تقویم تاریخ

روز جهانی زنان و دختران در علوم مصادف با چه روزی است؟

روز جهانی زنان و دختران در علوم

11 فوریه روز جهانی زنان و دختران در علوم است. امروزه با توجه به برابر شدن زمینه رشد و تحصیلات در جامعه نوین، زنان نیز می توانند به مانند مردان در زمینه های علمی سرآمد باشند. امروزه در کشور ما ایران نیز بانوان زیادی هستند که در زمینه های مختلف علمی در حال پیشرفت هستند. در این مقاله از سایت ایبک ما به روز زنان و دختران در علوم نگاهی کرده ایم.

دلیل نام گذاری روز زنان و دختران در علوم

در سال 2016، سازمان ملل متحد 11 فوریه را به عنوان روز جهانی زنان و دختران در علوم اعلام کرد. دلیل اصلی این اعلامیه تشویق بیشتر دختران و زنان برای اشتغال در زمینه‌های علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات (همچنین به عنوان موضوعات STEM شناخته می‌شود) بود. ارقام نشان می‌دهند که اگرچه تفاوت معناداری در توانایی پسران و دختران در ریاضیات و علوم وجود ندارد، اما کمتر از 35 درصد فارغ‌التحصیلان در رشته‌های STEM در سراسر جهان زن هستند و حتی تعداد کمتری در مهندسی و فناوری اطلاعات وجود دارد.

11فوریه روز جهانی زنان دختران در علوم

روز زنان و دختران در علوم در تقویم

هر سال در 11 فوریه، روز جهانی زنان و دختران در علوم به دنبال ترویج دسترسی کامل و برابر برای زنان و دختران برای مشارکت در علوم است. همچنین روزی است برای شناخت نقش زنان و دختران در علم و فناوری.

در تقویم رسمی ایران: یکشنبه، 22 بهمن ماه 1401

در تقویم هجری قمری: السبت، 20 رجب 1444

در تقویم میلادی: February 11, Saturday 2023

دسترسی و مشارکت کامل و برابر برای زنان و دختران در علوم

علم و برابری جنسیتی هر دو برای دستیابی به اهداف توسعه توافق شده بین المللی، از جمله دستور کار 2030 برای توسعه پایدار، حیاتی هستند. در طول دهه های گذشته، جامعه جهانی تلاش زیادی برای الهام بخشیدن و مشارکت دادن زنان و دختران در علم انجام داده است. با وجود این تدابیر باز زنان و دختران از نظر برخی امکانات محروم هستند و از مشارکت کمتری برخوردار هستند.

حتما بخوانید:   روز جهانی وجدان چه روزی است و از کجا سرچشمه می‌گیرد؟

مجمع عمومی سازمان ملل متحد به منظور دستیابی به دسترسی و مشارکت کامل و برابر در علم برای زنان و دختران و دستیابی بیشتر به برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان و دختران، 11 فوریه را به عنوان روز جهانی زنان و دختران در علم اعلام کرد. 2015.

چرا دختران بیشتری در رشته های STEM مشغول به کار نمی شوند؟

این یک سوال دشوار و پیچیده است و جوابهای بسیاری برای آن در نظر گرفته شده است.

سال های اول

برخی پیشنهاد می‌کنند که دختران تجربه کمتری از فعالیت‌ها و اسباب‌بازی‌هایی دارند که علاقه به علم را تشویق می‌کنند. برخی دیگر پیشنهاد می کنند که دختران بیشتر از توانایی های خود انتقاد می کنند و تمایل دارند خود را دست کم بگیرند، بنابراین ممکن است فکر نکنند که برای مطالعه یک موضوع STEM در دانشگاه “به اندازه کافی خوب” نیستند.

روز جهانی زنان و دختران در علوم

انتخاب در مدرسه

مطالعات نشان داد که نتایج آزمون دختران در دروس علوم به خوبی پسران است. اما از آنجایی که آنها اغلب در سایر دروس نیز خوب عمل می کنند، دختران هنگام تصمیم گیری در مورد اینکه چه مطالعه کنند، انتخاب های بیشتری دارند. این تأثیر آشکاری بر انتخاب آینده آنها در مشاغل دارد

ورود به دنیای کار

عامل دیگر می تواند این واقعیت باشد که تصور اینکه یکی از اقلیت های کوچک در یک دوره دانشگاهی یا در یک شغل باشد، ممکن است دختران را از آماده شدن برای شغلی در تحقیقات یا مهندسی منصرف کند. یک ترس رایج وجود دارد که اگر در اقلیت هستید، از تبعیض رنج می برید و برای موفقیت باید بیشتر تلاش کنید.

پس زمینه روز جهانی زنان و دختران در علوم

شکاف جنسیتی قابل توجهی در طول سال‌ها در تمام سطوح علوم، فناوری، مهندسی و رشته‌های ریاضی (STEM) در سراسر جهان وجود داشته است. با وجود اینکه زنان در جهت افزایش مشارکت خود در آموزش عالی پیشرفت چشمگیری داشته اند، هنوز در این زمینه ها کمتر حضور دارند.

برابری جنسیتی یکی از مهم ترین اهداف و موضوعات برای سازمان ملل بوده است. برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان و دختران نه تنها در توسعه اقتصادی جهان، بلکه در پیشرفت در تمامی اهداف و اهداف دستور کار 2030 برای توسعه پایدار نیز سهمی حیاتی خواهد داشت.

حتما بخوانید:   روز جهانی پرواز فضایی انسان چه زمانی بود؟

پس زمینه روز زنان و دختران در علوم

در 14 مارس 2011، کمیسیون وضعیت زنان در پنجاه و پنجمین جلسه خود گزارشی را با نتایج توافق شده در مورد دسترسی و مشارکت زنان و دختران در آموزش، آموزش و علم و فناوری و برای ارتقای دسترسی برابر زنان به تصویب رساند. به اشتغال کامل و کار شایسته. در 20 دسامبر 2013، مجمع عمومی قطعنامه ای در مورد علم، فناوری و نوآوری برای توسعه تصویب کرد که در آن تشخیص داد که دسترسی و مشارکت کامل و برابر به علم، فناوری و نوآوری برای زنان و دختران در تمام سنین برای دستیابی به جنسیت ضروری است. برابری و توانمندسازی زنان و دختران.

زنان و دختران و انقلاب دیجیتال

زنان از هر سه محقق (33%) در سال 2018 یک نفر را تشکیل می دادند. آنها در بسیاری از کشورها به برابری (از نظر تعداد) در علوم زیستی دست یافته اند و حتی در برخی موارد در این زمینه تسلط دارند. با این حال، زنان در فناوری اطلاعات دیجیتال، محاسبات، فیزیک، ریاضیات و مهندسی در اقلیت باقی می مانند. اینها زمینه هایی هستند که انقلاب دیجیتال و بسیاری از مشاغل آینده را هدایت می کنند.

نحوه گرامیداشت روز جهانی زنان و دختران در علوم

  • درباره مشارکت زنان در علم بیاموزید: یادگیری در مورد بسیاری از پیشگامان زن که از طریق علم به جامعه ما کمک کرده اند بسیار جذاب است. منابع آنلاین، کتاب‌ها و فیلم‌هایی را جستجو کنید که داستان‌هایشان را روایت می‌کنند. آنچه را که یاد می گیرید به اشتراک بگذارید و از طریق رسانه های اجتماعی به این زنان احترام بگذارید.
  • دختری را تشویق کنید که به دنبال اشتیاق تحصیلی خود باشد: آیا دختر دارید یا دختر جوان علاقه مند به علم می شناسید؟ او را تشویق کنید که به آن پایبند باشد! اغلب، دختران از علایق خود دور می‌شوند و از آنها حمایت نمی‌شود تا جاده‌ای را که کمتر سفر کرده‌اید بروند. اگر با جدیدترین گزینه های شغلی STEM آشنا نیستید، دوستی پیدا کنید که بتواند آنها را برای او توضیح دهد و در سفرش راهنمایی ارائه دهد.
  • با Girls Who Code ارتباط برقرار کنید: Girls Who Code سازمانی است که تصمیم دارد شکاف جنسیتی در فناوری را تا سال 2027 از طریق باشگاه‌های دختران محلی، اردوهای تابستانی، برنامه‌های دانشگاهی، جمع‌آوری کمک‌های مالی، و حمایت‌های مالی و حمایت از شرکت‌ها کاهش دهد. شما می توانید به صورت انفرادی درگیر شوید یا شرکت خود را به مشارکت شرکتی تشویق کنید.
حتما بخوانید:   ماه محرم 1402 | آشنایی با واقعه عاشورا

اهمیت روز جهانی زنان و دختران در علوم مهم است؟

  • وقت آموزش به پسران جوان است: نه تنها دخترها باید در برنامه های STEM راحت باشند، بلکه پسرها نیز باید در برنامه های STEM راحت باشند. Y4X یک ابتکار جهانی برای ترویج برابری جنسیتی در علم از طریق کمک به پسران و مردان جوان است که به همتایان زن خود احترام بگذارند و به رسمیت بشناسند و همچنین به دنبال زنان در علم به عنوان مربی و الگوی خود باشند.
  • زمان قدردانی از مشارکت ها است: امروز زمانی برای تکریم، قدردانی و سهیم شدن در موفقیت‌های زنانی است که پیش از ما مشارکت‌های چشمگیری در سراسر جهان داشته‌اند.
  • زمان باز کردن فرصت ها است: اکنون زمان آن فرا رسیده است که به زنان در هر سن و مرحله ای از شغل خود کمک کنیم تا در جامعه STEM رشد کنند. با سرعت رشد شغل در فناوری، ما نمی توانیم هیچ استعدادی را از دست بدهیم. یافتن و حفظ زنانی که از فناوری لذت می برند و در آن مهارت دارند برای همه ما مهم است.

گرامیداشت روز جهانی زنان و دختران در علوم

5 زن موفق در علوم که باید بشناسید

کاترین جانسون
از شهرت Hidden Figures، جانسون ریاضیدانی بود که مکانیک مداری را برای ناسا محاسبه می کرد و برای اولین پرواز فضایی خدمه حیاتی بود.

لیلیان گیلبرت
گیلبرت که به عنوان اولین روانشناس صنعتی/سازمانی و «بانوی اول مهندسی آمریکا» در نظر گرفته می شود، همچنین یکی از اولین مهندسان زن آمریکایی بود که مدرک دکترا گرفت. و اولین استاد زن مهندسی در دانشگاه پردو.

روث بنریتو
روث بنریتو شیمیدان و مخترع آمریکایی بود که دارای 55 حق ثبت اختراع بود. برجسته ترین اختراع او شستن و پوشیدن پارچه های نخی بود.

ادیت کلارک
کلارک در طول کار خود در جنرال الکتریک در دهه 1920، اولین زن آمریکایی بود که به طور حرفه ای به عنوان مهندس برق و همچنین اولین خانم استاد مهندسی برق در کشور مشغول به کار شد.

راشل کارسون
کتاب کارسون، بهار خاموش، توجه را به استفاده از آفت‌کش‌ها در آمریکا جلب کرد. این امر منجر به تغییراتی در سیاست‌های آفت‌کش‌های ما شد و از طریق افزایش حفاظت‌گرایی، در نهایت منجر به ایجاد آژانس حفاظت از محیط ‌زیست ایالات متحده شد.

 

روز جهانی زنان و دختران در علوم

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای آموزشی و کامل برای آشنایی با روز جهانی زنان و دختران در علوم

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا