خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

دلایل ایجاد صدا در لوله آب و فاضلاب | راهکارهای رفع مشکل صدا

حتماً این اتفاق برای شما هم افتاده است که هنگام باز نمودن شیر آب و یا حتی زمانی که همه شیرآلات ساختمان شما بسته هستند صداهای غیر معمول و عجیبی از آن می‌ شنوید. نکته جالب این است که هر نوع صدایی که شما از لوله آب می‌ شنوید به علت وجود مشکل مربوط به آن بستگی دارد. یعنی چنانچه صدای ضربه و یا صدای تق تق و یا حتی احساس لرزش در لوله آب نمودید به عوامل مختلفی می‌ تواند بستگی داشته باشد. مهمترین کاری که برای پیدا کردن دلیل صدا در لوله آب می‌ توانید انجام دهید این است که ابتدا ببینید چه زمانی این صداها را از لوله می‌ شنوید؟

حالت‌ های گوناگون ایجاد صدا در لوله آب

در ادامه مطلب حالت‌ های گوناگون ایجاد صدا از لوله آب را بیان می‌ کنیم.

 • زمانی که آب گرم داخل لوله‌ها در جریان است.
 • پس از بستن شیر آب گرم و یا آب سرد
 • زمانی که آب سرد داخل لوله‌ ها جریان دارد.
 • وقتی که همه شیرآلات بسته هستند.

در ادامه راهکارهایی بیان می‌ کنیم که می‌ توانید علت ایجاد صدا در لوله‌ های آب و فاضلاب را شناسایی کنید و جهت رفع آن اقدام نمایید.

صدای تق تق در لوله‌ های آب هنگام باز کردن لوله آب گرم

شنیدن صدای تق تق در لوله‌ های آب زمانی ایجاد می‌ شود که معمولاً آب گرم داخل لوله‌ ها در جریان است مانند وقتی که لوله حمام در حال کار کردن می‌ باشد.دلایل ایجاد صدا در لوله آب و فاضلاب | راهکارهای رفع مشکل صدا در این شرایط زمانی که شیر آب گرم باز می‌ شود صدایی مانند صدای تق تق و یا کلیک کردن در لوله‌ ها شنیده می‌ شود و تا زمانی که شما شیر آب را نبندید این صدا همچنان وجود دارد.

علت احتمالی ایجاد این مشکل نصب اشتباه لوله پلیمری می‌ باشد.

در بعضی از ساختمان‌ ها لوله پلیمری در لوله کشی آب گرم سینک ظرفشویی و یا ماشین لباسشویی مورد استفاده قرار می‌ گیرد. لوله پلیمری مزایای بسیار زیادی دارد و چنانچه بخواهیم آن را با لوله فلزی مقایسه کنیم باید بگوییم تنها ایراد لوله پلیمری این است که در برابر دمای بالا تحمل زیادی ندارد به همین خاطر است که تکنسین‌ های لوله کش برای استفاده کردن از این لوله‌ ها اول آنها را عایق‌ بندی کرده و سپس فضای کافی را در اطراف لوله تعبیه می‌ کنند تا چنانچه دمای آب خیلی بالا برود لوله بتواند فضای کافی جهت تغییر عرضی و طولی داشته باشد. بنابراین اگر لوله کشی آب گرم در ساختمانی دچار مشکل شد و لوله‌ های آن پلیمری بود یعنی آنکه فضای لازم جهت لوله‌ ها قرار داده نشده است و پس از آنکه آب گرم حمام باز می‌ شود لوله‌ ها صدا خواهند داد. بنابراین می توان گفت علت اصلی ایجاد صدا لوله آب گرم به خاطر ایجاد مشکل در لوله پلیمری می‌ باشد. برای رفع این مشکل باید لوله پلیمری که دارای مشکل شده است را پیدا کرده و آن را بازسازی نمایید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  بهترین محلول لوله بازکنی

صدای تق تق در لوله زمان بستن شیر آب گرم یا سرد

این مشکل وقتی در لوله‌ ها ایجاد می‌ شود و صدای تق تق یا ضربه از آن به گوش می‌ رسد که شما قصد دارید شیر آب گرم یا سرد را ببندید. در این حالت وقتی که از فلاش تانک سرویس بهداشتی استفاده می‌ کنید و یا زمانی که کار ماشین لباسشویی به پایان می‌ رسد لوله داخل سرویس بهداشتی و داخل حمام صدا می‌ دهند.

علت احتمالی ایجاد این مشکل فشار دینامیکی داخل لوله ها می باشد

علت این مشکل که همان صدای تق تق در لوله‌ های آب می‌ باشد این است که آب در لوله ها جریان دارد و به محض آنکه بسته می‌ شود سرعت آبی که در بالا دست قرار دارد آهسته شده و همین مورد می‌ تواند باعث ایجاد فشار دینامیکی داخل لوله شود. دلایل ایجاد صدا در لوله آب و فاضلاب | راهکارهای رفع مشکل صداگاهی اوقات فشار دینامیکی داخل لوله‌ ها خیلی زیاد است و همین فشار باعث می‌ شود که لوله‌ ها دچار لرزش شدید شده و در آنها صدا ایجاد می‌ شود. حتی ممکن است اتصالات لوله سست شود و لوله‌ ها ترک بردارد.

روش رفع این مشکل

برای برطرف کردن این مشکل در لوله‌ های آب سرد به سیستم لوله کشی توجه کنید زیرا در ساختمان‌ های گوناگون این سیستم متفاوت می‌ باشد. در سیستم لوله کشی ساختمان آب از محفظه هوا یا دفع کننده ضربه آب داخل لوله‌ ها استفاده می‌ کند. محفظه هوا مانند لوله T شکل می‌ باشد که اگر تشخیص دهد هوا داخل لوله وجود دارد آن را دفع کرده و با آب جایگزین می‌ نماید.

 • شیر فلکه اصلی در ساختمان را ببندید.
 • بالاترین شیر آب که در ساختمان وجود دارد را باز کنید و همزمان پایین‌ ترین شیر را که در خط لوله آب قرار دارد و معمولاً بیرون از ساختمان نیز می‌ باشد باز نمایید.
 • در این مرحله باید اجازه دهید همه آبی که داخل لوله‌ ها وجود دارد کاملاً تخلیه شود.
 • در این شرایط شما لوله‌ ها را هواگیری کرده‌ اید.
 • پس از آن شیر آبی که در پایین قرار دارد را ببندید و شیر فلکه را باز نمایید.

صدای تق تق در لوله، زمانی که آب سرد در جریان است

این مشکل زمانی پیش می‌ آید که آب سرد در لوله‌ ها در حال جریان می‌ باشد و در این شرایط شما صدای تق تق از لوله‌ ها می‌شنوید. صدای تق تق از لوله‌ ها زمانی به گوش می‌ رسد که آب سرد را باز می‌ کنید و از داخل دیوار این صدا به گوش شما می‌ رسد. ممکن است گاهی شیر آب سرد سینک ظرفشویی را باز کنید و این صدا را بشنوید.

علت احتمالی ایجاد این مشکل فشار آب زیاد می‌ باشد

بیشتر مردم فکر می‌ کنند که فشار آب زیاد یک مزیت مهم به شمار می‌ آید ولی همیشه هم اینطور نیست. زمانی که فشار آب داخل لوله‌ ها خیلی زیاد باشد وقتی که آب داخل لوله حرکت می‌ کند صدای ضربه از آن شنیده می‌ شود. به عبارت دیگر زمانی که آب با شدت خیلی زیاد داخل لوله در جریان است به شکل جست و خیز در لوله‌ ها حرکت می‌ کند که موجب بروز لرزش‌ هایی در لوله نیز می‌ شود و همین لرزش باعث برخورد لوله‌ ها به دیوار شده و در نتیجه صدای تق تق و ضربه ایجاد می‌ کند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای خرید فلاش تانک|انتخاب بهترین فلاش تانک

روش برطرف کردن این مشکل

چنانچه می خواهید این مشکل را برطرف کنید باید میزان فشار آب داخل لوله‌ های ساختمان را اندازه گرفته و آن را کنترل کنید. برای انجام آن می‌ توانید از فشارسنج ساده‌ ای نیز کمک بگیرید.

 • فشارسنج را به شلنگ آب که نزدیک شیر فلکه اصلی قرار دارد ببندید.
 • وقتی که این کار را انجام می‌ دهید هیچ آبی نباید در ساختمان مصرف شود و هیچ شیری نباید باز باشد.
 • پس از آن شیر را کاملاً باز نمایید.
 • میزان فشار آب داخل لوله‌ ها بین ۴۰ تا ۸۰ باید باشد.
 • اگر میزان فشار آب از این مقدار بیشتر بود باید با کمک شیرهای کاهنده این فشار را کمتر کنید.

صدای تق تق در لوله‌ ها وقتی که هیچ آبی داخل لوله در جریان نمی‌ باشد

صدای تق تقی که در لوله ایجاد می‌ شود در این شرایط هنگامی است که هیچ آبی داخل لوله‌ ها جریان ندارد. یعنی اینکه هیچ شیر آبی باز نیست اما باز هم شما صدای تق تق داخل لوله‌ ها می‌ شنوید. معمولاً این اتفاق اول صبح و یا بعد از ظهرها می‌ افتد.

علت احتمالی ایجاد این مشکل انباشته شدن رسوبات داخل آبگرمکن می‌ باشد

صدای تق تق که از لوله‌ ها شنیده می‌ شود وقتی که همه شیرهای ساختمان بسته است و هیچ آبی در لوله‌ ها جریان ندارد به علت انباشته شدن رسوبات داخل مخزن آبگرمکن و یا پکیج می‌ باشد. این صدا به علت آزاد شدن حباب هوا درون رسوبات مخزن به وجود می‌ آید و تا اندازه‌ ای میزان این صدا بالاست که فکر می‌ کنید لوله های داخل دیوار هستند که صدا می‌ دهند.

روش برطرف کردن این مشکل

به منظور رفع این مشکل باید آبگرمکن یا پکیج را رسوب زدایی کنید و این کار را می‌ توانید به کمک سختی گیر مغناطیسی انجام دهید که آن هم باید توسط تکنسین ماهر انجام شود. دلایل ایجاد صدا در لوله آب و فاضلاب | راهکارهای رفع مشکل صداوجود صدا داخل لوله‌ های آب موضوعی نیست که بتوانید به راحتی از آن بگذرید. در واقع صداهایی که از لوله به گوش می‌ رسد زنگ خطری هستند که مشکلات گوناگونی را به شما هشدار می‌ دهند که از آن جمله می‌ توانیم به نشتی لوله‌ های آب، خراب شدن پکیج و آبگرمکن، سست شدن لوله‌ ها و اتصالات آن و … می‌ باشد.

سخن آخر

بسیاری از ساختمان‌ ها با مشکل صدای تق تق در لوله‌ های آب روبرو هستند و چنانچه این صداها بیش از اندازه شود و به صورت مکرر اتفاق افتد می‌ تواند باعث آلودگی صوتی شده و بسیار آزار دهنده باشد و ممکن است آسایش ساکنین را سلب کند. دقت کنید چنانچه صداهایی که از لوله به گوش می‌ رسد به تازگی ایجاد شده ممکن است به علت ترکیدگی و نشتی آب از لوله باشد. بنابراین باید آن را با دقت کامل بررسی کنید و علت آن را مشخص نمایید. دلایلی که باعث ایجاد صدا در لوله‌ های آب می‌ شود می‌ تواند شامل نشتی لوله‌ ها، فشار زیاد آب، ایجاد فشار دینامیکی داخل لوله و … باشد. برای بررسی بهتر مشکل می‌ توانید از تکنسین‌ های ماهر و مجرب ایبک امداد کمک بگیرید.

 

دلایل ایجاد صدا در لوله آب و فاضلاب

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلایل ایجاد صدا در لوله آب و فاضلاب، راهکارهای رفع مشکل صدا

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا