سلامت پوست

روتین مراقبت از پوست قبل از خواب

بدن انسان برای اینکه بتواند در طول روز انرژی کافی داشته باشد و به خوبی فعالیت های روزمره را انجام دهد نیاز به یک خواب عالی و با کیفیت در طول شب دارد، پوست انسان نیز مانند سایر اندام های آن برای اینکه سلامت و طراوت خود را از دست ندهد نیاز به یک برنامه خواب مناسب دارد. پوست اولین خط دفاعی بدن در مقابل عوامل بیرونی است و در طول روز کارهای بسیاری برای بدن انجام می دهد اما شب در حالت استراحت و بازسازی قرار می گیرد و همچنین هنگام خواب شب سلول های پوست رشد بیشتری دارند، بنابراین یکی از نیازهای ضروری پوست جهت جوان ماندن خواب کافی می باشد به همین منظور بهتر است یک روتین‌ مراقبت از پوست پیش از خواب داشته باشید تا پوست بتواند ترمیم سلول های آسیب دیده را با سرعت بیشتری انجام دهد.

چرا مراقبت از پوست پیش از خواب اهمیت دارد؟ 

همان طور که پیش از این بیان کردیم پوست ما در طول روز در برابر عوامل آسیب زای زیادی چون اشعه نور خورشید، باکتری ها و آلودگی های گوناگون قرار دارد اما در طول شب این امکان برای پوست شما فراهم بوده تا با دوری از این عوامل زیان بار بتواند دوباره سلول های جوان و جدیدی را تولید کند چرا که هنگامی که ارتباط  پوست با این عوامل آلودگی کمتر می گردد سلول های آسیب دیده از بین رفته و سلول های جدید جایگزین آن ها می گردند.

new theme

 

برای اینکه بتوانید به پوست خود در جهت جوانسازی بیشتر کمک کنید بهتر است پیش از خواب یک برنامه مراقبت از پوست داشته باشید و با پاکسازی و رطوبت رسانی موثر آن به از بین رفتن باکتری ها و مواد آرایشی روی پوست کمک کنید با این کار ترمیم سلول های آسیب دیده به خوبی صورت می گیرد. هنگامی که‌ قبل از خواب پوست خود را آبرسانی می کنید در واقع به تغذیه آن می پردازید و موجب حفظ نرمی و استحکام پوست می شوید، از طرفی دیگر شب ها به دلیل اینکه جریان خون افزایش می یابد پوست قادر بوده با سرعت بیشتری به بازسازی سلول های خود بپردازد.

حتما بخوانید:   چگونه افتادگی پوست صورت را درمان کنیم

 

در طول روز به دلیل مشغله های فراوان انسان و داشتن استرس زیاد سطح هورمون کورتیزول افزایش می یابد، افزایش این هورمون نه تنها برای اندام های داخلی مضر بوده بلکه برای پوست نیز آسیب رسان می باشد اما موقع خواب که مغز در حالت استراحت قرار می گیرد سطح هورمون ها متعادل شده و کورتیزول کمتر می گردد و همین امر سبب ترمیم آسان تر سلول ها می شود. اگر به دنبال داشتن پوستی جوان و زیبا هستید به مراقبت از آن بپردازید و مراقبت از پوست را تنها به استفاده از مرطوب کننده و شستن روزانه آن‌ محدود نکنید بلکه با انجام مراقبت های شبانه نیز به جوانسازی هرچه بیشتر پوست خود کمک کنید.

شب ها پوست در چه وضعیتی قرار دارد؟ 

پوست انسان همواره در حال تغییر کردن است و برای اینکه بتواند خود را دوباره بازسازی کند به ۲۷ روز زمان نیاز است، از طرفی پوست در طول روز در معرض آلودگی ها و محصولات آرایشی قرار دارد که آسیب های زیادی را به آن وارد می کنند اما فعالیت پوست در شب ها متوقف نمی گردد بلکه در این هنگام تولید سلول های جدید افزایش یافته ونیز سلول های تخریب شده بازسازی می شوند. در شب پوست مواد ضد پیری چون‌ اسید گلیکولیک را جذب می کند، تقریبا وسط های روز تولید چربی پوست به بیشترین میزان خود می رسد و همین امر سبب شده تا در انتهای روز و شب ها سطح رطوبت پوست بسیار کاهش یابد همچنین در شب ها دمای پوست افزایش پیدا می کند و پوست اسیدی تر می گردد نتیجه این عوامل افزایش بیشتر خشکی پوست است.

 

با توجه به مطالب قبل هنگام استراحت مغز سطح هورمون های بدن‌ متعادل شده و کورتیزول نیز در شب ها کمتر تولید می شود این کار مانع از التهاب پوست شده و موجب شده تا در شب جوش و آکنه پوست را تهدید نکند. با وجود اینکه شب ها سطح هوشیاری مغز پایین بوده اما اعضای بدن به فعالیت های خود ادامه می دهند از این رو هنگام خواب بازسازی و ترمیم پوست افزایش قابل توجهی می یابد.

پاکسازی پوست صورت قبل از خواب چه مزایایی دارد؟ 

در صورتی که روی پوست آلودگی های بسیاری در طول روز جمع شده و با همان وضعیت بخوابید قطعا آسیب های بسیاری به پوست خود وارد می کنید، با داشتن یک روتین مراقبت از پوست پیش از خواب از مزایای زیر بهره مند می شوید:

حتما بخوانید:   بهترین راه شستشوی آرایش چشم چیست؟ | پاک کردن آرایش چشم

کاهش جوش و آکنه 

در طول روز آلودگی های بسیاری روی پوست جمع شده و پوست به محلی برای تجمع باکتری ها تبدیل می گردد در صورتی که آن را پاکسازی نکنید این آلودگی ها سبب بسته شدن منافذ می شوند و جوش های زیادی ایجاد می گردند با بسته شدن این‌ منافذ کار بازسازی سلول ها دچار اختلال می شود، بعد از پاکسازی استفاده از مرطوب کننده را فراموش نکنید.

روتین پوستجلوگیری از افزایش چین و چروک 

چنانچه آلودگی های روی پوست را پاکسازی نکنید پوست سریع تر از زمان طبیعی خود پیر می گردد، محصولات آرایشی رادیکال های آزاد محیط آلوده را روی پوست نگه می دارند و این رادیکال ها کلاژن سالم پوست را تجزیه می کنند که نتیجه از بین رفتن این کلاژن ها پیری زودرس پوست می باشد.

عملکرد بهتر مرطوب کننده ها 

هنگامی که آلودگی های روی پوست کمتر باشد بازسازی سلول ها بهتر انجام می گیرد همچنین وجود این آلودگی و باکتری ها روی پوست باعث شده تا ارتباط مرطوب کننده ها با پوست و نیز اثر گذاری آن ها کاهش یابد. بنابراین پیش از استفاده از محصولات روتین مراقبت از پوست آن را به خوبی بشویید تا مرطوب کننده ها به خوبی به پوست نفوذ نمایند و آن را آبرسانی کنند.

کاهش خشکی پوست 

خشکی پوست یکی از مشکلات رایج و آزار دهنده می باشد، پوست برای اینکه کار ترمیم خود را به خوبی انجام دهد به اکسیژن نیاز دارد و وجود آلودگی ها روی پوست باعث شده تا اکسیژن رسانی به پوست به حداقل برسد، بنابراین اگر پیش از خواب آلودگی ها را به خوبی پاکسازی کنید در کنار کاهش تولید سبوم در شب و استفاده از مرطوب کننده اکسیژن رسانی به پوست افزایش می یابد و رعایت این موارد سبب کاهش خشکی پوست در طول روز بعد می گردد که دیگر قرمزی و سوزش در پی ندارد.

کمتر شدن آسیب های چشم 

زمانی که با مواد آرایشی و آلودگی های روی صورت می خوابید مواد شیمیایی موجود در این محصولات که روی صورت و پلک ها هستند وارد چشم شده و وارد شدن این مواد شیمیایی به داخل چشم موجب تحریک آن می گردد. از طرفی دیگر این مواد شیمیایی فولیکول های مو و غدد چربی را نیز مسدود می کنند و باکتری های بیشتری جمع می شوند، بنابراین شستن صورت پیش از خواب از ورود مواد آلوده به چشم جلوگیری کرده و آسیب های چشم را کاهش می دهد.

روتین پوستمراحل پاکسازی صورت قبل از خواب 

با داشتن یک برنامه روتین پوستی می توانید بازسازی و ترمیم پوست خود را سرعت بخشید، با رعایت مراحل زیر می توانید پوستی سالم و جوان داشته باشید:

حتما بخوانید:   پاکسازی پوست چیست؟ | آرا نیک

۱) پاک کردن آرایش 

محصولات آرایشی به گونه ای تهیه شده اند که در برابر آب مقاوم هستند و به راحتی با آب پاک نمی شوند بنابراین شستن صورت با آب کافی نیست، صورت خود را با آب و صابون بشویید تا آلودگی های روی آن پاک گردد و برای حذف کامل مواد آرایشی صورت خود را با روغن زیتون یا نارگیل ماساژ دهید، پس از آن صورت خود را با یک دستمال نرم پاک کنید.

۲) پاکسازی 

پس از اینکه آرایش صورت خود را با آب و پاک کننده تمیز کردید با مقدار کمی از یک پاک کننده ‌که تمایل به مصرف آن دارید صورت خود را ماساژ دهید و سپس با آب ولرم بشویید.

۳) استفاده از تونر 

یکی از مراحل مهم در مراقبت کردن از پوست استفاده از تونر می باشد این محصول نه تنها پوست را آبرسانی می کند بلکه موجب کوچک شدن منافذ پوست شده و مانع از ورود آلودگی ها به پوست می گردد سعی کنید از تونرهای بدون الکل استفاده کنید، به این منظور مقداری از تونر را روی دستمال نخی ریخته و پوست را با آن ماساژ داده و اجازه دهید تونر جذب پوست گردد سپس مرحله بعد را انجام دهید.

۴) استفاده از سرم

برای کسانی که روی پوست خود لکه، جوش یا چروک‌ زیادی دارند سرم می تواند بسیار کمک کننده باشد به خصوص استفاده آن بعد از تونر باعث جذب بهتر آن می شود، در انتخاب سرم به نوع پوست خود توجه کنید و برای اینکه به خوبی جذب  گردد ضربه های ملایمی به پوست بزنید پس از یک تا دو دقیقه می توانید مرحله بعد را انجام دهید.

۵) استفاده از کرم دور چشم 

پوست اطراف چشم بسیار حساس و ظریف می باشد و می توان اولین نشانه های پیری پوست را در این ناحیه مشاهده نمود پس مراقبت از پوست اطراف چشم را فراموش نکنید، در صورت رسیدگی نکردن پوست اطراف چشم سیاه، چروک و ظاهری خسته کننده خواهد داشت اما با استفاده از یک کرم دور چشم با کیفیت می توانید این ناحیه را در طول روز مرطوب نگه دارید.

۶) آبرسانی 

استفاده از مرطوب کننده را قبل از خواب فراموش نکنید تا روزها پوستی نرم و لطیف داشته باشید.

new theme

 

با انجام مراقبت های لازم پوستی جوان و شاداب را به خود هدیه دهید تا علاوه بر زیبایی بدنی سالم نیز داشته باشید.

 

98989

31

روتین مراقبت از پوست قبل از خواب

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روتین مراقبت از پوست قبل از خواب

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا