خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

دلایل بوی بد فاضلاب در آپارتمان | روش های رفع بوی بد فاضلاب

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

روزانه بسیاری از ساختمان های مسکونی، تجاری و آپارتمان، با مشکلات بوی بد فاضلاب روبرو هستند اگر شما هم در آپارتمان خود با بوی بد فاضلاب روبرو شده اید و زندگی برای تان سخت و غیرقابل تحمل شده، با ما همراه باشید تا در این مقاله از ایبک امداد شما را با روش های رفع بوی بد فاضلاب در آپارتمان آشنا کنیم.

گازهای فاضلاب چیست؟

گاز های فاضلاب مخلوطی از گازهای آمونیاک، سولفید هیدروژن، متان، دی اکسید کربن، هیدروژن و نیتروژن می باشند ممکن است شما با این گازها آشنایی نداشته باشید ولی باید این نکته را بدانید که در صورت تماس مستقیم با این گازها و ترکیب مواد تشکیل دهنده، می تواند به سیستم تنفسی آسیب جدی رسانده و حتی گاهی باعث مرگ شود. به همین دلیل است که می گویند استشمام بوی فاضلاب خطرناک و کشنده می باشد. البته بوی گاز های فاضلاب که در آپارتمان ساختمان ها به مشام می‌رسد معمولاً مضر نیستند.

دلایل بوی بد فاضلاب چیست؟

همان طور که گفتیم ترکیب مواد تشکیل دهنده می تواند باعث بوی بد فاضلاب شود ولی در غلظت کم ممکن است بینی انسان نتواند این بو را به راحتی تشخیص دهد. گاهی این مواد برای سلامتی انسان مضر است ولی بوی بدی ندارد. می توان گفت که این گازها از گازهای بد بو هم خطرناکتر هستند. دلیل بوهای بد فاضلاب به علت آمونیاک و سولفید هیدروژن می باشد که تقریباً می توان گفت عامل اصلی این بوها هستند.

بوی بد فاضلاب

دلایل بوی بد فاضلاب در آپارتمان چیست؟

در ادامه می خواهیم شما را با دلایل بوی بد فاضلاب در آپارتمان آشنا کرده و هر کدام را برایتان توضیح دهیم.

دلایل بوی بد فاضلاب در آپارتمان عبارتند از:

 1.  گازهای سپتیک
 2. نبودن آب در شتر گلویی
 3. انباشته شدن مواد زائد در داخل شتر گلویی
 4. مواد غذایی در داخل لوله آشپزخانه
 5. کهنه بودن چاه فاضلاب
 6. پر شدن چاه فاضلاب
 7. نشت چاه فاضلاب

۱- گازهای سپتیک دلیل بوی بد فاضلاب

فاضلابی که در داخل چاه وجود دارد به وسیله باکتری ها در حال تجزیه شدن می باشد و این باعث می‌شود گاز هایی مانند آمونیاک، متان و… تولید شود به این گازها، گازهای سپتیک می گویند. گاز های سپتیک در غلظت پایین فقط باعث بوی بد فاضلاب می شوند که گاهی به مشام شما می‌رسد ولی در صورتی که در غلظت بالا باشند باعث آسیب دیدن دستگاه تنفسی انسان خواهند شد و می تواند بسیار خطرناک باشد.

۲- نبودن آب در داخل شتر گلویی دلیل بوی بد فاضلاب

لوله خمیده و یا همان شتر گلویی در لوله کشی ساختمان، از خارج شدن گاز ها و همچنین بوی زننده فاضلاب جلوگیری می کند ولی اگر شتر گلویی خشک باشد گازها از لوله خارج می شوند. در اصل می‌توان گفت در صورت نبودن خمیدگی، آب در لوله نمانده و باعث این اتفاق خواهد شد. زیرا آب باعث می شود وقتی گاز ها قصد خارج شدن از لوله را دارند در داخل آب حل شوند. پس باید به طور مرتب در این لوله ها آب بریزید تا از خروج گاز از لوله، جلوگیری شود.

۳- انباشته شدن مواد زائد در داخل شتر گلویی دلیل بوی بد فاضلاب

گاهی ممکن است شتر گلویی دلیل بوی بد فاضلاب در آپارتمان شما باشد زیرا مواد زائد در قسمت خمیدگی جمع شده و به دلیل فاسد شدن در اثر گذر زمان، بوی بد ایجاد می کند. برای اینکه این بو را از بین ببرید بهترین راه استفاده از فلاش تانک می باشد. در صورت نبودن فلاش تانک می‌توانید مقدار زیادی آب در داخل فاضلاب بریزید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  لوله کشی سرویس بهداشتی | استانداردهای لوله کشی سرویس بهداشتی

۴- گیر کردن مواد غذایی در داخل لوله آشپزخانه، دلیل بوی بد فاضلاب

بعضی از خانم ها نکات کلیدی را در هنگام شستشو رعایت نمی کنند و خودشان باعث به وجود آمدن بوی بد فاضلاب می شوند. در صورتی که مواد غذایی داخل لوله ریخته شود این مواد انباشته شده و در هنگام فاسد شدن باعث ایجاد بوی بد در محیط خواهد شد. برای جلوگیری از وارد شدن مواد غذایی در داخل لوله فاضلاب آشپزخانه، می توانید از توری های مخصوص استفاده کنید.

۵- کهنه بودن چاه فاضلاب، دلیل بوی بد فاضلاب

امروزه به دلیل وصل شدن فاضلاب ها به فاضلاب شهری، کمتر با کهنه بودن چاه فاضلاب رو به رو هستیم ولی باز هم خانه های هستند که دارای فاضلاب های قدیمی و کهنه می باشند. قدیمی بودن چاه فاضلاب می تواند باعث پخش شدن بوی بد فاضلاب در آپارتمان شود.

۶- پر بودن چاه فاضلاب آپارتمان دلیل بوی بد فاضلاب

چاه ها به دلیل اینکه در زیر ساختمان هستند و با سطح زمین هم فاصله زیادی دارند، به راحتی نمی توان پرشدن آن را تشخیص داد و این کار باید به وسیله اشخاص متخصص و همچنین با دستگاه های مخصوص انجام شود.

نکته مهم: اگر مواردی را که برایتان نام بردیم باعث بوی بد فاضلاب در منزل شما نبود توصیه می کنیم با شرکت تخلیه چاه تماس بگیرید تا چاه فاضلاب آپارتمان شما را بررسی کنند.

۷- نشت چاه فاضلاب، دلیل بوی بد فاضلاب

گاهی ممکن است چاه فاضلاب پر شده و نشت کند. این نشت چاه می تواند باعث بوی بد فاضلاب شود. در این صورت باید چاه را تخلیه کنید تا از بوی بد آن خلاص شوید.

روش های رفع بوی بد توالت

قبل از اینکه با روش های بوی بد توالت آشنا شوید باید بدانید چه چیزی باعث بوی بد توالت می شود. تقریباً می توان گفت دلایل بوی بد در توالت های ایرانی و فرنگی یکسان است و تنها گاهی با هم تفاوت می کند که آنها را هم برایتان بیان می کنیم :

دلایل بوی بد در توالت فرنگی

دلایل بوی بد در توالت فرنگی عبارت است از:

 • جرم و رسوب
 • مواد غذایی و چربی هایی که فاسد شده
 • فاضلاب چسبیده به دیواره لوله
 • باز بودن درزها
 • مشکل در واشر ها
 • بوگیر های ژله ای توالت فرنگی
 • لوله ونت
 • خرابی فن در سرویس بهداشتی

دلایل بوی فاضلاب در توالت ایرانی

در ادامه شما را با دلایل بوی بد فاضلاب در توالت ایرانی آشنا می کنیم:

 • جرم و رسوب
 • پسماند و فاضلاب های تخلیه نشده
 • فاسد شدن چربی ها و فضولات در داخل لوله فاضلاب
 • لوله ونت
 • خراب شدن فن در سرویس بهداشتی

دلایل بوی بد فاضلاب در هنگام بارندگی چیست؟

گاهی ممکن است شما در هنگام بارندگی بوی فاضلاب به مشامتان برسد. دلایل زیادی می تواند باعث بوی بد فاضلاب در هنگام بارندگی شود که مهمترین آنها عبارت است از:

 • در هنگام بارندگی شدید گاز ها نمی توانند از لوله ونت خارج شوند به همین دلیل مقداری از این گاز داخل ساختمان نفوذ کرده و شما بوی بد فاضلاب را حس می کنید در این صورت باید دنبال درزگیری باشید.
 • چه ساختمان شما نوساز باشد و چه نوساز نباشد احتمال به وجود آمدن گاز های آمونیاک و متان در لوله فاضلاب ساختمان وجود دارد که باید دلیل آن را پیدا کنید.
 • بیشتر مواقع چربی ها، رسوبات، پسماند فاضلاب به دیواره لوله فاضلاب چسبیده و باعث به وجود آمدن گازهای فاضلاب می شود. در هنگام بارندگی به دلیل اینکه رطوبت بیشتر می شود، این گازها تحریک شده و بوی فاضلاب هم زیاد خواهد شد.
 • آخرین دلیلی که می توان برای بوی بد فاضلاب در هنگام بارندگی نام برد، زیاد شدن حجم آب داخل چاه فاضلاب است. در این صورت آب به سطح چاه آمده و فاضلاب ته نشین خواهد شد. به همین علت گازها در بالای چاه فاضلاب متراکم می شود و به داخل ساختمان نفوذ پیدا می کند.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش برطرف کردن گرفتگی توالت فرنگی با مدفوع، دستمال کاغذی و اشیاء

ترفند های مهم برای رفع بوی بد فاضلاب در آپارتمان

در این مقاله ابتدا شما را با دلایل بوی بد فاضلاب در آپارتمان به طور کامل آشنا کردیم. در ادامه هم می‌خواهیم روش های از بین بردن بوی بد فاضلاب را هم برایتان توضیح دهیم تا با آن آشنا شوید و بتوانید به راحتی بوی بد فاضلاب را در ساختمان از بین ببرید.

۱- رفع بوی بد فاضلاب با جوش شیرین سرکه و آب

محلول جوش شیرین و سرکه می تواند بسیار قوی بوده و بوی بد فاضلاب را از بین ببرد. برای این منظور به مواد زیر نیاز دارید:

 • یک لیوان سرکه
 • یک لیوان جوش شیرین
 • آب گرم

جوش شیرین را در یک ظرف ریخته و سپس آب و سرکه را هم به آن اضافه کنید. جوش شیرین و سرکه تولید واکنش شیمیایی کرده و می تواند بوی بد فاضلاب و گرفتگی های آن را هم از بین ببرد. محلول آماده شده را بلافاصله در داخل لوله فاضلاب بریزید. از این محلول می توانید برای حمام و توالت هم استفاده کنید زیرا هیچ گونه آسیبی به لوله ها نزده و خطرناک هم نمی باشد.

۲- رفع بوی بد فاضلاب با لیمو، نمک و یخ

با کمک این روش شما می توانید حتی مواد فاسدی را که در داخل لوله فاضلاب گیر کرده‌اند را هم از بین ببرید. برای این منظور باید تکه های یخ را در اطراف لوله بریزید. بعد از آن یک پیمانه نمک را هم در داخل لوله بریزید. از پوست لیمو هم می توان جهت معطر کردن لوله استفاده کرد. با این روش بوی بد فاضلاب از بین می رود.

۳- رفع بوی بد فاضلاب به وسیله مخمر نان

شاید باورش برای شما سخت باشد که بتوانید با مخمر نان بوی بد فاضلاب را از بین ببرید. ولی ترکیب آب و مخمر نان بسیار عالی بوده و می‌تواند به راحتی بوی بد فاضلاب را رفع کند. برای این منظور یک بسته مخمر نان را تهیه کرده و آن را در داخل آب جوش بریزید. کمی صبر کنید تا خشک شود بعد از آن محلول را در داخل لوله ریخته و از شب تا صبح صبر کنید. می توانید از این محلول برای توالت، حمام و آشپزخانه استفاده کنید.

۴- رفع بوی بد فاضلاب با محلول سرکه سفید و جوش شیرین

استفاده از جوش شیرین و سرکه هم تا حدودی مانند روش اول می باشد ولی کمی با هم تفاوت دارد. در این روش باید یک لیوان جوش شیرین را در داخل لوله بریزید بعد از آن سرکه را هم در داخل لوله ریخته و یک روز صبر کنید. سپس در داخل لوله آب بگیرید تا رسوبات داخل لوله شسته شود.

بوی بد فاضلاب

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد تلاش کردیم شما را با دلایل بوی بد فاضلاب در آپارتمان آشنا کرده و روش های رفع آن را هم برایتان توضیح دهیم. اگر با راهنمایی های ما موفق به رفع بوی بد فاضلاب در آپارتمان خود نشدید می توانید با شرکت های خدماتی لوله بازکنی تماس بگیرید تا مشکل به صورت تخصصی رفع شود.

امیدواریم مطالبی که در این مقاله بیان کردیم برایتان مفید بوده باشد. اگر در زمینه گرفتگی لوله فاضلاب و همچنین بوی بد آن، سؤالی داشتید در قسمت دیدگاه ها مطرح کنید تا متخصصین ما در ایبک امداد پاسخگوی شما عزیزان می باشند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

دلایل بوی بد فاضلاب در آپارتمان

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

گازهای فاضلاب چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا