حیوانات

برنامه واکسیناسیون بچه گربه | مراقبت پس از واکسن گربه

برنامه واکسیناسیون بچه گربه | مراقبت پس از واکسن گربه

در مراقبت و نگهداری از گربه خانگی برنامه واکسیناسیون بچه گربه ها بسیار حائز اهمیت می باشد. رعایت کردن زمان بندی هایی که برای این کار تعیین شده است به سلامت گربه کمک کرده و از بسیاری از بیماری ها پیشگیری خواهد شد. بنابراین در نگهداری و مراقبت از گربه خانگی، یکی از موارد بسیار ضروری دقت به برنامه واکسیناسیون آن می باشد. واکسیناسیون گربه خانگی در پیشگیری از بیماری ها نقش زیادی دارد.

برنامه و زمانبندی واکسیناسیون بچه گربه‌ها

تداوم و نظم در زدن واکسن حیوان‌ها از موارد توصیه شده و مهم در واکسیناسیون بچه گربه ها می باشد. این برنامه توسط افراد متخصص و دامپزشک تنظیم می گردد و با توجه به محیط و منطقه ای که گربه در آن نگهداری می گردد، زمان بندی واکسیناسیون متفاوت خواهد بود. علت این است، که دامپزشک ها از بیماری‌های خطرناک برای بچه های گربه در منطقه و محل مورد نظر آشنا هستند. پیشنهاد می گردد، که آزمایش هایی که به بیماری FIV و لوسمی مربوط است، پیش از اینکه واکسیناسیون بچه گربه آغاز شود، انجام گردد.

برنامه تنظیم شده و اصلی واکسیناسیون بچه گربه ها

  • در سن دو ماهگی: آزمایش ایمنی بدن، واکسن لوسمی، مقدار اول از واکسن سه گانه
  • در سن دو ماهگی اولین دوز از واکسن لوسمی
  •  در سن سه ماهگی: واکسن سه گانه باید تکرار شود.
  • در سن سه و نیم ماهگی: واکسن لوسمی باید تکرار شود.
  • در سن چهار ماهگی: اولین دوز از واکسن هاری
  •  سالانه: از این به بعد به صورت سالانه با توجه به تشخیص دامپزشک برای بچه گربه واکسن تجویز می شود. این کار موجب بیشتر شدن ایمنی بدن بچه گربه برای زمان بیشتر خواهد بود. بنابراین  واکسن های هاری، لوسمی و سه گانه هرسال به گربه باید زده شود.

انجام دادن منظم و مرتب واکسناسیون بچه گربه ها به خصوص واکسیناسیون سالانه برای بچه گربه هایی که با گربه های خیابانی ارتباط داشته و در خارج از منزل قرار می گیرند، بسیار ضروری خواهد بود. در این صورت سیستم ایمنی بدن آنها بالاتر رفته و در مقابل بیماری های گوناگون و خطرناک مقاوم تر خواهند بود.

حتما بخوانید:   راهکارهای درمان سرماخوردگی گربه | پیشگیری از سرماخوردگی گربه

بچه گربه

شروع واکسیناسیون بچه گربه

برای آغاز واکسیناسیون بچه گربه بهترین وقت به هنگام تولد او می باشد. چون در این موقع بدن بچه گربه بسیار ضعیف است و ممکن است در منطقه و محیطی که نگهداری می شود در معرض مبتلا شدن به بیماری های مختلف قرار داشته باشد. زمان مناسب واکسیناسیون بچه گربه و شروع آن در دو ماهگی است. قبل از اینکه واکسینه کردن بچه گربه را شروع کنید، بهتر است، که از ارتباط او با گربه های دیگر و گربه های خیابانی جلوگیری کنید.

واکسیناسیون بچه گربه خیابانی

در مورد زمانبندی و برنامه واکسیناسیون بچه گربه هایی که خانگی هستند، توضیحات لازم داده شد. ولی برای مراقبت از بچه گربه های خیابانی توجه به واکسینه کردن آنها چه مقدار اهمیت خواهد داشت و آیا واکسینه کردن آنها با گربه های خانگی تفاوتی دارد؟ توصیه می گردد، وقتی که برای نگهداری بچه گربه خیابانی تصمیم می‌گیرید، او را به دامپزشک برده و چکاب کامل کنید. وقتی گربه خیابانی را نزد دامپزشک می برید و با او مشورت می کنید، در مورد نکات و لیست موارد نگهداری گربه خیابانی و همچنین نحوه واکسیناسیون کردن و برنامه آن دامپزشک راهنمایی‌های لازم را می کند.

مراقبت پس از واکسن زدن گربه ها

طریقه نگهداری از بچه گربه ها پس از اینکه واکسیناسیون آنها انجام شد، به عوارض و علامت هایی که پس از زدن واکسن در بچه گربه ایجاد می‌شود، ارتباط خواهد داشت. ولی امکان دارد رعایت کردن برخی از نکات در نگهداری و مراقبت پس از واکسیناسیون گربه دارای اهمیت زیادی باشد و به بیان دیگر می‌تواند حیاتی باشد. در این مواقع صحبت کردن و مشورت گرفتن از دامپزشک بهترین تصمیم در مورد طریقه برخورد با بچه گربه خواهد بود. احتمال دارد جایی که واکسن بچه گربه زده شده است، سرخ و متورم شده باشد و یا اینکه بچه گربه شما پس از زدن واکسن دچار بی حالی، تب و یا ضعف شود. در همه این مواقع در صورتی که عوارض برای زمان بیشتری وجود داشت، حتماً باید این موارد را به دامپزشک خود گزارش داده و نکاتی که برای مراقبت صحیح بچه گربه باید رعایت نمایید را دریافت کنید.

بچه گربه

قیمت واکسن بچه گربه

از نکات مهم و حائز اهمیت در اجرا کردن واکسیناسیون بچه گربه ها برای افراد قیمت واکسن های گربه است و همواره برای افراد این سوال مطرح می گردد، که قیمت واکسن بچه گربه چند است؟ و یا قیمت واکسن های بچه گربه خانگی با بچه گربه خیابانی متفاوت است؟ همه این موضوع ها با توجه به منطقه و وضعیت گربه و با توجه به نژاد که در آنجا مراقبت و نگهداری می گردد، بر پایه تعرفه های مرکز مرتبط و دامپزشک در نظر گرفته خواهد شد و امکان دارد، که متفاوت باشد.

حتما بخوانید:   چگونه سگ را به خود وابسته کنیم | رام کردن سگ

واکسن سه گانه بچه گربه

از جمله واکسن هایی که از ابتدای برنامه واکسیناسیون گربه در زمانهای مشخص و با مقدار معین انجام می گردد واکسن سه گانه است که بچه گربه را در برابر مریضی های Calicivirus، Panleukopenia، rhino tracheitis ایمن خواهد کرد واکسن سه گانه بچه گربه در سن یک سالگی زده میشود در نگهداری و مراقبت از بچه گربه توجه به زدن این واکسن از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. واکسن سه گانه بچه گربه او را در مقابل دو بیماری رایج و شایع کالیکویروس، رینوتراکیت به خوبی محافظت خواهد کرد.

واکسن هاری برای بچه گربه

بیماری هاری در بچه گربه ها کشنده خواهد بود. همچنین این بیماری می تواند از بچه گربه به انسان منتقل شود. به صورت طبیعی بچه گربه ها حامل و ناقل این بیماری نمی باشند، اما در صورتی که یک پستاندار آلوده آنها را گاز بگیرد و  آنها را به این بیماری مبتلا کند، بچه گربه ها هم می‌توانند دیگران را آلوده نمایند. واکسن هاری در دسترس بوده و در سن سه ماهگی به بچه گربه ها تزریق می گردد.

واکسن لوسمی بچه گربه

این واکسن نیز به راحتی در دسترس است و برای پیشگیری از بیماری های خونی مانند سرطان خون می باشد. این بیماری از طریق که ترشحات بدن مانند ادرار و بزاق منتقل می گردد. واکسن لوسمی برای بچه گربه ها به عنوان واکسن اصلی توصیه می گردد.

واکسن سیاه سرفه یا بوردتلا

بیماری سیاه سرفه یک بیماری باکتریایی می باشد، که بچه گربه ها را تحت تاثیر قرار می دهد. البته باید توجه داشته باشید، که بیماری ها و عفونت موجب می‌شود، که گربه های بالغ و بزرگسال نیز به این بیماری مبتلا شوند. وقتی که بچه گربه به این بیماری مبتلا می‌شود دستگاه تنفسی او درگیر خواهد شد. از جمله علائم بیماری بوردتلا می توان به تنگی نفس، تب، تورم غدد لنفاوی، تنگی نفس و نفس کشیدن صدادار اشاره نمود.

واکسن ایدز در بچه گربه

بیماری ایدز بچه گربه ها به بیماری ایدز در انسان ها شباهت دارد و نحوه انتقال این بیماری نیز مانند انتقال بیماری در انسان‌ها می باشد. چنانچه از بچه گربه ها طوری نگهداری می کنید، که در برخی مواقع به بیرون از منزل می‌رود و احتمال دارد، که با گربه های خیابانی جفت گیری کند، در این صورت بهتر است، که بچه گربه خود را در برابر این بیماری واکسینه نمایید.

حتما بخوانید:   رژیم غذایی سالم برای طوطی و غذای اصلی طوطی

واکسن کزاز در بچه گربه

کزاز نوعی بیماری است، که بر روی نخاع و مغز و اعصاب بچه گربه تاثیر خواهد گذاشت. این بیماری هم در سگ‌ها و هم در بچه گربه ها مشاهده می شود، اما این بیماری شایع نیست. باکتری های بیماری کزاز از طریق زخم به بدن گربه وارد می شود و با سرعت زیاد تولید مثل کرده و به اعصاب وارد می‌شود. علائم کزاز از روز پنجم الی دهم ابتلاء قابل مشاهده خواهد بود.

بیماری کزاز در گربه ها به دو شکل می تواند ظاهر شود:

  •  شایع‌ترین انواع کزاز، کزاز موضعی است، که در بین حیوان های اهلی مشاهده می شود. علائم آن لرزش عضلات و سفت شدن عضله های اطراف زخم است. چنانچه فکر می‌کنید، که بچه گربه شما مشکوک به این بیماری است، برای تشخیص آن آزمایشاتی وجود دارد، که شامل آزمایش ادرار، عکس‌برداری کردن از قفسه سینه گربه و آزمایش خون می باشد.
  • کزاز کلی که اکثر نواحی بدن بچه گربه را تحت تاثیر قرار می دهد و موجب می شود، که بچه گربه سخت راه برود و یا دم آن به پشتش کشیده شود.

همانطور که گفته شد، بیماری کزاز در سگ و گربه شایع بوده و کمتر مشاهده می شود. بنابراین برای جلوگیری کردن از بیماری کزاز زدن واکسن کزاز لازم و ضروری نخواهد بود. روش موثر برای پیشگیری از بیماری کزاز این است، که زخم ها به صورت اصولی و تحت نظر دامپزشک باید شسته و درمان شوند. اگر در منزل از سگ مراقبت و نگهداری می‌کنید، باید در مورد برنامه و زمان بندی واکسیناسیون سگ نیز اطلاعات کافی داشته باشید.

چگونه باید اطمینان حاصل نماییم که عوارض و نشانه های واکسیناسیون طبیعی است یا باید به دامپزشک مراجعه نمود؟

در اکثر مواقع وقتی که با گربه بازیگوش و سرحال نزد دامپزشک می روید و به او واکسن می‌زنید، پس از برگشت متوجه می‌شوید، که بچه گربه ضعیف، بی حال و کم اشتها شده است و دوست دارد در یک گوشه بنشیند و حرکتی نداشته باشد. در این شرایط افرادی که از گربه نگهداری و مراقبت می‌کنند، دلواپس و نگران خواهند شد. در این شرایط فقط مشورت و صحبت کردن با افراد متخصص و دامپزشک می تواند خیال شما راحت کند. در برخی مواقع امکان دارد، که این عوارض زود گذر باشد.

31

برنامه واکسیناسیون بچه گربه | مراقبت پس از واکسن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی برنامه و زمانبندی واکسیناسیون بچه گربه

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x