خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

استحکام و طول عمر لوله های پلی اتیلن در فاضلاب شهری | کاربرد لوله های پلی اتیلن

در صنایع امروز با پیشرفت فناوری، لوله های پلی اتیلن جایگزین لوله های بتنی و فلزی شده‌اند در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم شما را با لوله های پلی اتیلن و همچنین استحکام و طول عمر این لوله ها در فاضلاب های شهری آشنا کنیم با ما همراه باشید.

آشنایی با لوله های پلی اتیلن

این لوله ها با نام اختصاری PE در بین مهندسان و همچنین در بازار شناخته شده است مواد اولیه این لوله ها در گرید های مختلفی درست می شود در کشور ما مواد اولیه پلی اتیلن با گرید های PE۸۰ و PE۱۰۰ تولید و وارد بازار می شود ولی در کشورهای دیگر تولید لوله های پلی اتیلن با مواد اولیه دارای گرید PE۱۲۰ انجام می شود.

پلی اتیلن پلیمری می باشد که در پالایشگاه‌های نفت خام به دلیل واکنش های پلیمریزاسیون واحدهای منومر اتیلن تشکیل شده و چون تحت شرایطی سنتز شده است دارای ویژگی های خاصی می باشد . مواد پلی اتیلن می تواند به لوله ها خاصیتی بدهد که باعث محبوبیت این لوله ها شده لوله های پلی اتیلن از ۷۰ سال پیش در صنایع ایالات متحده و اروپا مورد استفاده قرار می گیرد امروزه استفاده از این لوله ها رشد زیادی داشته و این به دلیل استفاده از تکنولوژی های جدید در ساختن مواد اولیه پلی اتیلن می باشد که باعث کیفیت بهتر این لوله ها شده است و باعث شده این لوله ها عمر بیشتری داشته و در نتیجه محبوبیت بیشتری پیدا کند.

لوله های پلی اتیلن دارای استحکام بالایی بوده و قیمت مناسب تری هم نسبت به لوله های بتنی، چدنی و فلزی دارد از این لوله ها در کشاورزی، آبرسانی، آبیاری، کاورینگ و انتقال گاز و…. استفاده می کنند. لوله های پلی اتیلن در اندازه و قطر های مختلف در فشارهای ۴ تا ۲۵ اتمسفر تولید می شود قطر این لوله ها از ۶ تا ۱۲ متر ساخته شده و می توان در کاربرد های مختلف با قطر مناسب لوله، از آنها استفاده کرد.

لوله های پلی اتیلن

کاربردهای لوله های پلی اتیلن

لوله های پلی اتیلن و اتصالات آن می تواند بهترین گزینه برای نیروگاه ها، سیستم های انتقال سیالات در پروژه های صنعتی، سیستم های آبیاری تحت فشار قطره ای و بارانی، خطوط انتقال فاضلاب، خطوط انتقال آب، خطوط انتقال گاز و شبکه های آبرسانی و…. باشد از جمله کاربردهای لوله های پلی اتیلن به موارد زیر می توان اشاره کرد:

 • استفاده در شبکه های گازرسانی
 •  استفاده در شبکه های آبرسانی شهری و روستایی
 •   در شبکه ها و سیستم های زهکشی
 •  شبکه های فاضلاب شهری و روستایی
 •  سیستم های انتقال فاضلاب و مایعات صنعتی
 •  سیستم های آبیاری تحت فشار
 • به عنوان پوشش کابل های مخابراتی فیبر نوری و کابل برق
 • جهت خطوط آب سرد برای واحدهای صنعتی
 •  خطوط سیالات در فرآیند های کارخانجات
 •  خطوط انتقال آب دریا و آب هایی با سختی بالا
 • شبکه های اطفاء حریق و همچنین لوله های آتش نشانی
 • خطوط انتقال محصولات نفتی
 •  به عنوان کانال های تهویه
 •  استفاده در پرورش ماهی
 • مخزن برای نگهداری تجهیزات آزمایشگاهی و همچنین مواد شیمیایی
 •  استفاده در بخش های ورزشی
 •  استفاده در سیمان بتن و همچنین در پی ساختمان ها
 • استفاده در فرودگاه ها
 • و……
پیشنهاد آی‌بک امداد :  معرفی و آشنایی با انواع لوله های فاضلاب شهری و خانگی

این لوله ها صد ها کاربرد دارد که به دلیل گستردگی آن در این مقاله نمی گنجد.

طول عمر لوله های پلی اتیلن در فاضلاب های شهری به چه عواملی بستگی دارد؟

همانطور که گفتیم با پیشرفت فناوری و علم در صنایع، لوله های پلی اتیلن جایگزین لوله های بتنی و فلزی شده‌اند این لوله ها در فاضلاب هم مورد استفاده قرار می گیرند زیرا ویژگی و خواص منحصر به فردی دارند به همین دلیل در فاضلاب های شهری هم از این لوله ها استفاده می کنند استحکام و طول عمر لوله های پلی اتیلن بستگی به شرایط مختلفی دارد.

مشخصات شیمیایی و فیزیکی محلی که لوله را در آنجا قرار می دهند می تواند بسیار در عمر و استحکام لوله مؤثر باشد مثلاً اگر لوله در آب قرار بگیرد و یا اینکه در فاضلاب شهری و یا حتی در خاک قرار بگیرد می تواند در استحکام آن بسیار تأثیرگذار باشد بیشترین بحث استحکام لوله پلی اتیلن در فاضلاب های شهری می باشد.

با گذشت زمان استحکام این لوله ها در فاضلاب کم خواهد شد و گذشت زمان می تواند عمر لوله پلی اتیلن را کم کند لوله های پلی اتیلن با استفاده از فناوری های نوین، پیشرفت چشمگیری داشته و این پیشرفت باعث شده مقدار ضخامت این لوله ها کم شده و مقاومت آنها زیاد شود و همین باعث زیاد شدن استحکام و طول عمر لوله های پلی اتیلن در فاضلاب شهری می باشد با توجه به کاربردی بودن این لوله ها می توان گفت که استحکام و طول عمر لوله های پلی اتیلن در فاضلاب های شهری حدوداً بین ۵۰ تا ۱۰۰ سال است و این طول عمر می تواند یک ویژگی خاص و عالی برای لوله باشد.

چه عواملی در استحکام و طول عمر لوله های پلی اتیلن در فاضلاب شهری موثر است؟

عوامل زیادی می‌تواند باعث افزایش استحکام و طول عمر لوله های پلی اتیلن در فاضلاب های شهری باشند که در ادامه مهمترین آنها را برایتان توضیح خواهیم داد این عوامل عبارتند از:

 1.  نوع ماده اولیه پلی اتیلنی
 2.  فرایند تولید و ماشین آلات تولید کننده لوله های پلی اتیلن
 3. عامل محیطی و فشارهای خارجی که بر این لوله ها وارد می شود.
 4. پرتو فرابنفش و کاربرد های خاص امواج مغناطیسی و اثرات میکرو بیولوژی و رادیو اکتیو بر لوله ها
 5. عامل تنشی مانند دما
 6.  نوسانات دمایی
 7.  بار استاتیک یا بار مرده
 8.  شکاف و خراش

۱- نوع ماده اولیه پلی اتیلنی

نوع ماده اولیه که برای ساخت لوله های پلی اتیلن استفاده می کنند می تواند اثر مستقیم در استحکام و طول عمر این لوله ها داشته باشد اگر مراکز تولید کننده این لوله ها از مواد مرغوب پلی اتیلنی برای تولید این لوله ها استفاده نکنند باعث پایین آمدن استحکام و طول عمر لوله ها در فاضلاب های شهری شده و دچار ترکیدگی خواهند شد.

۲- فرایند تولید و ماشین آلات تولید کننده این لوله ها

دومین عاملی که می‌تواند در استحکام و طول عمر لوله ها اثر غیر مستقیم بگذارد ماشین آلاتی هستند که لوله های پلی اتیلن را تولید می کنند اگر این ماشین آلات دارای کیفیت لازم نباشند و همچنین افرادی که از این ماشین آلات استفاده می کنند دارای تجربه کافی نباشد باعث کم شدن استحکام و طول عمر لوله های پلی اتیلن در فاضلاب شهری خواهد شد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  رفع مشکلات لوله کشی ساختمان | ایرادات رایج لوله کشی ساختمان

۳- عامل محیطی و فشارهای خارجی که بر لوله پلی اتیلن وارد می شود.

یکی دیگر از عواملی که می‌تواند اثر مستقیمی بر استحکام و طول عمر لوله های پلی اتیلن در فاضلاب های شهری داشته باشد فشارهای خارجی بر این لوله است مثلاً فرض کنید که لوله را از جایی رد کرده باشند که محل عبور ماشین ها باشد ماشین ها می توانند فشار زیادی بر لوله های پلی اتیلن وارد کرده و استحکام و طول عمر این لوله ها را کم کند به وجود آمدن هر خراش و شکافی در سطح لوله باعث کم شدن استحکام آن خواهد شد.

۴- عامل تنشی یا دما

دما می تواند در طول عمر و استحکام لوله های پلی اتیلن اثرگذار باشد عمر لوله های پلی اتیلنی در دماهای مختلف متفاوت خواهد بود البته منظور از دما، دمای سیال می باشد نه دمای محیط. اگر لوله ها در روی زمین باشند دمای سیال و محیط یکسان هستند ولی اگر لوله های پلی اتیلن در زیر زمین باشند دمای سیال از دمای محیط کمتر خواهد بود.

۵- نوسانات دمایی در لوله های فاضلاب

نوسانات دمایی در لوله های فاضلاب به مقدار زیاد وجود دارد ولی در لوله های آبی این نوسانات وجود ندارد نوسانات دمایی باعث فرسودگی لوله ها خواهد شد.

۶- بار استاتیک یا همان بار مرده

لوله هایی که در زیر خاک قرار داده می شوند وزن خاک به آنها فشار می آورد و اگر لوله تحت فشار سیال هم باشد این دو فشار می تواند همدیگر را خنثی کند و در غیر این صورت باعث آسیب دیدگی لوله خواهد شد.

۷- خراش و شکاف جوش ها

در بیشتر اتصال ها از جوش های لب به لب استفاده می کنند اگر دما از مقدار مشخصی بیشتر شود در طول عمر لوله اثرگذار خواهد بود و سیستم در محل جوش با مشکل روبرو می شود.

مقاومت لوله های پلی اتیلن

لوله های پلی اتیلن مقاومت زیادی داشته و به همین دلیل در موارد زیادی از آن استفاده می کنند:

 • مقاومت در مقابل زنگ زدگی و خوردگی یکی از ویژگی های خاص این لوله ها است.
 • لوله های پلی اتیلن انعطاف پذیر بوده و می توان در بسیاری از مکان ها از آن استفاده کرد.
 • انعطاف پذیری لوله های پلی اتیلن باعث افزایش طول عمر آن شده و مقاومت این لوله ها را در مقابل شرایط مختلف زیاد می کند.
 • لوله های پلی اتیلن در برابر سایش مقاومت زیادی دارند.
 • مقاومت لوله های پلی اتیلن در هنگام رانش زمین و زلزله از ویژگی‌های خاص این لوله ها می باشد.
 • این لوله ها در مقابل اشعه فرابنفش مقاومت زیادی دارند.

لوله های پلی اتیلن

سخن پایانی

لوله های پلی اتیلنی به دلیل عمر زیاد و استحکام بالا توانسته جایگزین لوله های فلزی، چدنی و بتنی بشود و کاربرد زیادی هم در موارد مختلف مثل آبرسانی، کشاورزی، آبیاری، انتقال گاز و….. دارد در این مقاله از ایبک امداد شما را با طول عمر و استحکام لوله های پلی اتیلن در فاضلاب شهری به طور کامل آشنا کردیم.

چنانچه در زمینه لوله های پلی اتیلنی سوالی داشتید می توانید در بخش دیدگاه ها مطرح کنید تا متخصصین ایبک امداد پاسخگوی شما باشند.

استحکام و طول عمر لوله های پلی اتیلن در فاضلاب شهری

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چه عواملی در استحکام و طول عمر لوله های پلی اتیلن در فاضلاب شهری موثر است؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا