تعمیرات پکیج و آب گرمکن

علل روشن نشدن فن پکیج | هر آنچه در مورد فن پکیج باید بدانید

علل روشن نشدن فن پکیج | هر آنچه در مورد فن پکیج باید بدانید

پکیج امروزه به یکی از کاربردی ترین وسایل خانگی تبدیل شده است که وظیفه اصلی آن گرم کردن آب خانه و یا استفاده  از آن در رادیاتور ها برای گرم شدن در فصل زمستان می باشد .حال ممکن است برای همه ما پیش آمده باشد که پکیج تان به دلایل مختلف خراب شده باشد و برای رفع مشکل آن با تعمیر کاران مختلف تماس گرفته و سعی بر رفع ایرادات پکیج خود کرده ایم. یکی از ایرادات رایج پکیج ها روشن ماندن فن آن می باشد .

فن پکیج چیست و وظیفه ی آن چیست؟

فن پکیج یکی از قطعات کاربردی در پکیج ها به خصوص در پکیج های فن دار می باشد که در انتهای مسیر دودکش متصل به پکیج شما قرار دارد. وظیفه آن خارج کردن دود حاصل از احتراق از محفظه احتراق به فضای بیرونی یا فضای آزاد محیط است . اما گاهی پیش می آید که فن در پکیج به صورت مداوم روشن بوده و اهالی خانه از این موضوع شکایت می کنند و مشکل را به تعمیر کار گفته و سعی بر رفع این مشکل می کنند. برند های مختلفی مانند بوتان ، ایساتیس ، گلدیران و … اقدام به تولید پکیج ها با قابلیت های پیشرفته می کنند ولی چیزی که در همه ی آن ها مشترک است این است که مشکل یکسره شدن فن پکیج در همه ی آن ها گزارش شده است و بنابراین در این مقاله ما هر مطلبی که بیان می کنیم شامل حال تمامی این برند ها می شود .

اما قبل از اینکه با تعمیر کار تماس بگیرید و مشکل پکیج خانه تان یا محل کارتان را گزارش دهید ابتدا بررسی کنید که آیا واقعا مشکل در فن باعث خلل در عملکرد پکیج شما شده است ؟ یا اینکه پکیج هنوز وظیفه اصلی خود را که گرم کردن آب مصرفی در منزل یا محل کار شماست را انجام می دهد ؟

حال اگر شما موارد بالا را بررسی کردید و متوجه خلل در عملکرد پکیج خود نشدید می توانید علت آن آمدن فصل زمستان باشد به این علت که در فصل زمستان پمپ پکیج که یکی از قطعات مهم در هر پکیج است و کار اصلی گرم کردن شما در فصل زمستان است، در این فصل به صورت یک سره کار می کند و کار کردن پمپ باعث می شود تا فن نیز برای خروج دود از محفظه به محیط بیرون و خنک سازی مجموعه ساختار پکیج به صورت یک سره کار کند.

حتما بخوانید:   کامل‌ترین لیست کد خطای پکیج لورچ و نحوه برطرف کردن آنها

پس با توجه به توضیحات بالا در فصول سرد سال احتمال یک سره شدن فن پکیج  یا کارکردی بیش از حد معمول وجود دارد پس  نگران نباشید ولی اگر در هنگام کار با پکیج متوجه شدید که در عملکرد آن تاثیر می گذارد، حال زمانی است که شما باید به فکر تعمیر فن و پکیج خود باشید.repair gas boiler 93200 2968 jpg

علل روشن ماندن فن پکیج با تاثیر بر عملکرد آن :

اگر فن شما به صورت یک سره روشن ماند دو حالت پیش روی شما قرار دارد اول اینکه در عملکرد آن تاثیر نمی گذارد که در این حالت نگران نباشید و لازم نیست از تعمیر کار کمک بخواهید در حالت دوم بر عملکرد آن تاثیر گذاشته و آب گرم نمی شود در این حالت فن شما روشن است ولی پکیج جرقه نمی زند و روشن نمی شود در این حالت ایراد آن را در یک از حالت های زیر دنبال کنید :

  • در سیستم جرقه زن پکیج الکترودی وجود دارد که نقش اصلی در عمل جرقه زدن و در نهایت گرم شدن پکیج شما دارد . احتمال اول ممکن است این باشد که این الکترود خراب شده است.
  • گاهی ایراد در خود الکترود نیست بلکه یون استفاده شده در آن ممکن است خراب شده باشد و باعث تاثیر در عملکرد پکیج شما شود.
  • بعد از اینکه موارد بالا را دنبال کردید اگر باز هم مشکل بر سر جای خود قرار داشت این بار مسیر دودکش را چک کنید و مطمئن باشید که مسیر آن بسته نیست.
  • فن پکیج را بررسی کنید و از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید.
  • خرابی برد یا پرشر پکیج هم از مواردی است که می تواند باعث آسیب به پکیج شما شود.

حالا در ادامه می خواهیم تا هر کدام از آن ها را به صورت مفصل بررسی کنیم و شما را با این نواقص بیشتر آشنا کنیم :

1-نقص در الکترود جرقه زن پکیج:

نقص در الکترود جرقه زن یکی از مشکلات رایج در پکیج ها می باشد که وظیفه اصلی آن کنترل کردن شعله ای است که در پکیج می باشد و وظیفه گرم نگه داشتن آب مصرفی شما را بر عهده دارد. نوسانات برق و پایین بودن ولتاژ برق خانه یا محل کارتان می تواند باعث آسیب به این الکترود شود که نتیجه آن این است که جرقه باعث روشن شدن پکیج نمی شود پس برای رفع این مشکل ابتدا جریان ولتاژ برق خانه را چک کنید .

2-نقص در یون استفاده شده در الکترود جرقه زن :

گاهی اوقات ایراد از ولتاژ برق و الکترود آن نمی باشد بلکه یون استفاده شده در این الکترود به دلایل مختلفی اکسید شده است یا دچار ترک های ریز یا درشت شده است.که نشانه های آن به این صورت است که جرقه زن جرقه نمی زند. برای رفع این مشکل تنها راه حل تعویض این یون استفاده شده در الکترود است.

حتما بخوانید:   آموزش نصب آبگرمکن دیواری گازی در 8 مرحله

3-مسدود بودن دودکش:

همانطور که در قبل هم گفته شده است دودکش وظیفه خروج دود را به هوای آزاد برعهده دارد. حال ممکن است به دلایل مختلف نظیر لانه کردن کبوتران در مسیر دودکش ،دودکش مسدود شده باشد و نتیجه آن عملکرد نامناسب و جرقه نزدن پکیج شما می باشد. یکی دیگر از عللی که می تواند باعث مسدود شدن دودکش شما شود استفاده از فلنج نامناسب برای دودکش است که نتیجه این کار از بین بردن مکش و دهش در فن می باشد و باعث اختلال در عمل جرقه زنی توسط پکیج شما می شود.

دودکش ای که به دلایل مختلفی مسدود شده باشد نمی تواند دود را به محیط بیرون منتقل کند . سیستم استفاده شده در پکیج هم به این صورت است که هر پکیج دارای یک سنسور است که در صورتی که این خروجی دود به درستی از داخل پکیج انجام نشود سنسور فعال شد و پکیج را خاموش می کند .بنابراین برای جلوگیری از چنین احتمالاتی حتما سعی کنید که از فلنج های استاندارد برای پکیج تان استفاده کنید و همچنین نصب پکیج را به افراد فنی در این باره واگذار کنید.یکی دیگر از قطعات استفاده شده در پکیج سوئیچ هوا می باشد که در حالتی که به درستی کار نکند باعث خلل در عملکرد دودکش می شود.

4-خرابی فن پکیج:

اگر تمام مشکلات بالا را بررسی کردید و هیچ کدام از آن ها دچار مشکل نشده باشند حال نوبت به بررسی فن پکیج تان می باشد . خرابی فن پکیج می تواند به دو علت باشد یکی گیرکردن کنتاک رله فن و دیگری خرابی برد کنترلی آن . این دو علت در فن ایجاد اختلال کرده است و باعث عملکرد نامناسب پکیج می شود.

5-خرابی برد یا پرشر پکیج:

پرشر یکی از قطعاتی است که به طور مستقیم بر عملکرد فن شما تاثیر می گذارد. پرشر یک قطعه مکانیکی در پکیج می باشد که وظیفه کنترل احتراق در پکیج را برعهده دارد .این قطعه رابطه مستقیم با فن دارد .خرابی این قطعه در پکیج هم می تواند باعث خلل در عملکرد پکیج شود.

روشن نشدن فن :

تا اینجا در مورد یکسره شدن فن صحبت کردیم حال مورد دیگری در ارتباط با فن را می خواهیم بررسی کنیم . گاهی ممکن است با این خلل مواجه شده باشید که فن اصلا روشن نشده باشد اولین دلیلی که می تواند داشته باشد سوختن فن است ولی همیشه سوختن فن باعث خلل در فن نمی باشد .

حتما بخوانید:   تنظیم شعله آبگرمکن چگونه انجام می شود | اهمیت تنظیم شعله آبگرمکن

مواردی که باعث عدم کارکرد درست فن می شود را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

1-سوختن رله فن برد الکترونیک فن

2-گیرکردن فن پروانه

تست فن پکیج:Bita model butane package repair1

حال با توجه به مواردی که مطرح شد ممکن است فن به صورت یکسره کار کند یا حتی اصلا کار نکند . برای هر دو حالت پیش آمده در پکیج خود روش استفاده شده، تست فن پکیج می باشد.

تست فن پکیج در دو حالت انجام می شود که به شرح ذیل است :

1-بررسی کارکرد فنی پکیج:

در حالت کلی زمانی که پکیج روشن می شود و جرقه می زند وظیفه فن که به دودکش متصل است این است که دود حاصل از عمل احتراق به بیرون منتقل شود و همچنین هوا مورد نیاز پکیج را آماده می کند .فن ها برای انجام این عمل نیاز به دودکش های دو جداره دارند تا هم هوا را  به بیرون منتقل کند و هم اینکه هوای مورد نیاز پکیج را فراهم کنند.

اگر فن پکیج به درستی کار نکند این امر باعث می شود تا پکیج درست جرقه نزند و کار نکند. اگر فن خراب باشد برد موجود در پکیج اجازه روشن شدن فن را نمی دهد . به طور کلی فن برای روشن شدن احتیاج به عبور برق 220 ولت از داخل برد دارد که اگر این امر به درستی انجام نشود فن روشن نمی شود حال اگر این 220 ولت از برد عبور نکرد می توان مشکل را در رله فن دانست ولی اگر حتی با عبور 220 ولت بازهم فن روشن نشد آن وقت مشکل در خود فن  می باشد.

حال برای تست فن در این حالت احتیاج به یک دستگاهی به نام آوومتر داریم این دستگاه دارای حالتی به نام بیزر است که زمانی که دو سر آن را به هم متصل می کنیم اگر فن به درستی کار کند اتصال برقرار شده و بیزر شروع به صدا و لرزش می کند.

2- صدا غیر طبیعی و غیر عادی فن:

گاهی اوقات فن ای که خراب است در هنگام ورود هوا و خروج دوده با انرژی کم و صدای بالا و حتی غیر طبیعی کار می کند که این نشانه ی بارزی است که فن خراب است.حال برای جلوگیری از این امر حتما به صورت مداوم و دوره ای پکیج خود را سرویس کنید و نکته آخر این است که بهترین زمان برای سرویس کردن و چک آپ پکیج تان در اواخر تابستان می باشد به این علت که شما فرصت کافی جهت عیب یابی و حل آن را دارید.

31

علل روشن نشدن فن پکیج

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

علل روشن نشدن فن پکیج | هر آنچه در مورد فن پکیج باید بدانید

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x