تعمیرات پکیج و آب گرمکن

سرویس و نگهداری پکیج | بهترین زمان سرویس کردن پکیج

سرویس و نگهداری پکیج | بهترین زمان سرویس کردن پکیج، نحوه سرویس کردن پکیج

امروزه از جمله وسایل گرمایشی پرکاربرد و محبوب پکیج ها می‌باشند، که در مقایسه با موتورخانه و سیستم شوفاژ دارای مزیت های فراوانی می باشد. دستگاه پکیج برای هر کدام از واحدهای مسکونی مستقل بوده و امکان دسترسی سریع و راحت به آن، قابلیت تنظیم دمای رادیاتور و آب مصرفی، مصرف بهینه سوخت، کاهش هزینه های نگهداری و تعمیر و بازدهی بالا از مهم‌ترین مزیت های پکیج می باشد.

اما نکته مهم این می‌باشد، که باید در نگهداری و حفظ پکیج دقت داشته باشید، تا هزینه های جانبی و خسارات برای تعمیر و سرویس آن به حداقل کاهش یابد. از جمله آسیب هایی که ممکن است در پکیج به وجود آید، رسوب املاح آب در لوله ها و قطعه های گوناگون آن می باشد، که به دلیل سختی آب این مشکل به وجود می‌آید.

با سرویس و رسوب زدایی به موقع می‌توانید عمر مفید پکیج خود را افزایش داده و هزینه های مربوط به تعمیر را کاهش دهید.

نکات مهم قبل از نصب

قبل از اینکه پکیج را نصب کنید، باید برخی از موارد را تست کنید. با کنترل کردن و آزمایش نمودن این موارد می توانید مطمئن شوید، که پکیج عملکرد خوبی خواهد داشت.

 1. مورد اول این است، که باید گردش هوای کافی وجود داشته باشد. در غیر این صورت نمی توانید پکیج را نصب نمایید. برای اینکه در ساختمان ها این شرط وجود داشته باشد، معمولا از دودکش استفاده می‌شود و در برخی مواقع نیز پکیج در بیرون از فضا مثل تراس و بالکن نصب می گردد.
 2. یکی از موارد بسیار مهم در عملکرد صحیح پکیج میزان سختی آب منطقه شما می باشد. چنانچه آب منطقه‌ی شما دارای املاح زیاد و سختی زیادی می باشد، حتماً باید رسوب زدایی پکیج را در فاصله های زمانی کمتر انجام دهید.
 3. از صحت عملکرد دودکش مطمئن شوید وقتی پکیج داخل ساختمان نصب می گردد، این مورد اهمیت بیشتری خواهد داشت.
 4. یکی دیگر از مواردی که در حین نصب باید به آن توجه داشته باشید، محکم بودن محل نصب است. این نکته ایمنی بسیار مهم می باشد. چنانچه محل دارای استحکام کافی نباشد، امکان دارد، که آسیب فیزیکی به پکیج شما وارد شود.
حتما بخوانید:   نحوه استفاده از پکیج آریستون مدل های جنوس او GENUSEVO

نکات مهم حین نصب پکیج

برای اینکه پکیج شما عملکرد صحیح و مناسب داشته باشد، باید در حین نصب به موارد زیر توجه کافی داشته باشید:

 1. چون درون لوله کشی گردوغبار وجود دارد، قبل از اینکه پکیج را نصب نمایید، بهتر است، که داخل لوله ها شسته شود.
 2. مطمئن شوید، که لوله کشی گاز استاندارد لازم و ایمنی را داشته باشد.
 3. برای دودکش ارتفاع مناسبی در نظر بگیرید.
 4. شیر وصل و قطع جریان آب و لوله برگشت و لوله آب سرد ورودی نصب شده باشد.
 5. رادیاتور باید هواگیری شود.
 6. با واحدهای دیگر لوله کشی مشترک آب‌گرم وجود نداشته باشد.
 7. مطمئن شوید پکیج و لوله کشی های رادیاتور نشتی ندارد.

سرویس پکیج

زمان سرویس پکیج

اگر بخواهیم به صورت کلی زمان سرویس کردن پکیج را بیان کنیم، باید بگوییم، که هرچند ماه یکبار باید پکیج را بازبینی نمایید، تا اگر مشکلی در قسمت های مختلف آن وجود داشت، فوری برای برطرف کردن آن اقدامات لازم را انجام دهید.

چنانچه از پکیج مدت زیادی استفاده کرده اید، پیشنهاد می‌شود، که پکیج را با کمک متخصص سرویس نمایید. در سرویس کردن رسوب زدایی بسیار مهم است. اگر پکیج شما تازه است یا تازه سرویس کرده اید، حتما برای سرویس و بازبینی دستگاه خود دوره زمانی خاصی را تعیین نمایید، تا پکیج شما به صورت مرتب بررسی شود. برای نمونه می توان شش ماه یکبار دستگاه خود را سرویس نمایید.

همچنین در صورتی که رسوب و املاح آب در قسمت‌های مختلف پکیج وجود دارد، حتماً باید رسوب زدایی را انجام دهید.

انواع گوناگون سرویس پکیج

 1. یکی از سرویس ها برای انجام رسوب زدایی می باشد. پکیج ها را باید به صورت مرتب رسوب‌زدایی کنید، تا رسوب هایی که موجب می شود عملکرد پکیج مختل شود برطرف گردد.
 2. کنترل فشار آب نیز از موارد مهم در سرویس پکیج می باشد. چنانچه فشار آب کم یا زیاد باشد، به پکیج شما به مرور زمان آسیب هایی وارد خواهد شد. بنابراین باید شیرهای آب را کنترل کنید و این موضوع مهم می‌باشد.
 3. کنترل عملکرد دو مدار بهداشتی و گرمایشی را انجام داده و باید مطمئن شوید، که این دو مدار روند خوبی دارند.
 4. چنانچه محور پمپ سیرکولاسیون انسدادی داشته باشد، گردش آب و پمپاژ کردن با چه مشکلاتی روبرو می گردد. بنابراین باید با سرویس و بررسی سیرکولاسیون به گردش آب سرد و گرم در پکیج کمک کنید.
 5. تنظیم کردن شیر گاز و بررسی این شیر و تنظیم کردن دوباره مهره ها و پیچ ها یک کار تخصصی می باشد، که در صورت خوب انجام نشدن، فشار گاز مناسب نخواهد بود. بنابراین باید افراد متخصص این کار را انجام دهند. همچنین در صورتی که روی شیر گاز صافی مناسب قرار بگیرد، عمر شیر بیشتر می گردد.
 6. به وسیله کلیدهای تنظیم و شیر که روی رادیاتور قرار دارد باید حرارت را تنظیم کنید و این تنظیم حرارت با توجه به محیط و میزان حرارتی که نیاز است انجام می‌شود.
 7. عملکرد فن یا دودکش نیز باید کنترل شود. پکیج هایی که فن دارند، باید مورد بررسی قرار بگیرند. چنانچه پکیج فن ندارد، باید مسیر دودکش را از نظر نداشتن گرفتگی بررسی کنید. انجام دادن این کار بسیار راحت است، می‌توانید داخل دودکش جسم کوچک را بندازید و از باز بودن مسیر اطمینان حاصل کنید.
 8. دودکش پکیج نباید پیچ و خم زیادی داشته باشد. در صورتی که از دودکش نامناسب استفاده شود، احتمال گاز گرفتگی و به دنبال آن مرگ را به همراه خواهد داشت. بنابراین این موضوع بسیار حائز اهمیت می باشد.
 9. یکی دیگر از انواع سرویس ها هواگیری پکیج می باشد، که مزیت های زیادی دارد، که می توان به بهبود راندمان گرمایشی بلوک ها و سیستم رادیاتور، کمتر شدن احتمال نشتی آب، استفاده بهینه تر از انرژی و گاز و کم شدن هزینه گاز، کمتر شدن آسیب دیدگی پکیج، کمتر شدن سر و صدای دستگاه و… اشاره کرد. بهتر است، که پس از اینکه رادیاتور ها داغ شدند، هوا گیری را انجام دهید و دقت لازم را داشته باشید، که آب گرم به فردی که پیج را هواگیری می‌کند آسیبی نرساند.
حتما بخوانید:   معرفی آبگرمکن بوتان b3115 | ابعاد و مشخصات آبگرمکن دیواری بوتان b3115

زمان رسوب زدایی پکیج

بیشتر افراد این تجربه را داشته اند، که وقتی در حال دوش گرفتن هستند، آب گرم ناگهان سرد می شود و پس از مدتی دوباره گرم می شود و این روند ادامه دارد. این گرم و سرد شدن آب از جمله علائمی است، که نشان می‌دهد زمان رسوب زدایی پکیج شما فرا رسیده است.

رسوب‌های داخل لوله ها موجب می‌شوند، که مسیر آب تنگ شود و نتواند با سرعت و فشار مناسب داخل آنها جریان داشته باشد. به همین علت تا رسیدن آب به محل مورد نظر، سرد می گردد.

همچنین رسوب هایی که در مخازن وجود دارند موجب می‌شوند، که دیواره های منبع ضخیم شود و برای گرم شدن آب، گرما و انرژی بیشتری مصرف خواهد شد، که همین دلیل موجب می‌شود، که مخزن آب سوراخ شود. بنابراین بهتر است از این مشکلات پیشگیری کنید و رسوب زدایی پکیج خود را انجام دهید.

جلوگیری از تشکیل رسوب در پکیج

همانطور که در بالا گفته شد، املاحی که در آب وجود دارد و سختی آب موجب می شود، که در مخزن و لوله های پکیج رسوب های زیادی ایجاد شود. برای اینکه در پکیج شما کمتر رسوب تشکیل شود، می توانید از دستگاه های تصفیه استفاده کنید. این کار موجب می‌شود، که از تشکیل رسوب در پکیج تا حد زیادی جلوگیری نمایید.

وقتی پکیج راه اندازی می شود، فیلترهای تصفیه موجب می‌شوند، که املاحی که در آب وجود دارد، وارد پکیج نشود. به این ترتیب از تشکیل رسوب جلوگیری خواهد شد.

تعویض یا تعمیر پکیج

دستگاه های پکیج از قسمت ها و قطعه های مختلفی تشکیل شده است، که در صورتی که هر کدام از آنها با ایراد و خرابی مواجه شود، پکیج شما عملکرد مناسبی نخواهد داشت و گرمای مورد نیاز محیط و آب گرم مصرفی تأمین نمی گردد.

حتما بخوانید:   طرز کار آبگرمکن خورشیدی چیست | انواع آبگرمکن خورشیدی

در این مواقع درصورتی که خودتان آگاهی کافی در مورد این مشکلات ندارید بهتر است، که برای عیب یابی و تعمیر پکیج خود حتماً از نیروهای متخصص کمک بگیرید. چون این کار کاملاً تخصصی می باشد و نمی توانید کاری انجام دهید.

اگر تعمیرات در پکیج منجر شد، که قطعه ای را عوض کنید بهتر است، که از قطعات اصلی و اورجینال استفاده نمایید. البته عوض کردن قطعه ها فقط در مواقعی که مخزن سوراخ یا نشتی داشته باشد، انجام می شود. در بقیه ایراد ها و خرابی ها معمولاً تعمیر اکتفا خواهد کرد.

سرویس پکیج

سخن تکمیلی

پکیج از جمله سیستم های گرمایشی بسیار مناسبی است، که دارای مزیت های زیادی می باشد. به همین دلیل امروزه توسط افراد زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای اینکه پکیج شما عملکرد مناسبی داشته باشد و در حین استفاده با خرابی مواجه نشود، پیشنهاد می گردد، که سرویس آن را به موقع و مرتب انجام دهید.

سرویس کردن پکیج موجب می‌شود، اگر قطعه‌ای دچار ایراد شده است، قبل از تبدیل شدن به مشکلات بزرگ تر برطرف گردد. چنانچه مشکلات پکیج خود را نتوانستید برطرف نمایید، پیشنهاد می شود، که حتماً از افراد متخصص که در این زمینه مهارت و دانش لازم را دارند کمک بگیرد، تا دستگاه شما به صورت اصولی تعمیر و یا سرویس شود.

31

نگهداری و سرویس پکیج | بهترین زمان سرویس کردن پکیج

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نگهداری و سرویس پکیج | بهترین زمان سرویس کردن پکیج

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x