تعمیرات ساختمان

ترفندهای کلیدی برای رفع مشکل خرابی مغزی شیر آب | تعویض مغزی و واشر شیر آب

مغزی شیر آب چیست و چه کاربردی دارد؟

خرابی مغزی شیر آب از جمله مشکلاتی است که تقریبا تمامی افراد با آن مواجه شده اند. چرا که شیر آب در هر مکانی وجود دارد و خراب شدن مغزی آن و ایجاد مشکلات دیگر کاملا طبیعی است. اما خرابی مغزی شیر آب از مسائلی است که همواره پیش می آید و نیاز است راه حل ‌های رفع آن را بلد باشید.

انواع شیر آب

شیرآلات دستگاه هایی هستند که جریان و دمای آب را در مکان های مختلف مانند آشپزخانه، حمام، توالت و باغ کنترل می کنند. انواع مختلفی از شیرآلات در بازار وجود دارد که بستگی به طراحی، جنس، عملکرد و موقعیت آنها دارد. برخی از انواع رایج شیرآلات عبارتند از:

شیر آب دو دسته

این نوع شیر آب دارای دو دسته مجزا برای آب سرد و گرم می باشد. با چرخاندن دسته ها به چپ یا راست می توانید دمای آب را تنظیم کنید. این نوع شیر آب معمولا در سینک های آشپزخانه و حمام استفاده می شود.

شیر آب تک دسته

این نوع شیر آب دارای یک دسته است که هم جریان آب و هم دما را کنترل می کند. با حرکت دادن دسته به بالا و پایین یا چپ و راست می توانید دمای آب را تنظیم کنید. از این نوع شیر در سینک های آشپزخانه و حمام و همچنین دوش و وان نیز استفاده می شود.

شیر توپی

این نوع شیر دارای دریچه توپی شکل است که جریان آب و دما را کنترل می کند. با حرکت دسته در هر جهت می توانید دمای آب را تنظیم کنید. از این نوع شیر آب معمولا در سینک های آشپزخانه استفاده می شود.

شیر دیسکی

این نوع شیر دارای دو دیسک سرامیکی است که جریان آب و دما را کنترل می کند. با حرکت دادن دسته به بالا و پایین یا چپ و راست می توانید دمای آب را تنظیم کنید. از این نوع شیر در سینک های آشپزخانه و حمام و همچنین دوش و وان نیز استفاده می شود.

حتما بخوانید:   روش بازسازی خانه های قدیمی بدون تخریب چگونه است؟

شیر کارتریج

این نوع شیر دارای کارتریجی است که جریان آب و دما را کنترل می کند. با حرکت دادن دسته به بالا و پایین یا چپ و راست می توانید دمای آب را تنظیم کنید. از این نوع شیر در سینک های آشپزخانه و حمام و همچنین دوش و وان نیز استفاده می شود.

شیر تراکمی

این نوع شیر دارای شیر فشاری است که جریان و فشار آب را کنترل می کند. می توانید فشار آب را با چرخاندن دسته در جهت عقربه های ساعت یا خلاف جهت عقربه های ساعت تنظیم کنید. این نوع شیر آب معمولا در سینک های قدیمی یا کلاسیک استفاده می شود.

مشکلات رایج در خرابی مغزی شیر آب

برخی از مشکلات رایج در اختلال عملکرد مغز شیر آب عبارتند از:

عملکرد ناقص مغزی شیر آب

یکی از مشکلات رایجی که ممکن است در اختلال عملکرد مغز شیر آب رخ دهد، عملکرد نادرست آن است. به عبارت دیگر، ممکن است شیر آب هنگام باز و بسته شدن مکرر به درستی کار نکند که باعث هدر رفتن آب، آلودگی و افزایش هزینه آب می شود.

نشت آب

اختلال در عملکرد مغز شیر آب ممکن است باعث نشت آب شود. این نشت آب می تواند باعث هدر رفتن آب، رطوبت و خطر افتادن روی زمین شود.

باز و بسته شدن ناپایدار

اختلال در عملکرد مغز شیر آب ممکن است گاهی اوقات باعث باز و بسته شدن شیر آب شود. این امر ممکن است بر تداوم جریان آب در سیستم تأثیر بگذارد و باعث ناراحتی ساکنان ساختمان شود.

جلوگیری از خرابی مغزی شیر آب

راه حل های رفع خرابی مغزی شیر آب

از جمله روش ها و راه حل های رفع خرابی مغزی شیر آب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تعمیر

در بسیاری از مواقع تعمیر خرابی مغزی شیر آب به سادگی مشکلات آن را رفع می نماید. چنانچه نقص شیر آب قابلیت تعمیر داشته باشد، می توانید با استفاده از خدمات تعمیرکاران متخصص ما ایرادات آن را عیب یابی و رفع کنید.

 تعویض شیر آب

 در صورتی که خرابی مغزی شیر آب قابلیت تعمیر ندارد، تعویض شیر معیوب با شیر نو می تواند روشی کاربردی برای رفع خرابی باشد. با در نظر گرفتن جنس و کارایی شیر آب و احتیاجات لوله کشی ساختمان، یک شیر آب جدید انتخاب نمایید. جنس شیرآب باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد و با نصب مناسب توسط تعمیرکاران حرفه ای بتواند مشکلات را رفع کند.

نگهداری و پیشگیری

نگهداری اصولی و پیشگیری از خرابی  یکی از راه های مهم رفع خرابی مغزی شیر آب است. تعمیر و نگهداری منظم و دقیق و تعمیرات پیشگیرانه شیرها به راحتی از مشکلات بعدی جلوگیری می کند. این موارد شامل تمیز کردن و عیب یابی منظم، بررسی خرابی و تعویض قطعات خراب است.

حتما بخوانید:   چرا رله مشعل گازی ریست می‌شود؟ تعمیر رله مشعل گازی

آموزش و آگاهی

 آموزش ساکنان ساختمان ها در مورد استفاده صحیح از شیرآلات و اطلاعات در مورد نشانه های خرابی مغزی شیر آب ممکن است به پیشگیری از خرابی و تشخیص به موقع خرابی کمک نماید. با دانستن اطلاعات آموزشی می توانید اطلاعات لازم را در اختیار ساکنین قرار دهید تا مشکلات احتمالی را شناسایی نموده و در صورت نیاز به تعمیرکاران مراجعه کنند.

استفاده از مواد با کیفیت

استفاده از مواد با کیفیت برای نصب و تعمیر شیرآلات می تواند از اختلال در عملکرد مغز شیر آب جلوگیری کند. انتخاب قطعات و مواد استاندارد متناسب با نیاز سیستم آب، تاثیر مثبتی بر دوام و عمر مفید شیرآلات خواهد داشت.

چگونگی تعویض مغزی شیر آب

مغزی شیر، بخشی از شیر آب است که جریان و دمای آب را کنترل می کند. به آن کارتریج، شیر یا ساقه نیز می گویند. گاهی اوقات، مغزی شیر آب ممکن است به دلیل ساییدگی، خوردگی یا تجمع رسوب دچار اختلال شود. این مسئله باعث نشت آب، چکیدن یا باز و بسته شدن ناپایدار آن می شود. در این صورت نیاز به تعویض مغزی شیر آب خواهید داشت.

برای تعویض مغزی شیر آب، باید مراحل زیر را دنبال کنید:

  • ابتدا جریان آب شیر آب را ببندید. برای این کار می توانید شیرهای زیر سینک یا شیر اصلی آب خانه را ببندید.
  • دوم، دسته شیر آب را بردارید. ممکن است لازم باشد پیچ یا مهره ای را باز کنید که دسته را در جای خود نگه می دارد. همچنین ممکن است لازم باشد درپوش یا پوششی را که پیچ یا مهره را پنهان می کند، جدا کنید.
  • سوم، مغزی شیر آب را از بدنه شیر خارج کنید. ممکن است لازم باشد از آچار یا انبردست برای شل کردن و بیرون کشیدن مغزی شیر استفاده کنید.
  • چهارم، مغزی شیر قدیمی را با شیر جدید جایگزین کنید. شما باید مطمئن شوید که مغزی شیر جدید با نوع و اندازه شیر شما مطابقت دارد.
  • پنجم، مغزی شیر را دوباره در بدنه شیر نصب کنید. باید مراحلی را که برای حذف آن انجام دادید برگردانید. باید مطمئن شوید که همه چیز به درستی تراز و سفت شده است.
  • ششم، دسته شیر آب را دوباره نصب کنید. باید مراحلی را که برای حذف آن انجام دادید برگردانید.
  • در پایان، منبع آب را باز کنید و شیر آب را تست کنید. باید هرگونه نشتی، چکه یا نقص را بررسی کنید. ممکن است لازم باشد تنظیمات دما و فشار شیر آب را تنظیم کنید.

نکاتی مهم جلوگیری از خرابی مغزی شیر آب

برای جلوگیری از خرابی مغزی شیر آب باید نکات زیر را رعایت کنید:

شیر آب را به طور مرتب تمیز کنید

تمیز کردن مرتب شیر آب می تواند از جمع شدن گرد و غبار و کثیفی روی مغزی شیر آب و تحت تاثیر قرار دادن عملکرد و کارایی آن جلوگیری کند. می توانید از یک پارچه نرم یا اسفنج و صابون یا سرکه ملایم برای پاک کردن سطح شیر آب استفاده کنید. همچنین می‌توانید از مسواک یا سوزن برای پاک کردن هرگونه زباله از سوراخ‌ها یا شکاف‌های شیر استفاده کنید.

حتما بخوانید:   سقف کاذب کناف چیست؟ | کاربرد سقف کاذب کناف

بررسی نشتی و چکه

بررسی نشتی و چکه می تواند به شما کمک کند هر گونه مشکل در مغز شیر آب را زود تشخیص دهید و قبل از بدتر شدن آنها را برطرف کنید. می توانید از دستمال کاغذی یا دستمال کاغذی برای بررسی وجود رطوبت در اطراف پایه یا دسته شیر آب استفاده کنید. همچنین می‌توانید به صدای خش‌خش یا چکیدن شیر در هنگام خاموش شدن شیر گوش دهید.

قطعات فرسوده را تعویض کنید

تعویض قطعات فرسوده می تواند از عملکرد نادرست مغزی شیر آب به دلیل پیری یا آسیب جلوگیری کند. شما می توانید وضعیت مغز شیر آب را با برداشتن آن از بدنه شیر و بررسی آن برای هر گونه ترک، خوردگی یا سایش بررسی کنید. همچنین می توانید وضعیت واشرها، اورینگ ها، مهر و موم ها و واشرهای متصل به مغز شیر آب را بررسی کنید و در صورت ساییدگی یا آسیب دیدگی آنها را تعویض کنید.

استفاده از مواد با کیفیت

استفاده از مواد با کیفیت می تواند از عملکرد نادرست مغزی شیر آب به دلیل کیفیت یا سازگاری ضعیف جلوگیری کند. شما باید قطعات و مواد استانداردی را انتخاب کنید که با نیازهای سیستم آب و نوع شیر شما مطابقت داشته باشد. همچنین باید از استفاده از مواد شیمیایی خشن یا پاک کننده های ساینده که می توانند به مغزی شیر آب یا قطعات آن آسیب برسانند، خودداری کنید.

خرابی مغزی شیر آب

تعمیر چکه شیرهای قدیمی

چگونه شیر آب های نشتی از نوع قدیمی را می توان تعمیر کرد؟ به نوع قدیمی شیرآلات، شیرهای کلاسیک یا فشاری نیز می گویند. آنها دارای دسته های سرد و گرم جداگانه هستند و از واشرهای برنجی یا لاستیکی برای کنترل جریان و دمای آب استفاده می کنند. گاهی اوقات، نوع قدیمی شیرآلات ممکن است به دلیل فرسودگی، خوردگی یا تجمع رسوب نشت کند. این ممکن است باعث هدر رفتن آب، آلودگی و افزایش هزینه آب شود.

جمع بندی

در این مقاله از ایبک امداد به بررسی نحوه رفع خرابی مغزی شیر آب پرداختیم و راه حل هایی را برای جلوگیری از آن ارائه نمودیم. در صورتی که شیر آب منزل یا محل کار شما چکه می کند، می توانید از طریق شماره های مندرج در وبسایت با بخش پشتیبانی مجموعه ایبک امداد تماس بگیرید.

31

خرابی مغزی شیر آب

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

رفع خرابی مغزی شیر آب

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x