تعمیرات جاروبرقی

راهنمای تعمیر جاروبرقی مارشال Marshall | نمایندگی مجاز جاروبرقی مارشال

راهنمای تعمیر جاروبرقی مارشال Marshall|نمایندگی مجاز جاروبرقی مارشال، راهنمای عیب‌یابی جاروبرقی مارشال

تعمیر جاروبرقی مارشال یک کار تخصصی است و کاملا دقیق و جدی است. پس لطفاً پس از بروز هرگونه اختلال و مشکل در عملکرد جاروبرقی مارشال، به صورت ناشیانه دست به باز کردن قطعات دستگاه جاروبرقی نزنید.

آموزش عیب‌یابی و تعمیر جاروبرقی مارشال

در این بخش از مطلب، رایج‌ترین و متداول‌ترین اشکالات و ایراداتی که امکان دارد برای دستگاه جاروبرقی مارشال شما پیش آمده باشد یا پیش بیاید را مطرح می‌کنیم، امیدواریم با مطالعه این مطلب، مشکلات دستگاه جاروبرقی مارشال خود را دقیق‌تر و سریع‌تر برطرف کنید.

با روشن کردن جاروبرقی‌ مارشال فیوز می‌پرد

 • در ابتدا دوشاخه جاروبرقی مارشال را از پریز خارج کنید و سپس بدنه جارو را به آرامی باز کنید. حداقل یکی از اتصالات سیم رابط به مدار و یا سیم جمع کن را از آن جدا کنید و سپس مولتی‌متر را به دوشاخه و سیم جمع کن وصل کنید. اگر عقربه منحرف شود، در داخل دوشاخه و نقطه‌ای از سیم رابط اتصال رخ داده است. از آنجا که دوشاخه در بیشتر جاروبرقی‌ها قابل تفکیک است، ابتدا داخل آن را بررسی کنید و در صورت درست بودن اتصالات، کابل را عوض کنید، تا مشکل دستگاه جاروبرقی مارشال رفع شود.
 •  یکی از دلایل بروز این مشکل خراب بودن خازن پارازیت گیر است. پایه‌های خازن پارازیت گیر دستگاه جاروبرقی مارشال به زغال نگهدارها وصل هستند و اگر عایق خازن آسیب دیده باشد، برخورد بارهای مخالف با یکدیگر و وقوع اتصال کوتاه رخ می‌دهد. در این صورت باید خازن را عوض کنید.
 • از دیگر عواملی که موجب پریدن فیوز می‌شود، سوختن موتور جاروبرقی مارشال است. قبل از اینکه موتور یونیورسال دستگاه به این مرحله برسد، علائم و مشخصات خاصی را بروز می‌دهد. مثلاً قدرت موتور دستگاه بسیار کاهش یافته یا سریع داغ می‌شود و …

جاروبرقی‌ مارشال روشن نمی‌شود

 • احتمال دارد پریز برق نداشته باشد. بهترین روش برای تست پریز برق، استفاده از ولت‌متر است. چنانچه پریز دارای اختلاف سطح الکتریکی باشد، عقربه ۲۲۰ ولت را نشان می‌دهد، که در این صورت مشکل از پریز نیست. اما چنانچه پریز دارای اختلاف سطح نبود، باید با قطع فیوز، پریز را باز کرده و تعمیر کنید.
 • ممکن است دو شاخه یا سیم رابط جاروبرقی مارشال معیوب باشد. برای بررسی دوشاخه و سیم رابط دو حالت و روش وجود دارد. در روش اول بدنه دستگاه را باز کنید و ورودی‌های برق را شناسایی نمایید. پس از اتصال دوشاخه جاروبرقی مارشال به پریز، با استفاده از ولت متر، اختلاف سطح الکتریکی را در ترمینال اصلی جاروبرقی اندازه گیری کنید. و بدین وسیله از سالم بودن کابل و دوشاخه اطمینان حاصل کنید. چنانچه پریز دارای اختلاف سطح الکتریکی است، اما در ترمینال اصلی ولتاژ دیده نشد، ابتدا دوشاخه و بعد کابل را به صورت کامل بررسی کنید، تا عیب برطرف شود. روش دوم این است که دوشاخه را از برق جدا نموده و پس از باز کردن بدنه جاروبرقی مارشال، دو سیم ورودی به دستگاه را در ترمینال به یکدیگر متصل کنید. آومتر را بر روی رنج R*۱ قرار داده و رابط‌های آن را به دوشاخه وصل کنید. اگر دوشاخه و کابل سالم باشند، عقربه منحرف شده و اهم ناچیزی را نشان خواهد داد. در غیر این صورت دو شاخه و سپس کابل را چک کنید، تا قطعه معیوب را شناسایی کنید.
 • خراب بودن کلید اصلی دستگاه جاروبرقی مارشال، از دیگر دلایل به وجود آمدن این مشکل است. از آنجا که اختلاف سطح موتور، تحت فرمان کلید دستگاه قرار دارد، تست آن بسیار حائز اهمیت است. برای تست کلید پیشنهاد می‌شود، حداقل یکی از سیم‌های متصل به آن را از مدار جدا کرده و سپس توسط رنج 1*R آومتر به بررسی آن بپردازید. در حالت وصل کلید، عقربه به سوی صفر منحرف می‌شود و اهم ناچیزی را نشان خواهد داد و در حالت قطع کلید، عقربه در سمت بی‌نهایت خواهد ایستاد. اگر در بررسی کلید چنین حالتی دیده نشد، باید آن را عوض کنید.
 • احتمال دارد مشکل از اورلود یا همان محافظ الکتریکی موتور باشد. از آنجا که این قطعه با موتور به صورت سری قرار گرفته است، خراب بودن آن مانع عملکرد درست موتور جاروبرقی مارشال می‌شود. برای تست اورلود، باید یکی از سیم‌های متصل به آن را جدا کرده و سپس آومتر را متصل نمایید. در صورت سالم بودن اورلود، عقربه منحرف و تقریباً عدد صفر را نشان خواهد داد. در غیر این صورت باید با نمونه مشابه خودش عوض شود. اورلود مشابه، دارای همان ارقام و کد اورلود معیوب است.
 •  در صورت آسیب دیدگی شدید موتور جاروبرقی مارشال، تعداد بسیار زیادی از کلاف‌ها قطع می‌شوند و در این حالت از آنجا که با اتصال برق، میدان مغناطیسی به وجود نمی‌آید، دستگاه جاروبرقی مارشال به صورت کامل خاموش می‌ماند و روشن نمی‌شود. برای آنکه مطمئن شوید که موتور جاروبرقی مارشال سوخته است، کافی است به پیچک‌ها و آرمیچر آن توجه کنید. در صورتی که موتور دستگاه سوخته باشد، آنها کاملاً سیاه و سوخته به نظر می‌رسند. گاهی اوقات موتور سالم است، اما به واسطه بروز ایرادهای معمولی، مثل عدم ارتباط یکی از زغال‌ها با کلکتور، جاروبرقی راه اندازی نمی‌گردد. می‌توانید با استفاده از آومتر، این گونه ایرادهای معمولی را در موتور جاروبرقی مارشال شناسایی و آنها را برطرف نمایید.
حتما بخوانید:   بررسی کیفیت جاروبرقی پارس خزر | مزایا و معایب جاروبرقی پارس خزر

جاروبرقی‌ مارشال

جاروبرقی‌ مارشال مکش خوبی ندارد

 •   اولین دلیل این مشکل مسدود بودن برس و یا لوله مکش می‌باشد. بسیار دیده شده است که وسایل مختلف مثل پارچه و یا پلاستیک مسیر اصلی جریان هوا به داخل جاروبرقی مارشال را در لوله و شلنگ رابط، مسدود کرده‌اند. پیشنهاد می‌شود، قبل از هر عملی ابتدا شلنگ را جدا نموده و قدرت مکش را به درون آن در ورودی اصلی خود بدنه ملاحظه کنید. سپس شلنگ را متصل نموده و مکش جاروبرقی را در برس با قرار دادن دست مکش آن بررسی نمایید. اگر بین دو مکش تفاوت قابل ملاحظه‌ای مشاهده کردید، لوله شلنگ و یا برس مسدود است، که معمولاً بررسی را از برس باید آغاز کرد.
 • علت بعدی مکش ضعیف جاروبرقی مارشال، کیسه زباله پر شده و یا بسیار کثیف می‌باشد. از آنجا که هوای مکیده شده به داخل بدنه جاروبرقی مارشال از داخل کیسه زباله عبور می‌کند، پر شدن آن می‌تواند عبور هوا را با مشکل مواجه کند و در نتیجه مکش جاروبرقی نیز تحت تاثیر آن کم خواهد شد. بنابراین تخلیه مداوم کیسه زباله دستگاه، بر روی مکش جاروبرقی مارشال بسیار موثر می‌باشد. علاوه بر این، کیسه‌های پارچه‌ای، در فواصل زمانی معین باید به صورت کامل شسته شوند. چون ذرات غبار تمامی منفذهای عبور هوا را مسدود نموده و عبور هوا از کیسه با مشکل مواجه می‌شود.
 • کثیف بودن فیلترها یکی از علت‌های مکش ضعیف جاروبرقی مارشال است. برای تسویه کامل هوا از وجود هرگونه غبار، بیشتر کارخانجات سازنده، پس از کیسه زباله از یک یا چند لایه فیلتر اسفنجی استفاده می‌کنند. با مسدود شدن منفذهای فیلتر، عبور هوا و در نتیجه مکش جاروبرقی مارشال تحت تاثیر قرار می‌گیرند.
 • اگر موتور جاروبرقی مارشال نیم سوز شده باشد، موجب مکش ضعیف دستگاه می‌شود. در چنین حالتی موتور هرگز به سرعت لازم دست نمی‌یابد و از آنجا که سرعت چرخش آرمیچر در جاروبرقی با مکش دستگاه رابطه مستقیم دارد، مصرف کننده از میزان مکش رضایت نخواهد داشت. برای تقویت عملکرد جاروبرقی مارشال، باید آرمیچر و قطب‌ها دوباره سیم پیچی شوند.
حتما بخوانید:   راهنمای خدمات تعمیر جارو شارژی فوما Fuma/نمایندگی تعمیرات جارو شارژی فوما

صدای جاروبرقی مارشال بسیار زیاد است

 •  از جمله دلایل صدای زیاد جاروبرقی مارشال، خراب بودن بلبرینگ است. خرابی بلبرینگ که در واقع به واسطه خوردگی و سایش به وجود آمده است، منجر به درگیری هسته فلزی آرمیچر با هسته فلزی کفشک‌های قطب می‌شود. برای برطرف کردن این ایراد، کافی است بوش و یا بلبرینگ خراب را عوض کنید.
 •  دلیل بعدی صدای زیاد جاروبرقی مارشال، فرسوده شدن نگهدارنده‌های لاستیک می‌باشد. در وسایلی مثل جاروبرقی برای جلوگیری از ارتعاش شدید اجزای متحرک مثل موتور و کاهش صدای کار جاروبرقی و جلوگیری از خروج آن به محیط، از نگهدارنده‌های لاستیکی استفاده می‌شود. بنابراین با از بین رفتن و فرسوده شدن این لاستیک‌ها صدای دستگاه بیشتر خواهد بود.
 •  یکی از علت‌های صدای غیر طبیعی و زیاد جاروبرقی‌ مارشال خراب بودن پروانه دستگاه است. برای برطرف کردن این ایراد ابتدا بدنه و سپس درپوش قسمت مکش موتور را جدا کنید و پروانه ها پروانه ها را بررسی نمایید در صورت خراب بودن پروانه آن را با نوع مشابه خود عوض نمایید.

جاروبرقی‌ مارشال

نتیجه گیری و خلاصه مقاله

 • همیشه پیشگیری بهتر از تعمیرات است. تمیز نگه داشتن جاروبرقی در اولویت قرار دارد.
 •   عوض کردن به موقع فیلترها و پاکت جاروبرقی مارشال بسیار مهم است و موجب عملکرد بهینه دستگاه می‌شود.
 •  سیم جمع کن جاروبرقی مارشال را تا انتها نکشید. چون که پلاتین‌های آن دچار مشکل و در نهایت قطعی دستگاه می‌شود.
 • چنانچه مکش دستگاه جاروبرقی مارشال شما کم است، ابتدا لوله تلسکوپی، خرطومی و برس جاروبرقی مارشال را بررسی کنید که گرفتگی نداشته باشد یا زمان عوض کردن فیلتر و پاکت فرا نرسیده باشد.
 •  در هنگام خرید پاکت جاروبرقی توجه کنید، تا چند لایه و از جنس مرغوب باشد.
 •   اگر جاروبرقی مارشال شما صدای بلند و ناهنجار دارد، در مرحله اول به سراغ بلبرینگ‌ها بروید.
 • چنانچه جاروبرقی شما روشن نمی‌شود، ابتدا به بررسی کلید، زغال موتور، اتصالات موتور، پلاتین‌های داخل سیم جمع کن و دوشاخه بروید.
 •   چنانچه جاروبرقی مارشال شما جرقه می‌زند، باید اقدام به تعویض کردن موتور آن کنید.
 • چنانچه تخصص و دانش کافی در زمینه تعمیرات لوازم برقی ندارید، اقدام به باز کردن دستگاه جاروبرقی مارشال نکنید. چون امکان دارد با انجام دادن عیب‌یابی اشتباه، دستگاه جاروبرقی مارشال، دچار مشکلات دیگری نیز شود.
حتما بخوانید:   راهنمای تعمیر تلویزیون مارشال Marshall|نمایندگی تعمیرات تلویزیون مارشال

 

111111111111111111

31

راهنمای تعمیر جاروبرقی مارشال Marshall|نمایندگی مجاز جاروبرقی مارشال

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

آموزش عیب‌یابی و تعمیر جاروبرقی مارشال

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا