خدماتخدمات نظافتی

بهترین روش برای پاک کردن لکه لاک از روی فرش

یکی از مشکلاتی که امکان دارد برای شما به وجود بیاید ریختن لاک روی فرش است ما می خواهیم برای شما بهترین روش برای پاک کردن لکه لاک از روی فرش را بررسی کنیم و شما را با آن آشنا کنیم تا در صورت لزوم بتوانید به راحتی لکه لاک از روی فرش را پاک کنید.

روش پاک کردن لکه لاک از روی فرش

روش پاک کردن لاک از روی فرش به دو نوع تقسیم می شود:

  • پاک کردن لکه لاک خشک
  • پاک کردن لکه لاک خیس

لاک خیس را چگونه از روی فرش پاک کنیم؟

شاید به نظرتان کمی عجیب یاید ولی پاک کردن لاک خیس بسیار راحت تر از پاک کردن لاک خشک می باشد برای پاک کردن لاک خیس چند مرحله را باید انجام دهید:

1- با یک قاشق را به آرامی لاک را از روی فرش  بردارید دقت کنید هر باری که می خواهید لاک را بردارید باید قاشق را تمیز کنید و دوباره لاک هایی را که روی فرش باقی مانده با همان قاشق بردارید.

2- بعد از اینکه این مرحله را انجام دادید لاک هایی را که روی فرش مانده و نمی توان جمع کرد با کمک یک پارچه از روی فرش بردارید فقط دقت کنید که باید لاک های باقی مانده را به صورت ضربه ای از روی فرش بردارید و کشیدن پارچه روی آن کاملاً اشتباه می باشد زیرا باعث پخش شدن لاک می شود و حتی ممکن است به لایه های زیرین فرش هم نفوذ کند و به سختی پاک شود بعد از هر بار که ضربه را به قسمت لکه روی فرش می زنید باید برای ضربه بدی از قسمت تمیز پارچه استفاده کنید و آنقدر این ضربه زدن را ادامه دهید تا لکه به طور کامل پاک شود و دیگر هیچ رنگی هم به پارچه جذب نشود.

3-  برای پاک کردن لکه لاک از روی فرش در مرحله بعدی باید از بین شوینده های مناسب یک شوینده برای تمیز کردن فرش انتخاب کنید برای پاک کردن لاک، شما نمی توانید از موادی مانند سرکه و جوش شیرین و مانند آن استفاده کنید پاک کننده لاک باید حلال باشد و ضمناً از آستون و وایتکس هم نمی توانید استفاده کنید زیرا این دو ماده به فرش شما آسیب خواهد رساند.

حتما بخوانید:   تعویض فیلتر ممبران تصفیه آب در 9 مرحله

توصیه می کنیم از پاک کننده هایی استفاده کنید که استون نداشته باشد مانند آب اکسیژنه که برای فرش های رنگ روشن از آن استفاده می کنند یا اسپری مو، الکل مالشی، شیشه پاک کن، که می توانید برای پاک کردن باقی مانده لکه لاک روی فرش از آنها استفاده کنید. قبل از اینکه از پاک کننده ها برای لکه لاک استفاده کنید ابتدا یک مقدار از پاک کننده را روی یک گوشه ای از فرش امتحان کنید و اگر مطمئن شدید که رنگ فرش را نمی برد می توانید روی لکه را به کمک پاک کننده تمیز کنید.

پاک کننده هایی که برای پاک کردن لاک از روی فرش مناسب هستند

پاک کردن لکه لاک از روی فرش

1- اسپری مو

برای پاک کردن لکه لاک از روی فرش اولین روش استفاده از اسپری مو است برای استفاده از اسپری مو شما باید آن را ۱۵ دقیقه روی لکه اسپری کنید بعد از آن دو دقیقه با مسواک کهنه یا پارچه به آرامی روی لکه بکشید تا پاک شود.

2- لاک پاک کن

پد لاک پاک کن می تواند برای پاک کردن لکه لاک از روی فرش بسیار مناسب باشد فقط دقت کنید که آرام و سطحی این پد را روی فرش بکشید.

3- اکسیژنه

در فرش های روشن، از آب اکسیژنه برای پاک کردن لکه لاک استفاده می‌کنند به این طریق که آب اکسیژنه را روی یک پارچه تمیز بریزید سپس آن را به آرامی روی فرش بکشید و بگذارید تا ۳۰ دقیقه بماند.

4- شیشه شوی

برای اینکه از این ماده استفاده کنید ابتدا جای لکه را با شیشه شوی خیس کنید و بعد با یک پارچه و یا اسفنج به صورت ضربه ای آن را پاک کنید. آنقدر این کار را تکرار کنید تا لکه کاملا پاک شود.

5- الکل

در این روش شما باید با قطره چکان چند قطره الکل را روی لکه بریزید طوری الکل را بریزید که دقیقاً روی لکه ریخته شود بعد به کمک یک پارچه تمیز آن را پاک کنید این کار را ادامه دهید تا لکه لاک پاک شود.

تمیز کردن محل لکه

حالا نوبت آن رسیده که لکه لاک را از روی فرش تمیز کنید برای این منظور باید پارچه تمیزی را به پاک کننده ای که انتخاب کردید آغشته کنید و بعد از آن به روش ضربه ای لکه را پاک کنید دقت داشته باشید که به هیچ وجه پارچه را روی فرش نمالید بعد از هر بار که ضربه می زنید برای دفعه بعد روی تمیز پارچه را استفاده کنید و آنقدر این کار را ادامه دهید تا لکه شما کاملا از بین برود.

حتما بخوانید:   آشنایی با انواع روش لوله بازکنی فاضلاب حمام

لکه لاک خشک را چگونه از روی فرش پاک کنیم؟

پاک کردن لکه لاک از روی فرش وقتی که خشک شده است کمی سخت تر از پاک کردن لاک خیس می باشد ولی نگران نباشید ما در ادامه برای شما روش پاک کردن لاک خشک را هم توضیح می دهیم تا بتوانید به راحتی لکه لاک را از روی فرش پاک کنید برای این کار مراحل زیر را انجام دهید:

1- در مرحله اول شما باید قسمت خشک شده لاک را از روی فرش جدا کنید می توانید به کمک یک چاقو یا قاشق این کار را انجام دهید و یا می توانید به کمک قیچی بدون این که به فرش آسیب برسانید مقدار خشک شده را به آرامی قیچی کنید.

2- بعد از اینکه لکه خشک شده را از روی فرش فرش جدا کردید، کار شما راحت خواهد شد و می توانید به راحتی قسمت لکه دار شده را پاک کنید ابتدا لاک هایی را که کندید جمع کنید بعد با کمک جاروبرقی قسمت کثیف شده را پاک کنید.

3- در مراحل بعد مانند لاک خیس عمل کنید پاک کننده مناسبی را همانطور که در بالا گفتیم پیدا کنید البته حتما قبل از پاک کردن لکه پاک کننده را روی گوشه ای از فرش امتحان کنید. در این مرحله می توانید با کمک لاک پاک کن این کار را انجام دهید و ناحیه لک شده را پاک کنید.

4- در این مرحله هم مثل قسمت های قبل که برای لاک خیس گفته بودیم پارچه تمیز را به پاک کننده آغشته کنید و به صورت ضربه ای لکه را از روی فرش پاک کنید اگر لکه پاک نشد مقدار بیشتری از محلول را استفاده کنید.

بعد از اتمام کار چگونه فرش را تمیز کنیم؟

پاک کردن لکه لاک از روی فرش

برای پاک کردن لکه لاک از روی فرش روش های لازم را برای شما کاملاً توضیح دادیم بعد از اینکه به کمک این روش ها لکه را پاک کردید حالا می خواهیم فرش را تمیز کنیم برای این منظور مراحل زیر را انجام دهید :

1- در مرحله اول باید پاک کننده ای که روی فرش باقی مانده را از روی فرش پاک کنید برای این کار یک پارچه تمیز و یا حوله بردارید و آن را روی فرش فشار دهید هر بار که فشار دادید پارچه را برداشته و روی تمیز پارچه را دوباره روی فرش فشار دهید آنقدر این کار را تکرار کنید تا فرش کاملا از پاک کننده، تمیز شود و اثری از پاک کننده روی فرش نماند.

حتما بخوانید:   بهترین نوع کابینت آشپزخانه منزل چیست؟

2- یک کاسه بردارید و چند قاشق مایع شوینده مانند شامپو فرش یا مایع لباسشویی را داخل کاسه بریزید و سپس مقداری آب روی آن ریخته و کاملا با هم مخلوط کنید یک اسفنج تمیز را به این محلول آغشته کنید و بعد اسفنج را کاملاً بچلانید تا آب اضافی در آن وجود نداشته باشد و بعد روی لکه فرش با دقت بکشید و فرش را تمیز کنید دقت داشته باشید که اسفنج را به طور منظم به محلولی که درست کردید، آغشته کنید. آنقدر این کار را ادامه دهید تا بوی لاک یا لاک پاک کن کاملاً از بین برود.

3-در این مرحله برای اینکه مایع شوینده را از روی فرش پاک کنید نیاز به یک کاسه آب تمیز دارید باید با استفاده از یک پارچه یا اسفنج، مایع شوینده را هم از روی فرش پاک کنید اسفنج را داخل آب تمیز کرده و کاملاً روی فرش را از مایع شوینده، تمیز کنید تا هیچ اثری از مایع شوینده روی فرش باقی نماند.

4- حالا موقع آن رسیده که فرش را خشک کنید بعد از انجام مراحلی که برای شما بیان کردیم حوله خشک را برداشته و آن را روی فرش فشار دهید تا آب اضافی فرش را بگیرید آنقدر این کار را تکرار کنید تا هیچ آبی در فرش باقی نماند. بعد از آن می توانید به وسیله پنکه یا سشوار فرش را کاملاً خشک کنید.

 

نتیجه گیری:

امکان دارد در اثر سهل انگاری شما و یا حتی بچه های کوچک این مشکل به وجود بیاید که  لاک روی فرش بریزد وقتی متوجه ریخته شدن لاک روی فرش شدید سعی کنید در همان ابتدا اقدامات لازم را انجام دهید و لکه لاک را پاک کنید زیرا اگر لکه خشک شود پاک کردن آن سخت خواهد شد به کمک یک حوله، پنبه و یا پارچه لاک را از روی فرش جمع کنید دقت داشته باشید جای کثیف پارچه را دوبار روی لکه نمالید و برای دفعات بعد، قسمت تمیز پارچه را استفاده کنید و حتماً پارچه را به صورت عمودی روی لاک بگذارید و از پخش کردن و افقی کشیدن پارچه جدا خودداری کنید ما در این مقاله از سایت ایبک برای شما روش کامل پاک کردن لاک خیس و لاک خشک را از روی فرش توضیح دادیم

 امیدواریم مطالب بیان شده برای شما مفید بوده باشد.

بهترین روش برای پاک کردن لکه لاک از روی فرش

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

لکه لاک خشک را چگونه از روی فرش پاک کنیم؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا