خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

روش های رسوب زدایی لوله فاضلاب | چگونه لوله فاضلاب را رسوب زدایی کنیم

اگر لوله های فاضلاب دچار رسوب گرفتگی شوند باعث بروز مشکلات زیادی برای شما خواهد شد به دلیل وجود رسوبات، لوله فاضلاب دچار گرفتگی شده و شما نمی توانید از حمام، ظرفشویی و توالت استفاده کنید. در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم روش های مناسب برای رسوب زدایی لوله فاضلاب را به طور کامل برای شما توضیح دهیم تا در صورت نیاز بتوانید مشکل را برطرف کنید.

آشنایی با علائم جرم لوله فاضلاب

یکی از مشکلاتی که در خانه های قدیمی زیاد دیده می شود جرم گرفتگی لوله فاضلاب است که باعث می‌شود مشکلاتی مانند گرفتگی فاضلاب حمام، توالت و ظرفشویی به وجود آمده و باعث ایجاد بوی بد در منزل شود شاید خیلی از افراد مشکل گرفتگی لوله فاضلاب را زیاد جدی نگیرند ولی این مشکل می‌تواند به مرور بزرگ شده و تبدیل به یک معضل شود. خارج نشدن آب از لوله فاضلاب باعث سیل آب کثیف در منزل شده و می تواند آرامش شما را سلب کند.

علائم گرفتگی لوله فاضلاب موارد زیر است:

 • سینک ظرفشویی به سختی تخلیه می شود.
 • در هنگام حمام کردن زیر پاهای شما پر از آب خواهد شد.
 • بوی بدی از آشپزخانه، حمام و توالت به مشام شما می رسد.
 • فاضلاب توالت فرنگی و یا ایرانی به سختی تخلیه می شود و یا ممکن است فضولات در کاسه بماند.

اگر شما با هر کدام از این موارد روبرو شدید باید سریعاً برای رسوب زدایی لوله فاضلاب اقدام کنید زیرا بعد از چند روز لوله فاضلاب کاملاً مسدود شده و باعث می شود آب کثیف از چاه بالا بزند.

شاید در این موارد اولین چیزی که به ذهن شما خطور می کند تماس با شرکت های لوله بازکنی باشد توصیه می کنیم قبل از اینکه با شرکت های لوله بازکنی تماس بگیرید روش های خانگی کم هزینه را برای برطرف کردن گرفتگی، امتحان کنید.

رسوب در لوله های فاضلاب باعث بروز چه مشکلاتی می شود؟

ممکن است به دلایل مختلف آب در داخل لوله جریان کندی پیدا کند و فضولات در داخل لوله ها باقی مانده و به مرور رسوب شوند رسوبات باعث بروز مشکلات زیادی در لوله های فاضلاب می شوند که عبارت می باشند از:

 • از بین رفتن و فرسایش لوله های فاضلاب
 •  کم شدن شدت جریان فاضلاب در لوله ها
 •  مسدود شدن لوله ها در فاصله زمانی کوتاه

مهمترین دلایل رسوب و گرفتگی در لوله های فاضلاب

دلایل بسیاری می تواند باعث گرفتگی لوله های فاضلاب و رسوب در لوله ها شود که عبارت می باشند از:

 • مسدود شدن لوله فاضلاب به دلیل جمع شدن موی زیاد: یکی از مهمترین دلایل برای گرفتگی لوله فاضلاب جمع شدن موی زیاد است که می تواند با غذا و چربی ترکیب شده و ایجاد چسبندگی در لوله کند. تقریباً می توان گفت یکی از مهمترین عوامل رسوب در لوله ها همین مورد است.
 • رسوبات صابون دلیل گرفتگی لوله فاضلاب: صابون از چربی درست شده و می تواند باعث رسوب لوله شود چربی صابون امکان دارد باعث به وجود آمدن لکه در شیرآلات هم بشود.
 • جمع شدن کثیفی ها، دلیل رسوب و گرفتگی لوله فاضلاب: شاید شما هم جزو افرادی باشید که همه چیز را می شویید بعضی چیزها گاهی می تواند باعث گرفتگی و رسوب در لوله ها شود مانند پرز لباس
 •  جمع شدن باقی مانده های غذا دلیل رسوب و گرفتگی لوله فاضلاب: در هنگام شستن ظروف، باقی مانده های غذا را داخل سینک ظرفشویی نریزید زیرا پسماندهای غذا با روغن ترکیب شده و ایجاد رسوب در لوله ها می کند.
 • رسوب مواد معدنی: مواد معدنی در آب حل می شوند و باعث رسوب در لوله خواهند شد سختی آب یکی دیگر از دلایل رسوبات و گرفتگی لوله فاضلاب است.
 • وجود سیمان در چاه دلیل گرفتگی لوله فاضلاب: اگر در هنگام بنایی و ساخت و ساز، مصالح ساختمانی مانند سیمان وارد لوله شود می تواند با آب ترکیب شده و ایجاد رسوب سختی کند. باز کردن گرفتگی به وسیله سیمان بسیار مشکل است و به روش های خانگی امکان پذیر نبوده و می تواند برای شما دردسرساز شود.
 • فرسوده بودن لوله های فاضلاب و ساختمان: اگر شما برای جلوگیری از گرفتگی و رسوب در لوله ها، تمام موارد را رعایت کنید باز هم ممکن است به مرور زمان لوله ها دچار رسوب و گرفتگی شوند.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  دستگاه لوله بازکنی با فنر چیست و چگونه کار می کند؟

تشخیص گرفتگی در لوله فاضلاب

اگر لوله فاضلاب دچار گرفتگی و مسدودی شد برای اینکه مشکل را برطرف کنید ابتدا باید تشخیص دهید که دلیل گرفتگی لوله فاضلاب چیست؟ تشخیص درست می تواند به برطرف کردن مشکل کمک کند مواردی که می توانند باعث گرفتگی لوله فاضلاب بشوند عبارتند از:

 • مصالح ساختمانی مانند سیمان
 •  چربی و روغن
 • اشیاء کوچک و بزرگ
 •  کم بودن شیب لوله
 • پوشک بچه، دستمال کاغذی و…

 بهترین روش های رسوب زدایی لوله فاضلاب چیست؟

در ادامه می خواهیم شما را با بهترین روش های رسوب زدایی لوله فاضلاب آشنا کنیم:

 • مراجعه به شرکت های لوله بازکنی و استفاده از فنر و دستگاه های مخصوص، که بسته به مقدار گرفتگی لوله فاضلاب از آنها استفاده می کنند و می توانند به راحتی مشکل گرفتگی لوله فاضلاب را برطرف کنند.
 • یکی از روش های خانگی برای برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب استفاده از آب گرم است که می تواند رسوبات داخل لوله را برطرف کند دقت داشته باشید آب نباید زیاد جوش باشد زیرا ممکن است به اتصالات لوله آسیب برساند.
 • استفاده از مواد شیمیایی و محلول های لوله بازکنی برای برطرف کردن رسوب در لوله های فاضلاب بسیار مؤثر می باشد، البته استفاده از این روش را به شما توصیه نمی کنیم زیرا استفاده از این محلول ها می تواند باعث آسیب رسیدن به لوله ها شود و همچنین از جهت ایمنی هم خطرناک می باشد اگر مجبور به استفاده از این محلول ها شدید حتماً باید نکات ایمنی را رعایت کرده و طبق دستور عمل نوشته شده روی محصول، از آن استفاده کنید.
 • هیچگاه از اجسام تیز برای برطرف کردن گرفتگی لوله ها استفاده نکنید زیرا باعث سوراخ شدن لوله ها شده و می‌تواند مشکلات بیشتری را برای شما به وجود بیاورد.

در ادامه می خواهیم شما را با روش های برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب به روش خانگی آشنا کنیم:

۱- استفاده از آب گرم و شوینده

برای این منظور مقداری مایع شوینده و یا پودر شوینده را در آب گرم حل کرده تا آب کف کند سپس آب کف آلود را داخل لوله فاضلاب بریزید این محلول می تواند روان کننده بوده و روغن و چربی را شسته و ببرد. بعد از استفاده از این محلول یک کتری آب گرم را هم برای شسته شدن لوله ها داخل لوله فاضلاب بریزید.

۲- استفاده از آویز فلزی لباس

یک روش ساده برای برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب استفاده از آویز فلزی لباس است برای این منظور یک آویز فلزی را برداشته و صاف کنید و سر آویز را مثل قلاب درست کنید میله را وارد لوله فاضلاب کرده و تا جایی که امکان دارد به داخل لوله فرو کنید تا به گرفتگی برخورد کند سپس آنرا چرخانده و گرفتگی ها را بیرون بکشید دقت داشته باشید که گرفتگی و فضولات بیشتر بطرف داخل لوله هل داده نشود. در آخر کار آب گرم را برای شستن لوله ها داخل چاه بریزید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  چه عواملی سبب شده تا آب در سینک ظرفشویی جمع گردد؟

۳- استفاده از جوش شیرین و سرکه

برای برطرف کردن رسوبات لوله فاضلاب به مقدار مساوی نصف لیوان جوش شیرین و سرکه با هم مخلوط کرده و داخل لوله فاضلاب بریزید نیم ساعت صبر کنید تا این مواد اثر کند. جوش شیرین و سرکه وقتی باهم ترکیب می شوند حالت اسیدی داشته و می‌توانند گرفتگی های لوله فاضلاب را به راحتی برطرف کنند اگر گرفتگی برطرف نشد مقدار سرکه و جوش شیرین را بیشتر کنید. به وسیله محلول جوش شیرین و سرکه می توانید روغن، چربی و موهای چسبیده شده به لوله را به راحتی از بین ببرید ولوله را پاکسازی کنید.

۴- استفاده از جارو برقی تر و خشک

یک روش مفید برای برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب استفاده از جاروبرقی تر و خشک است برای این منظور می‌توانید لوله جاروبرقی را داخل لوله فاضلاب کرده و اطراف لوله را کامل بپوشانید زیرا ممکن است فضولات به بیرون پاشیده شود سپس جاروبرقی را در روی قدرت بالا تنظیم کنید جاروبرقی ذرات داخل لوله را کشیده و باعث باز شدن لوله می شود.

۵- استفاده از آب گرم

برای برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب به وسیله آب گرم، مقدار زیادی آب گرم آماده کنید و تا چند مرحله آن را داخل لوله بریزید می توانید برای اطمینان بیشتر مانند روش اول مایع شوینده هم به آب اضافه کنید و یا اینکه مایع شوینده را داخل چاه ریخته و آب گرم را هم روی آن بریزید.

۶- استفاده از سود سوزآور

سود سوزآور یا همان سدیم هیدروکسید یک ترکیب معدنی سفید رنگ و جامد است که می تواند باعث ایجاد سوختگی شیمیایی شود و گرفتگی لوله را هم به راحتی برطرف می کند در هنگام استفاده از این ماده باید بسیار دقت کرده و نکات ایمنی را رعایت کنید حتماً از دستکش و محافظ چشم استفاده کنید. سود سوز آور در ابزار فروشی ها به فروش می رسد برای استفاده از آن توصیه می کنیم ابتدا دستورالعمل روی محصول را مطالعه کرده و سپس از آن استفاده کنید به طور معمول استفاده از سود سوز آور به این شکل است که سه چهارم گالن را از آب سرد پر کرده و داخل سطل بزرگ بریزید و سه لیوان هم سود سوزآور به آن اضافه کنید سپس به وسیله یک چوب بلند محلول را هم بزنید و آن را داخل لوله فاضلاب ریخته و نیم ساعت صبر کنید سپس محلول را با آب داغ بشویید.

۷- فنر لوله بازکنی دستی

روش دیگری که برای برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب می توانید از آن استفاده کنید فنر لوله بازکنی دستی است این فنر را می توانید از ابزار فروشی ها خریداری کنید فنر لوله بازکنی دستی را باید بر اساس متراژ مورد نیاز خریداری کنید.

نتیجه گیری

در این مقاله از ایبک امداد شما را با روش های برطرف کردن رسوب لوله فاضلاب به طور کامل آشنا کردیم همچنین مواردی را که می‌تواند باعث این گرفتگی شود برایتان توضیح دادیم توصیه می‌کنیم نکات مهم را برای جلوگیری از گرفتگی لوله فاضلاب رعایت کنید تا لوله فاضلاب دچار گرفتگی نشود.

اگر روش های خانگی را برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب امتحان کردید ولی باز هم گرفتگی برطرف نشد حتماً باید با شرکت های لوله بازکنی تماس بگیرید تا بوسیله دستگاه های مخصوص و فنرهای لوله بازکنی، مشکل گرفتگی لوله فاضلاب را برطرف کنند.

اگر در زمینه رسوب زدایی لوله فاضلاب سوالی داشتید می توانید در قسمت دیدگاه ها مطرح کنید تا متخصصین ایبک امداد پاسخگوی شما باشند.

روش های رسوب زدایی لوله فاضلاب

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

 بهترین روش های رسوب زدایی لوله فاضلاب چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا