خدمات پرستاری و مراقبتی

چگونه می توان کار پرستاری از کودک را بدون داشتن تجربه شروع کرد؟

وقتی اولین بار می خواهید از کودکی پرستاری کنید، حتماً برای شما کار سخت و دشواری است. فرقی ندارد که شما کودک خودتان را نگهداری کنید و یا از فرزند دیگران پرستاری کنید. بیشتر خانم ها و یا دختران جوان آرزو دارند که پرستار کودک شوند. کار پرستاری از کودکان حوصله زیادی می طلبد و علاوه بر آن بسیار هم لذت بخش است. کودکان منبع زیادی از انرژی و عشق بوده و بعضی از آنها بمب انرژی نام می گیرند. خانم ها به دلیل ماهیت حس مادری، علاقه زیادی به شغل پرستاری کودک دارند، ولی شاید ندانند که چگونه می توانند شغل پرستاری کودک را انتخاب کنند و یا سؤال کنند ما که تجربه کافی نداریم چگونه می توانیم پرستار کودک شویم؟

چگونه می توانید بدون داشتن تجربه پرستاری از کودک را شروع کنید؟

پرستاری هم مثل هر مهارت و شغل دیگری نقطه شروعی داشته و باید از جای آن را شروع کرد. برای این منظور باید وقت گذاشته و تجربه کسب کنید. شما می توانید با دنبال کردن موارد مهمی کار پرستاری را شروع کنید:

۱- باید بدون تجربه کار پرستاری کودک را شروع کرد.

اگر در پرستاری تجربه ای ندارید، باید به موارد زیر توجه کنید:

 • در مورد وظایف و اصول مراقبتی و نگهداری از کودک آموزش ببینید.
 • برای مراقبت و پرستاری از کودکانی که می شناسید، اقدام کنید.
 • سعی کنید با گروه کودکان گرم گرفته و با آنها کار کنید.
 • در صورتی که سابقه ای در زمینه مراقبت از کودک دارید، آنها را آماده کنید.
 • باید با والدین در مورد نگهداری از کودک حرف بزنید.
 • همچنان که تجربه کسب می کنید، باید ارتباطات اجتماعی تان را هم گسترش داده تا بتوانید کارهای بیشتری در این زمینه پیدا کنید.

دقت داشته باشید پرستاری کردن از کودک شغلی نیست که همه افراد بتوانند آن را انجام بدهند. پرستار کودک باید همیشه مراقب اتفاقاتی که ممکن است برای کودک بیفتد باشد. این یعنی شما برای اینکه پرستار خوبی شوید، نیاز به زمان زیادی دارید. راه حل های زیادی وجود دارد که می تواند شما را به یک پرستار خوب تبدیل کند. به طور مثال می توانید کار پرستاری را از پرستار کودک مبتدی شروع کرده تا بتوانید مهارتی در این کار پیدا کنید.

کار پرستاری

۲- دوره های لازم را برای پرستاری کودک بگذرانید.

برای به دست آوردن مهارت پرستاری می توانید دوره های مخصوصی را بگذرانید و گواهینامه پرستاری کودک را دریافت کنید. البته لزوم داشتن این گواهینامه، بستگی به قوانین محل زندگیتان دارد. در بعضی از مناطق حتماً پرستار کودک باید دارای گواهینامه پرستاری باشد. برای این کار می توانید به شکل حضوری و یا حتی آنلاین دوره های مخصوص پرستاری را گذرانده و گواهینامه مخصوص کسب کنید. همانطور که گفتیم داشتن این گواهینامه به محل زندگی شما بستگی دارد.

برای شروع کردن کار پرستاری کودک، شما می توانید از راه های زیادی وارد شوید. کار پرستاری از کودک کار فوق العاده دلنشین و دلچسبی است و از طرفی کودکان دوست داشتنی بوده و می توانند دنیای اطراف را شیرین کنند. شما هم می توانید به عنوان یک پرستار کودک، به دنیای کوچک این عزیزان وارد شوید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش های کنترل فشار خون بالا در سالمندان بدون داروهای شیمیایی

۳- داشتن انضباط و نظم در هنگام شروع به کار

یکی از ویژگی هایی که باید پرستار داشته باشد و خانواده حاضر است برای این ویژگی حتی حقوق بیشتری هم به پرستار بپردازد، نظم پرستار است. اگر در دنیای سریع و پر مشغله‌ ی امروز یاد نگیریم که چگونه نظم داشته و برای کارهای مان برنامه ریزی کنیم، مطمئناً فردی شکست خورده در اجتماع می شویم. خانواده ها دوست دارند کودکشان از سن کم نظم را بیاموزد و کسی که می خواهد پرستاری او را به عهده بگیرد، منظم باشد تا بتواند نظم را به کودک آنها هم یاد بدهد. برای داشتن نظم به موارد زیر باید توجه کنید:

 • سر ساعت معینی بخوابید.
 • صبح زود از خواب بیدار شوید.
 • برنامه های روزانه کودک را سر ساعت خاصی انجام بدهید.
 • به کودک یاد بدهید که منظم باشد.
 • کودک را به مرتب و تمیز نگه داشتن وسایل خود تشویق کنید.
 • به کودک آموزش دهید که هر چیزی را که بر می دارد، بر سر جای خود بگذارد.

هر شغلی را وقتی با انضباط و نظم شروع کنید، مسلماً در آن موفق خواهید شد. پرستاری از کودک هم در صورتی که با انضباط و نظم شروع شود، می تواند برای شما موفقیت آمیز باشد. البته نمی‌توان انکار کرد که دانش و تجربه در این زمینه بسیار لازم و ضروری است، ولی باید به این نکته هم توجه کنید برای شروع هر شغلی ابتدا شخص تجربه ای ندارد به همین دلیل شما باید نکات کلیدی را بدانید و آموزش های لازم را در این زمینه کسب کنید، تا بتوانید موفقیتی چشمگیر در آن پیدا کنید.

۴- استخدام پرستار در هنگام نداشتن سابقه

معمولاً افرادی که می خواهند پرستار کودک استخدام کنند، به این نکته اهمیت می‌دهند که پرستار تجربه کافی داشته باشد. شما باید به مراکز پرستاری و پزشکی مراجعه کرده و دوره های لازم را بگذرانید. در این صورت می‌توانید تجربه شبیه سازی شده ای نسبت به شغل پرستاری داشته باشید و بعد از اینکه دوره های شما تمام شد آنوقت یک پرستار کودک حرفه‌ای هستید زیرا هم دانش آن را دارید و هم به شکل تئوری موارد لازم را آموزش دیده اید.

۵- داشتن ارتباط های مؤثر را خوب یاد بگیرید.

اگر می خواهید یک پرستار کودک شوید و والدین شما را به عنوان پرستار کودک شان قبول کنند، باید به این نکته مهم توجه کنید که تمام والدین می‌خواهند علاوه بر مراقبت از کودک، شما فرزندشان را دوست داشته باشید و مهارت های آموزشی به او بیاموزید. برای این کار بهتر است که دوره های آموزش آنلاین را دیده و کتاب های روانشناسی را هم مطالعه کنید. کتاب های روانشناسی می تواند به شما کمک کند به راحتی با کودکان ارتباط برقرار کرده و یاد بگیرید که چگونه با آنها رفتار کنید.

۶- تلاش کنید مهارت های منحصر به‌ فردی را بیاموزید.

مهارت های منحصر به فرد، می‌تواند باعث شود مهارت های شما پررنگ‌ تر شود. مثلاً پرستار کودک در صورتی که به ورزش علاقه مند باشد و یا خوش صحبت باشد، مسلماً خانواده هم جذب شده و تمایل بیشتری برای استخدام او پیدا می کند. باید مهارت های منحصر به فرد را در خودتان ارزیابی کنید. این مهارت ها می تواند موارد زیر باشد:

 • آشنا بودن با آموزش قرآن
 • داشتن اطلاعات دینی
 • آشنایی با ورزش هایی مانند تنیس و شنا
 • داشتن هنر های موسیقی
 • داشتن هنرهای نقاشی
 • کتاب خواندن
 • علاقه مند بودن به کتاب، شعر و ادبیات
 • خوش صحبت بودن
 • سالم خوری
 • شیک و ساده پوشیدن
 • علاقه مند بودن به ورزش
پیشنهاد آی‌بک امداد :  چگونه به راه رفتن کودک کمک کنیم؟ | کمک گرفتن از پرستار کودک

آینده شغل پرستاری کودک چگونه است؟

همه ما در هر شغلی که باشیم روزی بازنشسته خواهیم شد و می خواهیم زندگی بی دغدغه و راحتی هم داشته باشیم. پس اگر شما به شکل حرفه ای شغل پرستاری کودک را انتخاب کنید، مسلماً آینده روشنی خواهید داشت. اگر به شکل منظم شیفت های کاری که برایتان تعیین شده، انجام دهید، می توانید درآمد خوبی داشته و به آرزوها و اهداف خود برسید. البته به این نکته مهم توجه کنید که کودکان به عاطفه و عشق شما نیاز دارند و اگر خلاف این عمل کنید، مسلماً کودک و خانواده او شما را نمی پذیرند و نمی توانید در این زمینه موفقیتی کسب کنید.

آیا پرستار کودک بیمه دارد؟

قبل از اینکه شغل پرستاری را شروع کنید، باید بدانید که شغل پرستاری بیمه ندارد مگر اینکه والدین کودک تصمیم بگیرند شما را کارمند خود معرفی کنند. البته گاهی امکان دارد بعضی از شرکت‌های خصوصی بیمه، برای بعضی از مشاغل، شرایطی را جهت بیمه کردن معرفی کنند. گاهی ممکن است پرستاری بچه هم جزو این موارد باشد.

در نظر گرفتن شرایط فرهنگی

در صورتی که شغل پرستاری کودک را انتخاب کرده اید، باید به یک نکته مهم توجه کنید و این نکته این است که خانواده ای را که برای کار در نظر می گیرید، باید فرهنگشان با شما مطابقت داشته باشد. ممکن است شما محجبه بوده ولی کارفرما دارای فرهنگ متفاوتی باشد. بهتر است در هنگام مصاحبه به این نکته مهم توجه کنید زیرا ممکن است بعدها با مشکل روبرو شوید و مسائل مختلفی برای تان پیش بیاید.

کار پرستاری

شرایط کارفرما باید چگونه باشد ؟

گاهی ممکن است شما علاقه زیادی به پرستاری از کودک داشته باشید و بدون اینکه شرایط محل را بسنجید قراردادی را برای پرستاری کودک امضا کنید. دقت داشته باشید شما باید با شرایط مکانی شغل خود آشنا باشید. باید ابتدا با والدین کودک و همچنین محل زندگی آنها آشنا شده و بدانید که چه هدفی از استخدام پرستار کودک دارند؟ ممکن است خانواده نیاز به پرستاری داشته باشد که کارهای خانه را هم انجام بدهد. پس باید ابتدا وظایف خود را بپرسید و ببینید چه خدماتی از شما انتظار دارند؟

معمولاً پرستار کودک باید کارهای زیر را انجام دهد:

 • پوشک کودک را تعویض کند.
 • کودک را به دستشویی ببرد.
 • حمام کردن کودک جزو وظایف پرستار است.
 • مراقب سلامتی جسمانی کودک باشد.
 • در یادگیری درس ها به کودک کمک کند.
 • مراقب باشد تا کودک آسیب های فیزیکی و روحی نبیند.

البته بیشتر وظایف پرستار کودک، می‌تواند مواردی باشد که بین خانواده و پرستار توافق می شود. اگر خانواده انتظارات بیشتری از پرستار داشته باشد، باید مبلغ بیشتری هم به عنوان دستمزد به او پرداخت کند.

چگونه می توان کار پرستاری از کودک را بدون داشتن تجربه شروع کرد؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

آینده شغل پرستاری کودک چگونه است؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا