خدمات پرستاری و مراقبتی

ویژگی رفتار پرستار کودک و مزایای استفاده از پرستار کودک در منزل

معیارهای استخدام پرستار کودک | وظایف پرستار کودک

پرستار کودک کیست و چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ ممکن است برای شما هم پیش آمده که نیاز به یک پرستار برای کودک خود داشته باشید. عمدتاً شاغل بودن پدر و مادر نیاز کودک به پرستار را بیشتر می کند. اما آیا صرفاً نگهداری و مراقبت از کودک کافی است؟ از آنجایی که مسائل تربیتی و آموزشی در دوران کودکی اهمیت ویژه ای دارد، بر همین مبنا پرستاری که برای کودک خود استخدام می کنید، باید متخصص و آموزش دیده باشد. در این مقاله به بررسی ویژگی رفتار پرستار کودک می پردازیم و به معرفی مرکز تخصصی ایبک امداد اشاره می کنیم که از این طریق می توانید پرستاری خوب و صبور استخدام کنید. با ما همراه باشید.

ویژگی رفتار پرستار کودک

به طور کلی پرستار کودک باید صبور و مهربان باشد. چرا که کودکان به صورت تمام وقت به مراقبت و همراهی نیاز دارند و اگر پرستاری بخواهد جای پدر و مادر او را بگیرد، عادت کردن به این شرایط کمی زمانبر است و به حوصله و صبوری بسیار زیادی از طرف پرستار نیاز می باشد.

طبیعتا روزهای اولی که پرستار استخدام می شود، کودک رفتاری پرخاشگرانه خواهد داشت. چرا که احساس می کند او باعث  جدایی ‌اش از پدر و مادر شده است. بنابراین صبوری پرستار در این مرحله بسیار مهم است. در صورتی که کودکتان نتوانست با پرستار ارتباط برقرار کند، پیشنهاد می کنیم پرستار را تغییر دهید. به طور کلی ویژگی رفتار پرستار کودک را می توان در موارد زیر به طور خلاصه بیان نمود:

داشتن برنامه روزانه

از جمله ویژگی ‌های رفتاری پرستار کودک می توان به داشتن برنامه روزانه اشاره نمود. به این صورت که یک برنامه ریزی دقیق و منظم جهت ارتباط با کودک باید داشته باشد. در صورتی که برنامه روزانه نداشته باشد و در اختیار شما قرار ندهد، قطعاً مشکلی وجود دارد و شما نمی توانید به این پرستار اعتماد کنید  .

مراقبت از کودک به صورت اصولی

ابتدایی ترین وظیفه پرستار کودک، مراقبت و تامین امنیت کودک است. در هر مکان و موقعیتی پرستار باید مواظب کودک شما باشد تا آسیبی به وی وارد نشود. در صورتی که کودک تحت نظر پرستار آسیبی دیده باشد، می تواند دلیل بر عدم مراقبت و سهل انگاری پرستار دانست. در این شرایط پیشنهاد می کنیم پرستار دیگری برای فرزند خود استخدام نماید.

حتما بخوانید:   تأخیر گفتاری در کودکان | دلایل و درمان تأخیر گفتاری و زبانی

اصول تربیتی صحیح

کودک صرفاً به مراقبت و نگهداری نیاز ندارد. بلکه سنین کودکی دوره ای است که شخصیت کودک شکل می گیرد. بنابراین پرستاری که برای کودک خود استخدام می کنید، باید اصول تربیتی خاص شما را اجرا نماید.

پرستار باید دقیقا آنچه را که شما در خصوص مسائل تربیتی از وی می ‌خواهید، اجرا کند و مطابق با دانسته های خود عمل نکند. در حقیقت نباید به گونه ای رفتار کند که از شما اطلاعات بیشتری در مورد پرورش کودکتان دارد.

دقت و نظم پرستار کودک

از آنجایی که نمی توان کودک را حتی برای چند دقیقه در خانه تنها گذاشت، پرستار وی باید منظم و دقیق باشد. و در اسرع وقت در ساعت مقرر در منزل شما حاضر شود. تا کارهای شما و برنامه ‌هایتان عقب نیفتد. این حس مسئولیت پذیری باعث می شود که شما بهتر به این شخص اعتماد کنید.

همچنین پرستار باید کارهای اولیه کودک از جمله تعویض لباس و تمیز کردن آن را بلد باشد. چرا که این مراقبت های اولیه ممکن است در طول روز بارها اتفاق بیفتد. بنابراین اگر پرستاری نتواند این کارها را انجام دهد، فرد مناسبی برای نگهداری از فرزندتان نیست.

ویژگی رفتار پرستار کودک

پایبند بودن به اصول اخلاقی

به جهت اینکه کودکان در رفتار ما بزرگترها دقت می کنند و هر آن گونه که ما رفتار می کنیم، یاد میگیرند، بنابراین باید توجه داشته باشید که پرستار کودکتان باید به اصول اخلاقی پایبند باشد.

شما نمی توانید به کودکتان که دروغ و دزدی را از پرستار دیده است، بگویید او صرفا یک پرستار است و نباید از او این کارها را یاد بگیری. چرا که کودک کارهای عملی را بهتر یاد می گیرد. بنابراین توجه داشته باشید از همان ابتدا شخصی را استخدام کنید که به اصول اخلاقی پایبند باشد تا در تربیت فرزندتان مشکلی ایجاد نشود.

توجه به خواب و غذای کودک

یکی دیگر از از ویژگی رفتار پرستار کودک که بسیار مهم می باشد، مسائل مربوط به خواب و خوراک کودک است. پرستار کودکتان باید یک برنامه غذایی درست و خواب کافی برای فرزندتان فراهم نماید.

در مواردی که شاهد پرخوری کودکتان هستید و یا در طول روز فرزندتان خواب آلود است به این معناست که پرستار کودک به برنامه غذایی و خواب بی توجهی نداشته است.

حتما بخوانید:   بیماری استخوانی پاژه را در سالمندان بشناسیم

نکات مهم در انتخاب پرستار کودک

برای استخدام فردی به عنوان پرستار و مراقب کودک باید چه معیارهایی را در نظر بگیرید. امروزه با توجه به مشغله زیاد والدین و همچنین نگرانی آنها در خصوص آینده و تربیت کودک، باعث شده که بحث شغل پرستاری بسیار داغ شود و افراد زیادی گرایش به این شغل پیدا کنند.

اما آیا می توان به همه اعتماد کرد؟ چگونه می توان یک پرستاری استخدام کنید که رابطه اش با کودکتان صمیمی و دلسوزانه باشد؟ اگر برای اولین بار است که قصد دارید برای فرزندتان پرستار انتخاب کنید و مطمئن نیستید که ویژگی رفتار پرستار کودک چگونه باید باشد پیشنهاد می کنیم به نکاتی که در ادامه جهت استخدام پرستار کودک بیان می کنیم، توجه نمایید:

 • پرستار باید بچه دوست باشد یعنی با دیدن فرزند شما ذوق کند و همچنین فرزند شما با دیدن او خوشحال شود.
 • پرستار کودکتان باید به صورت دقیق و روزانه گزارش کار خود را به شما ارائه نماید.
 • وقت شناس باشد و سر ساعت مقرر در منزل شما حاضر شود.
 • مدتی را برای تست پرستار در نظر بگیرید در این مدت می توانید رفتارهای او را زیر نظر داشته باشید و اگر نکته منفی از آن شاهد بودید، وی را استخدام نکنید.
 • شما می توانید از پرستار کودکتان بخواهید که به صورت ساعتی از حال فرزندتان باخبرتان کند و یا اینکه به صورت روزانه و در آخر وقت گزارش کارهای خود را به شما ارائه نماید.

وظایف پرستار کودک

 • از جمله مهمترین وظیفه پرستار کودک، توجه به تغذیه فرزندتان است. پرستار باید مطابق با رژیم غذایی و برنامه ‌ای که شما ارائه می نمایید، در ساعت مقرر به تغذیه کودکتان رسیدگی کند.
 • باید به گونه ای رفتار کند که کودکتان به خوردن میوه، شیر و غذاهای مغذی تشویق شود.
 • در صورتی که فرزندتان بیماری خاصی دارد، پرستاری را انتخاب نمایید که با این بیماری و علائم آشنایی کامل داشته باشد.
 • ممکن است در طول روز و یا در مدت زمانی که شما در منزل حضور ندارید، کودکتان نیاز به نظافت داشته باشد. در این صورت پرستار باید از عهده این کار بر بیاید.
 • اگر فرزندتان داروی خاصی مصرف می کند، پرستار باید آن را سر ساعت به کودک بدهد.
 • برقراری ارتباط به صورت کلامی و غیرکلامی با کودک از وظایف دیگر پرستار کودک می باشد.
 • توجه به ساعات خواب کودک نیز از موارد مهم دیگری است که در حیطه وظایف پرستار کودک قرار دارد.
 • از آنجایی که کودک سرشار از انرژی و نشاط است، پرستار باید شرایطی را فراهم کند که در طول روز کودک تخلیه انرژی نماید.
 • رفتار خوب و صمیمی با کودک باعث می شود که او به پرستارش علاقه مند شوند. در این صورت ارتباط عاطفی خوبی نیز با وی برقرار می کند.
حتما بخوانید:   دلایل نفخ معده چیست | پیشگیری و درمان نفخ معده

مزایای استفاده از خدمات پرستار کودک در منزل

از جمله مزایای استخدام پرستار در منزل این است که:

 • شما می توانید پرستار کودکتان را برای زمان هایی که خودتان در منزل حضور ندارید، استخدام نمایید. در این صورت ساعت کاری پرستار منعطف خواهد بود. زمان هایی که اتفاقات غیر منتظره رخ می دهد نیز می توانید ساعت کار پرستار را تغییر دهید.
 • پرستار بسیاری از کارهای کودکتان از جمله بردن او به مدرسه و کلاس های آموزشی و برگرداندن او را انجام می دهد. بنابراین شما وقت کافی برای کارهای خود خواهید داشت.
 • از ویژگی رفتار پرستار کودک می توان به پخت غذاهای مورد علاقه کودک اشاره کرد. در این صورت در زمان هایی که شما فرصت کافی برای پختن غذاهای مخصوص کودکتان را ندارید، پرستار این کار را انجام می دهد.
 • حضور پرستار در منزل شما باعث می شود کودکتان ارتباط بهتری با وی برقرار کند. چرا کودکان همیشه از حضور در یک محیط نا آشنا می ترسند و ممکن است مدت ها طول بکشد تا با محیط جدید منطبق شوند. اما نگهداری از کودک در منزل این مشکلات را ندارد.
 • با استخدام پرستار در منزل خود در بسیاری از موارد از جمله وقت و هزینه صرفه جویی می کنید. چرا که هزینه های مربوط به رفت و آمد فرزندتان به مهدکودک یا مراکز دیگر را نخواهید داشت.

ویژگی رفتار پرستار کودک

نتیجه گیری

استخدام یک پرستار خوب و اطلاع از ویژگی رفتار پرستار کودک متخصص کاری سخت است. چرا که پرستار باید بتواند اعتماد شما و فرزندتان را به خود جلب کند و طوری رفتار کند که شما با خیال راحت فرزندتان را به او بسپارید. در همین راستا مرکز خدمات پرستاری ایبک امداد اقدام به ارائه خدمات مربوط به پرستاری از کودک، سالمند و بیمار را فراهم نموده و با در اختیار داشتن پرستاران متعهد با اخلاق و با تجربه آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشد.

98989

31

ویژگی رفتار پرستار کودک

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

بررسی ویژگی رفتار پرستار کودک و وظایف وی در منزل

امتیاز کاربر: 3.95 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا