خدمات پرستاری و مراقبتی

روش های محاسبه دستمزد پرستار سالمند بیمار

وقتی شما تصمیم می گیرید برای سالمندان خود پرستار استخدام کنید، شاید اولین سؤالی که به آن فکر کنید قیمت پرستار است. باید بدانید که قیمت پرستار بر اساس موارد خاصی سنجیده می شود و شما ممکن است با این مورد آشنایی نداشته و ندانید که آیا دستمزد پرستار را باید ماهیانه و یا روزانه پرداخت کنید. معمولا افراد نگران هستند که قادر نباشند هزینه های پرستار را پرداخت کنند. آشنایی با نکات مهم در این مورد، می تواند به شما کمک زیادی بکند.

نکات مهم برای پرداخت دستمزد پرستار

معمولاً والدین شما در دوره سالمندی نیاز به مراقبت و پرستار دارند تا بتوانند زندگی بهتری داشته و راحت تر زندگی کنند. مراقبت هایی که مراکز پرستاری ارائه می‌دهند، خدمات متفاوت و متنوعی است که گاهی موقت و گاهی هم دائمی می باشد. پرستاری که مراکز مراقبتی و پرستاری به شما معرفی می کنند با توجه به شرایط روانی و جسمی سالمند می باشد.

دستمزد پرستار به فاکتورهای زیادی بستگی دارد و نمی توان به طور دقیق مبلغی را برای آن تعیین کرد. معمولاً برای تعیین دستمزد پرستاران، به خدمات مختلفی مانند موارد زیر توجه می شود:

  • خدمات نظافت منزل
  • خدمات مراقبت از سالمند
  • خدمات پرستاری از سالمند
  • خدمات مراقبت از سالمند مبتلا به آلزایمر
  • خدمات شبانه روزی
  • خدمات پاره وقت و موقت
  • خدمات در هنگام تعطیلات

معمولاً دستمزد پرستار بر اساس نیاز هایی که سالمند شما دارد، تعیین شده و کاملاً متفاوت است. ابتدا باید تعیین کنید که وضعیت سلامتی سالمند چگونه است و به چه خدماتی نیاز دارد؟ معمولاً در مورد خدمات مراقبتی دستمزد پرستار کمتر است. در این خدمات نمی‌توان از خدمات پرستاری هم استفاده کرد. خدمات مراقبتی به وسیله افرادی انجام می شود که دارای تحصیلات کمتری هستند و نیاز به خدمات تخصصی هم ندارند. این مراقبین وظیفه دارند کارهای شخصی سالمند مانند نظافت منزل، امور شخصی سالمند، دادن دارو ها و.. را انجام دهند.

پرستاران سالمند دارای خدمات تخصصی هستند که شامل ارزیابی کردن علائم حیاتی، گاواژ، سونداژ، تزریقات و… می شود. شرایط جسمانی و استقلالی که سالمند دارد و یا ناتوانی های او، می‌تواند بر خدماتی که لازم دارد، تأثیر بگذارد و با توجه به این موارد دستمزد پرستار هم تغییر می کند.

دستمزد پرستار

طبقه بندی وضعیت جسمی و سلامت سالمند

اولین نکته ای که برای تعیین کردن دستمزد پرستار سالمند اهمیت دارد، وضعیت سلامتی و جسمانی سالمند است. باید ببینیم سالمند در چه حدی از سلامت بوده و اگر بیمار است، بیماری او چیست؟ این می تواند تأثیر زیادی در قیمت پرستار سالمند داشته باشد. بعضی از اخلاق های مخصوص و حتی شرایط روحی مثل ناسازگاری، بددهنی و بدخلقی می تواند در استخدام پرستار تأثیر داشته باشد. برای این منظور باید به سؤالات زیر پاسخ دهید:

  1. آیا سالمند می تواند کارهای شخصی خود را انجام دهد؟
  2.  آیا سالمند شما برای حرکت کردن به کمک دیگران نیازمند است؟
  3. آیا سالمند می تواند ادرار خود را کنترل کند؟
پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش های تمیز کردن اتاق کودک | تمیز کردن اسباب بازی‌های کودک

۱- آیا سالمند می تواند کارهای شخصی خود را انجام دهد؟

در صورتی که سالمند شما قادر است تمام کارهای شخصی خود را انجام داده و فقط نیاز به یک همدم و مونس در طول روز داشته باشد، اصطلاحاً به این مورد می گویند سالمند نیاز به مراقبت دارد. مراقب در کل شبانه روز در کنار سالمند بوده و زندگی را با او سپری می کند. کارهایی مثل نگاه کردن به آلبوم قدیمی، رفتن به خرید، رفتن به پارک، کتاب خواندن و… جزو فعالیت‌هایی هستند که مراقب، سالمند شما را در این کارها همراهی می‌کند. به این سالمندان می گویند سالمندان سر پا، ولی به دلیل تنهایی نیاز دارند کسی پیش آنها باشد. در این صورت قیمت مراقب سالمند زیاد نبوده و در کمترین حالت خود می باشد.

در صورتی که سالمند برای انجام کارهای شخصی خود به کمک نیاز داشته باشد،  آنگاه قیمت پرستار کاملاً فرق می کند. پرستار باید در تمام مدت به سالمند کمک کند و از او به طور کامل مراقبت کند. معمولاً این پرستاران دوره های تخصصی را گذرانده و در مورد نگهداری از سالمند دارای تجربه زیادی هستند.

۲- آیا سالمند شما برای حرکت کردن به کمک دیگران نیازمند است؟

در صورتی که سالمند برای حرکت کردن به کمک نیاز داشته و یا با واکر و عصا راه می رود، باید پرستاری برای او استخدام کنید که بتواند در تمام کارها به سالمند کمک کند. در این صورت کارهایی مانند دستشویی رفتن، حمام رفتن، کارهای منزل، خرید و… بر عهده پرستار است. اگر که سالمند شما قادر نیست به تنهایی حرکت کند، در این صورت قیمت پرستار بیشتر است.

۳- آیا سالمند می تواند ادرار خود را کنترل کند؟

اگر سالمند شما نمی تواند ادرار خود را کنترل کند و باید او را پوشک کنید، ممکن است که مشکلات حرکتی این سالمندان زیاد باشد پس نگهداری از آنها کار راحتی نیست. سالمندانی که قادر نیستند ادرار خود را کنترل کنند و یا دچار مشکلات حرکتی زیادی هستند، نیاز به پرستاری دارند که تمام وقت از آنها نگهداری کرده و باید تحت مراقبت های خاصی قرار بگیرند. قیمت پرستار سالمند در این مورد بالاتر بوده و البته به خانم و یا آقا بودن پرستار هم بستگی دارد.

راهکارهایی برای صرفه جویی در هزینه های پرستاری

برای صرفه جویی در هزینه خدمات پرستاری و مراقبتی در منزل، راهکارهایی وجود دارد که می‌تواند به سالمند و خانواده او کمک کند. این راهکارها عبارتند از:

۱- توجه کردن به زمان مورد نیاز جهت پرستاری از سالمند

شما می توانید مدتی را که می خواهید پرستار در کنار سالمند باشد، کاهش دهید. مثلاً فقط پرستار را جهت انجام دادن کارهای منزل، برای چند ساعت و یا حتی چند روز در هفته استخدام کنید. بقیه این مواقع را خودتان از سالمند نگهداری کنید.

۲- به فاصله مکانی پرستار و مراقبت توجه کنید.

اگر پرستار و یا مراقب سالمند شما در نزدیک شما، زندگی می کند، در این صورت می توانید به دلیل کم بودن هزینه های رفت و آمد، دستمزد کمتری پرداخته و کمی صرفه جویی کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  همه چیز در مورد سرماخوردگی کودکان | وظیفه پرستار کودک بیمار

۳- به نیازهای سالمند توجه کنید.

مسلماً تمام خانواده ها می خواهند که برای والدین خود بهترین خدمات را آماده کنند ولی معمولاً هزینه های زیاد، این امکان را به آنها نمی دهد. اگر سالمند شما نیاز به مراقبت های شبانه روزی ندارد، می توانید به صورت پاره وقت از خدمات تخصصی پرستاری استفاده کرده و وظایف دیگر را که تخصصی نیستند، از اعضای خانواده کمک بگیرید.

طبقه بندی خدمات پرستاری، طبق درخواست شما

یکی از عواملی که باعث می شود قیمت پرستار سالمند تغییر کند، خدمات پرستاری است. مثلاً ممکن است سالمند شما دچار مشکلات حرکتی بوده و شما بخواهید خودتان حمام سالمند را انجام دهید و فقط برای انجام کارهای روزانه به پرستار نیاز داشته باشید. باید به این نکته مهم توجه کنید که هر قدر خدمات درخواستی شما بیشتر باشد، مسلماً قیمت و دستمزد پرستار سالمند بالا می رود.

گاهی ممکن است سالمند شما بیماری خاصی داشته و به مراقبت های درمانی و پزشکی در خانه نیاز داشته باشد. در این صورت پرستار باید حتماً مدرک تحصیلی نرس و پرستاری داشته و با انواع بیماری های خاص و نگهداری از بیمار آشنا باشد. بعضی از کارهای درمانی مثل سرم تراپی، تعویض پانسمان، تنقیه، سونداژ، تزریقات و… مواردی هستند که به تخصص خاصی در این زمینه نیاز داشته و دستمزد این پرستاران از پرستاران تجربی بیشتر است.

طبقه بندی خدمات پرستاری، طبق زمان حضور

مورد دیگری که می تواند در قیمت پرستار سالمند تأثیر گذار باشد ، مدت زمانی است که پرستار باید در سر کار خود حاضر شود. ممکن است فقط ساعات خاصی را برای پرستاری از سالمند در نظر داشته باشید تا سالمند شما تنها نباشد. در این صورت می‌توانید پرستار ساعتی استخدام کنید.

گاهی ممکن است سالمند در خانه خود زندگی کرده و تنها باشد، در اینصورت شاید بخواهید پرستاری استخدام کنید که در تمام مدت، مراقب سالمندتان باشد. در این مورد، باید تقاضای پرستار شبانه روزی کنید. برای تمام موارد گفته شده دستمزد پرستار و مراقب سالمند کاملاً فرق می کند.

استخدام همراه و پرستار ساعتی در بیمارستان

بعضی مواقع ممکن است شما نیازمند پرستار سالمندی باشید که برای چند ساعت در بیمارستان مراقب و همراه بیمارتان باشد و به عنوان همراه کنار بیمار بماند. در این صورت هزینه پرستار به شکل روزانه دریافت می شود. در مواردی هم شما می توانید پرستار استخدام کنید برای حمام کردن سالمندی که بیمار است و نمی تواند به تنهایی حمام کند. در اینصورت می‌توانید پرستار ساعتی استخدام کنید. در این همکاری، پرستار حداقل دستمزد دو ساعت را دریافت می کند.

دستمزد پرستار

سخن پایانی

همانطور که در ابتدای مقاله هم برایتان توضیح دادیم دستمزد پرستار، به شرایط سالمند شما بستگی دارد. سلامت جسمی و روانی سالمند، و یا اینکه قادر به حرکت می باشد یا خیر؟ و نکات مهم دیگر می تواند در قیمت پرستار تأثیرگذار باشد.

در صورتی که شما برای استخدام پرستار به مراکزی مراجعه کنید که دارای مجوز وزارت بهداشت هستند، مطمئن باشید این مؤسسات، دستمزد پرستار را طبق تعرفه های تعیین شده محاسبه می کنند.

 

روش های محاسبه دستمزد پرستار سالمند بیمار

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

طبقه بندی خدمات پرستاری، طبق زمان حضور

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا