خدماتخدمات فاضلاب و لوله بازکنی

بهترین روش رفع نشتی لوله پی وی سی چیست؟

شاید شما از آن دسته افرادی باشید که حداقل یک بار با مشکل نشتی لوله دسته و پنجه نرم کرده باشید. لوله های پی وی سی از جمله لوله های شناخته شده ای هستند که از زمان قدیم مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است و بیش ترین کاربرد آن استفاده در سیستم لوله کشی ساختمان می باشد. با استفاده طولانی مدت از این لوله ها ممکن است آسیب هایی همانند یخ زدن، شکستن، ترک خوردن، سوراخ شدن و… رخ دهد که باعث نشتی لوله پی وی سی شود. در این مقاله قصد داریم به بررسی راه حل هایی بپردازیم که در مواقع نشتی لوله PVC باید اقدام کرد. ما را تا پایان این مقاله همراهی کنید.

علت های نشت لوله پی وی سی

علل های متعددی در خصوص نشت لوله pvc وجود دارد، که قبل از هر چیز شما باید آن ها را بشناسید تا بتوانید اقدامات پیشگیرانه قبل از خراب شدن لوله های دیگر را به درستی انجام دهید و در زمان عیب یابی دچار دردسر برای پی بردن به علت خرابی نشوید که در ادامه این موارد را برای شما شرح خواهیم داد.

 • دفن کردن لوله ها با خاک، که حاوی شن و سنگ ریزه هستند، این کار باعث می شود لوله به ندرت شکسته و یا سوراخ شود، در نهایت نشتی لوله اتفاق می افتد.
 • دفن کردن لوله های پی وی سی در عمیق زیاد زمین، که باعث له شدن و شکسته شدن لوله ها می شود.
 • لوله های پی وی سی از آن دسته لوله هایی هستند که در برابر سرما و یخ زدگی مقاومت بالایی دارند. اگر از این لوله ها در فاضلاب یا آب استفاده شود ممکن است با کاهش دما درون لوله، پی وی سی ترک بخورد یا بترکد.
 • حرارت دادن زیاد به لوله پی وی سی، هنگام لوله کشی باعث شکسته شدن آن می شود.
 • زمانی که درحال اتصال دو لوله پی وی سی به یکدیگر هستید، از فشار دادن به هنگام سفت کردن خودداری کنید.
 • گرم نشدن صحیح لوله pvc به هنگام متصل کردن مفصل ها
 • سفت نکردن لوله به حد کافی حین اتصال دو لوله پی وی سی که بعد از گذشت مدتی شاهد نشت لوله خواهید شد.
 • راه حل های رفع نشتی لوله پی وی سی
حتما بخوانید:   برای از بین بردن بوی بد چای ساز چکار باید کرد؟

نشتی لوله

پیدا کردن محل نشتی لوله PVC

برای آن که به نشت لوله منزلتان پی ببرید باید مراحل زیر را پشت سر بگذارید، که شامل؛

بررسی سلامت لوله: بهترین روش برای آن که از سالم بودن لوله ها اطمینان حاصل کنید این است که به صورت فیزیکی سلامت لوله ها را بررسی کنید، بهتر است به صدای فلکه های آب، خطوط سرویس ، شیر ها، و یا محل هایی که احتمال نشتی وجود دارد گوش دهید. اگر لوله پی وی سی دچار نشتی شود آب از دیوار های لوله به خاک هدایت می شود و شما صدای جریان آب را متوجه خواهید شد، و با نزدیک شدن به محل نشت، صدای جریان آب به مرور بلند تر می شود و شما راحت تر می توانید متوجه شوید که نشتی لوله از کدام قسمت زمین است.

تعیین محل دقیق نشتی لوله: همان طور که در مرحله قبل گفته شد، شما ممکن است شاهد جریان صدای آب باشید، با پیدا کردن محل دقیق نشتی لوله، سریعاً با افراد با تجربه و متخصص تماس حاصل کنید. یا می توانید خودتان با کندن قسمتی از زمین که لوله در آنجا نشتی پیدا کرده است به آن دست پیدا کنید.

قطع کردن آب و برق: بهتر است زمانی که آب جریان دارد، شما سریعاً محل نشتی را پیدا کنید زیرا با قطع آب، پیدا کردن نشتی در زیر زمین کار بسیار دشواری است، و همچنین قطع برق نیز به شما کمک می کنید تا با خیال آسوده و بدون هیچ نگرانی به کار خود ادامه دهید، با انجام این کار احتمال برق گرفتگی به صفر می رسد.

حتما بخوانید:   بهترین روش های ترمیم لعاب کاسه توالت ایرانی و فرنگی

آزاد کردن فشار: برای آن که آب درون لوله به طور کامل تخلیه شود باید شیر ها را باز کنید، توجه داشته باشید که نباید آب به هنگام رفع نشتی درون لوله ها وجود داشته باشد. با قرار دادن ظروف گود یا لگن زیر نشتی لوله می توانید از خیس شدن و یا آب گرفتگی وسایل خود استفاده کنید.

روش هایی قدیمی برای رفع نشتی لوله پی وی سی

در زمان گذشته برای رفع نشتی آب در لوله های pvc از روش های زیر استفاده می کردند که در ادامه به آن ها پرداخته ایم.

استفاده از خمیر اپوکسی دور لوله نشتی

مصرف خمیر اپوکسی باعث می شود، نشتی لوله پی وی سی تا حد زیادی گرفته شود. نکته ای که باید به هنگام چسباندن خمیر اپوکسی دقت داشته باشید، استفاده از آن با ضخامت مشخص روی نشتی لوله است. سعی کنید بعد از چسباندن خمیر، لوله را به خوبی بهم بفشارید تا حدود ۵ سانتی متر خمیر در اطراف لوله پخش شود تا محل نشتی کامل از بین برود.

مصرف نوار فایبرگلاس دور نشتی لوله پی وی سی

تعمیر کاران بسیاری وجود دارد، که برای رفع نشتی لوله آب از این نوار استفاده می کنند، که تا حدودی بهترین روش محسوب می شود. اگر می خواهید از نوار فایبرگلاس استفاده کنید، باید بدانید که قبل از مصرف آن را باید به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه درون آب قرار دهید تا نوار حالت نرمی به خود بگیرد. بعد از نرم شدن نوار آن را به آرامی دور لوله ای که نشتی دارد قرار دهید و اجازه دهید سفت شود.  ممکن است بعد از انجام این کار مجدد شاهد نشتی لوله آب شوید، که در این صورت باید از چسب زیادی برای رفع نشتی استفاده کنید.  توصیه می شود به هنگام استفاده از این چسب موارد بهداشتی را رعایت کرده و از پوشیدن دستکش خودداری نکنید.

نوار چسب لاستیکی برای برطرف کردن نشتی لوله PVC

از دیگر روش های رفع نشتی لوله پی وی سی می توان به نوار چسب لاستیکی اشاره کرد. یکی از مزایای این چسب آن است که شما می توانید ده ها مرتبه آن را دور نشتی لوله بچرخانید.

حتما بخوانید:   شیرآلات چشمی دار چگونه عمل می‌کنند و باتری آن‌ها چگونه عوض می‌شود؟

نشتی لوله

روش استفاده از‌ چسب جهت پیشگیری از نشتی لوله پی وی سی

همان طور که در قسمت بالا ذکر شد؛ استفاده از چسب از جمله روش هایی محسوب می شود که می توانید جلوی نشت آب در لوله  های pvc را به طور کامل بگیرید. پس بهتر است با روش مصرف این ابزار به درستی آشنا شوید و در مواقع ضروری از تجربه خود استفاده کنید.

 • برش دادن عمود بر محور در لوله پی وی سی، و تمیز کردن پلیسه های به وجود آمده توسط سوهان یا چاقو
 • علامت گذاری صحیح سطح خارجی لوله پی وی سی
 • با استفاده از پارچه ای که قابل استفاده نمی باشد داخل مادگی اتصال و سطوح خارجی لوله را حسابی تمیز کنید، تا هیچ گونه رطوبت، آلودگی و روغن روی آن باقی نماند. قابل توجه کاربران گرامی اگر لوله دارای آلودگی باشد یا سطح لوله به درستی پاک نشده باشد چسبندگی کاهش پیدا کرده و شما باید مجدد این کار را انجام دهید.
 • با استفاده از مقدار اندک از چسب می توانید درز های درون و بیرون لوله را کاملا پوشش دهید.
 • پیش از آن که چسب خشک شود، لوله را به اندازه ربع دایره تا انتهای مادگی اتصال بچرخانید. برای آن که از برگشتن لوله جلوگیری شود لازم است لوله پی وی سی را به مدت ۱۵ الی ۳۰ ثانیه ثابت نگه دارید تا خشک شود.
 • بعد از نصب، با تکه ای از پارچه محل هایی که چسب اضافی به هنگام اتصال برخورد کرده است، را تمیز کنید. و بعد ۲۴ ساعت می توانید تست آب بندی داشته باشید.

کلام آخر

در این مقاله از خدمات لوله بازکنی ایبک امداد کوشش کردیم تا به بررسی بهترین روش های رفع نشتی لوله پی وی سی بپردازیم. اگر با راهنمایی های ما موفق به حل مشکل نشتی لوله پی وی سی نشدید بهتر است که با متخصصین مربوطه تماس بگیرید، تا از بروز هزینه های بیشتر جلوگیری به عمل آورید.

 

111111111111111111

31

بهترین روش رفع نشتی لوله پی وی سی چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله آموزش بهترین روش رفع نشتی لوله پی وی سی چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا