مجله ساختمان

پله گرد بتنی و تأثیر آن در طراحی داخلی و خارجی

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

پله گرد بتنی موجب می‌شود که فضای منزل بسیار لاکچری به نظر آید. در حقیقت این پله گردها در طراحی خارجی و داخلی بسیار حائز اهمیت هستند. اگر در سریال‌ها و فیلم‌ها توجه نمایید، در مواقعی که کارگردان قصد دارد خانه لوکس و لاکچری را به نمایش بگذارد، جایی را انتخاب می‌کند که در آن به گرد بتنی به کار رفته است. قبل از طراحی و اجرای پله گرد بتنی بهتر است که در مورد ویژگی‌ها و مزایای آن اطلاعات کامل‌تری داشته باشید.

تقسیم‌بندی انواع پله گرد

به صورت کلی راه‌پله‌ها دارای دسته‌بندی‌های گوناگونی هستند. اولین تقسیم بندی آنها با توجه به محلی است که مورد استفاده قرار می‌گیرند:

 • استفاده از پله گرد در طراحی خارجی
 • استفاده از پله گرد در طراحی داخلی

یعنی در برخی مواقع ممکن است که پله گرد بتنی در مکان مسقف و در خانه به کار برده شود و یا اینکه از آن در مکانی بدون سقف و در بیرون از خانه استفاده شود.

در بسته‌بندی دیگر راه‌پله‌ها با توجه به مواد به کار رفته و جنس آنها دسته‌بندی می‌شوند. جنس راه‌پله‌ها با توجه به محلی که مورد استفاده قرار می‌گیرند تعیین می‌گردد به عنوان نمونه:

 • پله‌های آهنی و فلزی
 • پله‌های بتنی
 • پله چوبی
 • پله ترکیبی

متناسب با نوع استفاده، مکان ساخت و بودجه یکی از این جنس‌ها توسط افراد مورد استفاده قرار می‌گیرند. پس افراد باید در ابتدا نیازهای خود را به صورت دقیق تعیین کنند و شرایط خود را سنجیده و قدم بعدی را بردارند.

انواع پله گرد بر اساس مدل آنها

تفاوتی ندارد که پله گرد بتنی را انتخاب نمایید یا پله‌های گرد فلزی و… برای ساخت آنها مدل‌های گوناگونی وجود دارد. این مدل‌ها با توجه به زیبایی، راحتی در استفاده و نوع کاربرد طراحی می‌گردد. با داشتن اطلاعات کافی در مورد انواع مدل‌ها می‌توانید بهترین پله گرد را انتخاب نمایید. بعضی از مدل‌های پله گرد عبارت هستند از:

 • دو محور باکس: با استفاده از ورق پروفیل و آهنی می‌توان راه‌پله‌های دو محور باکس را طراحی و ساخت. در این پله گردها باکس در دو سمت پله وجود دارد. از این مدل پله‌ها معمولاً در کافه‌ها، رستوران‌ها، مکان‌های بزرگ و سالن‌های نمایش استفاده می‌شود. با توجه به اینکه در ساخت این راه پله گرد بتنی از آهن استفاده می‌شود و ساخت آن مشکل است، می‌توان گفت که این راه‌پله‌ها نسبت به دیگر راه‌پله‌ها دارای هزینه بیشتری خواهند بود.
 • پله گرد تیرآهنی: در این مدل از پله گرد محور کار با استفاده از تیرآهن می‌باشد و تیرآهن خم شده پایه اصلی آن است. این مدل زیبایی ندارد و بیشتر در مکان‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که از روی راه پله قصد دارند وسایل سنگین را جابجا کنند. از این پله گرد سنگین بوده و اجرای آن بستگی به شرایط و مصالح خواهد داشت. در این مدل با توجه به اینکه آهن قیمت زیادی دارد، هزینه‌ها بالاتر خواهد بود.
 • پله گرد بتنی: پله گرد بتنی را در هر شکل و در هر جایی می‌توانید مورد استفاده قرار دهید و مثل خمیر در دستان شما خواهد بود. برای ساخت این مدل بیشتر از بتن استفاده می‌شود. بتن نسبت به فولاد قیمت کمتری دارد، به همین علت می‌تواند یکی از گزینه‌های به صرفه‌تر و کم هزینه‌تر باشد.
 • پله مارپیچ: یکی از پله‌های لاکچری پله‌هایی هستند که به صورت چرخشی به سمت پایین می‌آیند و می‌توان از آن به دو صورت ترکیبی از ورق و چوب و یا دو محور ورق درست کرد. استفاده از این پله‌ها برای محیط‌های کوچکتر بسیار مناسب خواهد بود. اما یکی از ایراداتی که می‌توان به این نوع پله گرفت، هزینه بالای آن است. البته این راه پله‌ها فقط در دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
حتما بخوانید:   چوب پلاست یا وود پلاست چیست؟ | بررسی کاربرد چوب پلاست

چرا پله گرد بتنی را انتخاب کنیم؟

در میان انواع مدل‌های گوناگون از پله‌گردها به نظر استفاده از پله گرد بتنی معقولانه‌تر است. به بیان دیگر از پله گرد بتنی می‌توانید در هر مکانی استفاده نمایید. در طراحی داخلی آنها را به عنوان پله‌های ساختمانی و یا پله گرد باغ و یا داخل منزل مورد استفاده قرار دهید. در طراحی خارجی هم می‌توان روی مقاومت و استحکام آن حساب باز کرد.

تفاوتی ندارد که به دنبال ساخت خانه‌های دوبلکس هستید و یا می‌خواهید پله ورودی را بسازید. پله‌های بتنی برای هر دو مورد مناسب خواهند بود.

پله گرد بتنی

مزایای پله گرد بتنی

 • امکان طراحی و ساخت انواع گوناگون مدل‌ها با استفاده از بتن
 • ایمنی مطمئن و مقاومت بسیار بالا
 • کم دردسر بودن و کم هزینه بودن ساخت پله گرد بتنی
 • امکان ایجاد تغییرات در ابعاد به صورت دلخواه
 • طول عمر پله گرد بتنی زیاد است
 • در برابر عوامل آسیب زننده مانند سقوط اشیاء بسیار سنگین، آتش سوزی، باران و باد مقاومت بسیار بالایی دارد.
 • می‌توان در مکان‌های تجاری و مسکونی از پله گرد بتنی به راحتی استفاده کرد.
 • امکان ایجاد طراحی‌های مدرن و سنتی با استفاده از آنها وجود دارد.

تأثیر ساخت پله گرد بتنی در طراحی خارجی و داخلی

در صورتی که قصد اجرای پلی گرد بتنی در طراحی داخلی و خارجی را دارید، جای نگرانی نخواهد بود. پله‌ها را می‌توان در هر جایی مورد استفاده قرار داد. در طراحی داخلی مثل طراحی داخلی منزل و ساختمان‌ها فاکتورهایی مانند ظرافت، زیبایی، اشغال نکردن فضای اضافه، امنیت و… دارای اهمیت می‌باشند که همه آنها در پله گرد بتنی وجود دارند.

حتما بخوانید:   انواع حفاظ پنجره برای امنیت خانه

پلی گرد بتنی از جمله مواردی است که شما می‌توانید در هر مدل و طرحی آن را اجرا کنید. مقاوم و محکم بوده و فضای بسیار زیادی را اشغال نخواهند کرد. در طراحی‌های خارجی عواملی مانند تحمل وزن سنگین، طول عمر بالا، مقاومت و امنیت از ویژگی‌های بسیار مهم هستند. در پله گرد بتنی می‌توان گفت که قادر هستید به همه چیزهایی که می‌خواهید، برسید.

هزینه ساخت پله گرد بتنی

در هزینه ساخت پله گرد بتنی عوامل گوناگونی دخیل می‌باشند. نوع طراحی، ابعاد، قیمت مصالح، محل استفاده، مواد اولیه، قیمت بناها و کارگرها از جمله عوامل موثر در قیمت آنها می‌باشند.

در مواقعی که قصد اجرای پله گرد بتنی را دارید، باید به دو مورد توجه زیادی داشته باشید. یکی طراحان این پله‌ها و دیگری هزینه‌ها. ساخت و مهندسی پله گرد بتنی یکی از کارهای تخصصی بوده و بسیار حساس است. راه پله چیزی نیست که پس از مدتی بتوان به راحتی آن را تغییر داد. همچنین اصولی نبودن و ایجاد مشکلات در آن دردسرهای زیادی را به دنبال خواهد داشت. بنابراین بهتر است که از همان ابتدا ساخت و طراحی آن را افراد کار بلد انجام دهند.

باید به این نکته توجه داشته باشید که در هنگام بتن‌ریزی از بتن درجه یک و مرغوب استفاده شود و بتن‌ریزی به صورت درست و اصولی انجام شود. یکی از فاکتورهای بسیار مهم که در قیمت پله گرد بتنی تاثیرگذار است، هزینه‌های اجرایی آن است. اجرای اسکلت پله بتنی دوبلکس نیاز به تجربه و مهارت زیادی دارد و کار ساده‌ای نخواهد بود. همچنین اجرای آنها زمان بر است و برای درست اجرا نمودن قالب‌ها حتماً باید از نیروهای متخصص کمک گرفت.

پله گرد بتنی پیش ساخته

یکی از انواع پله‌های گرد بتنی نوع پیش ساخته آن می‌باشد. می‌توان از این پله‌ها در هر مکانی که لازم است چه فضای خارجی و چه فضای داخلی استفاده کرده و نصب نمود. فقط باید اتصالات را در محل مورد نظر انجام داد. مقرون به صرفه بودن، نصب آسان، اطمینان از کیفیت ساخت و صرفه‌جویی در زمان از جمله مزایای استفاده از پله گرد بتنی پیش ساخته است.

حتما بخوانید:   چند اشتباه در رنگ کردن کابینت آشپزخانه که نباید انجام دهید

مراحل ساخت پله گرد بتنی

برای طراحی و اجرای پله گرد بتنی باید محاسبات به صورت جدی‌تر و دقیق‌تر انجام شود. چون اگر در محاسبات کوچک‌ترین اشتباهی به وجود آید و یا در هنگام اجرا کار اشتباهی انجام شود، همه زحمات از بین خواهد رفت. با توجه به اینکه نمی‌توان اسکلت را اصلاح کرد، باید پروژه را تخریب نموده و از ابتدا طراحی و ساختن آن آغاز شود.

 • طراحی: اولین مرحله برای اجرای پلی گرد بتنی این است که محل اجرا مورد بررسی قرار گرفته و شرایط آن به صورت دقیق آنالیز گردد. عرض پله‌ها، تعداد آنها، شیب راه پله و… همگی باید در این مرحله تعیین شوند.
 • آرماتوربندی: آرماتوربندی یکی از مراحل بسیار مهم اجرای پله گرد بتنی است که در این مرحله باید به رعایت ضخامت، نقشه‌های اجرایی و تعداد مناسب میلگردها دقت و توجه بیشتری شود.
 • قالب‌بندی: با استفاده از تخته‌های چوبی قالب‌بندی انجام می‌شود. دقت در این مرحله و رعایت شیب و ارتفاع درست پله‌ها از موارد بسیار مهم در ساخت راه پله بتنی گرد است.
 • بتن‌ریزی: در آخرین مرحله باید بتن‌ریزی انجام شود و به نحوی باید این کار را انجام داد که به صورت یک دست انجام شود. بهتر است که روانی بتن در این مرحله کمتر باشد تا دان و آب از یکدیگر جدا نشود.

پله گرد بتنی

سخن تکمیلی

پله گرد بتنی یکی از انواع پله‌ها می‌باشد که دارای ظاهر زیبایی است و به همین علت طرفداران زیادی پیدا کرده است. جلوه جذاب و مدرنی به محیط می‌دهد. ممکن است که پله گرد بتنی به صورت درجا طراحی و اجرا شوند و هم به صورت پیش ساخته مورد استفاده قرار بگیرند.

پله گرد نسبت به پله‌های مستقیم فضای کمتری را اشغال می‌کنند، اما اجرای آنها کار ساده‌ای نیست و هر کسی نمی‌تواند طراحی و ساخت آن را انجام دهد. بنابراین در صورتی که قصد اجرای پله گرد بتنی را دارید، حتماً از افراد با تجربه و متخصص کمک بگیرید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

پله گرد بتنی و تأثیر آن در طراحی داخلی و خارجی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی ویژگی‌های پله گرد بتنی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x