تعمیرات تاسیسات برقی

آموزش نکات ایمنی در مورد استفاده از آسانسور | تعمیر و نگهداری آسانسور

استفاده کردن از آسانسور به جای پله بسیار متداول شده است. چنانچه نکات ایمنی در مورد استفاده از آسانسور را ندانید و یا آنها را انجام ندهید احتمالاً خطراتی برای شما به همراه خواهد داشت. موارد زیادی به افزایش ایمنی آسانسور کمک می‌ کنند که با رعایت آنها می‌ توانید از بروز اتفاقات مختلف پیشگیری کنید. این موارد می‌ تواند شامل انتخاب درست نوع آسانسور، نصب اصولی و بر طبق استاندارد آن می‌ باشد. به علت آنکه حتماً باید نکات ایمنی در مورد نصب آسانسور رعایت شود بنابراین راه‌ اندازی و تعمیر این سیستم باید حتماً توسط افراد متعهد و مجرب انجام گیرد.

نکات ایمنی در مورد آسانسور

آسانسور در واقع وظیفه جابجا کردن افراد و یا لوازم را بین طبقات در آپارتمان‌ ها و مجتمع‌ ها بر عهده دارد. پیش از خرید آسانسور حتماً باید به موارد مهمی توجه کنید تا با گذشت زمان با مشکلاتی مانند سقوط، عملکرد نادرست، باز نشدن درب و … مواجه نگردید. در قدم نخست بهتر است که آسانسور را از برندهای معتبر و مراکز شناخته شده تهیه نمایید. مراحل نصب و راه‌اندازی آسانسور حتماً باید توسط تکنسین‌ های مجرب انجام شود و چنانچه به تعمیر نیازی داشت خدمات آن باید توسط شرکت‌ های معتبر و تکنسین‌ های آموزش دیده انجام گیرد. اگر همه این موارد به صورت درست انجام شود در واقع شما نیز بیشترین میزان ایمنی را خواهید داشت.

طراحی و ساخت آسانسور

طراحی اصولی و ساخت درست آسانسور با کیفیت بالا از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. این مورد می‌ تواند شامل انتخاب مواد اولیه با کیفیت، قطعات استاندارد، رعایت نکات فنی برای جلوگیری از حوادث احتمالی و خراب شدن آسانسور می‌ باشد. آموزش نکات ایمنی در مورد استفاده از آسانسوربنابراین آسانسور حتماً باید از مراکز معتبر خریداری شود و چنانچه اطلاعات کافی در مورد جزئیات آن ندارید حتماً باید از افراد متخصص در این زمینه مشاوره بگیرید. خرید آسانسور از مراکز معتبر با استانداردهای بین المللی باعث می‌ شود که ایمنی ساختمان شما تامین شده و در نهایت شما نیز با خیال راحت از آن استفاده کنید.

حتما بخوانید:   نحوه سیم کشی و نصب آیفون تصویری تابا در ساختمان

نگهداری و تعمیر آسانسور

نگهداری کردن و تعمیرات منظم و به موقع آسانسور جهت حفظ عملکرد درست و ایمنی دستگاه بسیار حائز اهمیت می‌ باشد. انجام بازرسی دوره‌ ای، تعمیر و تعویض قطعاتی که پوسیده شده‌ اند، عیب یابی و تنظیم سیستم ایمنی از فعالیت‌ هایی می‌ باشد که باید به صورت منظم انجام شود.

سیستم ایمنی آسانسور

استفاده نمودن از سیستم ایمنی که با استاندارد مطابقت و بر طبق قوانین ساختمانی باشد از موارد تاثیر گذاری است که در افزایش ایمنی آسانسور دخیل می‌ باشد. این سیستم می‌ تواند شامل سنسور، صفحات فشاری، حسگر، سیستم ضربه‌ گیر و متعادل کننده باشد. در واقع همه مواردی که هنگام نصب آسانسور لازم است مد نظر قرار گیرد در این قسمت باید رعایت شود. به عنوان مثال چنانچه آسانسور با برق در ارتباط باشد و سیم کشی آن با مشکلی مواجه گردد این مورد می‌ تواند تاثیر مستقیم در عملکرد آسانسور بگذارد.

درب و قفل آسانسور

قفل‌ های درب آسانسور باید به درستی عمل کنند و از باز شدن ناخواسته آنها جلوگیری شود. همچنین درب‌ ها باید سنسور مجهز به تکنولوژی لمسی و یا امواج فشرده داشته باشند تا چنانچه مانعی را تشخیص دادند به صورت اتوماتیک بسته نشوند. بهتر است هنگام خریداری کردن آسانسور سیستم اضطراری را نیز از شرکت‌ ها درخواست کنید. آسانسورها باید با سیستم اضطراری تجهیز شده باشند که چنانچه برق قطع شود و یا حوادث اضطراری رخ دهد مانند آتش سوزی بتوانند شما را ایمن نگه دارند. این سیستم شامل UPS، نور اضطراری، تجهیزات اطفاء حریق، آژیر و … می‌ باشد.

آموزش کاربران

اطلاع درست از نحوه استفاده از آسانسور می‌ تواند به ساکنان کمک کند تا بر اساس دستورالعمل‌ های ایمنی از آسانسور استفاده نمایند‌. چنانچه شما با عملکرد دکمه‌ ها و نحوه ورود و خروج و … آشنا باشید می‌ توانید به صورت اصولی از آسانسور استفاده نمایید.آموزش نکات ایمنی در مورد استفاده از آسانسور اطلاع شما از نکات ایمنی در مورد آسانسور از مشکلات بسیاری جلوگیری خواهد کرد. بنابراین هنگام خرید و یا نصب آسانسور این موضوع را هم در نظر بگیرید و نکات ایمنی را داخل آسانسور نصب نمایید.

آشنایی با موارد ضروری هنگام استفاده نمودن از آسانسور

اگر نکات ایمنی در مورد استفاده کردن از آسانسور رعایت شود و نحوه استفاده درست از آن به کاربران آموزش داده شود بسیاری از مشکلات مربوط به آن رخ نمی‌ دهد و یا سریعا برطرف خواهد شد. در ادامه ما به چند مورد از آنها اشاره می‌کنیم و امیدواریم با مطالعه آن بتوانید آن را در زندگی روزمره نیز به کار بگیرید.

  • استفاده درست از دکمه‌ های آسانسور
حتما بخوانید:   آموزش نصب و سیم کشی کنتاکتور سه فاز در تأسیسات

هنگام وارد شدن به آسانسور دکمه و نمایشگر جهت عملکرد صحیح آسانسور را بررسی نمایید. چنانچه خراب بود و یا نقصی در آن مشاهده نمودید حتماً به مدیر ساختمان اطلاع دهید.

  • عدم استفاده از آسانسور در شرایط اضطراری

در مواردی مثل زلزله یا حریق که شرایط اضطراری می‌ باشند توصیه می‌ کنیم که از آسانسور به هیچ عنوان استفاده نکنید و از پله‌ ها و راه‌ های فرعی جهت خروج استفاده نمایید.

  • رعایت آداب استفاده از آسانسور

وقتی که داخل آسانسور هستید از نزدیک شدن به دیوار و درب آسانسور خودداری نمایید و به هیچ عنوان در آن بالا و پایین نپرید.

  • توقف آسانسور در طبقه

زمانی که آسانسور در طبقات ساختمان توقف می‌ کند منتظر بمانید تا درب‌ ها به طور کامل باز شده و پس از آن با اطمینان از اینکه آسانسور توقف کامل داشته است از آن خارج شوید. هرگز جهت خروج از آسانسور اقدام به هل دادن افراد دیگر نکنید.

  • آگاه کردن افراد

چنانچه آسانسور متوقف شده و یا شما داخل آن گیر کرده‌ اید باید آرام باشید و به شماره‌ هایی که در آسانسور درج شده تماس گرفته و مسئولین را خبر دار کنید. پس از آن آرامش خود را حفظ کرده و منتظر کمک رسانی بمانید. با تیم امدادرسانی همکاری کرده و تا زمانی که از آسانسور خارج می‌ شوید هیچ حرکت دیگری انجام ندهید.

  • ظرفیت آسانسور

یکی از موارد مهمی که حتماً باید به آن توجه کنید دقت به ظرفیت آسانسور می‌ باشد. چنانچه تعداد افرادی که داخل آسانسور حضور دارند به حد نصاب رسیده بنابراین شما وارد آسانسور نشوید.

لیست بهترین برندهای آسانسور ایرانی

در سال‌هایی که گذشت به علت تحریم‌ ها و مشکلات دیگر برندهای معتبری که اقدام به تولید آسانسور می‌ کردند نتوانستند در بازار ایران حضور داشته باشند. در نتیجه چنانچه قصد دارید آسانسور خریداری کنید مجبورید که از بین برندهای ایرانی انتخاب نمایید. در ادامه مطلب چند برند معتبر از آسانسورهای ایرانی را معرفی می‌ کنیم.

آسانسور آتیس

شرکت آتیس در سال ۱۳۷۱ فعالیتش را در عرصه تولید آسانسور و پله برقی آغاز نموده است. این شرکت دارای پروژه‌ های مختلفی بوده و در مکان‌ های تجاری، مسکونی و اداری پروژه‌ های بزرگی نیز اجرا کرده است. این شرکت در زمینه فروش و همچنین خدمات پس از فروش آسانسور در کشور و در شهرهای مختلفی در جنوب و غرب کشور دارای نمایندگی‌ های فعالی می‌ باشد. محصولات برند آتیس دارای استانداردهای مختلف خارجی و داخلی است. در نتیجه می‌ توانید با خیال راحت از آنها استفاده نمایید.

حتما بخوانید:   نحوه سیم کشی و نصب پریز برق ساختمان | آموزش سیم کشی ساختمان

آسانسور شیندلر Schindler

یکی از بهترین برندهای سازنده آسانسور در ایران برند شیندلر می‌ باشد. این برند ۱۳۵ سال سابقه دارد. اگر بخواهیم در مورد شرکت‌ هایی که در زمینه ساخت آسانسور حرفی برای گفتن دارند صحبت کنیم قطعاً برند شیندلر سر آمد همه آنها قرار می‌ گیرد. این برند حدوداً ۱۰۰ شعبه در سراسر دنیا دارد. قیمت مناسب، کیفیت در ساخت و خدمات پس از فروش بسیار عالی از مزایای برند شیندلر می‌ باشند. آسانسور برج میلاد هم توسط این کمپانی ساخته شده است.

آسانسور سیگما Sigma

حتماً نام برند گلد استار را که بسیار سر زبان‌ ها افتاده شنیده‌ اید. این برند در اصل معرف شرکت سیگما می‌ باشد که از بهترین برندهای سازنده آسانسور در ایران بوده است. شرکت‌ های ال جی، آتیس و الکترونیک قراردادی را در سال ۱۹۹۹ امضا کردند که با این امضای این قرارداد کمپانی سیگما افتتاح گشت. آسانسور آیریس یکی از محصولات شرکت سیگما می‌ باشد که گزینه ای مقرون به صرفه برای بسیاری از ساختمان‌ ها محسوب می‌ گردد.

آسانسور میتسوبیشی

این برند هم فعالیت خود را از سال ۱۹۲۱ آغاز نموده است. شرکت میتسوبیشی به آسانسورهای بسیار بلند و پر سرعت خود معروف می‌ باشد.آموزش نکات ایمنی در مورد استفاده از آسانسور به جرات می‌ توان این ادعا را داشت که شرکت ژاپنی میتسوبیشی بهترین برند سازنده آسانسور در ایران می‌ باشد.

آسانسور تیسن

این شرکت اسپانیایی هم از سال ۱۹۹۹ فعالیت خود را شروع کرده است. دفتر اصلی این کمپانی که در زمینه تولید آسانسور می‌ باشد در کشور آلمان قرار دارد. این شرکت دارای ۶۷۰ زیر مجموعه می‌ باشد و از بهترین برندهای آسانسور در ایران هم شناخته می‌ شود. حدوداً ۵۵۰۰ کارمند هم در این شرکت فعالیت دارند.

سخن آخر

رعایت نکات ایمنی مربوط به استفاده از آسانسور بسیار حائز اهمیت می‌ باشد زیرا در سالیان اخیر آسانسورها به عنوان یک وسیله برای حمل و نقل در بیشتر ساختمان‌ ها و مجتمع‌ ها مورد استفاده قرار می‌ گیرند و افراد زیادی روزانه از این دستگاه استفاده می‌ نمایند. بنابراین حفظ ایمنی در آسانسور جهت جلوگیری از بروز حوادث و اتفاقات بسیار حائز اهمیت می‌ باشد. در این مقاله از ایبک امداد نکات مهمی در مورد ایمنی آسانسور بیان شد. امیدواریم با مطالعه این مطالب بتوانید به بهترین نحو ممکن از این سیستم استفاده کنید.

 

31

آموزش نکات ایمنی در مورد استفاده از آسانسور

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

آموزش نکات ایمنی در مورد استفاده از آسانسور، نگهداری و تعمیر آسانسور

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x