تعمیراتتعمیرات اجاق گاز

نحوه تعمیر و عیب یابی اجاق گاز رومیزی اخوان

چگونه اجاق گاز رومیزی اخوان را تعمیر کنیم؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

اجاق گازها یکی از  پر‌کاربردترین و پر تنوع ترین وسایلی هستند که در آشپزخانه وجود دارد و روز به روز به تنوع آن ها اضافه می شود. اجاق گاز اخوان هم مثل بقیه وسایل لوازم خانگی با مشکلاتی رو‌به‌رو خواهد شد اجاق گاز های رومیزی اخوان به این دلیل که می توان آن را به آسانی حمل کرد و کاربرد های زیادی دارند طرفداران زیادی نیز دارد. علاوه بر آن استفاده کردن زیاد از این نوع اجاق گاز ها باعث به وجود آمدن مشکل در قطعات آن می شود. پیدا کردن مشکل این نوع اجاق گاز ها کار تخصصی می باشد پس اگر که تخصص لازم در این زمینه را ندارید سعی کنید آن را خودتان تعمیر نکنید. و برای اینکه اتفاقی نیفتد این کار را به یک فرد حرفه ای بسپارید. در این مقاله از ایبک امداد قصد داریم نحوه تعمیر کردن اجاق گاز رومیزی اخوان را برایتان توضیح دهیم.

 

نکات لازم برای نصب اجاق گاز

قبل از اینکه برای شما روش تعمیر اجاق گاز رومیزی اخوان را توضیح دهیم می خواهیم روش نصب صحیح اجاق گاز رومیزی اخوان را برایتان بیان کنید تا در صورت نیاز بتواند به راحتی اجاق گاز را نصب کنید مراحل نصب اجاق گاز رومیزی اخوان به روش زیر است :

۱- هیچگاه اجاق گاز را در محیط های بسته و کوچک نصب نکنید حتما جایی اجاق گاز را نصب کنید که امکان خروج گاز در آن وجود داشته باشد.

۲- اجاق گاز را هرگز در مسیر وزش باد نصب نکنید زیرا احتمال دارد در اثر وزش باد اجاق خاموش شود و گاز نشری کند.

۳- برای محل اتصالات سر شیلنگ لوله کشی گاز حتماً از بست مناسبی استفاده کنید

۴ – همیشه از شیلنگ مخصوص گاز استفاده کنید و طول آن نباید از یک و نیم متر بیشتر باشد

حتما بخوانید:   چرا بدنه یخچال برق دارد ؟ برق گرفتگی بدنه یخچال فریزر

۵- بعد از اینکه اجاق گاز را نصب کردید حتما با کف صابون سر شیلنگ ها را تست کنید تا از نداشتن نشتی گاز اطمینان پیدا کنید.

۶- هرگز اجازه ندهید غذا بر روی گاز سر برود.

۷- هنگامی که می خواهید سینی های اطراف مشعل را بشویید از سیم ظرفشویی استفاده نکنید حتماً برای این کار از پارچه نمدار و یا مواد شوینده استفاده کنید سپس آن را خشک کنید.

رایج ترین مشکلاتی که امکان دارد هنگام استفاده از اجاق گاز رومیزی اخوان با آن روبرو می شوید :

  1. صدای زیاد شعله های اجاق گاز
  2. کم بودن حرارت شعله های اجاق گاز
  3. به وجود آمدن دود در شعله های اجاق گاز
  4. بلندتر بودن شعله ها و استاندارد نبودن آنها
  5. زرد شدن رنگ شعله ها و تغییر رنگ آن
  6. هنگامی که ولوم را رها می کنید شعله خاموش می شود.
  7. شعله های اجاق گاز شما روشن نمی شود.

شعله های اجاق گاز شما روشن نمی شود

اجاق گاز رومیزی

روشن نشدن شعله های اجاق گاز اخوان می تواند دلایل زیادی داشته باشد اما سه دلیل اصلی و اساسی را در پایین برایتان بیان کردیم:

  • اولین دلیل کثیف بودن مشعل اجاق گاز رومیزی اخوان و ریختن غذا ها روی اجاق گاز و انسداد آن می باشد.
  • دلیل دوم قرار گرفتن الکترودهای جرقه زن به طور نامناسب می باشد که این امر باعث می‌شود که جرقه زدن اجاق گاز به مشکل بر بخورد.
  • دلیل سوم گذاشتن اشتباه شعله پخش کن می باشد که باعث جلوگیری از روشن شدن شعله می شود.

هنگامی که ولوم را رها می کنید شعله خاموش می شود

ترموکوپل اجاق گاز می تواند یکی از اصلی ترین دلایل ثابت نماندن شعله اجاق گاز رومیزی اخوان شما باشد. ترموکوپل در اجاق گاز به عنوان یک سیستم ایمنی عمل خواهد کرد . وقتی که یکی از قطعات گاز به خوبی کار نکند این قطعه یعنی ترموکوپل جریان گاز را قطع می کند و باعث جلوگیری از روشن شدن شعله اجاق گاز می شود. اما اول از همه اطراف شعله و روی اجاق گاز را به خوبی تمیز کنید اگر که مشکل شما برطرف نشد می توانید ترموکوپل اجاق گاز خود را تعویض کنید.

صدای زیاد شعله های اجاق گاز

اگه وقتی اجاق گاز خودرو روشن می کنید سر و صدای زیادی ایجاد می کند می تواند دلیل اصلی آن هوا رسانی نادرست به مشعل باشد ، وقتی که هوا بیش از حد عادی به مشعل برسد شعله سر صدا خواهد کرد. برای اینکه بتوانیم این مشکل را حل کنیم شاتر هوای اجاق گاز خود را بررسی کنید احتمال دارد که گاز هوا در این قسمت تنظیم نشده باشد.

حتما بخوانید:   آموزش تعویض پوشال و انتخاب پوشال کولر آبی

زرد شدن رنگ شعله ها و تغییر رنگ آن

وقتی که شعله گاز شما زرد می سوزد یا رنگی می‌سوزد به دلیل کم شدن نسبت هوا به گاز می باشد. برای اینکه بتوانیم این مشکل را حل کنید باید میزان هوای آن را تنظیم کنید. باید مقدار فاصله ای که بین اجاق گاز و رابطه آن وجود دارد به طور مناسب تغییر دهید.

بلندتر بودن شعله ها و استاندارد نبودن آنها

وقتی که شعله ها بطور غیر طبیعی بلند هستند می تواند بسیار خطر ساز باشد یا حتی وقتی که شعله ها به طور ناگهانی کم می شود نشان می دهد که مشکلی در اجاق گاز شما وجود دارد. برای اینکه بتوانید این مشکل را حل کنید حتماً باید ترموکوپل اجاق گاز خود را چک کنید و اگر مشکل داشت آن را تعویض کنید.

به وجود آمدن دود در شعله های اجاق گاز

اجاق گاز رومیزی

دود کردن اجاق گاز عادی نمی باشد و امکان دارد به این دلیل که برایتان بیان می کنیم ارتباط داشته باشد:

شعله های اجاق گاز شما باید به رنگ آبی بسوزد و دودی از خود ایجاد نکند. در غیر این صورت امکان دارد که مشکل از نازل اجاق گاز باشد که حتماً باید آن را تعویض کنید.

در بعضی موارد هم دلیل به وجود آمدن این اشکال زیاد بودن نسبت گاز در مخلوط گاز و هوا می باشد از نسبت گاز در مخلوط گاز و هوا را کم کنید.

کم بودن حرارت شعله های اجاق گاز

هنگامی که می فهمید حرارت گاز شما کم می شود اولین کاری که برای پیدا کردن علت انجام می دهید این است که باید وضعیت گاز خود را چک کنید. اگر مطمئن شدید که گاز مشکلی ندارد می تواند دلیل آن کثیف بودن قسمتی از شعله پخش کن باشد که باعث شده است حرارت به صورت یکنواخت پخش نشود شما برای اینکه بتوانید این مشکل را حل کنید باید اجاق گاز خود را به خوبی تمیز کنید.

یکی از اصلی ترین دلایل خراب شدن اجاق گاز خرابی شیر و اجاق گاز می باشد ،برای اینکه بتوانید این مشکل را حل کنید باید با یک تعمیرکار حرفه ای و کاربلد تماس بگیرید تا این مشکل را برای تان حل کند.

یکی از ضروری ترین کارها برای پخت غذا داشتن شعله ای با حرارت ملایم و مناسبی می باشد ، وقتی که فهمیدید حرارت شعله اجاق گاز شما کم یا زیاد شد حتماً حرارت آن را تنظیم کنید ، کنار شیر شعله یک پیچ کوچک وجود دارد نام این پیچ پیچ تنظیم کننده شعله گاز می باشد ، شما می توانید پیچ را با آچار پیچ گوشتی دوسو تنظیم کنید. برای کم کردن قدرت شعله پیچ تنظیم کننده را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید و اگر برعکس آن را انجام دهید شعله اجاق گاز شما زیاد خواهد شد.

حتما بخوانید:   خدمات تعمیر فر بوش BOSCH

دلایل جرقه نزدن در اجاق گاز اخوان چه می باشد چگونه آن را تعمیر و عیب یابی کنیم؟

گاهی ممکن است هر چه سعی می کنید و دکمه جرقه گاز را می زنید اتفاقی نیفتاده و جرقه زده نمی شود در این مواقع احتمال دارد مشکل از ترانس جرقه باشد باید آن را بررسی کنید قطع شدن سیم های ارتباطی ترانس هم احتمال دارد باعث بروز این مشکل شود بعد از آن کلید جرقه را بررسی کنید ممکن است کلید معیوب شده باشد در این حالت باید با کارشناس تعمیرات اجاق گاز تماس بگیرید.

بوی گاز از اجاق گاز به مشام می رسد

اگر متوجه بوی گاز در اطراف اجاق گاز خود شدید به هیچ وجه از این مشکل به راحتی عبور نکنید زیرا احتمال خطرات جبران ناپذیری برای شما وجود دارد در صورت استشمام بوی گاز به هیچ وجه تا مشکل برطرف نشده اجاق گاز را روشن نکنید ابتدا اتصالات ورودی گاز و شیلنگ آن را کاملاً بررسی کنید و از نداشتن نشتی در آن قسمت اطمینان پیدا کنید اگر اتصالات و یا شیلنگ‌ گاز نشتی داشت حتما آن را تعویض کنید.

مشکلات مربوط به پیلوت

یکی دیگر از مشکلات متداول در اجاق گاز مربوط می شود به خاموش شدن ناگهانی پیلوت احتمال دارد که پیلوت شما درست تنظیم نشده باشد و گاز کافی به آن نرسد برای اینکه این مشکل را برطرف کنید باید محفظه پیلوت را با دقت بررسی کنید و اگر در این زمینه مهارت ندارید بهتر است که با کارشناس فنی تماس بگیرید.

سخن پایانی

ما در این مقاله از ایبک امداد برای شما مطالب مهمی را در مورد عیب یابی و تعمیر اجاق گاز رومیزی اخوان توضیح دادیم و همچنین روش نصب این گاز را هم بیان کردیم دقت داشته باشید اگر برای تعمیر گاز اخوان مهارت لازم را ندارید تعمیر آن را به اشخاص ماهر و با تجربه بسپارید زیرا بعضی از این مشکلات تخصصی می باشند و باید برای برطرف کردن آن باید تخصص داشته باشید . برای اینکه با مشکلات بعدی مواجه نشوید بهتر است تعمیر گاز رومیزی اخوان را به اشخاص ماهر و با تجربه بسپارید.

از همراهی شما سپاسگزاریم.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

روش تعمیر و عیب یابی اجاق گاز رومیزی اخوان

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلایل جرقه نزدن در اجاق گاز اخوان چه می باشد ؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x