خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

روش خلاص شدن از شر سوسک فاضلاب | آنچه باید در مورد سوسک فاضلاب بدانید

یکی از موجودات چندش آوری که احتمالاً شما هم بارها با آن روبرو شده اید سوسک فاضلاب است این موجود مشکلاتی برای ما به وجود نمی آورند ولی می تواند از جهت بهداشتی و روانی محیطی ناامن برای شما به وجود بیاورند جاهایی که دارای سوسک فاضلاب می باشند به نظر بهداشتی نمی آیند در ادامه می خواهیم برای شما با سوسک های فاضلاب و همچنین روش خلاص شدن از شر سوسک فاضلاب آشنا کنیم با ما همراه باشید.

سوسک فاضلاب

سوسک های فاضلاب انواع مختلفی دارند که جالب است بدانید نام اصلی این سوسک ها سوسری می باشد و سوسک یک نام کلی برای همه سوسک ها است سوسک های فاضلاب روی بال خود قابی دارند که برای پرواز ابتدا باید آن را باز کرده تا بتوانند به راحتی پرواز کنند بعضی از این سوسک ها این قاب را نداشته و می توانند به سرعت بعد از باز کردن بال هایشان به پرواز در بیاید بعضی از سوسک های فاضلاب می توانند تا یک ماه بدون غذا و یک هفته هم بدون آب به راحتی زندگی کنند شاید جالب باشد که بدانید اگر شما سر یک سوسک فاضلاب را قطع کنید تا سه روز می تواند به صورت عادی زندگی خود را ادامه دهد سوسک های فاضلاب همه چیز می خورند مانند گوشت، برگ گیاهان، لاشه حیوانات، مدفوع انسان و حتی لاشه سوسک را هم می خورد.

سوسک ها از کجا می آیند؟

شاید شما هم جزو اشخاصی باشید که تصور می کنید سوسک ها فقط وارد منازل کثیف می شوند ولی باید این نکته را متذکر شویم که سوسک ها آنقدر تعداد زیادی دارند که می توانند حتی در مکان های تمیز هم وجود داشته باشد. سوسک های آمریکایی که همان سوسک های آفریقایی می باشند با نام های مختلفی مثل سوسک فاضلاب شناخته می شوند که از کشور آفریقا با کشتی وارد کشور آمریکا شده و از آمریکا هم به همه دنیا هجوم برده است.

شاید سوسک ها در ابتدا در منزل شما بوده و یا اینکه از طبقات و یا ساختمان های دیگر وارد محل زندگی شما شده باشد، سوسک ها می تواند به وسیله نایلون های خرید، وسایل چوبی، کارتونها، مبلمان و غیره وارد منزل شوند باید این را هم بگوییم که سوسک های فاضلاب می توانند خیلی راحت از راه لوله های فاضلاب شهری به منزل شما نفوذ کرده و یا از راه های فاضلابی دیگر و یا حتی کف شوی به خانه بیایند.

سوسک فاضلاب

فواید سوسک چیست؟

شاید این سوال شما هم باشد که آیا سوسک فایده هم دارد یا خیر؟ همانطور که می دانید خداوند بزرگ هیچ موجودی را در روی زمین بدون حکمت خلق نکرده است شاید فکر کنید که سوسک فقط عامل بیماری می باشد و بس، زیرا سوسک می‌توانند به وسیله عبور از مکان های مختلف باکتری ها را پخش کنند.

باید بگوییم که سوسک ها در مناطق گرمسیری و جنگل ها زندگی کرده و چوب و همچنین برگ های پوسیده درختان را خورده و به شکل مدفوع آنها را از بدن خود خارج می کند مدفوع سوسک دارای مواد مغذی مثل نیتروژن بوده و این باعث می‌شود که نیتروژن دوباره به وسیله سوسک به زمین برگردد نیتروژن برای حیات زمین و گیاهان ماده حیاتی می‌باشد و همچنین گیاهان و درختان هم برای ما انسان ها ماده حیاتی هستند، سوسک ها غذای بعضی از خزندگان و پرندگان می باشند اگر سوسک از زنجیره غذایی پرندگان و خزندگان حذف شود می‌تواند اثرات مخربی بر دنیای اطراف داشته باشد.

چگونه می توانیم از شر سوسک های فاضلاب خلاص شویم؟

شاید راحت ترین راه برای خلاص شدن از شر سوسک های فاضلاب استفاده از کفش، دمپایی و یا مگس کش باشد که حتماً شما هم آن را امتحان کرده اید ولی وقتی سوسک ها زیاد باشند این روش جوابگو نبوده و باید از مواد شیمیایی و یا حشره کش ها برای نابود کردن آنها استفاده کرد البته استفاده از حشره کش ها و مواد شیمیایی می تواند برای سلامتی افراد منزل مضر باشد در ادامه می خواهیم روش های مناسب را برای خلاص شدن از شر سوسک های فاضلاب برایتان بیان کنیم.

 1. از بین بردن منابع غذایی و آب سوسک ها
 2. استفاده از سوسک کش و حشره کش ها
 3.  خشک کردن اطراف چاه فاضلاب
 4.  غذاها را در ظروف دربسته نگه دارید.
 5. سطل زباله را خالی کرده و تمیز و خشک کنید.
 6. از جوش شیرین و شکر استفاده کنید.
 7. از محلول آمونیاک برای فراری دادن سوسک ها استفاده کنید.
 8. از مخلوط اسید بوریک، شکر و آرد استفاده کنید.
 9. تله سوسک روشی مناسب برای نابود کردن سوسک فاضلاب
 10.  سوراخ، درز و ترک های دیوار را بگیرید.
 11. استفاده از گازوئیل برای فراری دادن سوسک ها‌
 12. سمپاشی کردن محیط بهترین و آخرین راه برای از بین بردن سوسک فاضلاب
پیشنهاد آی‌بک امداد :  تصفیه خانه های فاضلاب تهران | اهمیت تصفیه خانه های فاضلاب

۱- منابع غذا و آب سوسک را از بین ببرید.

اگر آب و غذای مناسب برای سوسک پیدا شود سوسک ها هم در آنجا مستقر شده و به راحتی تولید مثل خواهند کرد و این باعث زیاد شدن سوسک ها هم می شود پس اولین راه برای اینکه از شر سوسک خلاص شوید از بین بردن غذای سوسک می باشد اگر شما حمام و سرویس بهداشتی را همیشه تمیز نگه دارید و روشویی و سینک ظرفشویی را به طور مرتب تمیز کنید حتماً کمتر سوسک ها را در اطراف این مکان ها مشاهده خواهید کرد.

۲- استفاده از اسپری های حشره کش برای خلاص شدن از شر سوسک فاضلاب

برای خلاص شدن از سوسک فاضلاب می توانید از سوسک کش ها و یا حشره کش هایی که در بازار موجود می باشند استفاده کنید برای این منظور باید حشره کش را مستقیماً روی سوسک اسپری کرده و آن را از بین ببرید ممکن است سوراخ ها و یا درز های اطراف چاه باعث فرار کردن سوسک ها بشود در هنگام استفاده از اسپری سوسک کش مراقب باشید تا اسپری وارد چشم شما نشده و یا آنرا تنفس نکنید.

۳- اطراف چاه فاضلاب را خشک کنید.

یکی از مواردی که باعث جذب سوسک ها می شود رطوبت است معمولاً سوسک ها به زندگی در جاهای مرطوب تمایل زیادی دارند همیشه سعی کنید اطراف چاه های فاضلاب و همچنین محیط منزل را خشک نگه دارید و خرده های غذا را در اطراف چاه و یا روی زمین نریزید تاهم غذای سوسک از بین رفته و هم رطوبتی برای جذب سوسک وجود نداشته باشد.

۴- غذا را در ظرفهای در بسته قرار دهید.

اگر می خواهید از شر سوسک های فاضلاب خلاص شوید توصیه می کنیم غذاها را در یخچال و یا در بیرون از یخچال در ظرف های در بسته بگذارید زیرا سوسک ها برای پیدا کردن غذا به تمام محیط خانه سرک خواهند کشید.

۵- سطل زباله را همیشه تمیز و خشک نگه دارید.

یکی از جاهایی که سوسک ها بیشتر سرک می کشند سطل‌ زباله می باشد توصیه می کنیم سطل آشپزخانه، سطل سرویس بهداشتی و یا سطل حمام را تمیز و خالی نگه دارید. بعد از اینکه سطل ها را خالی کردید آن را شسته و بگذارید کاملاً خشک شود سپس دوباره در جای خود قرار دهید.

۶- استفاده از جوش شیرین و شکر برای خلاص شدن از شر سوسک فاضلاب

یکی دیگر از روش های از بین بردن سوسک ها استفاده از جوش شیرین و شکر می باشد شکر می تواند سوسک فاضلاب را به طرف خود جذب کند و از طرفی جوش شیرین در معده سوسک واکنش شیمیایی انجام داده و باعث نابود شدن سوسک خواهد شد مخلوط جوش شیرین و شکر را در مکان هایی که احتمال تجمع سوسک وجود دارد بریزید تا بتوانید به راحتی از شر سوسک ها خلاص شوید. دقت داشته باشید که مقدار شکر و جوش شیرین باید به یک اندازه باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش باز کردن سینک ظرفشویی | چند راهکار برای رفع گرفتگی سینک ظرفشوی

۷- استفاده از محلول آمونیاک برای خلاص شدن از شر سوسک های فاضلاب

برای اینکه از شر سوسک فاضلاب خلاص شوید می توانید دو لیوان پودر آمونیاک را  با آب مخلوط کنید و آن را در مکان زندگی سوسک ها روی در و دیوار بپاشید کمی از این محلول را هم در داخل چاه فاضلاب بریزید آمونیاک باعث می شود سوسک ها فرار کنند چند بار در هفته این کار را انجام دهید تا سوسک ها از محیط دور شوند.

۸- استفاده از مخلوط اسید بوریک، شکر و آرد برای خلاص شدن از شر سوسک فاضلاب

برای این منظور می توانید اسید بوریک را با شکر و آرد مخلوط کرده تا خمیر درست شود خمیر را در اطراف چاه آشپزخانه، سرویس بهداشتی، حمام و تمام جاهایی که امکان احتمال می دهید سوسک از آنجا رفت و آمد کند، قرار دهید این ماده سمی بوده و می‌تواند به راحتی سوسک ها را نابود کند.

۹- استفاده از تله سوسک برای خلاص شدن از شر سوسک فاضلاب

تله سوسک خاصیت چسبندگی داشته و اگر آن را در مسیر رفت و آمد سوسک ها قرار دهید سوسک ها به تله می‌افتند دقت داشته باشید تله سوسک فقط برای به دام انداختن سوسک های در حال رفت و آمد می‌باشد و کارایی روی لانه سوسک ها و یا تخم آن ها ندارد.

۱۰- سوراخ، ترک و درزهای دیوار را کاملاً بگیرید.

به جز سوراخ چاه فاضلاب، تمام سوراخ ها و درزهایی که در دیواره یا سقف و یا کف محل زندگی شما وجود دارد کاملاً بگیرید زیرا این درز ها می تواند محل تخم گذاری و زندگی سوسک ها باشد. ظرفشویی، کاغذ دیواری، اطراف سنگ توالت و… می توانند مکان های خوبی برای تجمع و زندگی سوسک ها باشند. برای اینکه از شر سوسک فاضلاب خلاص شوید گرفتن سوراخ ها و درزها راه مناسبی است.

۱۱- استفاده از گازوئیل برای خلاص شدن از شر سوسک فاضلاب

برای خلاص شدن از شر سوسک فاضلاب می توانید از گازوئیل استفاده کنید دقت داشته باشید استفاده از گازوئیل کار خطرناکی بوده و توصیه می‌کنیم از این راه استفاده نکنید اگر مجبور به استفاده از گازوئیل شدید حتماً باید نکات ایمنی را رعایت کنید برای این منظور مقداری گازوئیل را در اطراف چاه و یا در درزهای موجود بریزید و منتظر باشید تا سوسک ها به دلیل بوی گازوئیل فرار کنند.

۱۰- سمپاشی کردن آخرین روش برای خلاص شدن از شر سوسک فاضلاب

اگر از روش‌های بالا استفاده کردید و نتوانستید از شر سوسک ها خلاص شوید آخرین راه استفاده از سمپاشی می باشد برای این منظور می توانید از سم های ضد سوسک که در بازار موجود است، استفاده کنید استفاده از این سم ها کمی سخت می باشد و باید شما چند روز از محل زندگی خود دور شوید زیرا این سم ها برای سلامتی شما و افراد خانواده مضر باشد.

سوسک فاضلاب

نتیجه گیری

در این مقاله از ایبک امداد شمارا با سوسک های فاضلاب آشنا کردیم سوسک های فاضلاب می توانند به سلامت محیط لطمه وارد کرده و باعث ناامنی بهداشتی و روانی بشوند برای اینکه از شر این سوسک ها خلاص شوید موارد مهمی را برایتان بیان کردیم ولی مهمتر از همه این است که شما محیط زندگی خود را تمیز و پاکیزه و همچنین خشک نگه دارید تا سوسک های فاضلاب محیط مناسبی برای زندگی نداشته باشند.

اگر در زمینه خلاص شدن از شر سوسک فاضلاب سوالی داشتید می توانید در بخش دیدگاه ها مطرح کنید تا متخصصین ایبک امداد پاسخگوی شما باشند.

روش خلاص شدن از شر سوسک فاضلاب

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چگونه می توانیم از شر سوسک های فاضلاب خلاص شویم؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا