خانواده

این اشتباهات استفاده از لوازم خانگی برقی را تکرار نکنید

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

افراد زیادی از نحوه عملکرد لوازم برقی خانگی خود رضایت ندارند و از آن نتیجه دلخواه را دریافت نمی‌کنند. موضوع مهمی که در این مورد باید بدانید این می‌باشد که قسمت مهمی از طریقه عملکرد و کارکرد لوازم خانگی برقی به نگهداری و استفاده آن بستگی دارد. به همین علت بهتر است که اشتباهات استفاده از لوازم خانگی برقی را بدانید و آنها را مرتکب نشوید.

لوازم خانگی چیست؟

به صورت کلی هرگونه لوازم و وسایل که غالباً هم شامل ابزار برقی می‌گردند، در گروه لوازم خانگی قرار می‌گیرند. این لوازم که معمولاً در آشپزخانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. از جمله لوازم خانگی می‌توان به مواردی مانند لباسشویی، ظرفشویی، گاز و یخچال اشاره نمود.

در هنگام خرید لوازم خانگی یکی از نکات مهم این است که در مورد آنها اطلاعات کافی داشته باشید و طریقه استفاده صحیح و اصولی از آنها را به صورت کامل آموزش ببینید.

اشتباهات استفاده از لوازم خانگی

به این نکته توجه نمایید که عمر مفید لوازم خانگی به طریقه نگهداری و استفاده از آنها مربوط خواهد بود. به همین علت در صورتی که از دستگاه خود عملکرد مناسب و موفقی مشاهده نکردید، بهتر است که نحوه استفاده و نگهداری از آنها را تغییر دهید.

در مایکروویو از ظروف مربعی استفاده می‌کنید

شاید برایتان جالب باشد که بدانید در عملکرد مایکروویو شکل ظروف تأثیر زیادی دارند. اصولاً ظرف‌هایی که به صورت مستطیل یا مربع هستند، به دلیل گوشه داشتن، قادر خواهند بود در زاویه‌های خود به میزان بیشتری حرارت نگهداری کند. به همین علت معمولاً همه بخش‌های غذا به صورت یکنواخت گرم نخواهد شد.

این در حالی است که استفاده از ظروف دایره‌ای موجب پخش یکنواخت‌تر گرما به غذا خواهد شد. اگر از ظروف داخل این دستگاه استفاده کنید، برای اینکه چاشنی‌ها را به آن اضافه نمایید، باید کمی صبر نمایید. چون هسته ظرف قسمتی می‌باشد که نسبت به سایر قسمت‌ها دیرتر گرم می‌شود.

حتما بخوانید:   چگونه اتاق خواب آرامش بخش تری داشته باشیم؟

مایکروویو در این ظروف قسمت رویه و سطحی غذا را کمی خشک خواهد کرد. به همین علت قبل از اینکه غذا را صرف نمایید، حتماً آن را به خوبی هم بزنید. با توجه به این موضوع می‌توان این گونه نتیجه گرفت که طریقه استفاده درست از لوازم خانگی مانند مایکروویو حتی به نوع و شکل ظرفی که در آن استفاده می‌کنید، نیز بستگی دارد. از جمله اشتباهات استفاده از لوازم خانگی توجه نکردن به این جزئیات است.

درب فر را در هنگام جوشیدن غذا بسته نگه می‌دارید

یکی دیگر از اشتباهات استفاده از لوازم خانگی مربوط به فر است. در مواقعی که درب اجاق گاز را به صورت بسته نگهداری می‌کنید، موجب جمع شدن بخار و گرما در محفظه فر خواهد شد و این موجب می‌شود در مورد غذاهای منقلی و کبابی شرایط مناسبی نخواهد بود، اما در مورد بعضی از غذاها نگه داشتن درب فر برای غذاهایی مانند کباب موجب جلوگیری از پخت بیش از اندازه و همچنین لذیذتر شدن آنها می‌گردد.

به همین علت توصیه می‌شود که وقتی از فر استفاده می‌کنید، دفترچه راهنمای آن را با دقت زیاد مطالعه کنید و بدانید که هر کدام از غذاها به چه شیوه‌ای باید پخت شوند.

درب زودپز را برمی‌دارید

طریقه استفاده درست از زودپز به این گونه است که باید اطمینان حاصل نمایید درون محفظه زودپز گرما به خوبی به دام افتاده است و فرصت دهید که غذا بدون وقفه در طول چند ساعت به صورت کامل در داخل زودپز بپزد. با این حال بسیاری از افراد مایل هستند که غذای خود را به صورت مرتب چک کنند. به همین علت درب زودپز خود را مدام باز می‌کنند. این کار موجب می‌گردد که گرمایی که در داخل محفظه زودپز است، از دست برود و غذا برای پخت کامل به مدت زمان بیشتری نیاز داشته باشد.

همچنین کیفیت پخت غذا نیز خوب نخواهد شد. به همین علت پیشنهاد می‌شود که برای پخت غذا عجله نکنید و اجازه دهید که در مدت زمان کافی به صورت کامل بپزد. با انجام اشتباهات در استفاده از لوازم خانگی موجب بروز مشکلات جدی در آنها خواهید شد.

چیدمان ظرفشویی را اشتباه انجام می‌دهید

چیدمان ظروف در درون ماشین ظرفشویی باید به صورت صحیح انجام شود. معمولاً بخش بالایی بخش چرخش آب در شستشو، بیشترین فشار را دارند. به همین علت بهتر است که در قسمت‌هایی از دستگاه که در تماس با آن می‌باشند، ظروفی را قرار دهید که دارای لکه‌های سخت‌تر و بیشتری هستند. اگر ظرف‌ها لکه‌هایی وجود دارند که مقاوم‌تر هستند، این قسمت برای آنها مناسب‌تر خواهد بود.

حتما بخوانید:   یادتان نرود آلوده‌ترین نقاط آشپزخانه را تمیز کنید | آلوده ترین نقاط آشپزخانه

اشتباهات استفاده از لوازم خانگی

ظروفی که نیاز به فشار و شستشوی کمتری دارند و شستشوی ملایم برای آنها مناسب‌تر است، را می‌توانید در بخش‌های کناری سبد ظرفشویی خود قرار دهید.

همچنین باید در هنگام استفاده از ماشین ظرفشویی به این نکته توجه داشته باشید که اگر ظرف‌ها را به صورت زیاد و روی هم استفاده کنید، آب به بخش‌های مختلف آنها نمی‌رسد و در نتیجه شستشو به صورت مناسب انجام نخواهد شد. یکی از اشتباهات رایج استفاده از لوازم خانگی مانند ماشین ظرفشویی این است که به ظرفیت دستگاه توجه نمی‌گردد.

مواد غذایی با ترتیب اشتباه به مخلوط کن اضافه می‌شود

در صورتی که مشاهده نمودید دستگاه مخلوط کن شما به صورت مرتب متوقف می‌گردد، دلیل آن احتمالاً این است که مواد غذایی را با ترتیب اشتباه به آن اضافه نموده‌اید.

ابتدا باید مواردی که دارای پایه مایع هستند به درون مخلوط کن بریزید و سپس دیگر مواد غذایی را از کوچک به بزرگ مرحله به مرحله اضافه کنید. یکی از موضوعات بسیار مهم این می‌باشد که مواد سخت و محکم مانند یخ حتماً باید در آخرین و بالاترین مرحله اضافه گردند. در صورتی که بدانید، مشکلات به وجود آمده به علت اشتباهات استفاده از لوازم خانگی است، می‌توانید از مشکلات جلوگیری نمایید.

اشتباهات استفاده از لوازم خانگی

ارتفاع همزن درست تنظیم نشده است

در هنگام کار کردن با دستگاه همزن به این نکته توجه نمایید که تیغه‌های آن باید در ارتفاع صحیح تنظیم شوند تا بتوانند محتوایی که داخل کاسه آن قرار دادید را به صورت مناسب با یکدیگر ترکیب کنند. چنانچه ارتفاع تیغه‌های همزن به صورت نادرست تنظیم شود، موجب مشکلات بسیار خطرناک مانند پرت شدن مواد غذایی به بیرون خواهد شد. برای اینکه نحوه تنظیم ارتفاع و تغییر آن را به خوبی یاد بگیرید باید دفترچه راهنمای آن را با دقت مطالعه کنید.

پر کردن بیش از اندازه لباسشویی

یکی دیگر از اشتباهات استفاده از لوازم خانگی  لباسشویی این است که به ظرفیت آن توجهی نمی‌شود. در هنگامی که لباس‌های زیادی برای شستشو دارید، نباید آنها را به یکباره داخل لباسشویی قرار دهید. در مواقعی که بیش از اندازه این دستگاه را پر می‌کنید، به لباسشویی فشار زیادی وارد خواهد شد و همچنین شستشوی لباس‌ها به صورت صحیح و خوب انجام نمی‌شود. چون مواد شوینده به خوبی به آنها نمی‌رسد. در نهایت تکرار این اشتباه موجب خرابی دستگاه و کمتر شدن طول عمر مفید آن خواهد شد.

قرار دادن مواد غذایی گرم در یخچال

یکی از اشتباهات رایج در استفاده از یخچال این می‌باشد که مواد غذایی را قبل از خنک شدن داخل یخچال قرار می‌دهید. وقتی که غذای گرم درون یخچال گذاشته می‌شود، دمای یخچال بالا می‌رود و در نتیجه موتور دستگاه برای به تعادل رساندن دما مجبور به کار بیشتر خواهد شد. در این مواقع به موتور یخچال شما فشار زیادی وارد می‌شود.

حتما بخوانید:   چند مدل پرده آشپزخانه که فضا را روشن می‌کند

برای جلوگیری از بروز مشکل برای یخچال خود حتماً اجازه دهید که مواد غذایی شما به خوبی خنک شوند و سپس آنها را در ضعف‌های مناسب ریخته و داخل یخچال خود قرار دهید.

در مواقعی که مواد غذایی را در یخچال و فریزر قرار می‌دهید، به یاد داشته باشید که نباید مسیر جریان هوا را محدود کنید. چون در این صورت تهویه هوا وجود نخواهد داشت و به این ترتیب به کندانسور یخچال شما فشار زیادی وارد می‌شود. نتیجه این اشتباهات در استفاده از لوازم خانگی موجب سوختن فریزر و یخچال می‌شود.

تمیز نکردن اجاق گاز و فر

حتماً برای شما هم پیش آمده است که مواد غذایی روی اجاق گاز و یا داخل فر بریزد و خورده و غذاهایی در آنها باقی بماند. اما باید بدانید که این موارد را بلافاصله باید تمیز کنید. در غیر این صورت لکه‌هایی به وجود می‌آید که با مرور زمان سخت‌تر خواهند شد. پاک کردن این لکه‌های سخت به زحمت بیشتری نیاز خواهد داشت. به یاد داشته باشید که ماندن این مواد غذایی به سیم پیچ‌های گرمایشی آسیب‌های جدی می‌رسانند.

کثیف بودن اجاق گاز علاوه بر اینکه موجب کم شدن طول عمر مفید آن می‌شود همچنین موجب خواهد شد که شعله‌ها به خوبی روشن نشوند و جرم و کثیفی آنها را مسدود کند. در این صورت هنگام آشپزی با مشکلات زیادی مواجه خواهید شد. بهترین راهکار برای جلوگیری از این مشکلات این است که پس از هر بار استفاده از اجاق گاز آن را به خوبی تمیز کنید.

سخن تکمیلی

برخی از افراد هنگامی که لوازم خانگی تهیه می‌کنند، از عملکرد آن رضایت کافی ندارند. باید بدانید که عملکرد و کارکرد صحیح لوازم خانگی بیشتر از اینکه به برند و نوع آن بستگی داشته باشد، به نحوه نگهداری و استفاده شما بستگی خواهد داشت. بنابراین توصیه می‌شود، برای جلوگیری از انجام اشتباهات استفاده از لوازم خانگی، حتماً دفترچه راهنمای آنها را با قطع مطالعه نمایید. بدین ترتیب کارایی دستگاه شما به حد زیادی افزایش پیدا خواهد کرد و شما از استفاده آن‌ها لذت می‌برید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

این اشتباهات استفاده از لوازم خانگی را تکرار نکنید

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

اشتباهات رایج استفاده از لوازم خانگی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x