خانواده

چگونه از ورود بیماری به خانه جلوگیری کنیم | جلوگیری از بیماری

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

رعایت اصول بهداشتی از جمله نکات بسیار مهم برای حفظ سلامتی افراد می‌باشد. در دوران شیوع کرونا برای بهداشت باید وقت بیشتری اختصاص دهید و از ورود بیماری به خانه جلوگیری نمایید. رعایت اصول بهداشتی از وارد شدن بسیاری از باکتری‌ها و میکروب‌های مضر به بدن جلوگیری خواهد کرد و همچنین در این شرایط آرامش بیشتری خواهید داشت. چون اقدامات پیشگیرانه برای حفظ امنیت خانواده و خودتان انجام می‌دهید و به این ترتیب مانع از ورود بیماری به خانه می‌شوید.

با آموزش دیدن روش‌های بهینه نظافت می‌توانید پیشگیری از ورود بیماری به خانه را انجام دهید. به این نکته توجه داشته باشید که رعایت بهداشت و نظافت فقط در منزل نباید انجام شود، بلکه در سفر، محل کار و خودروی شخصی و… نیز باید نظافت و بهداشت رعایت شود.

جلوگیری از ورود بیماری به خانه

همانطور که گفته شد با رعایت کردن نکات مهم بهداشتی و استفاده از راهکارهایی می‌توانید از ورود بیماری به خانه جلوگیری نمایید. برای سالم ماندن افراد خانواده شیوه‌های موثر و قدرتمند را در ادامه مورد بررسی قرار می‌دهیم:

سطوح را تمیز کنید

بعضی از ویروس‌ها فقط برای مدتی روی سطوح زنده می‌مانند و بسیار ضعیف هستند. اما بعضی دیگر می‌توانند تا چندین روز و چندین ساعت زنده بمانند. بنابراین باید در این مورد کمی احتیاط را رعایت کرد. به خصوص در فصل‌های سرد سال مانند زمستان که ورود بیماری به خانه در صورت عدم رعایت بهداشتی، اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.

سطوحی که مرتب با آنها تماس دارید، مکان‌هایی هستند که به طور معمول زیاد لمس می‌شوند و در اکثر مواقع نظافت آنها نادیده گرفته می‌شود. برای نمونه پریزها، دستگیره درب‌ها و… از جمله سطوحی هستند که مرتب با آنها تماس دارید. بنابراین باید به صورت مرتب نظافت آنها را انجام دهید.

جاهایی که اعضای خانواده و یا خودتان به صورت مرتب به آنها تماس دارید مانند دستگیره کمد و کشو، درب یخچال، شیرآلات و… نیز از این دسته می‌باشند و باید آنها را تمیز کنید. به یاد داشته باشید که برای ضدعفونی کردن آنها نیاز به استفاده از مواد شیمیایی یا ضدعفونی کننده‌های بسیار قوی نخواهد بود.

حتما بخوانید:   نکات راهنمای خرید آباژور برای روشنایی بهتر خانه‌ها

برای نابود کردن میکروب‌ها، محلول صابون و آب به همراه چند قطره ملالوکا یا عصاره درخت چای کافی خواهد بود. برای پیشگیری از کرونا نیز افزودن الکل ۷۰ درصد به این محلول کمک کننده خواهد بود. می‌توانید با استفاده از آن سطوحی که گفته شد را به خوبی ضدعفونی نموده و از ورود بیماری به خانه جلوگیری نمایید. فقط کافی است که محلولی که ساخته‌اید را روی مناطق مورد نظر اسپری کرده و با استفاده از دستمال مناسب و تمیز آنجا را پاک کنید.

نظافت سطوح

به دستگاه‌های پرتماس توجه نمایید

ممکن است که در هنگام نظافت خانه بعضی از وسایل کوچک که تماس دست با آنها بیشتر است، نادیده گرفته شود. این موارد شامل تلفن، ریموت کنترل، صفحه کلید رایانه، کنترل‌گرهای بازی و موس می‌باشند. چنانچه در خانه بیماری وجود داشته باشد، ممکن است که با این موارد بیماری به افراد دیگر نیز منتقل شود. بنابراین باید به بهداشت همه مواردی که گفته شد، دقت بیشتری داشته باشید.

برای نظافت کردن آنها می‌توانید از دستمال یا پارچه نرم استفاده نمایید تا سطوح مورد نظر آسیب نبینند. بهتر است بدانید که تلفن همراه و موبایل شما مرکز میکروب‌ها می‌باشد. بنابراین پیشنهاد می‌شود که تمیزکاری و نظافت آن را هر روز انجام دهید تا از انتقال ویروس‌ها و میکروب‌ها و به دنبال آن ورود بیماری به خانه جلوگیری نمایید. به ویژه در صورتی که به تلفن همراه شما فرزندانتان دست می‌زنند، ضروری خواهد بود که در طول روز چندین بار آن را ضدعفونی نمایید.

تمیزکاری آشپزخانه را با دقت انجام دهید

ممکن است که به نظر آشپزخانه شما تمیز آید، اما در زیر سطوح امکان دارد که باکتری‌ها، کپک‌ها و میکروب‌های مضر پنهان شده باشند. معمولاً پس از خرید سبزیجات، میوه‌ها، مواد غذایی و لبنیات آنها را بر روی کابینت قرار می‌دهید. با این کار آلودگی‌هایی که به آنها چسبیده است را به آشپزخانه منتقل می‌کنید.

برای جلوگیری از ورود بیماری به خانه، یکی از قدم‌های بسیار مهم این است که آشپزخانه خود را به صورت دقیق تمیز نمایید. مناطق مرطوب مکان مناسب برای پرورش باکتری‌ها می‌باشد. بنابراین سینک آشپزخانه خود را به صورت منظم نظافت نمایید. اسفنج‌ها و اسکاج‌های آشپزخانه می‌توانند بسیار آلوده و کثیف باشند. برای ضدعفونی کردن آنها باید این موارد را در دستگاه مایکروفر به مدت یک دقیقه قرار دهید تا میکروب‌های موجود در آن به صورت کامل از بین بروند.

حتما بخوانید:   اسم های پسرانه و شیک 1402/ 2000 اسم پسر

همه سطوح آشپزخانه را با دقت تمیز نمایید و حیوانات خانگی را از پیشخوان آشپزخانه خود دور نگه دارید. از موارد مهم برای جلوگیری از ورود بیماری به خانه این می‌باشد که سینک ظرفشویی خود را خشک نگه دارید و اجازه ندهید که داخل آن آب باقی بماند. برای رعایت بهداشت بهتر است که پس از شستشوی ظروف آنها را با دقت خشک نمایید و بعضی از ظروف را داخل سرکه قرار دهید. استفاده از سرکه و آب داغ در ظرفشویی به صورت هفتگی موجب خواهد شد که روی ظروف شما میکروبی باقی نماند.

یکی دیگر از موارد بسیار مهم این است که سطوحی که روی آن مرغ، ماهی یا گوشت خود را برش می‌دهید را با دقت بیشتری باید تمیز کنید. چون این محل برای رشد میکروب‌های بیماری‌زا مناسب است.

نظافت سرویس بهداشتی

یکی دیگر از مکان‌هایی که بیشتر با میکروب‌ها در ارتباط است سرویس بهداشتی می‌باشد تمیز کردن کامل توالت‌ها، کف و روشویی‌ها ضروری است، اما نظافت لوازم بهداشتی دیگر مانند مسواک و حوله را نیز نباید نادیده بگیرید. به همین علت پیشنهاد می‌شود مسواک‌های خود را هر سه ماه یکبار عوض کنید و حوله‌ها را هر هفته مورد شستشو قرار داده و سالی یک بار آنها را عوض کنید.

یکی دیگر از موارد بسیار مهم نظافت سطل زباله سرویس بهداشتی است. برای این کار داخل آن کمی محلول پاک کننده اسپری کرده و آن را ضدعفونی نمایید و کیسه‌های زباله را به صورت مرتب عوض نمایید.

دست و پاهای خود را تمیز نگه دارید

شستشوی مکرر دست و پاها و ضدعفونی کردن آنها در دوران بیماری کرونا اجباری می‌باشد. هیچ چیز مانند شستشوی مرتب دست‌ها با آب و صابون از گسترش بیماری و عفونت جلوگیری نمی‌کند. چگونگی شستشوی درست دست‌ها را به فرزندان خود نیز آموزش دهید.

یکی از عوامل بسیار مهم که موجب ورود بیماری به خانه می‌شود، گرد و خاک و آلرژن‌ها می‌باشند. یکی از بهترین راهکارها برای پیشگیری از ورود بیماری به خانه این است که کفش‌های خود را قبل از ورود به خانه درآورید و از مهمانان و اعضای خانواده خود بخواهید که در ورودی منزل کفش‌های خود را در بیاورند. چون این گونه آلودگی‌ها می‌توانند در فرش‌ها بمانند و به علت رفت و آمد، موجب انتقال آلودگی به دیگر قسمت‌ها نیز شوند.

شستشوی دست

محیط منزل را مرطوب نگه دارید

در فصل زمستان به دلیل وارونگی، هوا خشک و متراکم می‌شود و چون در خانه وسایل گرمایشی نیز روشن است، موجب خشک شدن پوست می‌شود و پوست دچار خراش و خشکی خواهد شد. از دیگر عواقب خشکی هوا این است که سینوس‌ها عفونی می‌شوند. بنابراین برای جلوگیری از عفونت سینوسی باید هوای محیط خود را مرطوب نگه دارید. برای این کار می‌توانید از دستگاه بخور نیز استفاده نمایید.

حتما بخوانید:   مبل توگو کدام است؟ | طرز ساخت مبل توگو و کاربرد آن

هوای محیط را تمیز نگه دارید

با توجه به اینکه در فصل زمستان میزان غلظت آلاینده‌ها بالاتر است، امکان باز کردن پنجره‌ها برای ورود هوای تازه به خانه کمتر خواهد بود. هوای کثیف منزل نیز موجب بیماری می‌شود. با استفاده از سیستم‌ها و تصفیه کننده‌های هوا می‌توانید به کاهش آلرژن‌ها کمک کنید و به این ترتیب امکان ورود بیماری به خانه را کمتر نمایید. برای بهبود کیفیت هوای محیط خود می‌توانید در خانه خود گیاه نگهداری کنید. گیاهان علاوه بر اینکه موجب بهبود کیفیت هوا در محیط مورد نظر می‌شوند، سبب روحیه بهتر افراد نیز خواهند شد.

نظافت اسباب‌بازی‌ها برای جلوگیری از ورود بیماری به خانه

برای اینکه کودکان خود را در برابر بیماری مصون نگه دارید، اسباب بازی‌های آنها را به صورت مرتب پاکیزه کنید. با استفاده از دستمال مرطوب می‌توانید آنها را تمیز کنید. اگر اسباب بازی شما از نوع پلاستیک است، می‌توانید آنها را با استفاده از آب و صابون به صورت دوره‌ای مورد شستشو قرار دهید. چون امکان اینکه کودکان این اسباب بازی‌ها را در دهان خود قرار دهند زیاد است و یا ممکن است آنها را به خود مالیده و با آنها تماس داشته باشند. متاسفانه امکان پخش شدن میکروب‌ها از این طریق زیاد است.

بنابراین برای جلوگیری از ورود بیماری به خانه باید اسباب بازی‌های کودکان خود را تمیز کنید. همچنین پیشنهاد می‌شود که به کودکان خود اجازه ندهید که کلاه یا لباس دیگران را لمس و یا استفاده کنند. چون امکان انتقال بیماری به این ترتیب نیز وجود دارد. به فرزندان خود آموزش دهید که فقط باید از وسایل شخصی خود استفاده نمایند.

سخن تکمیلی

مهمترین کاری که برای حفظ سلامتی خود و اعضای خانواده می‌توانید انجام دهید، رعایت اصول بهداشتی است که باید در همه جا انجام شود.‌اما با توجه به اینکه اکثر افراد بیشتر وقت خود را در خانه سپری می‌کنند، نظافت منزل نیز بسیار تأثیرگذار خواهد بود. برای جلوگیری از ورود بیماری به خانه و انتشار ویروس بهتر است که همیشه از وسایل شخصی خود استفاده کنید و به فرزندان خود نیز این مورد را آموزش دهید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

چگونه از ورود بیماری به خانه جلوگیری کنیم؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

راهکارهایی برای جلوگیری از ورود بیماری به خانه

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x