خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

طرز کار دستگاه لوله بازکنی | آموزش کار با دستگاه لوله بازکنی

✅ دستگاه لوله بازکنی چیست و چگونه کار می کند؟ | طرز کار دستگاه لوله بازکنی همراه آموزش ✅

در این مقاله از این ایبک امداد می خواهیم شما را با طرز کار دستگاه لوله بازکنی آشنا کنیم و همچنین کاربرد این دستگاه در باز کردن لوله های حمام، توالت، آشپزخانه و فاضلاب را برایتان توضیح دهیم با ما همراه باشید.

روش کار دستگاه لوله بازکنی چگونه می باشد؟

قبل از اینکه این دستگاه تولید شود شرکت های گوناگون برای بازکردن لوله از فنر لوله بازکنی استفاده می کردند به این وسیله که فنر لوله بازکنی را به دریل بسته و لوله را با آن باز می کردند البته این روش مشکلاتی به همراه داشت مثل سرعت زیاد و ناگهانی دریل که باعث می شد لوله ها آسیب ببیند زیرا وقتی دریل را روشن می کنید در ابتدا سرعت زیادی دارد و این باعث آسیب دیدن لوله ها می شود.

به مرور تکنولوژی پیشرفت کرده و دستگاه های لوله بازکنی اختراع شد که به راحتی لوله ها را باز کرده و باعث آسیب دیدگی لوله هم نمی شود.

انواع فنرهای لوله بازکنی و چگونگی استفاده از این فنرها

وقتی شما در منزل با گرفتگی لوله فاضلاب مواجه می شوید بسیار برایتان ناراحت کننده بوده و می خواهید که هر چه زودتر گرفتگی لوله را برطرف کنید و حتماً به دنبال یک روش تضمینی برای بازکردن لوله فاضلاب منزل هستید از بین تمام روش ها برای باز کردن لوله فاضلاب، استفاده از فنر متداول تر است در این مقاله می خواهیم شما را با فنر لوله بازکنی آشنا کنیم و روش استفاده از آن را برایتان توضیح دهیم.

انواع فنرهای لوله بازکنی

همانطور که گفتیم دربین روش هایی برای باز کردن لوله فاضلاب، استفاده از فنر از همه متداول تر و بهتر می باشد و تقریباً یک روش تضمینی برای بازکردن لوله فاضلاب محسوب می شود البته دلیل آن قدرت بالایی می باشد که فنر در بازکردن لوله فاضلاب دارا است.

فنرهای لوله بازکنی در دو نوع وجود دارند:

 1. فنر لوله بازکنی دستی
 2.  دستگاه لوله بازکنی

ویژگی فنر لوله بازکنی چیست؟

فنر لوله بازکنی از جنس فولاد با مقاومت بالا ساخته شده و تقریباً نوک فلزی آن حدود ۱۰۰ سانتی متر می باشد قسمت اولیه پیچ های مخلوطی که در فنر وجود دارد باعث می‌شود مواد اضافه به حرکت در بیاید. اساس کار این فنرها حرکت دادن فضولات و مواد داخل چاه می باشد برای باز کردن فاضلاب توالت فرنگی و توالت ایرانی از فنر بیشتر استفاده می شود البته دقت داشته باشید که در توالت های فرنگی بهتر است از دستگاه تراکم هوا استفاده کنید زیرا همانطور که گفتیم نوک فنر لوله بازکنی تیز است و احتمال دارد آسیبی به جداره توالت فرنگی برساند.

حتما بخوانید:   علت قطع نشدن آب سیفون توالت فرنگی چیست؟

برای باز کردن فاضلاب با روش فنر لوله بازکنی علاوه بر اینکه گرفتگی لوله برطرف می‌شود باعث خواهد شد تمام فضولات چسبیده به دیواره و یا لایه های مو و چربی از دیواره ی لوله جدا شود.

دستگاه لوله بازکنی

روش کار فنر برای بازکردن لوله فاضلاب

برای اینکه شما از فنر برای برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب استفاده کنید باید در مرحله اول دستکش مناسب تهیه کنید سپس نوک فنر را داخل لوله فاضلاب قرار دهید و آنرا در داخل لوله حرکت دهید آنقدر این کار را ادامه دهید تا به گرفتگی برخورد کنید و فنر حرکت نکند دقت داشته باشید ممکن است در هنگام حرکت دادن فنر به اتصالات و زانو برسید آن را با گرفتگی اشتباه نگیرید وقتی اطمینان پیدا کردید که نوک فنر به گرفتگی و محل مسدودی فاضلاب رسیده است انتهای فنر را بچرخانید‌.

فنر قابلیت ارتجاعی زیادی دارد به شکلی که می‌تواند دور فضولات داخل لوله بپیچد وقتی شما فنر را بیرون می آورید مشاهده خواهید کرد که مواد اضافه به سر فنر چسبیده و فنر آنها را از فاضلاب بیرون کشیده و گرفتگی برطرف خواهد شد.

برای اینکه سرعت فنر شما زیاد شود می توانید از دریل استفاده کنید به اینصورت که فنر را به دریل وصل کنید دقت داشته باشید هر چند که استفاده از دریل باعث سرعت کار خواهد شد ولی چرخش سریع آن احتمال آسیب رساندن به لوله را دارد و یا ممکن است فضولات به اطراف بپاشد باید در هنگام استفاده از دریل حتماً نکات ایمنی را رعایت کرده و یا این کار را به یک شخص متخصص بسپارید تا از بروز مشکلات بعدی جلوگیری کرده باشید.

روش استفاده از دستگاه فنر لوله بازکنی

شما می توانید با استفاده از دستگاه لوله بازکنی به راحتی گرفتگی‌های فاضلاب را برطرف کنید استفاده از دستگاه مشکلات کمتری داشته و از سرعت بیشتری هم برخوردار است دستگاه لوله بازکنی دارای فنری می باشد که موتور نیروی لازم را برای حرکت و چرخش این فنر ایجاد کرده و فنر می تواند به راحتی گرفتگی ها را برطرف کند.

حتما بخوانید:   رفع نم دیوار توالت و حمام با بهترین روش، بدون تخریب

دستگاه لوله بازکنی چه ویژگی هایی دارند؟

همانطور که گفتیم استفاده از دستگاه لوله بازکنی می تواند روشی تقریباً تضمینی برای باز کردن گرفتگی های فاضلاب منزل و محیط کار باشد در ادامه می خواهیم شما را با ویژگی های دستگاه لوله بازکنی آشنا کنیم که عبارتند از:

 • دستگاه کوچک بوده و به راحتی حمل می باشد.
 •  برای کار با دستگاه می توانید از برق شهری استفاده کنید.
 • گرفتگی های شدید به وسیله دستگاه برطرف می‌شود.
 • سر فنرهای مختلف در این دستگاه وجود دارد.
 • این دستگاه ها به فنر های بلندی مجهز هستند که گرفتگی های طولانی را هم برطرف می کند.
 • دارای محفظه جمع کننده فنر می باشند.
 • این دستگاه در لوله بازکنی سرعت عمل بسیار بالایی دارد و در عرض حداکثر ۵ دقیقه لوله فاضلاب را باز می کند.
 •  افراد فنی می توانند در زمینه لوله بازکنی از این دستگاه استفاده کنند.

روش کار با دستگاه لوله بازکنی

هرگاه خواستید به وسیله دستگاه لوله بازکنی، گرفتگی فاضلاب را برطرف کنید ابتدا دستگاه را به برق وصل کنید سر فنر مورد نیاز خود را انتخاب کرده و آن را به سر فنر دستگاه متصل کنید به آرامی سر فنر را به داخل لوله بفرستید و آنقدر این کار را ادامه دهید تا به مانع برخورد کند سپس کلید دستگاه را روشن کنید و صبر کنید تا فنر در داخل لوله، گرفتگی را باز کند به آرامی فنر دستگاه را داخل لوله فاضلاب حرکت دهید می توانید کلید راست گرد و چپ گرد را زده تا تأثیر دستگاه بیشتر شود.

در صورت باز شدن لوله فنر را از داخل آن در آورید و داخل لوله را آب کافی بریزید تا داخل چاه کاملاً تمیز شود توصیه می کنیم قبل از اینکه استفاده از دستگاه را یاد بگیرید هیچگاه خودتان اقدام به باز کردن لوله فاضلاب حمام و توالت نکنید حتماً برای این منظور از شخص وارد و با تجربه کمک بگیرید که طرز کار با دستگاه را بلد باشد.

استفاده از دستگاه لوله بازکنی تراکم هوا

یکی از دستگاه هایی که برای رفع گرفتگی فاضلاب و باز کردن لوله فاضلاب از آن استفاده می کنیم دستگاه لوله بازکنی تراکم هوا است دستگاه لوله بازکنی تراکم هوا قابلیت‌های زیادی داشته و گرفتگی های شدید را برطرف می کند در ادامه می خواهیم شما را با روش کار با این دستگاه آشنا کنیم.

روش استفاده از دستگاه لوله بازکنی تراکم هوا

همانطور که گفتیم برای باز کردن و رفع گرفتگی لوله فاضلاب دستگاه های زیادی وجود دارند که یکی از آنها دستگاه تراکم هوا است شما می‌توانید از این دستگاه برای برطرف کردن گرفتگی های شدید لوله فاضلاب استفاده کنید گاهی ممکن است گرفتگی لوله فاضلاب در اثر ذرات جامد باشد که به وسیله دستگاه فشار هوا می توانید این گرفتگی ها را برطرف کنید ولی اگر گرفتگی فاضلاب به دلیل وجود خاک و سنگ در چاه باشد توصیه می کنیم از فنر لوله بازکنی برای رفع گرفتگی استفاده کنید.

حتما بخوانید:   رفع گرفتگی لوله فاضلاب ناودان پشت بام ساختمان

یکی از مزیت هایی که دستگاه لوله بازکنی تراکم هوا دارد استفاده از فشار و قدرت هوا است که می تواند به این وسیله گرفتگی ها را به راحتی باز کند استفاده از این دستگاه بسیار آسان بوده و شما می توانید به آسانی از این دستگاه استفاده کنید توصیه می کنیم در هنگام استفاده از این دستگاه ها حتماً نکات ایمنی را به طور کامل رعایت کنید اگر در این زمینه مهارت ندارید حتماً از یک شخص وارد و حرفه‌ای برای این کار کمک بگیرید.

دستگاه لوله بازکنی

روش استفاده از پمپ تراکم هوا

یکی از روش های برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب استفاده از پمپ تراکم هوا می باشد که می خواهیم در ادامه روش استفاده از این دستگاه را برایتان توضیح دهیم:

 • در این دستگاه برای باز کردن لوله از فشار هوای زیاد استفاده می شود.
 • همانطور که از اسم آن پیداست هوا داخل مخزن متراکم می شود.
 • پمپ تراکم هوا، هوا را به طور ناگهانی آزاد کرده و باعث باز شدن گرفتگی ها خواهد شد.
 • استفاده از دستگاه پمپ تراکم هوا بسیار راحت بوده و می توانید از آن استفاده کنید.
 • هنگام استفاده از این دستگاه نکات ایمنی را کاملاً رعایت کنید.
 • همانگونه که گفتیم پمپ تراکم هوا می تواند نیرو و فشار زیادی تولید کند پس بهتر است برای این کار از افراد با تجربه استفاده کنید در صورت نداشتن تجربه ممکن است در اثر فشار زیاد به لوله آسیب برسانید.

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد شما را با طرز کار دستگاه لوله بازکنی آشنا کرده و کاربردهای آن را برایتان بیان کردیم. دقت داشته باشید هر چند که ما روش استفاده از این دستگاه ها را برایتان توضیح دادیم ولی اگر برای اولین بار خواستید از این دستگاه استفاده کنید حتماً از شخص با تجربه و با مهارت کمک بگیرید زیرا امکان دارد به خودتان و یا لوله آسیب برسانید.

غیر از دستگاههای لوله بازکنی برای بازکردن لوله فاضلاب می توانید از روشهای خانگی استفاده کنید ولی اگر گرفتگی لوله سخت و زیاد بود باید حتماً به وسیله دستگاه برطرف شود.

اگر در این زمینه سوالی داشتید می توانید در بخش دیدگاه ها مطرح کنید تا متخصصین ایبک امداد پاسخگوی شما باشند.

طرز کار دستگاه لوله بازکنی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روش کار دستگاه لوله بازکنی چگونه می باشد؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا