خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

نکات و تکنیک های لوله کشی فاضلاب|اصول لوله کشی فاضلاب

نکات و تکنیک های لوله کشی فاضلاب|اصول لوله کشی فاضلاب، استاندارهای لوله کشی فاضلاب

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

لوله کشی فاضلاب از جمله کارهایی می باشد، که اگر اصول و تکنیک و استانداردها را رعایت نشود، موجب بروز مشکلاتی از جمله ایجاد بوی بد در محیط زندگی و لوله گرفتگی خواهد شد. این موضوع در ساختمان هایی که دارای طبقات بیشتر هستند، مانند آپارتمان ها، اهمیت بیشتری خواهد داشت. طریقه لوله کشی فاضلاب همکف وزیر سقفی و همچنین نحوه اتصال لوله ها به فاضلاب شهری باید با روش صحیح و به صورت اصولی انجام گیرد. انجام دادن این کار به دقت بالایی احتیاج دارد. در این مطلب قصد داریم به تکنیک ها و نکات لوله کشی فاضلاب و استانداردهای مهم در این مورد اشاره کنیم.

مشکلات رعایت نکردن استاندارد های لوله کشی فاضلاب

یکی از بزرگترین مشکلاتی که در برخی از ساختمان ها و به خصوص در ساختمان های قدیمی وجود دارد، ترکیدگی لوله های فاضلاب و گرفتگی این لوله ها می باشد. دلیل به وجود آمدن این مشکلات، رعایت نکردن اصول لوله کشی فاضلاب و یا فرسودگی لوله ها می باشد. چنانچه لوله کشی فاضلاب به روش صحیح و با توجه به استانداردهای این کار انجام نگردد، مشکلات زیادی را به همراه خواهد داشت که عبارت هستند از:

  • به وجود آمدن بوی زننده و نامطبوع فاضلاب در محیط
  • ترکیدن لوله ها و در نتیجه ایجاد رطوبت و نم بر روی سقف و دیوار و کف
  • گرفتگی مداوم لوله های فاضلاب و احتیاج بیشتر به خدمات لوله بازکنی
  •  کم شدن سرعت عبور آب لوله ها به خاطر ایجاد رسوب در دیواره لوله ها
  •  برای اینکه از به وجود آمدن این مشکلات جلوگیری کنید و یا حداقل احتمال رخ دادن این موارد را کاهش دهید، باید در زمان تهیه نقشه، اتصال لوله ها، انتخاب نوع لوله ها و جنس لوله ها و نصب کردن آنها در مسیرهای مورد نظر، باید اصول مهم به صورت کامل رعایت شوند.

اصول لوله کشی فاضلاب زیر سقفی و همکف

برای اینکه کمتر دچار چالش هایی که گفته شد شوید، باید اصول لوله کشی فاضلاب را رعایت کنید. رعایت کردن این اصول برای پیشگیری از مشکلات نقش بسزایی خواهد داشت.

شیب استاندارد لوله کشی فاضلاب

یکی از تکنیک های اصلی و مهم در لوله کشی فاضلاب انتخاب شیب استاندارد است. برای لوله های عمودی و افقی در نظر می گیرید، باید طوری باشد، که سرعت عبور فضولات و پساب ها بیش از حد کم و یا بیش از اندازه زیاد نباشد. چنانچه شیب لوله ها زیاد تر در نظر گرفته شود، پساب ها و آب با سرعت بیشتری حرکت می کند و ذرات جامد معلق آنها در لوله و جداره آنها جمع خواهند شد، در نتیجه موجب گرفتگی لوله فاضلاب می شوند. اگر شیب لوله فاضلاب کمتر در نظر گرفته شود، موجب خواهد شد که پساب ها با سرعت بسیار کم حرکت کنند و این کم بودن سرعت موجب می شود، که لوله ها دچار انسداد شوند. طبق استانداردهای لوله کشی فاضلاب، شیب لوله باید بین صفر تا پنج درصد باشد. به صورتی که ارتفاع ابتدای لوله از نقطه انتهایی کمی بالاتر باشد و حرکت پساب ها به راحتی انجام شود.

لوله کشی فاضلاب

انتخاب لوله فاضلاب با جنس مناسب

یکی دیگر از مواردی که باید رعایت شود و از اصول مهم لوله کشی فاضلاب محسوب می‌شود، انتخاب لوله با جنس مرغوب می باشد. لوله هایی که برای این مورد استفاده می شود جنس های گوناگونی مثل گالوانیزه، پولیکا و … دارند. لوله پولیکا از نظر قیمت و کیفیت تنوع بسیار زیادی دارد. در زمان لوله کشی باید به کیفیت لوله ها توجه زیادی داشته باشید و تا جایی که ممکن است، از لوله های پولیکا گرانول استفاده نکنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نصب و تعمیر کاسه توالت ایرانی بدون تخریب|دلایل تعویض کاسه توالت ایرانی

یکی دیگر لوله هایی که برای لوله کشی فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد و لوله های گالوانیزه است. لوله های گالوانیزه فلزی می باشند و چون با استفاده از گالوانیزه پوشانده شده اند مقاومت زیادی در برابر زنگ زدگی دارند. همچنین استحکام بدنه لوله های گالوانیزه بسیار بیشتر است و خیلی کم دچار مشکل ترکیدگی می شوند، این لوله ها برای لوله کشی کف ساختمان مناسب نیستند.

از دیگر لوله هایی که برای لوله کشی فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد، لوله های پوش فیت می باشند. از ویژگی های مهمی که لوله های پوش فیت دارند این است، که صدای حرکت آب و فاضلاب در آن ها بسیار آهسته می باشد. به همین علت برای لوله کشی فاضلاب درون ساختمان ها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد و گزینه مناسبی برای این مورد می باشد.

لوله کشی فاضلاب بر اساس نقشه

از اصول مهم و تکنیک های اصلی لوله کشی فاضلاب این است، که باید به نقشه اهمیت دهید. قبل از اینکه اتصالات و لوله ها را انتخاب کنید، باید با توجه به شرایط ساختمان، نقشه کشیده شود. کشیدن نقشه لوله کشی فاضلاب جزئیات خیلی زیادی دارد و این کار یک کار تخصصی می باشد. مراحل لوله کشی فاضلاب باید طبق نقشه صورت بگیرد، تا در حین کار دچار سردرگمی نشوید و همچنین باید همه استانداردها را رعایت کنید.

به اتصالات لوله کشی فاضلاب توجه کنید

لوله هایی که برای فاضلاب استفاده می شود، از نظر طریقه اتصال به هم تنوع بسیار بالایی دارند. به صورتی که برخی از لوله ها با چسب به هم متصل می شوند و برخی دیگر از اتصالات از نوع مدل های فشاری می باشند. در تکنیک ها و اصول لوله کشی فاضلاب باید توجه ویژه و زیادی به نوع اتصالات داشته باشید و با توجه به شرایط محیط خود آنها را انتخاب کنید. برای نمونه در لوله کشی حمام و سرویس بهداشتی بیشتر از اتصالات فشاری استفاده می‌شود. نوع پوش فیت اتصالات شبیه به سوکت دارند و در لوله کشی سرویس بهداشتی، حمام و آشپزخانه به کار می روند.

همچنین باید بدانید، که اتصالات لوله کشی فاضلاب چهل و پنج درجه است و با توجه به شرایط محیط امکان دارد از سیمان و بتن برای محکم کردن آنها استفاده گردد. برای نمونه در لوله کشی فاضلاب همکف، روی لوله ها در حدود پانزده سانتی متر سیمان استفاده می گردد، تا به صورت کامل ثابت شده و بدون تحرک باشند.

لوله کشی فاضلاب

تست لوله کشی فاضلاب به صورت استاندارد

وقتی که کار نصب لوله های فاضلاب تمام شد، پیش از آنکه سایر تجهیزات بهداشتی مانند سینک روشویی را نصب کنید، باید تست انجام دهید. برای اینکه استحکام لوله ها مورد بررسی قرار گیرند و مشکلاتی که ممکن است در نحوه اتصال آنها وجود داشته باشد، رفع گردد، باید تست پانزده دقیقه ای با فشار شش متر مربع آب انجام دهید. پس از انجام دادن تست، مشکلات احتمالی را شناسایی کرده و آنها را رفع کنید. تا برطرف کردن کامل مشکلات نباید کاسه توالت سینک و… را نصب نمایید.

در نظر گرفتن تهویه و هواکش

از دیگر نکات و تکنیک های بسیار مهمی که در لوله کشی فاضلاب باید رعایت شود، توجه کردن به هواکش می باشد. در صورتی که به این مورد توجه نشود، موجب ایجاد بوی نامطبوع در محیط ساختمان خواهد شد. در تمام قسمت هایی که از سیفون استفاده می گردد، باید هواکش هم تعبیه شود. چون لوله کشی فاضلاب بدون هواکش از اشتباهات بزرگ است. بنابراین حتماً به تعبیه هواکش توجه ویژه داشته باشید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  انواع گرفتگی لوله فاضلاب و حمام و روش رفع آن

انتخاب زمان مناسب برای لوله کشی

لوله های فاضلاب بیشتر پلیمری هستند و با نوسانات دما منقبض و منبسط می شوند. به همین سبب در روزهای سرد، چنانچه این لوله ها در فضای باز قرار گرفته باشند، دچار ترکیدگی خواهند شد و کیفیت خود را از دست می‌دهند. به همین دلیل انتخاب زمان مناسب برای لوله کشی از اصول مهم این کار محسوب می شود. تا جایی که ممکن است لوله های فاضلاب را نباید در معرض هوای سرد قرار داد، پس بهتر است که برای انجام لوله کشی روزهای گرم را انتخاب کنید.

توجه به عایق بندی لوله‌های فاضلاب

همانطور که گفتیم لوله های فاضلاب مقاومت خود را در برابر نوسانات دمایی از دست می دهند و ممکن است که با منقبض و منبسط شدن، دچار مشکل ترکیدگی شوند. بنابراین اگر لوله های فاضلاب رو کار هستند و در فضای باز هستند، باید آنها را عایق بندی کنید. این موضوع در روزهای سرد به فصل زمستان دارای اهمیت بیشتر خواهد بود.

نصب مخزن رسوب گیر در لوله کشی فاضلاب

از دیگر چالش هایی که در قرعه کشی ساختمان ها وجود دارد ایجاد گرفتگی و رسوب در این لوله ها است بنابراین ضروری است که از مخزن رسوب گیر استاندارد استفاده کنید، که ذرات جامد در این مخزن قرار بگیرند.

نصب دریچه بازدید

در قسمت هایی که لوله های افقی به لوله های عمودی وصل می شوند، باید دریچه بازدید نصب شود. این دریچه ها را طوری باید نصب کنید، که دسترسی به آنها راحت باشد.

مقاوم سازی لوله‌های فاضلاب

برای اینکه قدرت استحکام لوله فاضلاب را افزایش دهید، می توانید در فاصله خالی زیر لوله ها از مقوا استفاده کنید. این مقوا ها از نظر تحرک و لرزش لوله ها پیشگیری خواهند کرد و در نتیجه مانع از ترک خوردگی لوله ها می شوند. همچنین در برخی مواقع روی لوله ها با ملات پوشانده می شوند، تا لوله ها محکم شوند و ضربه نخورند.

نصب سیفون در لوله کشی فاضلاب

در لوله کشی کشی فاضلاب از سیفون استفاده می شود، که بوی بد در محیط منتشر نشود. لوله های فاضلاب اگر برای مدت زیادی خشک بمانند، برای رشد حشرات و ایجاد بوی نامطبوع محیط مناسبی فراهم می شود. بنابراین بهتر است، که از سیفون در لوله کشی فاضلاب استفاده گردد، تا کمی آب درون لوله ها وجود داشته باشد.

اتصال درست لوله کشی به فاضلاب

برای اینکه لوله های فاضلاب را به فاضلاب شهری متصل کنید، قوانین گوناگونی وجود دارد، که باید رعایت گردد. یکی از مهم‌ترین آنها این است، که لوله بالکن و کفشور تراس نباید به فاضلاب شهری متصل گردند. به طور کلی هیچ کدام از لوله های حیاط، پارکینگ، آب باران و زیر زمین به فاضلاب شهری نباید متصل شوند و باید به چاه جذبی ساختمان وارد شوند.

توجه به محل عبور لوله فاضلاب

لوله های فاضلاب نباید از بالای تابلو برق، اتاق آسانسور و کانال های هوا عبور کنند. این استانداردها و اصول ها باید در مرحله نقشه کشی رعایت گردند.

استاندارد های لوله کشی فاضلاب آپارتمان ها

چون در آپارتمان ها تعداد طبقات زیاد است، باید استانداردهای خاصی رعایت گردد. یکی از استانداردهای مهم، استفاده از هواکش کمکی می باشد. اگر آپارتمان بیشتر از ده طبقه دارد، باید در مسیر، هواکش کمکی نصب گردد.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

نکات و تکنیک های لوله کشی فاضلاب

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

بررسی تکنیک ها و اصول لوله کشی فاضلاب

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا