تعمیرات کولر گازی

برای خرید کولر گازی دست دوم به چه نکاتی باید توجه کرد؟

برای خرید کولر گازی دست دوم به چه نکاتی باید توجه کرد؟ | سلامت قطعات کولر

برخی از افراد برای اینکه در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنند، مایل هستند که کولر گازی دست دوم خریداری کنند. اما در هنگام خرید اینگونه لوازم باید دقت بسیار زیادی داشته باشید. چون امکان دارد که بدون توجه به نکات مهم در دراز مدت این خرید برای شما صرفه اقتصادی نداشته باشد و در عین حال هزینه‌های اضافه نیز بر روی دست شما بگذارد. برای اینکه یک انتخاب و خرید هوشمندانه داشته باشید، باید با نکات مهم خرید کولر گازی دست دوم آشنایی داشته باشید.

اندازه فضا و ظرفیت خنک کنندگی کولر

یکای گرمای بریتانیا واحدی می‌باشد که مقدار خنک کنندگی و ظرفیت سرمایشی کولرهای گازی را اندازه می‌گیرد. ظرفیت سرمایشی کولرهای گازی با اندازه فضای مربوط رابطه مستقیم دارد. یعنی هر چقدر که فضای مورد نظر کوچکتر باشد، می‌توانید از کولرهای گازی که کوچکتر هستند و یکای گرمای بریتانیای آن به نسبت پایین‌تر است، استفاده نمایید و بالعکس. هر چقدر که فضای مورد نظر شما بزرگتر باشد، باید از کولرهای گازی که دارای یکای گرمایی بریتانیایی بزرگتری است، استفاده نمایید.

کولر گازی

وضعیت فیلتر کولر گازی دست دوم

یکی از قطعات ضروری و مهم کولرهای گازی فیلتر این دستگاه می‌باشد که وظایفی مانند تصفیه و تهویه هوا، از بین بردن بوهای نامطلوب، ذرات ریز معلق در هوا و آلاینده‌ها را برعهده دارد. در برخی مواقع گرد و غبارهایی که به فیلتر کولر گازی می‌چسبد به اندازه‌ای زیاد است که می‌تواند بر روی هوای آن تاثیر منفی داشته باشد.

 • برای اینکه از تجمع گرد و خاک و میکروب درون فیلتر جلوگیری شود، بهتر است که فیلتر کولر خود را به صورت مرتب خارج کرده و با استفاده از مواد شوینده مناسب با دقت پاک کنید.
 • هنگام خرید کولر گازی دست دوم حتماً باید فیلتر آن را بررسی کنید و از تمیز بودن و سالم بودن آن اطمینان حاصل نمایید.

گاز خنک کننده کولر گازی دست دوم

گاز خنک کننده یا گاز مبرد پس از دوره مشخص به گاز تبدیل می‌شود و پس از مدتی مجدداً از حالت گاز به حالت مایع تبدیل می‌گردد. در صورتی که در کولر میزان گاز کاهش یابد، راندمان دستگاه شما بسیار پایین خواهد آمد. در صورتی که کولر گازی از قسمت‌های مختلف مثل اتصالات، لوله‌ها و یا بخش‌هایی که تعمیر شده‌اند نشتی داشته باشد، سطح گاز خنک کننده آن پایین خواهد آمد. در هنگام انتخاب کولر گازی دست دوم حتماً باید سطح گاز آن و همچنین سلامت قطعه‌ها و نشتی نداشتن آن را به کمک سرویس کار و تعمیرکار کولر گازی بررسی نمایید.

راندمان مصرف انرژی کولر گازی دست دوم

در صورتی که کولر گازی شما مصرف پایینی داشته باشد، در هزینه‌های شما صرفه‌جویی زیادی خواهد شد. به بیان دیگر هر چقدر که کولر گازی گاز کمتری مصرف کند، هزینه کمتری برای گاز مصرفی شما قابل پرداخت است. کولرهای گازی دست دوم در مقایسه با کولرهای گازی آکبند و تازه راندمان و کارایی پایین‌تری دارند. در حقیقت در قطعه‌های مختلف کولر گازی با گذشت زمان کم کم انرژی مصرفی بیشتر می‌شود. به همین دلیل برای اینکه راندمان کولر گازی دست دوم شما بالاتر رود، حتماً قبل از استفاده بهتر است که آن را با دقت سرویس نمایید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تعمیر و سرویس کولر گازی تراست TRUST

صدای کولر گازی

یکی دیگر از ویژگی‌های بسیار مهم که در زمان انتخاب و خرید کولرهای گازی چه دست دوم و چه نو باید به آن توجه داشته باشید، مقدار صدایی است که در حین کار کردن این دستگاه از خود تولید می‌کند. آلودگی‌های صوتی و سر و صدای زیاد می‌تواند بر روی سلامت روان و اعصاب و همچنین تمرکز افراد به صورت مستقیم تاثیر منفی به جای گذارد.

بنابراین قبل از اینکه کولر گازی خود را خریداری نمایید، پیشنهاد می‌شود که از سلامت اجزای مختلف آن اطمینان حاصل کنید. چون خرابی در هر کدام از قطعه‌های کولر گازی موجب می‌شود که صدای دستگاه افزایش یابد.

عمر اسپیلت و کولر گازی

عمر اسکلت‌ها و کولرهای گازی با مصرف انرژی آنها رابطه مستقیم دارد. بنابراین در هنگام خرید کولر گازی دست دو باید طول عمر اجزا و قطعه‌های مختلف آن را در نظر داشته باشید. در صورتی که کولر گازی شما کار کرده و قدیمی باشد، پیشنهاد می‌شود از خرید آن صرف نظر نمایید. چون خرید لوازم بسیار قدیمی و دست دوم برای شما صرفه اقتصادی نخواهد داشت و امکان دارد که پس از مدتی کار کردن به صورت کامل از کار افتاده و دیگر کار نکنند و یا هزینه تعمیر آنها بسیار زیاد باشد.

کولر

تفاوت قیمت کولر گازی نو و دست دوم

کولرهای گازی دست دوم و قدیمی‌تر در مقایسه با کولرهای گازی آکبند و نو قیمت پایین‌تری دارند، اما در کولرهای گازی کم مصرف تفاوت قیمت میان کولر گازی دست دوم و کولر گازی نو تفاوت چندانی وجود ندارد. قیمت کولرهای گازی دست دوم به موارد گوناگونی مانند عمر کولر گازی، سلامت قطعات مختلف آن و مشخصات دیگر دستگاه بستگی دارد.

سلامت قطعات مختلف کولر گازی

در مواقعی که می‌خواهید کولر گازی دست دوم خریداری نمایید، باید به صورت کامل آن را مورد بررسی قرار دهید و اطمینان حاصل کنید که اتصالات و قطعه‌های مختلف آن سالم هستند. دقت داشته باشید که:

 • قطعات مختلف کولر گازی دست دوم مورد نظر تعویضی و یا تعمیری نباشند. چون در این صورت امکان خرابی آنها بیشتر است. همچنین امکان دارد که قطعاتی که تعویض شده‌اند، نامرغوب و بی کیفیت باشند.
 • برای اینکه مشخصات فنی کولر را بدانید باید به برچسبی که بر روی بدنه دستگاه قرار دارد مراجعه نمایید و از اطلاعات مهم و اصلی مانند مشخصات الکتریکی، تاریخ ساخت، نوع کمپرسور دستگاه و… اطلاع پیدا کنید.
 • بهترین راهکار برای اینکه از سلامت کولر گازی دست دوم اطمینان حاصل کنید، این است که با فروشنده آن صحبت کنید و به توافق برسید که پرداخت و خرید کولر گازی دست دوم را پس از اطمینان از سالم بودن و تست کردن انجام می‌دهید.
 • برای اینکه کولرهای گازی پرتابل را تست کنید، فقط کافی است که به آن جریان برق را متصل نمایید تا از سالم بودن یا نبودن آن اطمینان حاصل نمایید.
 • برای اینکه کولرهای گازی اسپیلت را تست کنید و از سالم بودن قطعه‌های فیزیکی آن اطمینان حاصل نمایید، بهتر است که از یک متخصص که در این زمینه کار بلد است، کمک بگیرید تا قطعات مختلف کولر گازی را مورد بررسی قرار دهد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیر کولر گازی هاردستون Hardstone | نمایندگی کولر گازی هاردستون

ریموت فابریک کولر گازی

هنگامی که کولر گازی خریداری می‌شود افراد می‌خواهند که از همه آپشن‌های آن استفاده کنند. در هنگامی که می‌خواهید از قابلیت‌های مختلف کولر گازی خود استفاده نمایید، به ریموت دستگاه نیاز خواهید داشت تا همه امکانات آن را پشتیبانی کند. در برخی مواقع مشاهده می‌شود که فروشندگان کولرهای گازی دست دوم وقتی که ریموت اصلی کولر گم می‌شود، از ریموت‌های همه کاره‌ای که در بازار وجود دارند استفاده می‌کنند و آن را به کاربران ارائه می‌دهند، که امکان دارد از برخی امکانات کولرهای گازی پشتیبانی نکند و در این حالت شما نمی‌توانید از همه آپشن‌ها و امکانات کولر گازی خود استفاده نمایید.

ترموستات کولر گازی

یکی از قطعات بسیار مهم در کولرهای گازی که در عملکرد آن نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند، ترموستات دستگاه می‌باشد که باید در هنگام خرید کولر گازی دست دوم آن را تست کنید و از سالم بودن آن مطمئن شوید:

 • در ابتدا کولر گازی خود را خاموش کنید.
 • کاور ترموستات کولر گازی را خارج کنید.
 • سیم‌هایی که در ترمینال مربوطه وجود دارد را بررسی نمایید.
 • دمای محیط را اندازه بگیرید.
 • دمای ورودی کولر گازی را در زمان‌های گوناگون بررسی کنید.
 • چنانچه در فصل تابستان هستید، دمای هوای خروجی را نیز باید بررسی نمایید.
 • در همه مراحل شما باید شاهد دمای عادی باشید.
 • در غیر این صورت ترموستات دستگاه خراب است.

راهکار مناسب برای خرید کولر گازی دست دوم

 1. کولر گازی دست دوم را تا جایی که امکان دارد از مراکز و فروشگاه‌های معتبر تهیه نمایید.
 2. از فروشنده بخواهید که در زمان خرید کولر گازی به شما مهلت تست دهد.
 3. وقتی که کولر گازی دست دوم خریداری می‌کنید، از سرویس کاران ماهر کمک بگیرید تا به صورت کارشناسی دستگاه شما را مورد بررسی قرار دهند.
 4. همه مشخصات فنی کولر گازی خود را باید بررسی نمایید.
 5. از تعویض و یا تعمیر قطعات کولر گازی اطمینان حاصل نمایید، در صورتی که قطعه‌ای در کولر گازی عوض شده است از فابریک و اصلی بودن آن مطمئن شوید.
 6. مبلغ و هزینه کولر گازی دست دوم را پس از تست کردن دستگاه به فروشنده دهید.
 7. پیش از آنکه کولر گازی دست دوم را نصب کنید، حتماً آن را سرویس نمایید.
 8. برای نصب کردن کولر گازی دست دوم از افراد نصابی که در این زمینه مهارت کافی دارند، کمک بگیرید.
 9. سطح گاز خنک کننده در کولر گازی دست دوم حتماً باید چک شود و در صورت نیاز باید اقدامات لازم برای شارژ گاز آن انجام شود.

سخن تکمیلی

خرید کولرهای گازی دست دوم نسبت به خرید کولرهای گازی آکبند و نو هزینه کمتری را در بر خواهند داشت. افراد برای صرفه‌جویی در هزینه، اقدام به خرید کولرهای دست دوم می‌کنند. برای اینکه از خرید کولر گازی دست دوم پشیمان نشوید، باید در هنگام خرید به نکات بسیار مهم از جمله اطمینان از سلامت قطعات مختلف کولر گازی، توجه کافی داشته باشید و از افراد تعمیرکار و سرویس کار بخواهید که دستگاه مورد نظر را برای شما کارشناسی کنند. به این ترتیب می‌توانید انتخاب بهتر و مناسب‌تری داشته باشید.

برای خرید کولر گازی دست دوم به چه نکاتی باید توجه کرد؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

نکات بسیار مهم در خرید کولر گازی دست دوم

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا