خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

استفاده از توالت ایرانی بهتر است یا توالت فرنگی؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

توالت فرنگی و توالت ایرانی دو مدل رایج توالت در کشور ما هستند که قبل از خرید توالت باید بدانید که توالت ایرانی بهتر است یا توالت فرنگی؟ هر کدام از این توالت ها دارای معایب و مزایایی هستند که در ادامه می خواهیم از شما را با ویژگیهای آنها آشنا کنیم.

چرا انتخاب درست توالت اهمیت زیادی دارد؟

نوع توالت می تواند ارتباط مستقیم با سلامتی شما داشته باشد طبق تحقیقات تمام اشخاص حدوداً بیشتر از ۶ ماه از طول زندگی خود را در روی کاسه های توالت می‌گذرانند. استفاده کردن از توالت نامناسب باعث مشکلاتی مانند درد مفاصل، کمر درد، زانو درد، بواسیر، مشکلات پوستی، گوارشی و روده می شود پس برای اینکه سلامتی خود و همچنین اعضای خانواده را تضمین کنید باید توالت مناسبی را انتخاب کنید.

توالت ایرانی

به توالت ایرانی، توالت شرقی و یا آسیایی هم می گویند که در حالت نشسته از آن استفاده می کنند. طرح ها و مدل های توالت ایرانی بسیار متفاوت هستند ولی وجه مشترک تمام آنها سوراخی در زمین می باشد. توالت ایرانی به طور معمول از جنس چینی بهداشتی درست می شود و گاهی طرح هایی با استنلس استیل هم در بازار دیده می شوند. اخیراً مدل های جدیدی از این توالت با طراحی طبی و ارگونومیک تولید شده است که مزایای بیشتری نسبت به توالت ساده دارد. در ادامه می خواهیم شما را با معایب و همچنین مزایای سرویس بهداشتی ایرانی آشنا کنیم.

توالت ایرانی

مزایای توالت های ایرانی

استفاده از توالت های فرنگی مزایای زیادی دارد که عبارتند از:

 • راحت بودن عمل دفع
 • کم شدن ابتلا به یبوست
 • کم شدن آسیب های وارده به لگن
 • جلوگیری از انتشار بیماری های پوستی و قارچی

نشستن در روی توالت های ایرانی باعث فشار ماهیچه ران به شکم می شود و همین فشار کم هم باعث راحتی عمل دفع می شود. از طرفی هم به دلیل تخلیه کامل و راحت روده ابتلا به یبوست کم خواهد شد. وقتی فرد چمباته می زند فشار زیادی به او وارد نخواهد شد به همین دلیل آسیب های کمتری به لگن وارد می شود به دلیل نداشتن تماس با سنگ توالت، از انتقال بیماری های پوستی، تبخال و قارچ جلوگیری می شود.

معایب توالت های ایرانی

توالت ایرانی در کنار مزایایی که نام بردیم دارای معایبی هم می باشد که عبارتند از:

 • نشستن در روی توالت ایرانی مانند توالت فرنگی راحت نیست مخصوصاً اگر برای مدت طولانی در روی توالت ایرانی بنشینید.
 • باعث فشار روی زانو، مفاصل و پایین تنه خواهد شد به همین علت اشخاصی که سابقه درد مفصل یا آرتروز دارند توصیه می شود از توالت های ایرانی استفاده نکنند.
 • استفاده از توالت ایرانی برای اشخاص مسن و خانم های باردار توصیه نمی شود.
 • توالت ایرانی را برای پاکیزگی و بهداشت باید به طور مرتب تمیز کنید.

توالت فرنگی

در کشورهای غربی از این توالت استفاده می شود و سال هاست که در کشور ما هم استفاده از توالت فرنگی رایج شده، جنس این توالت از چینی بهداشتی بوده و تخلیه آن هم به کمک سیستم فلاش تانک و همچنین سیفون می باشد. توالت های فرنگی در مدل های متنوع و جدیدی به شکل روکار و توکار بفروش می رسند. در ادامه می خواهیم شما را با مزایا و معایب این توالت آشنا کنیم.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  افتادن صابون در چاه دستشویی و روش های درآوردن آن

مزایای توالت فرنگی

استفاده از توالت فرنگی مزایای زیادی دارد که در ادامه شما را با آن آشنا می کنیم:

 • ساختار این توالت مانند نشستن در روی صندلی می باشد به همین دلیل شخص در هنگام استفاده از آن وضعیت راحتی دارد.
 • استفاده طولانی از این توالت باعث فشار به مفصل و پا نمی شود در نتیجه اشخاصی که دارای درد مفاصل هستند و یا سن آنها بالا است به راحتی می توانند از آن استفاده کنند.
 • تمیز کردن این توالت نسبت به توالت های ایرانی ساده تر بوده و از جهت تمیزی و پاکیزگی محیط، گزینه بهتری می باشد.

معایب توالت فرنگی

هر وسیله ای در کنار مزایای خود دارای معایبی می باشد که توالت فرنگی هم از این قاعده مستثنا نیست. نشستن در روی توالت فرنگی معایبی دارد که در ادامه شما را با آن آشنا می کنیم:

 • نشستن در روی کاسه توالت فرنگی باعث می شود رکتوم به وسیله عضلات بالابرنده مقعد، منقبض بشود و در نتیجه به مانعی تبدیل شود که تخلیه را مشکل می کند.
 • زور زدن برای دفع، زاویه نامناسب و تخلیه سخت در مدت طولانی می تواند مشکلاتی به وجود بیاورد.
 • استفاده طولانی از این توالت می‌تواند باعث بیماری‌های روده، بواسیر، یبوست و غیره شود که در این صورت می‌توانید برای حل مشکل چهارپایه کوچکی را در زیر پای خود قرار دهید به شکلی که زاویه ۹۰ درجه پای شما به زاویه ۳۵ درجه تبدیل شود.
 • استفاده از توالت فرنگی می تواند باعث انتقال بیماری های پوستی از شخصی به شخص دیگر شود.

 نحوه نشستن در روی توالت فرنگی

احتمالاً شما هم در سایت های مختلف در مورد نشستن نادرست در روی توالت فرنگی مطالب زیادی خوانده اید متخصصان معتقدند که نشستن در حالت ۹۰ درجه نمی تواند برای فیزیولوژی بدن ما مناسب باشد و ممکن است برای بدن مشکل ساز شود. امروزه بسیاری از خانه های قدیمی خراب شده و با معماری مدرن دوباره ساخته می شوند به همین علت در بیشتر خانه ها توالت فرنگی درست می کنند.

اشخاصی که دارای زانو درد بوده و یا افراد مسن در منزل دارند تمایل بیشتری به استفاده از این توالت ها دارند ولی باید بدانید که استفاده از این توالت می‌تواند باعث مشکلات گوارشی شود که برای سلامتی شما مضر است. نشستن به صورت ۹۰ درجه در روی این توالت ها می تواند دفع را سخت کرده و خطر افزایش یبوست و بواسیر را زیاد کند.

در صورتی که می خواهید در روی توالت فرنگی بنشینید توصیه می کنیم یک چهارپایه کوچک را در زیر پای خود قرار دهید تا زاویه ۹۰ درجه پای شما، به زاویه ۳۵ درجه تبدیل شود. بر اساس تحقیقات محققان ژاپنی نشستن در حالت ۹۰ درجه می تواند باعث مشکلاتی از قبیل: تحریک مکرر رکتوم، عفونت ادراری، یبوست های مداوم، مشکلات متعدد زنانگی، دردهای موضعی، بواسیر و…. بشود. پس همانطور که گفتیم توصیه می کنیم در هنگام استفاده از توالت های فرنگی برای جلوگیری از این مشکلات، چهارپایه کوچکی را در زیر پای خود قرار دهید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه ساختن لوله بازکن خانگی | فرمول ساخت قوی ترین محلول لوله بازکن خانگی

نحوه نشستن در روی توالت ایرانی

نحوه نشستن صحیح در روی توالت ایرانی به این شکل است که به عرض لگن ها، پای خود را باز کنید و سپس زانوهایتان را تا بزنید و در روی زمین چمباته بزنید. اگر در هنگام نشستن در روی زانوی خود، احساس فشار و یا درد دارید بهتر است وزن تان را به طرف جلوی کف پا انتقال دهید این حرکت باعث می‌شود لگن ها باز شده و مفاصل ران هم نرم شود.

نکات مهمی درباره استفاده از توالت ایرانی و فرنگی

در هنگام استفاده از توالت فرنگی و یا ایرانی، باید به نکات مهمی در هنگام نشستن توجه داشته باشید که در ادامه شما را با آن آشنا می کنیم:

 • هنگامی که از توالت فرنگی استفاده می کنید ابتدا درب توالت را باز بگذارید و سیفون را بکشید تا سموم و بخارات داخل توالت به بیرون نیاید.
 • خانم های باردار و اشخاصی که کمردرد دارند بهتر است از توالت فرنگی استفاده کنند.
 • در هنگام استفاده از توالت های ایرانی به روش صحیح در روی آن بنشینید تا به مهره های کمر فشار زیادی وارد نشود.
 • محل نشستن توالت فرنگی را تمیز بشویید تا از انتقال بیماری های پوستی جلوگیری کرده باشید.
 • در هنگامی که می خواهید از توالت فرنگی که در مکان های عمومی قرار دارد، استفاده کنید حتماً بر روی قسمت نشیمنگاه آن دستمال کاغذی قرار دهید.
 • هیچگاه مسواک و حوله خود را در دستشویی قرار ندهید زیرا این وسایل در معرض بخارات سمی قرار می گیرند.
 • اشخاصی که به تکرر ادرار و یا زانو درد مبتلا هستند و همچنین اشخاص مسن در صورتی که هر دو توالت را در منزل دارند توصیه می کنیم از توالت فرنگی استفاده کنند.

توالت ایرانی بهتر است یا توالت فرنگی

اینکه بگوییم توالت ایرانی بهتر است یا توالت فرنگی، به شرایط شما بستگی دارد. می توانید به وسیله راهنمایی زیر توالت مناسب را برای منزل خریداری کنید:

 • توالت فرنگی: در صورتی که بیماری های زانو درد و پادرد، دیسک و آرتروز، بیماری های مفصلی، انجام جراحی، سن بالا، جراحی در ناحیه شکم و همچنین پایین تنه دارید توصیه می کنیم از توالت فرنگی استفاده کنید.
 • توالت ایرانی: اگر مشکلات یبوست و یا روده و گوارش دارید بهتر است از توالت ایرانی استفاده کنید.

برای جلوگیری از بیماری های قارچی و پوستی توصیه می کنیم در مکان های عمومی بجای استفاده از توالت فرنگی، از توالت ایرانی استفاده کنید.

توالت ایرانی

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد شما را با مزایای استفاده از توالت فرنگی و توالت ایرانی به طور کامل آشنا کرده و معایب هر کدام را هم به طور کامل برایتان توضیح دادیم تا در صورت نیاز بتوانید انتخاب مناسبی داشته باشید.

مقالات مشابه را می توانید در سایت ایبک امداد مشاهده کنید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

استفاده از توالت ایرانی بهتر است یا توالت فرنگی؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چرا انتخاب درست توالت اهمیت زیادی دارد؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا