خانواده

بهترین مکان تلویزیون در اتاق نشیمن کجاست؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

یکی از دغدغه‌های افراد در هنگام تعیین مکان در نشیمن منزل جدید، انتخاب بهترین مکان برای تلویزیون می‌باشد. تعیین محل مناسب برای تلویزیون از نظر طراحی داخلی از جمله مراحل حساس و سخت به حساب می‌آید. دلیل این مورد صرف نظر از بزرگی یا کوچکی فضا، این می‌باشد که تلویزیون باید در نقطه کانونی نشیمن قرار بگیرد. قرار دادن تلویزیون در اتاق نشیمن به طراحی داخلی و نقشه منزل شما بستگی خواهد داشت.

انتخاب بهترین مکان تلویزیون

انتخاب بهترین مکان تلویزیون به گونه‌ای که با دکوراسیون داخلی تناسب کافی داشته باشد، به توجه و سلیقه شما نیاز خواهد داشت. محل مناسب در اتاق نشیمن برای تلویزیون در چیدمان و دکوراسیون منزل بسیار موثر خواهد بود.

شما باید به گونه‌ای از فضای اتاق نشیمن بهره بگیرید که لحظات دلنشینی را با مهمانان و اعضای خانواده خود سپری نمایید. اگر تازه به منزل جدید منتقل شده‌اید و هنوز بهترین مکان تلویزیون خود را مشخص نکرده‌اید و یا اگر می‌خواهید در اتاق نشیمن خود تحولاتی ایجاد نمایید تا این فضا راحت‌تر شود، می‌توانید با به کارگیری نکاتی که گفته می‌شود در اتاق نشیمن خود بهترین مکان تلویزیون را مشخص نمایید.

فاصله مناسب تلویزیون با مبل

برای اینکه بتوانید بهترین مکان تلویزیون را در اتاق نشیمن تهیه نمایید، باید فاصله مبل خود را با توجه به اندازه صفحه نمایش تلویزیون محاسبه کنید. چون اگر مبل بیش از اندازه به تلویزیون نزدیک باشد، موجب خواهد شد که چشم افراد خسته شود. در نتیجه این فاصله باید به گونه‌ای تعیین شود که سلامت چشم به خطر نیفتد.

هرچه تلویزیون شما سایز بزرگتری داشته باشد، لازم خواهد بود که فاصله آن از مبلمان شما بیشتر باشد. برای نمونه در صورتی که تلویزیون شما ۳۲ اینچی است، بهترین فاصله با مبلمان ۱۵۰ تا ۱۸۰ سانتی‌متر خواهد بود. اما در صورتی که تلویزیون شما ۴۲ اینچی است، فاصله استاندارد از مبل بین ۱۸۰ الی ۲۳۰ سانتی‌متر است. کارشناسان به صورت کلی برای محاسبه فاصله استاندارد و مناسب چشم تا صفحه نمایش، فرمولی را ارائه داده‌اند که به صورت حدودی فاصله را به اینچ تعیین می‌کند. سپس شما عددی را که به دست می‌آید را به سانتی‌متر یا متر تبدیل می‌کنید و مبلمان خود را بر اساس آن می‌چینید.

حتما بخوانید:   تبدیل اتاق کودک به اتاق نوجوان با چند ترفند ساده

برای به دست آوردن این عدد باید اندازه تلویزیون خود را در عدد دو الی دو و نیم ضرب کنید. به این ترتیب اندازه مناسب فاصله شما از تلویزیون تعیین خواهد شد.

نکات مهم برای انتخاب بهترین مکان تلویزیون

مکان قرارگیری تلویزیون موجب ایجاد آرامش شده و سبب می‌شود که اعضای خانواده در کنار هم جمع شوند. بنابراین باید با در نظر گرفتن بهترین مکان تلویزیون، برای خود و خانواده‌ فضای دلنشینی را مهیا نمایید. در هنگام انتخاب بهترین مکان تلویزیون باید به نکات مهم توجه داشته باشید تا با رعایت این موارد در هنگام تماشای برنامه‌های تلویزیون زمان جذاب و مفیدی را همراه با خانواده سپری نمایید:

 1. یکی از نکات بسیار مهم در انتخاب بهترین مکان تلویزیونی این می‌باشد که سایز تلویزیون شما با توجه به ابعاد اتاق نشیمن انتخاب شود. برای اینکه به بهترین مکان تلویزیون دستیابی پیدا کنید، اول از همه باید متراژ اتاق را در نظر بگیرید. اتاق‌های بزرگ یا کوچک، نامتقارن یا متقارن، طویل و دراز، هر کدام برای محل تلویزیون، چینش متفاوتی می‌طلبند.
 2. بسیاری از افراد مایل هستند که تلویزیون بزرگی که در فروشگاه‌های لوازم تصویری و صوتی وجود دارد را تهیه کنند، اما در ابتدا باید توجه نمایید که برای فضای شما کدام اندازه تلویزیون مناسب‌تر است. اندازه تلویزیون انتخابی شما نباید طوری باشد که موجب شود سلامت چشم شما به خطر بیفتد. در بهترین حالت فاصله افراد تا صفحه نمایش تلویزیون باید در حدود دو و نیم برابر قطر صفحه نمایش تلویزیون باشد.
 3. در اتاق نشیمن محل تلویزیون محل قرارگیری دیگر لوازم را نیز تعیین خواهد کرد. در صورتی که تلویزیون را بر روی دیوار نصب نمایید، موجب می‌شود که صرفه‌جویی زیادی در فضای اتاق نشیمن خود داشته باشید. بیشتر افراد مایل هستند که در اتاق نشیمن خود میز تلویزیون داشته باشند، اما اگر روی دیوار نصب تلویزیون را انجام دهید، در فضا و همچنین هزینه خرید وسایل صرفه‌جویی می‌شود.
 4. ممکن است که برخی از افراد با ایده نصب تلویزیون بر روی دیوار موافق نباشند و این ایده برای آنها خوشایند و جذاب نباشد. پیشنهاد دیگر این است که از شلف‌های دیواری استفاده نمایید و تلویزیون خود را روی آن قرار دهید. در بازار انواع شلف‌ها با جنس‌های گوناگون مانند پی‌وی‌سی، نئوپان و چوب وجود دارد، که می‌تواند در چیدمان و طراحی داخلی دکوراسیون منازل کمک کننده باشد. افراد می‌توانند روی دیوار نشیمن یکی از این شلف‌ها را نصب کرده و تلویزیون را روی آن قرار دهند. حتی برای اطراف تلویزیون از شلف‌هایی که دارای اندازه‌های کوچک‌تری هستند، استفاده نمایند و اقلام دکوری بر روی آنها قرار دهند. این موارد به اندازه دیوار و خلاقیت شما بستگی خواهد داشت.
 5. باید به این نکته توجه داشته باشید که تلویزیون نقطه کانونی شما است. بنابراین پیشنهاد می‌گردد تلویزیون را در جایی قرار دهید که از همه نقاط منزل دارای دید باشد. صندلی‌ها و مبل‌ها نباید به گونه‌ای چیده شوند که مانع از دید افراد به تلویزیون شود.
 6. در هنگام انتخاب بهترین مکان تلویزیون باید به این نکته توجه داشته باشید که تلویزیون شما نباید در پشت یا جلوی پنجره قرار بگیرد. در مواقعی که می‌خواهید تلویزیون پشت به پنجره قرار داشته باشد، روی صفحه نمایش نور ورودی از پنجره سایه ایجاد خواهد کرد. در نتیجه موجب تار دیده شدن صفحه نمایش می‌شود. به مرور زمان این مورد می‌تواند موجب آسیب رسیدن به چشم‌ها شده و شما اذیت می‌شوید. اگر به علت کمبود جا مجبور هستید که تلویزیون خود را در جلوی پنجره قرار دهید، پیشنهاد می‌شود حتماً از پرده‌های ضخیم‌تر استفاده نمایید. تا نور خورشید عبور نکند.
 7. در فصل‌های سرد سال بهترین جا برای نشستن و استراحت کنار لوازم گرمایشی مانند شوفاژ می‌باشد، اما بهتر است که تلویزیون خود را در کنار لوازم گرمایشی و شومینه نگذارید. چون گذاشتن تلویزیون در کنار این وسایل به مرور زمان موجب آسیب دیدن تلویزیون و میز آن خواهد شد.
حتما بخوانید:   چگونه از ورود بیماری به خانه جلوگیری کنیم | جلوگیری از بیماری

بهترین مکان تلویزیون

توجه به ارتفاع مناسب در هنگام انتخاب بهترین مکان برای تلویزیون

اندازه ثابتی برای ارتفاع تلویزیون وجود ندارد. کارشناسان ارگونومی معتقد هستند که مرکز صفحه نمایش تلویزیون باید با ارتفاع چشمان بیننده در حالت نشسته روی مبل هم سطح باشد. بنابراین باید اندازه ارتفاع مبل خود را بدانید و سپس بر روی مبل نشسته و فاصله کف زمین تا چشم‌های خود را به صورت دقیق اندازه‌گیری نمایید.

البته لازم است که از بین افرادی که در اتاق نشیمن تلویزیون تماشا می‌کنند، ارتفاع میانگینی مشخص کنید. ارتفاع استاندارد برای نصب تلویزیون بدون در نظر گرفتن اندازه‌ها، تقریباً شصت سانتی‌متر بالاتر از سطح مبل راحتی است. اگر تلویزیون در ارتفاعی بیشتر از این اندازه نصب شود، افراد مجبور خواهند شد برای تماشای آن سر خود را بالا بگیرند که موجب گردن درد خواهد شد و در مدت زمان طولانی‌تر موجب آسیب دیدن مهره‌های گردن می‌شود.

نصب تلویزیون در جایی به جز نشیمن

بهترین مکان تلویزیون معمولاً اتاق نشیمن می‌باشد. اما در برخی مواقع تلویزیون در اتاق خواب یا آشپزخانه نیز نصب می‌شود. برای نمونه خانم‌هایی که خانه‌دار هستند، در طول روز ساعت زیادی را در فضای آشپزخانه می‌گذرانند. بنابراین مایل هستند که برنامه‌های تلویزیون را در حین آشپزی تماشا کنند و یا به اخبار گوش دهند.

برخی از افراد که در طول روز تلویزیون تماشا نمی‌کنند و می‌خواهند قبل از خواب چند دقیقه در کانال‌های مختلف تلویزیون کاوشی داشته باشند. بهترین مکان تلویزیون روبروی تخت خوابشان خواهد بود و یا در مواقعی که افراد می‌خواهند ویدیو کنفرانس برگزار کنند و کارهای این چنینی انجام دهند، برای استفاده از صفحه تلویزیون آن را روی اتاق‌های کار خانگی نیز نصب می‌کنند.

حتما بخوانید:   مبل توگو کدام است؟ | طرز ساخت مبل توگو و کاربرد آن

نکات مهم نصب تلویزیون روی دیوار

اگر تصمیم دارید که تلویزیون خود را بر روی دیوار نصب کنید باید به نکات مهمی توجه داشته باشید. قبل از هر کاری باید بدانید در صورتی که توانایی فنی این کار را ندارید، به هیچ عنوان دست به این کار نزنید. چون نصب تلویزیون بر روی دیوار نیاز به تجهیزات و ابزار خاصی دارد. اما اگر خودتان تجربه این کار را دارید، بهتر است که با رعایت این نکات نصب را انجام دهید:

 • برای تعیین محل دقیق سوراخ‌ها از شابلون موجود در جعبه تلویزیون استفاده نمایید.
 • هیچ وقت پایه‌ها را با میخ به دیوار وصل نکنید.
 • قبل از اینکه روی دیوار سوراخ ایجاد نمایید از نوع مصالحی که در دیوار استفاده شده است مطمئن شوید تا رول پلاکی مناسب تهیه نمایید.
 • قبل از سوراخ کاری از انتخاب بهترین مکان تلویزیون مطمئن شوید.
 • در زمان سوراخ کاری باید حواستان به سیم‌های داخلی باشد.
 • پایه‌ها را با دقت تراز نمایید.

بهترین مکان تلویزیون

سخن تکمیلی

امروزه در همه منازل تلویزیون وجود دارد. در هنگام نصب تلویزیون باید به ابعاد منزل خود توجه نمایید تا بتوانید بهترین مکان تلویزیون را تعیین نمایید. در صورتی که هنگام نصب تلویزیون به مواردی مانند ارتفاع مناسب، فاصله آن تا بیننده و… توجه کافی نشود، علاوه بر اینکه در دکوراسیون منزل شما بسیار تاثیرگذار خواهد بود، همچنین موجب می‌شود که همه افراد اعضای خانواده دسترسی راحتی به تلویزیون نداشته باشند.

با توجه به اینکه در خانه اتاق نشیمن معمولاً بزرگترین فضای قابل استفاده است، بهترین مکان تلویزیون در این اتاق می‌باشد. اما ممکن است که با توجه به شرایط افراد، مکان نصب تلویزیون تغییر کند.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

بهترین مکان تلویزیون در اتاق نشیمن کجاست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

تعیین بهترین مکان تلویزیون در اتاق نشیمن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x