خدمات شستشو

چگونه لکه وایتکس را از روی لباس پاک کنیم | روش پاک کردن لکه وایتکس

به وجود آمدن لکه وایتکس بر روی البسه و ملحفه ها یکی از بدترین اشکالاتی است که می‌تواند در میان تمیز کردن خانه رخ دهد و درماندگی و سستی شما را چندین برابر کند. هر چند وایتکس یک مواد شوینده قوی و پر کاربرد برای نظافت خانه است، ولی به طور معمول ضمن استفاده از آن متوجه خواهید شد لباس های رنگی شما دچار لکه شده اند و این اتفاق شما را ناراحت می‌کند. ایضا امکان دارد کسانی که خدمات نظافت خانه را بر عهده دارند، در زمان انجام کار ملتفت شوند که لباس هایشان با مواد سفید کننده آغشته شده و لک شده است‌. با اطلاع از روش پاک کردن لکه وایتکس می توانید این لکه ها را از روی لباس های خود پاک کنید.

چگونه امکان دارد لباس ها با وایتکس لک شوند

قبل از اینکه بخواهیم به روند تمیز کردن لکه وایتکس بپردازیم، بهتر است با ویژگی ها و خصوصیات این ماده سفید کننده آشنا شویم. می‌دانید که وایتکس یک مایع سفید کننده ای است که برای میکروب زدایی و عفونت زدایی استفاده می‌شود. هرچند از وایتکس در برخی پیشه ها به اسم یک رنگ زدا از آن بهره می‌گیرند چون توانایی این را دارد که خمیر کاغذ و پارچه را سفید کند.

وایتکس مقداری از سدیم هیپوکلریت حلال در آب را دارد و ویژگی عفونت زدایی اش به خاطر تولید کلر آزاد است. یقینا اگر این مایع به مدت طولانی در زیر نور خورشید و گرما قرار بگیرد ویژگی و خاصیت خود را از دست می‌دهد. حالا، وایتکس به خاطر اینکه ماده هیپوکلریت سدیم را در خود دارد، ویژگی اکسید کنندگی هم دارا است.

طوری که می‌تواند پیوند های شیمیایی را اکسید کند و پیوند های شیمیایی موجود در لباس ها را تفکیک نماید. به همین دلیل، اگر مقداری از وایتکس بر روی فرش، روفرشی، لباس و … ریخته شود بلافاصله تغییر رنگ را در آنها مشاهده می‌کنید. اما مایع های سفیده کننده ای هم است که کلر ندارند و خاصیت اکسید کنندگی کمتری را دارند، در نتیجه می‌توانند پیوند های شیمیایی لکه های مشخصی را جداسازی کنند، بنابراین به سایر قسمت های پارچه صدمه ای وارد نمی‌شود.

حتما بخوانید:   تمیز کردن انواع آباژور | نکات کلیدی و مهم جهت تمیز کردن انواع آباژور و چراغ خواب

روش پاک کردن لکه وایتکس

آیا می‌توانیم رنگ البسه را تغییر دهیم

با فرا رسیدن سال نو اکثر خانم ها دغدغه خانه تکانی را در سر دارند و چالش های زیادی را در مورد تمیز کردن و نظافت منزل را با خود می‌گذرانند. شستشوی مبل ها و ظروف آشپزخانه و فرش ها، مرتب کردن اتاق خواب های فرزندان فقط قسمتی از دلهره خانم ها برای خانه تکانی است. ولی اگر در زمان مرتب و تمیز کردن منزل متوجه شویم که ملحفه و یا پارچه مبل در اثر وایتکس رنگ خود را از دست داده و لک شده است حس می‌کنیم همه زحمت ها و تلاش هایمان بر باد رفته است.

در این زمان به دنبال راه حل هایی برای از بین بردن لک هستیم که چگونه رنگ آنها را مانند روز اول کنیم. ولی در حقیقت بعد از ریخته شدن مایع سفید کننده به پارچه نمی‌توانیم رنگ آن را به طور کامل بازگردانیم. دریغا پاک کردن لکه مایع سفید کننده موضوعی نیست که به آسانی از بین برود؛ چون این لکه در حقیقت در اثر نابود شدن رنگ اصلی پارچه به وجود آمده است.

لکه سفید کننده را فقط در صورتی می‌توانید بازسازی کنید که رنگ اصلی پارچه را بازگردانید‌. بنابراین، بایستی به محض پیدایش لکه وایتکس بر روی البسه، بلافاصله رد سفید کنندگی آن را ضعیف کنید تا الیاف لباس بیش از حد صدمه نبیند و از سوراخ شدن آن پیشگیری شود. برای این کار بهتر است، فورا بعد از تماس وایتکس با پارچه، آن را با آب سرد بشویید تا مایع بر روی الیاف باقی نماند. سپس، با بهره‌ گیری از جوش شیرین آمیخته در آب، خمیری بسازید که بتوانید آن را برای پاک کردن لکه مایع بر روی قسمتی که رنگ آن از بین رفته است، بمالید. این خمیر قابلیت این را دارد رد وایتکس را تا اندازه ای خنثی کند‌.

از الکل ایزوپروپیل استفاده کنید

اگر می‌خواهید لکه وایتکس را از روی لباس تیره و یا هر پارچه تیره رنگی بزدایید، می‌توانید از الکل ایزوپروپیل بهره بگیرید. هرچند این روند برای لکه های کوچک اثر گذار است. برای انجام این کار باید الکل را بر روی پنبه بریزید، آن وقت روی لکه وایتکس و اطرافش بمالید.

بهتر است الکل را از اطراف پارچه بمالید تا به مرکز لکه برسد. با انجام این کار، رنگ اصلی لباس به سمت قسمتی که رنگ آن از بین رفته است می‌رود و لکه مایع سفید کننده را بازسازی می‌کند. با این روند می‌توانید لکه مایع سفید کننده بر روی مبل را هم تمیز کنید.

حتما بخوانید:   ترکیبی طبیعی و سالم برای برق انداختن سرامیک | نحوه برق انداختن سرامیک

اما تمیز کردن زردی مایع کار راحتی نیست و لازم است با صبر و حوصله آن را انجام دهید. اگر لکه زرد به وجود آمده سرسخت بود، یک دستمال لطیف را با محلول پراکسید هیدروژن نم دار کنید و آن را بر روی لکه بمالید. این محلول یک سفید کننده ضعیف است که می‌تواند لکه های زرد را به رنگ سفید تبدیل کند. بعد از آن پارچه را مجددا با آب و دستمال به درستی بشویید و فرصت دهید به خوبی خشک شوند.

از رنگرزی برای پاک کردن لکه های خود استفاده کنید

اگر لباس شما در تماس با وایتکس رنگ خود را از دست داده و رنگ زمینه آن روشن است، باید از رنگرزی استفاده کنید. رنگرزی ایده مناسبی برای پاک کردن لکه های مایع سفید کننده است. برای انجام این کار می‌توانید از یک کارشناس رنگرزی بخواهید تا لکه را پاک کند و یا اینکه خودتان باید به دنبال رنگ رنگرزی باشید که همرنگ لباس‌تان است تا به راحتی بتوانید آن لکه را بزدایید. ولی اگر الیاف پارچه شما مصنوعی است به هیچ عنوان از رنگ رنگرزی استفاده نکنید چون تار و پود پارچه را از بین می‌برد‌.

روش پاک کردن لکه وایتکس

یک ترفند مناسب برای از بین بردن لکه سفید کننده از روی قالی

برای اینکار ابتدا یک پارچه تمیز و نرم را بردارید و با دقت بر روی محلی که لک شده است، ضربه بزنید. توجه کنید که محل لک شده را لمس نکنید، چون این کار لکه را بزرگ تر می‌کند. سپس به مداد رنگی های خود یک نگاهی بیندازید و یکی از آنها را که همرنگ فرش‌تان است را انتخاب کنید‌. آرام آرام الیاف قالی را که در آن محل لک شده است را رنگ کنید. مشاهده خواهید کرد که قالی رنگ را به خود جذب کرده، پس از آن با دقت و حوصله پارچه نم دار خود را بردارید و قالی را با رنگ یکپارچه کنید.

نکات مهم در حین استفاده از وایتکس

لازم است قبل از کار با مواد سفید کننده و وایتکس، نکات گفته شده زیر را بخوانید و رعایت کنید تا از کثیف شدن پارچه و لباس در امان بمانید.

 • یادتان باشد در حین استفاده از سفید کننده لباسی را به تن کنید که بر روی آن گزینه Bleach Safe باشد. این جمله به معنی سرسخت بودن لباس‌تان در برابر وایتکس است.
 • به هیچ عنوان برای شست و شوی لباس های رنگی، از وایتکس استفاده نکنید. در عوض از سفید کننده هایی استفاده کنید که دارای آب اکسیژنه هستند که ویژگی رنگ‌بری را ندارند. این نوع از سفید کننده ها گزینه مناسبی برای لباس های رنگی هستند.
 • اگر خانه تکانی می‌کنید و با وایتکس از الکل بهره می‌گیرید و همچنین لباسی با گزینه Bleach Safe را نپوشیدید، توصیه می‌کنیم در زمان کار البسه ای را بپوشید که قدیمی هستند و دیگر به آنها نیازی ندارید. بر این اساس، اگر کثیف هم شود
 • برایتان اهمیتی ندارد.
 • لازم است بدانید لباس، پارچه مبل و … را هیچوقت به طور مستقیم در وایتکس قرار ندهید.
 • اگر وایتکس را با آب حل کنید، دیگر اتفاقات بالا برایتان رخ نمی‌دهد.
حتما بخوانید:   پاک کردن لکه روغن روی فرش

دانستنی های جالب درباره وایتکس ( مایع سفید کننده )

 1. اگر وایتکس را با سایر شوینده ها مخلوط کنید، واکنش های شیمیایی را به وجود می‌آورد که باعث تولید گاز های سمی مانند آمونیاک و کلر می‌شود.
 2. این سفید کننده خاصیت خورندگی بالایی را دارد، به طوری که می‌تواند پوست شما را از بین ببرد.
 3. وایتکس ها بسیار سم آلود هستند. استفاده و استشمام این مایع، باعث ایجاد مشکلات تنفسی مانند آسم را می‌شود‌. به خاطر همین مساله، در حین کار با این مایع، بایستی از دستکش های پلاستیکی و ماسک های مناسب استفاده کنید. هنگام استفاده از آن، بهتر است در و پنجره ها را باز بگذارید تا کمتر در معرض بوی آن قرار بگیرید.
 4. افزون بر اینکه لباس ها را سفید و تمیز می‌کند، ولی اگر با لباس های رنگی مخلوط شود رنگ آنها را در کسری از ثانیه از بین می‌برد‌.
 5. امروزه انواع و اقسام سفید کننده ها در بازار وجود دارند، ولی در میان آنها جوهر نمک و وایتکس طرفدار زیادی را دارند.
 6. مواد های شوینده فقط در زندگی ما تاثیر نمی‌گذارند، بلکه بر روی محیط زیست هم اثر گذار هستند. بیش از همه، آبزیان بیشترین صدمه را می‌بینند. این قشر، مواد شوینده را با آب ترکیب می‌کنند و در این ترکیب، مولکول های H2O با مولکول های Cl، مستقر می‌شوند.
 7. تحقیقات نشان می‌دهند ۲۸ درصد مسمومیت های خانگی ناشی از وایتکس ها و سایر سفید کننده ها هستند. این مواد ها علاوه بر افراد، زندگی حیوانات خانگی را هم در خطر می‌اندازد. در حین کار با این مواد ها، بهتر است کودکانتان را دور از دسترس آنها قرار دهید.

31

روش پاک کردن لکه وایتکس

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

چگونه لکه وایتکس را از روی لباس پاک کنیم | روش پاک کردن لکه وایتکس

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x