خدمات پرستاری و مراقبتی

راهنمای استفاده از دستگاه جرم گیر دندان خانگی | روش از بین بردن جرم دندان

تمیز و سالم نگه داشتن دندان امری دشوار است به آسانی امکان‌ پذیر نیست. چنانچه علاقه دارید که ظاهر شما همیشه دل فریب و زیبا باشد رسیدگی کردن به دندان‌ ها و همچنین داشتن دندان‌ های سفید و تمیز تنها راه چاره برای شما است ولی پیاده سازی این هدف کار ساده‌ای نیست. برای آنکه بتوانید دندان‌ های سالمی داشته باشید علاوه بر آنکه یک مسواک استاندارد می‌ تواند بسیار کمک کننده باشد رعایت رژیم غذایی و همچنین استفاده کردن از نخ دندان و تکنولوژی‌های پیشرفته‌ ای مثل واترجت دندان، سفید کننده دندان و جرم گیر دندان نیز می‌ تواند در این راه به شما کمک کند.

دستگاه جرم گیر دندان خانگی

برخی اوقات افراد دندان‌ های خود را مسواک نمی‌ زنند و یا به صورت مرتب از مسواک استفاده نمی کنند و همین موضوع باعث می‌ شود که دندان‌ ها جرم گرفته و سلامت آنها به خطر بیفتد. به غیر از ظاهر زشتی که روی دندان‌ ها به علت جرم ایجاد می‌ شود بوی نامطبوعی نیز از دهان خارج شده که می‌ تواند بسیار آزار دهنده باشد. رعایت بهداشت دندان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و افرادی که دو بار در روز مسواک نمی‌ زنند بعد از مدتی ناچار به استفاده کردن از دستگاه جرم گیر دندان خانگی می‌ باشند. در ادامه مطلب شما را با انواع دستگاه جرم‌ گیر دندان خانگی و روش کارکرد آن آشنا می‌ کنیم.

جرم‌ های دندان چگونه ایجاد می‌ شوند؟

وقتی که اقدام به خوردن و آشامیدن یک خوراکی می‌ کنید ذرات کوچک و مولکولی آن به سطح دندان شما می‌ چسبد. اولین اقدامی که باید انجام دهید استفاده از مسواک استاندارد و مناسب برای پاکسازی این جرم‌ ها است. مسواک‌ ها می‌ توانند جرم‌ هایی که روی دندان شما ایجاد شده است را به آسانی از بین ببرند. اما به خاطر داشته باشید چنانچه مسواک شما بی‌ کیفیت باشد و یا به صورت صحیح مسواک نزنید و یا نوبت مسواک خود را فراموش کنید بخشی از دندان شما تمیز نمی‌ شود و باعث ایجاد جرم به مرور زمان خواهد شد. راهنمای استفاده از دستگاه جرم گیر دندان خانگی | روش از بین بردن جرم دندانعدم پاکسازی درست جرم‌ ها روی دندان باعث چسبیدن و سفت شدن آنها می‌ شود. وقتی که این جرم‌ ها روی دندان سفت شدند دیگر شوینده‌ ها و مسواک نمی‌ تواند آنها را از سطح دندان جدا کند. وجود جرم روی دندان نه تنها روی چهره و دندان شما تأثیر منفی می گذارد بلکه می‌ تواند به سلامت دندان‌ های شما نیز آسیب جدی وارد کند. در این مواقع بهترین راه حل استفاده از جرم‌ گیرهای دندان می‌ باشد.

عوامل ایجاد جرم دندان

زرد شدن و ایجاد جرم روی دندان عوامل زیادی دارد. برخی از آنها مربوط به خوراکی‌ ها و همچنین رعایت نکردن عوامل ایجاد جرم است. البته لازم به ذکر است برخی از افراد به صورت مادرزادی رنگ دندان‌ های آنها کمی زرد می‌ باشد که آن را نمی‌ توان به عنوان جرم تلقی کرد. در ادامه مطلب برخی از علل ایجاد جرم روی دندان را نام می‌ بریم.

مسواک نزدن و عدم استفاده از نخ دندان

روش درست مسواک زدن و همچنین استفاده از مسواک استاندارد می‌ تواند روی تمیز شدن دندان شما بسیار موثر باشد. گاهی اوقات ممکن است هر روز مسواک بزنید ولی به علت آنکه روش استاندارد آن را رعایت نمی‌ کنید دندان‌ های شما به خوبی پاک نمی‌ شود. باکتری‌ هایی داخل دهان زندگی می‌ کنند و زمانی که مواد غذایی آنجا باقی بمانند محل مناسبی برای رشد باکتری‌ ها فراهم خواهد شد. باکتری‌ ها پس از آن به سطح دندان آمده و در آنجا رشد می‌ کنند و در نتیجه باعث ایجاد جرم بر روی دندان‌ های شما می‌ شوند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  روایت درمانی چیست و چگونه باعث بهبود زندگی می شود؟

استفاده از سیگار و قلیان

قلیان کشیدن و استفاده از مواد مخدر می‌ تواند باعث خشکی دهان شده و در نتیجه جرم بیشتری بر روی دندان‌ ها شکل می‌ گیرد. بنابراین استفاده از دخانیات به صورت مستقیم می‌ تواند موجب بیماری‌ های لثه شده و استخوان‌ ها را تحلیل ببرد.

مصرف داروهای خاص

استفاده از بعضی داروهای خاص مانند داروی کاهش فشار خون، داروی اعصاب و و آرامبخش که موجب کم شدن بزاق دهان می‌ شوند می توانند جرم بیشتری بر روی دندان ایجاد کنند.

نوشابه‌ های گازدار و غذاهای شیرین

نوشیدن نوشابه‌ های گازدار و استفاده از غذاهای شیرین می‌ تواند روی دندان‌ های شما ایجاد جرم کند. قند و اسیدهایی که در این نوع از غذاها و نوشیدنی‌ ها وجود دارد محیط مناسبی برای رشد باکتری‌ ها فراهم کرده و موجب افزایش تولید اسیدهای حاصل از باکتری‌ ها می‌ شود که همین موضوع می‌ تواند به مینای دندان شما آسیب‌ های جدی وارد کند.

بزاق دهان و ایجاد جرم

ممکن است برای شما جالب باشد که بدانید بزاق دهان هم یکی از عوامل ایجاد جرم بر روی دندان‌ های شما می‌ باشد. چنانچه در طول روز هیچ غذایی هم نخورید نباید مسواک را فراموش کنید زیرا بزاق به تنهایی می‌ تواند باعث ایجاد جرم بر روی دندان‌ های شما شود.راهنمای استفاده از دستگاه جرم گیر دندان خانگی | روش از بین بردن جرم دندان گاهی اوقات پیش می‌ آید که برخی از افراد بهداشت دهانی بسیار خوبی دارند اما دندان‌ های آنها به مرور زمان دچار جرم خواهد شد.

انواع مختلف جرم گیر دندان

انواع جرم گیرها را می‌توان به دو دسته الکتریکی و غیر الکتریکی تقسیم بندی کرد.

  • جرم گیر غیر الکتریکی معمولاً متشکل از روش‌ های سنتی و مواد شیمیایی می‌ باشد. این مواد به طور معمول بین عموم مردم استفاده می‌ شود و نه تنها جرم‌ گیری را درست انجام نمی‌ دهد بلکه می‌ تواند به سلامت دندان‌ های شما آسیب‌ های جدی نیز وارد کند.
  • جرم گیر الکتریکی که با ارتعاش و اعمال نوسانات الکتریکی می‌ تواند جرم‌ گیری را انجام دهد و به بیانی ساده با ایجاد لرزش در دستگاه و برخورد سری جرم گیر به سطح دندان کار جرم‌ گیری را به خوبی انجام می‌ دهد.

به غیر از مواردی که در بالا ذکر کردیم جرم‌ گیرهای دیگری نیز وجود دارند که به حرکات ارتعاشی ختم نمی‌ شوند. یکی از این جرم‌ گیرها که بسیار پرکاربرد و پر استفاده می‌ باشد و برای جرم زدایی مورد استفاده قرار می‌ گیرد واترجت‌ ها هستند. نسبت به جرم گیرهایی که در بالا عنوان کردیم واترجت‌ ها قدرت کمتری دارند و معمولاً برای جرم‌ هایی که درجه آنها ضعیف تا متوسط می‌ باشد مورد استفاده قرار می‌ گیرند. واترجت‌ ها با آب کار می‌ کنند و برای خارج کردن باقیمانده غذا و جرم از روی دندان با فشار آب زیاد عمل می‌ کنند.

جرم گیر دندان الکتریکی چیست؟

کویترون یا اولتراسونیک یک دستگاه دندانپزشکی می‌ باشد که در یک سر آن فلزی متصل شده و با ایجاد لرزش‌ های ریز در آن باعث کندن جرم‌ های سطح دندان خواهد شد. این فرایند آسیبی به بافت دندان شما وارد نمی‌ کند. وقتی که دستگاه در حال فعالیت می‌ باشد همزمان آب نیز از آن اسپری شده و جرم‌ هایی که از دندان کنده می‌ شوند را شست و شو می‌ دهد و و همین مزیت باعث می‌ شود که از انتقال گرمای دستگاه به لثه‌ ها و دندان‌ ها جلوگیری شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  چگونه به راه رفتن کودک کمک کنیم؟ | کمک گرفتن از پرستار کودک

روش کار با جرم گیر دندان الکتریکی

رایج‌ترین دستگاه جرم گیر دندان دستگاه اولتراسونیک می‌ باشد. اولتراسونیک از ابزارهای فرا صوتی به شمار می‌ آید که ارتعاشات آن باعث کندن پلاک‌ های دندانی و جرم‌ ها از سطح دندان می‌ شود. ارتعاش قلم اولتراسونیک موجب کنده شدن جرم های سخت و چسبیده به دندان خواهد شد و به آسانی جرم زدایی را از دندان‌ ها انجام می‌ دهد.راهنمای استفاده از دستگاه جرم گیر دندان خانگی | روش از بین بردن جرم دندان یک روش دیگر جهت جرم‌گیری دندان استفاده از ابزار دستی جرم‌ گیری می‌ باشد. این روش برای اشخاصی که دندان‌ های آنها جرم سطحی دارد مناسب می‌ باشد. در این روش دندانپزشک جرم‌ گیری دندان را به صورت دستی از طریق تراشیدن پلاک‌ های روی دندان انجام می‌ دهد.

مزایای جرم‌ گیری کردن دندان

در ادامه مطلب برخی از مزایا و تاثیرات جرم زدایی دندان‌ ها را بیان می‌ کنیم.

  • جلوگیری از کرم خوردگی و پوسیدگی دندان‌

کرم خوردن و پوسیدگی دندان‌ ها نقطه آغاز بسیاری از مشکلات اساسی در دهان و دندان می‌ باشد. جرم گیری کردن دندان‌ ها از بروز این اتفاقات جلوگیری کرده و از ایجاد حفره در دندان ممانعت می‌ کند. چنانچه حفره‌ ای در دندان ایجاد شود، میزبان پلاک و جرم خواهد شد و به مینای دندان نیز آسیب وارد می‌ کند.

  • جلوگیری از بیماری پریودنتال

همانطور که گفتیم پلاک ایجاد شده بر روی دندان می‌ تواند مشکلات بسیاری برای دهان و دندان ایجاد کند و چنانچه پلاک زیر خط لثه ایجاد شود باعث آسیب به لثه‌ ها نیز خواهد شد. راهنمای استفاده از دستگاه جرم گیر دندان خانگی | روش از بین بردن جرم دنداناین صدمات تا جایی پیشرفت می‌ کند که می‌ تواند باعث از دست دادن کامل دندان‌ ها شود. جرم‌ گیری دندان باعث محافظت از خط لثه خواهد شد. خط لثه نقش اساسی در ثابت نگه داشتن دندان‌ ها و همچنین حفظ سلامت کلی دندان و دهان ایفا می‌ کند.

  • از بین بردن لکه‌ های روی دندان

مصرف قهوه، چای، مایعات رنگی و یا حتی مصرف تنباکو می‌ تواند باعث ایجاد لکه‌ هایی روی سطح دندان شود. جرم گیری کردن دندان به پاک کردن لکه‌ ها و همچنین داشتن لبخند زیبا و سفید کردن دندان‌ ها کمک زیادی می‌ کند.

  • جلوگیری از بوی بد دهان

همانطور که گفتیم پلاک‌ ها محل مناسبی برای رشد باکتری‌ ها می‌ باشند و همین امر می‌ تواند باعث ایجاد بوی بد دهان شود. در این شرایط با نخ دندان کشیدن و مسواک زدن اصولی می‌ توانید نتایج سطحی مشاهده کنید و تنها راهی که بوی بد دهان را از بین خواهد برد جرم زدایی از دندان‌ ها می‌ باشد. علاوه بر آن جرم‌ گیری می‌ تواند عفونت‌ ها را نیز درمان کند و روند بهبود آنها را سرعت ببخشد همچنین در محافظت از ریشه دندان نیز موثر است.

سخن پایانی

یکی از روش‌ هایی که به حفظ زیبایی و سلامت دندان‌ ها بسیار کمک می‌ کند جرم‌ گیری می‌ باشد. از جمله مزایای استفاده کردن از دستگاه‌ های جرم‌ گیر دندان خانگی می‌ توانیم به جلوگیری از کرم خوردگی و پوسیدگی دندان، جلوگیری از بیماری‌ پریودنتال، جلوگیری از ایجاد لکه و همچنین بوی بد دهان اشاره کرد. جرم‌ های سطح دندان نه تنها می‌ تواند باعث پوسیده شدن دندان‌ های شما شود بلکه بافت لثه را نیز تخریب می‌ کند و در نهایت می‌ تواند باعث از دست دادن کامل دندان‌ ها شود. بنابراین بهداشت دهان و دندان خود را جدی بگیرید و علاوه بر استفاده نمودن از مسواک استاندارد، جرم‌ گیری دندان‌ ها را نیز فراموش نکنید.

 

راهنمای استفاده از دستگاه جرم گیر دندان خانگی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

راهنمای استفاده از دستگاه جرم گیر دندان خانگی، روش از بین بردن جرم دندان

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا