خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

نحوه برطرف کردن گرفتگی های لوله فاضلاب حمام

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

گرفتگی های لوله فاضلاب حمام بیشتر به دلیل موهای بلند و یا حتی اشیاء ریز داخل لوله به وجود می آید. برای اینکه شما این گرفتگی ها را برطرف کنید در این مقاله از ایبک امداد روش های مؤثری را برایتان بیان خواهیم کرد.

گرفتگی‌های لوله فاضلاب حمام

در صورتی که با گرفتگی لوله فاضلاب حمام روبرو شوید متوجه خواهید شد که آب در کف حمام تجمع کرده و به راحتی تخلیه نمی شود. اگر به این مشکل رسیدگی نکنید ممکن است در خانه های آپارتمانی، رطوبت و نم به اتاق ها و یا حتی به منازل همسایه ها هم نفوذ کند و برای شما مشکلات زیادی به همراه بیاورد. در صورتی که با گرفتگی لوله فاضلاب حمام روبرو شدید باید حتماً ابتدا دلیل گرفتگی را پیدا کرده و سپس به روش صحیح برای رفع آن اقدام کنید.

بعضی از گرفتگی های لوله فاضلاب حمام را می توان به راحتی با استفاده از محلول های خانگی برطرف کرد. گاهی ممکن است گرفتگی شدید بوده و حتی با روش های خانگی هم رفع نشود در این صورت توصیه می کنیم حتماً با شرکت های لوله بازکنی تماس بگیرید و گرفتگی را رفع کنید تا از بروز مشکلات بیشتر جلوگیری کرده باشید. ولی مهمترین موضوع، بررسی و پیدا کردن دلیل گرفتگی لوله فاضلاب حمام است که در ادامه شما را با آن آشنا خواهیم کرد.

لوله فاضلاب حمام

دلایل گرفتگی لوله فاضلاب حمام چیست؟

حمام محل آلودگی هایی مانند مو و کثیفی های محیط است و می‌تواند در لوله فاضلاب و حمام به مرور باعث گرفتگی لوله شود در صورتی که لوله فاضلاب در اثر این آلودگی‌ها مسدود شود عبور آب به راحتی انجام نشده و کم کم گرفتگی آنقدر زیاد می شود که به هیچ وجه آب عبور نخواهد کرد. این مشکل بسیار ناخوشایند بوده و حتماً باید سریع آن را برطرف کنید.

روش های بازکردن لوله فاضلاب حمام

ممکن است در صورت بروز این مشکل اولین موردی که به ذهن شما خطور کند استفاده از محلول های ضدعفونی کننده برای رفع گرفتگی لوله باشد، ولی باید بگوییم که محلول های ضدعفونی کننده و پاک کننده نمی توانند اثر زیادی در رفع گرفتگی های شدید داشته باشند. روش های خانگی برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب حمام عبارتند از:

 1. برطرف کردن گرفتگی فاضلاب حمام با تمیز کردن راه آب
 2. رفع گرفتگی فاضلاب حمام به وسیله فنر یا سیم خمیده
 3. استفاده از جارو برقی تر و خشک برای برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب حمام
 4. رفع گرفتگی لوله فاضلاب حمام به وسیله تخلیه چاه
 5. استفاده از درپوش مناسب برای لوله حمام
 6. استفاده از محلول نمک و سرکه
 7. استفاده از آب جوش
 8. رفع گرفتگی فاضلاب حمام با جوهر نمک
 9. استفاده از مایع ظرفشویی
 10. رفع گرفتگی لوله فاضلاب حمام به وسیله جوش شیرین و نمک
 11. رفع گرفتگی لوله فاضلاب با سرکه و جوش شیرین

در ادامه می خواهیم این روش ها را برایتان توضیح دهیم تا در صورت نیاز بتوانید خودتان مشکل را رفع کنید.

۱- برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب حمام به وسیله تمیز کردن راه آب

شاید گرفتگی در همان ابتدای لوله باشد بهتر است ورودی راه آب را تمیز کنید در این موارد پاک کردن سطح بست چاه و همچنین اطراف آن و ریختن پاک کننده و مواد شوینده در مسیر لوله می تواند بسیار تأثیر گذار باشد. می توانید در صورتی که در منزل فنر دستی دارید برای رفع گرفتگی از فنر دستی هم استفاده کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نصب و تعویض سیفون ظرفشویی و روشویی|بستن و آب بندی سیفون

۲- رفع گرفتگی لوله فاضلاب حمام با فنر دستی یا سیم خمیده

ممکن است شما در منزل فنر دستی نداشته باشید می توانید خودتان یک فنر دستی ساده بسازید برای این کار یک سیم مفتولی را برداشته و آن را خمیده کنید. سیم را در داخل لوله کرده و چند بار آن را چرخانده و حرکت بدهید. اگر گرفتگی در ابتدای لوله باشد می‌توانید گرفتگی ها را به وسیله قلاب آماده کرده، بیرون بکشید. این روش در بیشتر مواقع تأثیرگذار است.

۳- بازکردن لوله فاضلاب حمام به وسیله جارو برقی تر و خشک

اگر در منزل جاروبرقی تر و خشک دارید استفاده از آن می تواند مشکل را برطرف کند. برای این کار باید تنظیمات جاروبرقی خود را در روی مکش مایعات بگذارید و در مسیر لوله قرار دهید. باید مکش جاروبرقی را در روی آخرین حالت بگذارید و جاروبرقی را روشن کنید. توصیه می‌کنیم از یک کیسه قدیمی و کهنه در مخزن جارو برقی استفاده کنید که بتوانید آن را بیرون بیاندازید.

۴- برطرف کردن گرفتگی فاضلاب حمام به وسیله تخلیه چاه

گاهی ممکن است دلیل گرفتگی لوله فاضلاب و حمام، به علت پر شدن چاه باشد در این صورت چاره ای ندارید جز اینکه به وسیله شرکت های تخلیه چاه مشکل را رفع کنید.

استفاده کردن از درپوش و بست، برای کفپوش حمام، بهترین روش برای پیشگیری از گرفتگی لوله فاضلاب حمام است. گذاشتن درپوش می تواند از ورود مو و آشغال های دیگر در داخل لوله جلوگیری کند.

برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب و حمام به وسیله نمک و سرکه

ترکیب نمک و سرکه می تواند بسیاری از گرفتگی های حمام را برطرف کند و بسیار هم بی خطر است. در این روش شما می توانید نمک و سرکه را داخل لوله فاضلاب حمام بریزید و کمی صبر کنید سپس روی آن، آب فراوان ریخته تا لوله پاکسازی شود.

۷- برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب حمام به وسیله آب جوش

یکی دیگر از روش های کاربردی و تأثیر گذار برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب حمام، آب جوش می باشد. کم هزینه ترین و راحت ترین روش برای رفع کلیه گرفتگی های لوله های فاضلاب، استفاده از آب جوش است. آب جوش می تواند لوله ها را شسته و گرفتگی را رفع کند اگر مشکل رفع نشد چندین بار این کار را تکرار کنید. می توانید همراه با آب جوش از مایع شوینده هم استفاده کنید.

۸- رفع گرفتگی لوله فاضلاب حمام به وسیله جوهر نمک

استفاده از جوهر نمک می تواند بسیار تأثیر گذار باشد و گرفتگی های لوله فاضلاب را برطرف کند ولی دقت داشته باشید که استفاده از آن نیاز به تجربه دارد در صورتی که بدون اطلاع از نحوه استفاده از جوهر نمک آن را به کار بگیرید ممکن است با خطرات جدی روبه رو شوید. حتماً قبل از استفاده از جوهر نمک، نوشته روی آن را مطالعه کنید و طبق دستورالعمل روی آن عمل کنید.

جوهر نمک می تواند باعث سوختگی های شدید و گاهی هم ناراحتی‌های تنفسی شود پس باید حتماً نکات ایمنی را رعایت کنید. برای این منظور چهار سوم یک سطل را پر از آب کرده و سه فنجان هم جوهر نمک داخل آب بریزید و محلول حاصل را داخل لوله ریخته و حدود نیم ساعت صبر کنید. سپس با آب فراوان لوله را بشویید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  چگونه از زود پر شدن چاه فاضلاب جلوگیری کنیم؟

۹- روش رفع گرفتگی لوله فاضلاب حمام با مایع ظرفشویی

اگر مایع ظرفشویی در دسترس خود دارید می تواند برای شستشوی لوله فاضلاب حمام بسیار تأثیر گذار باشد. مقداری مایع ظرفشویی را در یک کاسه آب بریزید و محلول را بجوشانید سپس این محلول را درون لوله بریزید استفاده از این روش بسیار بی خطر بوده و کاربردی هم می باشد.

۱۰- برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب به وسیله جوش شیرین و نمک

یکی دیگر از بازکننده های قوی خانگی ترکیب نمک و جوش شیرین است برای این کار می توانید نصف لیوان نمک را با نصف لیوان جوش شیرین مخلوط کنید و آن را داخل فاضلاب ریخته و حدود ۲۰ دقیقه صبر کنید و سپس با آب جوش لوله را کاملاً شستشو دهید.

۱۱- برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب حمام به وسیله سرکه و جوش شیرین

سرکه و جوش شیرین وقتی با هم ترکیب می شوند بسیار قوی و مؤثر هستند و می توانند آلودگی ها و گرفتگی ها را رفع کنند. برای این منظور می توانید مقداری سرکه و جوش شیرین را با هم ترکیب کرده و داخل لوله بریزید و حدود نیم ساعت تا یک ساعت صبر کنید و سپس لوله را با آب شستشو دهید.

۱۱- استفاده از آب پر فشار برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب حمام

می توانید درپوش حمام را گذاشته و تا جایی که امکان دارد داخل حمام آب کنید سپس درپوش را برداشته تا آب با فشار پایین برود و یا می توانید با استفاده از شلنگ، آب داغ را باز کرده و شلنگ را داخل لوله فرو کنید. اطراف شلنگ را بپوشانید تا آب از داخل لوله بیرون نیاید. آب را تا آخرین حد فشار باز کنید تا گرفتگی برطرف شود. با این روش می‌توانید مقداری هم مایع ظرفشویی در داخل لوله بریزید.

۱۲- استفاده از تلمبه برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب حمام

یکی دیگر از روش های رفع گرفتگی لوله فاضلاب حمام تلمبه دستی است. در صورتی که گرفتگی زیاد نباشد می توانید از تلمبه دستی استفاده کنید. در کف حمام آب بریزید و تلمبه را در روی لوله بالا و پایین کنید.

لوله فاضلاب حمام

نتیجه گیری

دقت داشته باشید که پیشگیری از درمان بهتر است قبل از اینکه لوله فاضلاب حمام شما دچار گرفتگی شود بهتر است برای پیشگیری از این گرفتگی، اقداماتی انجام دهید. بهترین کار این است که حمام را به طور مرتب تمیز کنید تا وسایلی مانند درب شامپو، تیغ و… ناخواسته وارد لوله فاضلاب حمام نشود.

استفاده از سرپوش استاندارد هم می‌تواند از بروز این مشکل و گرفتگی در لوله فاضلاب حمام، جلوگیری کند. در صورتی که با گرفتگی لوله فاضلاب حمام روبرو شدید و با بکارگیری از روش های گفته شده در این مقاله نتوانستید مشکل را برطرف کنید، توصیه می کنیم مشکل را تخصصی رفع کنید و حتماً با شرکت های لوله بازکنی تماس بگیرید تا متخصصین لوله بازکن با دستگاه های مجهز مشکل را برطرف کنند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

نحوه برطرف کردن گرفتگی های لوله فاضلاب حمام

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روش رفع گرفتگی لوله فاضلاب حمام با مایع ظرفشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا