود. نایلون‌های پلاستیکی، بطری‌های آب و کاغذهای پوستی، قسمت بسیار مهمی از این کالاها را تشکیل می‌دهند.

برای داشتن خانه پایدار تا جایی که امکان دارد باید محصولاتی که قابل استفاده مجدد هستند را جایگزین محصولات یکبار مصرف نمایید. با این اقدام ساده می‌توان احترام و علاقه خود به محیط زیست را نشان داد.

حتماً شما نیز تجربه جایگزین کردن برخی از محصولات قابل استفاده مجدد را به جای انواع موارد یکبار مصرف را داشته‌اید، این بار گامی بلندتر بردارید و پا را فراتر بگذارید. برای نمونه به جای کاغذهای پوستی بر پایه سلولز، می‌توانید از ورقه‌های سیلیکونی که قابلیت استفاده مجدد دارند را جایگزین نمایید.

یکی دیگر از اقدامات ساده برای داشتن خانه پایدار این است که به جای بطری‌های یکبار مصرف آب از بطری‌هایی با قابلیت استفاده مجدد استفاده نمایید. همچنین با استفاده از حوله‌های کاغذی قابل استفاده مجدد، می‌توانید میزان زباله‌ها را تا حد زیادی کاهش دهید.

در مواقعی که از این محصولات کمتر استفاده شود و تقاضا برای آن کمتر گردد، تولید آن نیز به شدت کاهش خواهد یافت. تولید کنندگان این کالاها نیز چاره‌ای جز تغییر هدف خود به هدف توسعه پایدار نخواهند داشت. توسعه پایدار، مفهوم محیط زیست و توسعه را به هم ارتباط می‌دهد. در حقیقت با توسعه پایدار، افراد ضمن اینکه از منابع مختلف استفاده می‌کنند و کیفیت زندگی خود را ارتقا می‌بخشند، به منابع طبیعی و محیط زیست آسیبی وارد نمی‌کنند.

حتما بخوانید:   چگونه مشکل پوسته شدن مبلمان چرمی را برطرف کنیم؟

معماری پایدار

علاوه بر اقداماتی که گفته شد، معماری پایدار نیز از جمله اقدامات در راستای داشتن خانه پایدار می‌باشد. در معماری پایدار برای معماری از تحولات ایجاد شده در ساخت و ساز بناها بر اساس صرفه‌جویی در مصرف انرژی و اصول پایداری، استفاده می‌شود.

معماری پایدار از جمله اقدامات بسیار موثر در کاهش آلودگی محیط زیست و همچنین داشتن خانه پایدار می‌باشد.

یکی از ملاحظات کلیدی در ساخت و سازها صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌باشد. علاوه بر استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر و برق سبز، بسیار حائز اهمیت است که اطمینان داشته باشید این انرژی‌ها هدر نمی‌روند.

یکی از شیوه‌های صرفه‌جویی در مصرف انرژی است که نشتی‌ها را برطرف کنید. استفاده از پنجره‌های دوجداره و یا سه جداره و عایق‌های هوا همگی در طراحی ساختمان و معماری پایدار نقش مهمی دارند. برای نمونه می‌توان خانه‌های منفعل را مثال زد که از نور طبیعی استفاده کرده و عایق‌بندی طبیعی بسیار خوبی دارند که موجب می‌گردد به صورت طبیعی دمای هوا در این خانه تنظیم گردد و نیاز به سیستم گرمایشی زیاد احساس نشود.

در جاهایی که ممکن است می‌توان پنل‌های خورشیدی را در سقف نصب کرد. در نگاه اول ممکن است گران به نظر آید، اما در دراز مدت سرمایه گذاری خوبی محسوب می‌شود.

استفاده از فناوری هوشمند در ساخت و سازها موجب می‌شود که در مصرف انرژی صرفه‌جویی شود. همچنین برای کاهش هزینه‌های انرژی مصرفی، داشتن سیستم ذخیره انرژی در خانه مهم است.

داشتن خانه پایدار

سخن تکمیلی

برای داشتن خانه پایدار می‌توانید اقدامات ساده‌ای را در منزل انجام دهید. چنانچه هر فرد به نوبه خود از محیط زیست مراقبت کرده و در مصرف انرژی صرفه جویی نماید، این امانتی که در دست ما است به سلامت به دست نسل آینده خواهد رسید و آنها نیز از زمین و منابعی که در آن وجود دارد، می‌توانند استفاده کنند. فعالیت‌هایی که در سال‌های اخیر انسان‌ها انجام می‌دهند بر روی محیط زیست تأثیرات بسیار مخربی داشته است. بنابراین لازم است که به مواردی که موجب حفظ محیط زیست می‌شود توجه کافی داشته باشید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

اقدامات ساده برای داشتن خانه پایدار | حفظ محیط زیست

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

چطور خانه پایدار داشته باشیم؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x