حیوانات

چگونه سگ را به خود وابسته کنیم | رام کردن سگ

چگونه سگ را به خود وابسته کنیم؟ | رام کردن سگ، ایجاد احساس آرامش در سگ

یکی از صحنه های دوست داشتنی وابسته بودن سگ به صاحبش می باشد. امروزه گرایش برای داشتن و نگهداری سگ افزایش یافته است. به همین علت افراد زیادی هستند، که این سوال برایشان پیش می آید، که چگونه می توان سگ را وابسته به خود کرد یا چگونه می توان سگ های وحشی را رام کرد؟ وابستگی و رام کردن سگ برای افراد و صاحبان آنها لذت‌بخش خواهد بود.

وابسته کردن سگ به خود

برای اینکه بتوان سگ را به خود وابسته کرد باید، نکات و مواردی را رعایت نمود و یا از افرادی که تخصص در زمینه تربیت سگ دارند، مشورت گرفت. در ادامه نکاتی که برای وابسته کردن سگ به خود باید بدانید را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار می دهیم.

سگ

تأثیر نژاد سگ در وابسته کردن آنها

نژاد سگ تاثیر زیادی در رام شدن و وابسته شدن آنها خواهد داشت. با توجه به نژاد سگ انتخابی شما کارتان سخت تر یا راحت تر خواهد بود. سگ ها از گذشته نقش بسیار مهمی را در زندگی افراد داشته است و آنها فرزند اهلی گرگ ها هستند. هر کدام از حیوان های خانگی می‌توانند سرگرم‌کننده و وفادار برای صاحبانشان باشند.

با توجه به محل زندگی خود باید نوع سگ را انتخاب کنید. برای جاهایی که کوچکتر هستند، مثل آپارتمان بهتر است، که نژادی را انتخاب نمایید، که درشت نباشند، مثل پامرانین، فرنچ بول‌داگ، شیواوا و…هم چنین بهتر است، که برای چنین جاهایی سگ هایی که نژاد آنها کم سر و صدا می‌باشند مثل، پاگ، تریر بوستون و… انتخاب گردد. همچنین باید بدانید، که انرژی سگ ها با یکدیگر متفاوت می باشد. با توجه به محل زندگی خود که حیاط دار و بزرگ است یا در آپارتمان کوچک زندگی می کنید، باید سگی را انتخاب نمایید، که انرژی آن مناسب باشد.

رام کردن سگ با بازی و نوازش

تأثیر نوازش کردن در رام کردن سگ های وحشی و خانگی بسیار زیاد است، چون سگ ها نوازش را دوست دارند و انجام دادن این کار موجب حس اطمینان و آرامش در سگ ها می گردد. ولی در شرایطی که از لحاظ روحی خوب نیستید، نباید سگ را نوازش کنید، چون ناراحتی و استرس شما به سگ منتقل خواهد شد. در برخی مواقع سگ نیز مثل انسان بی حوصله بوده و نوازش را در این مواقع دوست ندارد. بنابراین باید در زمان های مناسب و خاص مثل وقتی که سگ شما کار درست و خوبی را انجام می‌دهد، به عنوان تشویق و جایزه این کار را انجام دهید.

حتما بخوانید:   همه چیز در باره نگهداری و مراقبت از توله سگ که باید بدانید

سگ حیوان اجتماعی می باشد، بازی کردن موجب سلامت روانی و شادی آن می گردد. وقتی که سگ کم حوصله و کسل است و زیاد می خوابد، بهتر است، که با سگ خود بازی کنید. این کار موجب اجتماعی شدن و سرحال شدن او شده و در نتیجه وابستگی او به صاحبش بیشتر خواهد شد. برای اینکه بتوانید وابستگی سگ را به خودتان بیشتر کنید، پیشنهاد می شود، که حداقل یک ساعت در روز با سگ خود بازی کرده و به پیاده روی بروید.

سگ

تعیین کردن مقررات برای سگ

برای اینکه وابستگی سگ به صاحبش افزایش پیدا کند، بهتر است، که برای سگ قانون و مقرراتی تعیین گردد. سگ هایی که وابسته هستند اطاعت از دستورها و قوانین را دوست دارند. چون این قوانین و مقررات موجب می‌شود، که آنها از بلاتکلیفی و سردرگمی درآمده و دچار گیجی نشوند. وقتی افراد برای سگ قانون و مقررات و چهارچوبی تعیین می کنند، به طور مثال چه وقت بنشیند، چه وقت بازی کند و… سگ فرد را به عنوان رهبر شناخته و موجب می شود، که به او وابستگی بیشتری داشته باشد. همه سگ ها از خشنود کردن صاحب خود و اطاعت کردن از قوانین را دوست دارند.

در سگ باید حس آرامش ایجاد شود

وقتی که سگ ها احساس آرامش و امنیت نداشته باشند، مدام قدم زده و ناراحت خواهند بود. در این شرایط باید سگ را درک کرده و به او احساس آرامش و اطمینان دهید. باید سگ در این مواقع از امنیت در کنار شما اطمینان حاصل کند، این کار موجب خواهد شد، که سگ به شما وابستگی بیشتری داشته باشد.

به زبان بدن سگ توجه داشته باشید

هرکدام از حرکت هایی که سگ دارد یا به بیانی دیگر زبان بدن سگ اطلاعات زیادی در مورد احساسات و خلق و خوی او در اختیار صاحبش خواهد گذاشت. با تفسیر و درک این حرکات و رفتار ها صاحب سگ می تواند عکس العمل مناسبی را داشته باشد و این در ایجاد وابستگی سگ به صاحب آن بسیار تاثیر گذار خواهد بود. همچنین باید زبان بدن صاحب سگ متناسب و مناسب با حالت های سگ باشد.

حتما بخوانید:   بهترین نژاد سگ برای نگهداری در آپارتمان

به صدای سگ توجه کنید، چون نوع ناله کردن، زوزه کشیدن و پارس کردن سگ ها هر کدام دارای معنی و مفهوم خاصی می باشد. وقتی در سگ این حالات را به خوبی بشناسید و اطلاعات کافی در مورد این موارد داشته باشید، ارتباط شما با سگ درست تر خواهد بود. در مواقعی که سگ ترسیده است، باید در کنار او قرار بگیرید و یا در مواقعی که قصد حمله دارد، باید سگ را کنترل نمایید و…

به سگ خود احترام بگذارید

هر کدام از سگ ها منحصر به فرد می باشند و همه سگ ها از چیز خاصی لذت نمی برند. برای اینکه بدانید وابستگی و دوستی سگ و صاحبش شکل گرفته است یا خیر، باید به زبان بدن توجه نمایید. چنانچه وقتی که سگ را نوازش می کنید، نوازش شما را دوست دارد یا دوست ندارد یا خود را کنار می کشد و وقتی که دم یا پای سگ را لمس می نمایید، گوشه گیری می کند، یعنی نوازش کردن را نمی‌پسندد. بنابراین در این شرایط بهتر است، که به خواسته سگ احترام گذاشته و او را مجبور به این کار نکنید.

یکی از راهکارها برای تست کردن قانون سه‌ ثانیه می‌باشد، یعنی باید برای سه ثانیه سینه اش یا پایش را لمس کرده و نوازش نمایید و سپس این کار را انجام ندهید و دست نگه دارید. چنانچه سگ به ادامه دادن نوازش تمایلی داشته باشد، دوباره این کار را شروع نمایید، در غیر این صورت بهتر است، که این کار را ادامه ندهید.

سگ

در نظر گرفتن محل استراحت مناسب برای سگ

باید محلی که سگ به آن علاقه مند است را با فراهم کردن تخت که دارای ابعاد و اندازه مناسب است، همراه با پتو تنظیم نمایید. در این مکان می توانید اسباب بازی هایی که جویدنی هستند را هم قرار دهید. بهتر است، که تخت سگ خود را در گوشه اتاق نشیمن بگذارید. این محل به سگ اجازه خواهد داد، که از فضای شخصی برخوردار بوده و استفاده نماید. در صورتی که سگ در این محل استراحت می‌کند، باید مطمئن شوید، که حیوانات دیگر یا بچه ها آزاری به آن نمی رسانند، تا سگ استرس و اضطراب نداشته باشد و در فضای استراحت خود امنیت و آرامش داشته باشد.

توجه کردن به تغذیه و آراسته بودن سگ

سگ ها افرادی که از آنها مراقبت و نگهداری می کنند و به آنها غذایی مناسب می‌دهند را خیلی دوست دارند. بنابراین باید به سگ خود هر روز مواد غذایی مفید و مغذی دهید و در این هنگام با سگ خود تعامل نمایید. غذا دادن به سگ را می توانید به طریقه بازی و تشویق انجام دهید، این موجب خواهد شد، که علاقه و وابستگی سگ به شما بیشتر شود.

حتما بخوانید:   روش نگهداری از سگ گرگی | نژاد های مختلف سگ گرگی

همچنین باید به سگ خود توجه نموده و ظاهر سگ را همیشه منظم و مرتب نمایید و از لحاظ بهداشتی حتماً باید سگ خود را مورد بررسی قرار دهید. برای نمونه اگر دچار خارش و سوزش پوستی است، باید دلیل آن را پیدا کرده و در کمترین زمان ممکن درمان کنید. بهتر است در این مواقع با دامپزشک متخصص مشورت نمایید.

سگ

مجازات نکردن سگ

اگر از آموزش های درست و مثبت استفاده نمایید، نیازی به مجازات کردن سگ در زمان اشتباه کردنش نخواهد بود. در این مواقع باید به سگ خود تغییر مسیر را نشان داده و با دیدن رفتار درست سگ را تشویق کنید. این موجب می شود، که رابطه دوستی میان شما و سگ افزایش پیدا کند. به هیچ عنوان نباید سگ را ترسانده و یا سر او داد بزنید، چون در این صورت سگ از شما خواهد ترسید و این موجب آسیب دیدن روابط شما خواهد شد. بنابراین عادت کنید، که با سگ خود با صبر و شکیبایی رفتار نمایید. بعضی از سگ ها برای آموزش دیدن، رام شدن و وابسته شدن به صاحب خود به زمان بیشتری نیاز خواهند داشت.

معاشرت داشتن سگ

در صورتی که مایل هستید وابستگی و علاقه سگ را به خودتان بیشتر کنید، بهتر است، که معاشرت سگ را با دیگر سگ ها و یا دیگر افراد از یاد نبرید. در صورتی که سگ با افراد و یا سگ های دیگر در ارتباط باشد، شادتر خواهد بود. بنابراین باید به سگ خود اجازه دهید، که در محیطی سازگار و آرام با دیگران معاشرت داشته باشد، اما باید دقت داشته باشید، که این مکان پر هرج و مرج نباشد. چون موجب استرس و اضطراب سگ خواهد شد. برای نمونه به جای اینکه سگ ها را به پارک ببرید، پیشنهاد می شود، که به خانه دوستی بروید، که سگ آرامی دارد و فرصت تعامل را به آنها بدهید، ولی سگ ها را نباید به هیچ عنوان مجبور به این کار نمایید.

31

چگونه سگ را به خود وابسته کنیم؟ | رام کردن سگ

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

راهکارهایی برای افزایش وابستگی سگ به صاحبش

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x