تعمیرات لباسشویی

نحوه تعویض زغال موتور ماشین لباسشویی | عیب یابی لباسشویی

در همه لوازم برقی می‌توان گفت موتور جزو مهمترین و اصلی‌ترین قطعات در دستگاه است که اگر مشکلی پیدا کند، عملکرد آن با اختلال مواجه می‌شود. زغال هم جزو اجزای مهم موتور الکتریکی بوده که هدایت حرارتی را در قطعات دستگاه بر عهده دارد. ممکن است به مرور زمان کارایی زغال کاهش پیدا کرده و لازم شود که آن را عوض کنید. دقت داشته باشید که در صورت نیاز باید حتماً زغال موتور لباسشویی تعویض شود، زیرا در غیر این صورت ممکن است موتور دستگاه با مشکلات جدی روبرو شود.

چرا در ساختار موتور ماشین لباسشویی از زغال استفاده می‌شود؟

همانطور که می‌دانید زغال ویژگی‌های خاصی دارد و به شما این امکان را می‌دهد که از آن در داخل موتور استفاده کنید. البته این ویژگی‌ها به گرافیکی که در ساختار زغال موجود است، مربوط می‌شود. زغال دارای هدایت الکتریکی بالایی است و گرمای ایجاد شده در داخل موتور را به خود جذب کند و به مکان مورد نظر انتقال می دهد. زغال هدایت بالایی داشته و به علت ضریب اصطکاک پایینی که دارد و همچنین سبک بودن، بهترین گزینه برای داخل موتور محسوب می‌شود.

زغال در داخل موتور لباسشویی چگونه قرار گرفته است؟

اگر شما با موتورهای الکتریکی، تا حدودی آشنایی داشته باشید، حتماً موتورهای القایی را هم می‌شناسید. موتور القایی جزو دسته‌های اول موتور بود که در گذشته مورد استفاده قرار می‌گرفت. در ساختار این موتور هم از زغال استفاده می‌کردند. زغال در موتور لباسشویی به شکل کشویی در ساختار موتور دستگاه قرار گرفته است.

عیب یابی زغال موتور لباسشویی

قبل از اینکه عوض کردن زغال موتور لباسشویی را شروع کنید، بهتر است دستگاه را عیب یابی کنید تا مطمئن شوید که زغال تمام شده و یا آسیب دیده است. دقت داشته باشید که جهت عیب یابی زغال موتور، باید بدانید که زغال در کجا قرار گرفته و آن را در دستگاه لباسشویی خود پیدا کنید. بعد از پیدا کردن زغال به وسیله نگاه کردن می‌توانید از خرابی و یا سالم بودن زغال موتور اطمینان پیدا کنید.

موتور ماشین لباسشویی

نکات ایمنی برای تعویض زغال موتور لباسشویی

برای تعمیر هر دستگاه الکتریکی شما حتماً باید نکات ایمنی را رعایت کنید. برای عوض کردن زغال موتور لباسشویی هم به همین صورت است و باید نکات ایمنی رعایت شود، در غیر این صورت ممکن است هم به خودتان و هم به دستگاه آسیب بزنید:

  • توصیه می‌شود قبل از شروع کار، دو شاخه را از پریز برق جدا کنید.
  • بعد از درآوردن دو شاخه از پریز برق، دکمه‌های لباسشویی خود را چند بار فشار دهید تا اطمینان پیدا کنید که در لباسشویی برق وجود ندارد.

مراحل تعویض زغال موتور ماشین لباسشویی

همانطور که گفتیم در زغال موتور لباسشویی، قابلیت هدایت حرارتی وجود دارد که این باعث خواهد شد اگر گرمایی در داخل موتور ایجاد شود، این گرما به وسیله زغال جذب شده و به قسمت مد نظر انتقال داده شود. در صورتی که موتور با هر ایرادی مواجه شود، شما صدای زیادی را از لباسشویی خواهید شنید. علاوه بر آن زغال موتور، ضریب اصطکاک پایینی دارد و به این علت وزن موتور بالا نرفته و گرمای ناخواسته‌ای هم ایجاد نمی‌شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش تعویض پولی ماشین لباسشویی | آموزش تعمیر پولی ماشین

برای اینکه زغال موتور لباسشویی خود را بررسی کرده و از خراب بودن آن مطمئن شوید، باید ابتدا موتور را بررسی و کنترل کنید. پس باید موتور لباسشویی خود را پیدا کرده و آن را به آرامی باز کنید. دقت داشته باشید که در روی آرمیچر موتور لباسشویی کموتاتور قرار گرفته است. کموتاتور ورقی از جنس مس بوده و با زغال موتور اتصال دارد. اگر اتصال بین این دو قطعه وجود داشته باشد، مشکلی در قطعات به وجود نمی‌آید و به همین دلیل نیازی هم نیست که زغال موتور را عوض کنید.

اگر متوجه شدید که کموتاتور ایرادی پیدا کرده و یا جرم گرفته است که باعث شده ورقه مسی بلند شود و اتصال بین زغال و کموتاتور قطع شود، در این صورت حتماً باید زغال موتور را عوض کنید.

اگر بین این دو قطعه اتصال ضعیفی وجود داشته باشد، موتور دستگاه خوب نخواهد چرخید و عملکرد لباسشویی هم مختل می‌شود. گاهی ممکن است سطح ناصاف کموتاتور یا گرد زغال، باعث آسیب دیدگی این قطعه شود. البته شما می‌توانید با جرم‌گیری کموتاتور و همچنین تمیز کردن آن، مشکل را برطرف کنید. در صورتی که مشکل با جرم‌گیری و تمیز کردن رفع نشد، باید زغال موتور را عوض کنید.

دقت داشته باشید اگر تجربه و تخصصی در انجام تعمیرات لباسشویی ندارید، بهتر است حتماً به یک تکنسین مجرب و یا نمایندگی برند دستگاه لباسشویی خود مراجعه کنید تا به صورت درست و اصولی زغال موتور لباسشویی شما تعویض شده و از خطرات احتمالی هم جلوگیری شود.

ولی اگر در مورد تعمیرات لباسشویی آگاهی‌های لازم را دارید و می‌خواهید خودتان زغال موتور را تعویض کنید، بهتر است در هنگام خریدن زغال جدید، حتماً به شماره سریال و مدل لباسشویی تان توجه کنید و زغالی خریداری کنید که با موتور لباسشویی شما مطابقت داشته باشد. در اصل باید بدانید که موتور بعضی از لباسشویی‌ها با هم فرق می‌کنند، در نتیجه زغال آنها هم با یکدیگر متفاوتند، پس باید در هنگام خریدن زغال موتور لباسشویی، کاملاً دقت داشته باشید.

البته باید به قیمت زغال موتور لباسشویی هم توجه کنید. قیمت این قطعه نسبت به برند لباسشویی شما و مدل آن کاملاً با هم فرق می‌کند. البته زغال های کربنی موتور لباسشویی اتوماتیک، معمولاً در تمام برندها با هم مشابه و سازگار است. زغال های کربنی در مدل نازک و کلفت بوده که باید در هنگام خرید زغال، به این نکته توجه کنید و ببینید زغال قدیمی لباسشویی شما از کدام نوع است.

مهمترین نکته‌ای که در هنگام تعویض زغال موتور باید به آن توجه کنید، نکات ایمنی است که باید حتماً ابتدا لباسشویی را خاموش کرده و برق آن را قطع کنید، سپس پنل لباسشویی را هم باز کنید تا بتوانید به موتور دسترسی پیدا کنید. بعد از انجام این مراحل، موتور لباسشویی را هم باز کنید تا بتوانید زغال و کموتاتور را ببینید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  ارور pe ماشین لباسشویی ال جی و دلایل بروز این ارور

در بعضی از برندهای لباسشویی، زغال به وسیله پوششی به موتور متصل شده که باید شما این پوشش را باز کرده و آن را جدا کنید تا بتوانید به زغال موتور دسترسی یابید. بعضی از مدل‌های دیگر لباسشویی هم زغال به وسیله پیچ‌هایی به موتور متصل شده که باید ابتدا پیچ‌ها را باز کرده و سپس زغال را از موتور جدا کنید. به هر شکل باید این قطعات باز شده و زغال قدیمی از موتور لباسشویی جدا شود.

قبل از اینکه زغال موتور ماشین لباسشویی خود را عوض کنید، ابتدا کموتاتور را خوب جرم گیری و تمیز کنید. برای این منظور می‌توانید از اسپری های مخصوص و یک قلم استفاده کرده و سطح کموتاتور را خوب پاک و تمیز کنید تا برای زغال جدید ایراد و مشکلی بعد از نصب ایجاد نشود. به همین دلیل لازم است که حتماً سطح کموتاتور را خوب تمیز کنید.

حالا طبق برند و مدل لباسشویی خود، اگر زغال به وسیله یک پوشش به موتور متصل شده بود و یا حتی به وسیله پیچ وصل شده بود، شما باید زغال جدید را مطابق مدل دستگاهتان به ماشین لباسشویی متصل کنید و آن را در مکان زغال قدیمی بگذارید. در انتها پنل لباسشویی را بسته و دستگاه را در مکان مناسب خود قرار دهید.

بررسی کموتاتور برای تعویض زغال موتور لباسشویی

همانطور که گفتیم در روی آرمیچر موتور لباسشویی قطعه‌ای وجود دارد به نام کموتاتور که از جنس مس درست شده و در تماس مستقیم با زغال موتور است. ممکن است کموتاتور هم دچار آسیب شده و اتصال درست و کاملی با زغال موتور برقرار نکند و یا حتی احتمال دارد در روی سطح کموتاتور جرم گرفته باشد و این باعث می‌شود اتصال بین زغال و کموتاتور از بین برود، پس در هنگام بررسی کردن زغال موتور، حتماً کموتاتور را هم جرم‌گیری و تمیز کنید. اگر متوجه شدید که اتصالی بین کموتاتور و زغال کربن موتور برقرار نیست، بهتر است حتماً زغال را تعویض کنید.

موتور ماشین لباسشویی

 

سخن پایانی

مواردی که در این مقاله برای تعویض زغال موتور لباسشویی برایتان توضیح دادیم، برای اشخاصی است که اطلاعات لازم را برای این کار ندارند ولی توصیه می‌کنیم جهت ایمنی بیشتر برای تعمیر لباسشویی خود، از یک تکنسین مجرب کمک بگیرید. ولی در صورتی که مهارتی هرچند کم در مورد تعمیرات لباسشویی داشته باشید، می‌توانید با توضیحات ما در این مقاله از آی بک امداد، به راحتی زغال موتور ماشین لباسشویی خود را تعویض کنید ولی باید دقت داشته باشید ماشین لباسشویی جزو وسایلی است که با آب و برق سر کار دارد و ممکن است در صورت رعایت نکردن موارد ایمنی، خطرات زیادی شما را تهدید کند. پس توصیه می‌کنیم در هنگام تعمیر لباسشویی نکات ایمنی را حتماً رعایت کنید.

امیدواریم مطالبی که در این مقاله در مورد تعویض زغال موتور ماشین لباسشویی برایتان بیان کردیم، مفید بوده باشد. اگر در زمینه تعمیرات ماشین لباسشویی و عیب یابی آن سؤالی داشتید، حتماً در قسمت دیدگاه‌ها مطرح کنید تا متخصصین ما در آی بک امداد پاسخگوی شما عزیزان باشند.

نحوه تعویض زغال موتور ماشین لباسشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

عیب یابی لباسشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا