تعمیرات ساختمانتعمیرات

اصلی ترین دلیل هرز شدن شیر آب چیست و چگونه آن را تعویض کنیم؟

حتما وقتی که از شیر آب حمام یا دستشویی استفاده می‌کردید با هرز شدن شیر آب مواجه شده اید. ما اطلاعاتی که در مورد هرز شدن شیر آب نیاز دارید را در این مقاله بیان کردیم. وقتی که شیر آب نمی تواند دیگر مانند قبل کار کند، بعد از باز کردن، در نهایت به شکل اول خود برمی گردد یا باعث جلوگیری خروج آب با فشار مناسب می شود. در بعضی از موارد شیر آب چکه می کند . در ادامه‌ی مقاله از ایبک امداد قصد داریم تا مهمترین دلایل هرز شدن شیر آب و روش تعویض آن را برایتان بیان کنیم.

دلایل هرز شدن شیر آب

هرز شدن شیر آب مخصوصاً شیرهای اهرمی دلایل مختلفی دارد هرچند اگر شیری را که خریداری می کنیم محصول خوبی بوده و از برند معتبری هم باشد نیاز کمتری به تعمیر دارد ولی حتی بهترین محصول هم می تواند هرز و خراب شود. ولی با این حال باید این را در نظر بگیرید شیرهایی که از جنس فلز با مقاومت کم باشند نه تنها زود خراب می شوند بلکه چندین بار هم نیاز به تعویض دارند.

شیر آب به دلایل مختلفی احتمال دارد دچار هرز شدن شود مثلاً گاهی عمر مفید شیر آب به پایان رسیده مخصوصاً شیر هایی که از جنس فلز با استحکام کم ساخته می شوند اکثر این شیرها بیشتر از دو سال عمر نمی کنند مخصوصا اگر از آنها درست استفاده نکنید یا زیاد آن را باز و بسته کنید باعث هرز شدن شیر خواهد شد ولی اگر کمتر شیر آب را باز و بسته کنید عمر آن بیشتر می شود.

هرز شدن شیر آب نوعی مشکل خاص می‌باشد که وقتی به وجود می آید شیر نمی تواند آب را در خود نگه دارد این مشکل برای همه شیر ها ممکن است به وجود بیاید و در ابتدا به شکل قطره آب دیده می شود مثلاً شما شیر را تا آخر سفت می بندید ولی باز هم آب چکه می کند در چنین مواردی ما شاهد هرز شدن شیرآلات هستیم در این هنگام امکان دارد که واشر شیر خراب شده باشد و یا اینکه شدت جریان آب خیلی زیاد باشد و یا پیچ بستن آب، دچار ایراد شده باشد و در آخر می توانیم فکر کنیم که شاید شیر آب هرز شده است.

حتما بخوانید:   کولر گازی چیست و چگونه کار می کند؟

محل دقیق خرابی شیر

هرز شدن شیر آب به طور معمول در قسمت  هرزی اتفاق می افتد. در هنگام بروز این مشکل شما چاره ای ندارید به جز اینکه مغزی شیر را عوض کنید البته باید حتماً قبل از هرچیز از خرابی مغزی اطمینان داشته باشید قسمت های دیگر شیر مثل پیچ ها، واشرها، پدال ها و غیره را بررسی کنید اگر مطمئن شدید که خرابی از آن قسمت ها نیست آنگاه باید به فکر تعویض مغزی شیر آب باشید.

اصلی ترین دلیل هرز شدن شیر آب

خراب شدن کارتریج ، یکی از مهمترین دلایل هرز شدن شیر آب

کارتریج دو سطح صیقلی دارد و جنس آن سرامیک می باشد و دو ورودی و یک خروجی در آن برای خروج آب وجود دارد. هنگامی که شیر بسته باشد دو سطح صیقلی روی هم قرار نمی گیرد و آب نمی تواند خارج شود و وقتی که شیر آب را باز می کنیم دو سطح صیقلی منطبق می شوند . از لوله آب گرم آب وارد قسمت آب گرم در ورودی کارتریج خواهد شد  و از روی آب سرد آب وارد قسمت مخصوص آب سرد می شود.

همانطور که می دانید وقتی دمای آب را انتخاب می کنید آب وارد خروجی خواهد شد و شما می توانید از آن استفاده کنید. با توجه به مطالبی که برایتان بیان کردیم وقتی که مشکلی در کارتریج به وجود بیاید آب به خوبی نمی تواند از آن خارج شود و یا امکان دارد که دمای آب سرد و گرم برای شما مناسب نباشد. پس وقتی که با مشکل هرز شدن شیر آب رو به رو شدید حتما با یک کارشناس که در این مورد تخصص دارد تماس بگیرید تا مشکل شما را حل کند.

شل شدن کارتریج

شارژ کردن کارتریج می تواند یکی از دلایل شایع برای هرز شدن شیر باشد این اتفاق وقتی به وجود می آید که در هنگام مونتاژ کردن شیر یا بعد از تعمیر آن مهره در جای خود کامل و محکم بسته نشده باشد برای همین در مرحله اول تلاش کنید که شیر آب محل کار و یا منزل خود را از برند معتبر تهیه کنید یا وقتی که به هر دلیلی در عملکرد شیر آب با مشکل روبرو شدید حتماً از افرادی که در این زمینه مهارت دارند کمک بگیرید تا در حل مشکل به شما کمک کنند.

استفاده از شیر آب در طولانی مدت

استفاده از شیر آب هم مثل وسایل دیگر در محل کار یا منزل احتمال دارد بعد از مدتی طولانی با مشکل روبه رو شود به همین دلیل مواردی که در بالا برای شما بیان کردیم نمی تواند دلایل اصلی نداشتن کارایی مطلوب شیر باشد در این شرایط حتماً باید هر شش ماه یک بار شیرهای آب را چک کنید و از سلامت آن اطمینان پیدا کنید و اگر مشکلی در آن بود آن را برطرف کنید.

حتما بخوانید:   انواع کد ارور یخچال ال جی به همراه توضیحات

تشخیص دادن محل دقیق اشکال

مهمترین مراحلی که در تعویض شیر آب وجود دارد تشخیص دادن محل دقیق خرابی است. به طور معمول این مشکل در مغزی ایجاد می شود. اکثرا وقتی که مغزی را عوض می کنیم این مشکل حل می شود. وقتی متوجه شدید شیر هرز شده، علاوه بر چک کردن مغزی بقیه قسمت های شیر آب را چک کنید و در آخر آن را تعمیر کنید.

اصلی ترین دلیل هرز شدن شیر آب

مراحل عوض کردن شیر آب

در بالا اصلی ترین و مهمترین دلیل های هرز شدن شیر آب را برایتان بیان کردیم و حالا مراحل تعویض کردن شیر آب را می خواهیم برای شما توضیح دهیم. این کار بسیار حساس و ظریف می باشد پس سعی کنید مقاله را به خوبی بخوانید یا از یک فردی که این کار تخصص دارد کمک بگیرید.

۱. جریان اصلی آب را ببندید

اولین کاری که برای عوض کردن شیر آب باید انجام دهید بستن جریان اصلی آب است. هنگامی که شما شروع به تعمیر کردید امکان دارد که جریان آب حرکت کند و نگذارد شما کار خود را انجام دهید ، پس فلکه اصلی را قطع کنید.

۲. قطعات جانبی را جدا کنید

حالا باید قطعات جانبی شیر را جدا کنید و اشکال شیر را بررسی کنید. بعضی وقت ها امکان دارد که قطعات از همدیگر به راحتی جدا نشوند و شما به ابزار تخصصی و یک فرد متخصص نیاز پیدا می کنید.

به طور مثال در شیرهای دو جریانه ، وقتی به مرحله ای رسیدید که باید دسته ی شیر را بردارید و یا پیچ آن را باز کنید امکان دارد که قطعات آن به آسانی از یکدیگر جدا نشوند البته قابل ذکر است که این مشکل در شیر های پدالی به وجود نمی آید و قطعات در شیر های پدالی به آسانی از هم جدا می شوند.

۳. مغزی شیر را جدا کنید

قبل از جایگزین کردن مغزی جدید ، حتماً قطعه قبلی را جدا کنید. باید نوع آن را تشخیص دهید تا فروشنده بتواند قطعه ی مورد نیاز را برای شما پیدا کند. اما توجه کنید که مغزی که می خرید باید مثل مغزی قبلی باشد. اگر مثل مغزی قبلی نباشد نمی توانیم آن را در جای آن قرار بدهیم و باز هم مجبور می‌شویم که مغزی جدیدی تهیه کنیم.

حتما بخوانید:   دلایل جرقه زدن موتور جاروبرقی

حتماً توجه کنید که امکان دارد که این قطعه روی شیر شما به خوبی نصب شود ولی باز هم نتواند مشکل اصلی شیر را حل کنند یعنی شیر جریان آب را به درستی نتواند کنترل کند.

۴. مغزی را قرار دهید

این قسمت مهمترین بخش تعویض شیر آب می‌باشد . هنگامی که مغزی خود را می خرید ،وقتی که می خواهید آن را سر جای خود قرار دهید باید دقت کامل داشته باشید. یکی از مهمترین کارها نصب کردن مجدد مغزی می باشد، در بعضی اوقات کج سوار کردن مغزی می تواند باعث ایجاد مشکلات جانبی شود. اگر که در این زمینه تخصص ندارید حتما از یک فرد متخصص کمک بگیرید و درصد مشکلات و خطرات احتمالی را به صفر برسانید.

بعد از اینکه این مرحله را تمام کردید شما می توانید به راحتی جریان شیر آب را باز کرده و آن را بررسی کنید که دیگر مشکلی در شیر آب وجود نداشته باشد.

اصلی ترین دلیل هرز شدن شیر آب

چرا هرز شدن شیر آب مهم می باشد؟

شیر آب یکی از ابزارهای کاربردی و مهم در خانه و محل کار و غیره می باشد و باید به عملکرد آن توجه بسیاری شود به همین دلیل هر گاه در کارکرد آن با نقص و ایراد روبرو شدید باید حتما آن را بررسی کنید و در صورت بروز مشکل حتماً باید با کارشناس تماس بگیرید تا مشکل را برطرف کند همانطور که می دانید آب سرمایه حیات است و باید در آن صرفه جویی کنید و صرفه جویی در آب باید جزو برنامه های روزانه ما باشد اگر شیر آب هرز شود مقدار زیادی آب به هدر خواهد رفت و ما با کمبود آب روبرو می شویم پس باید این مشکل را جدی بگیریم.

سخن پایانی

ما در این مقاله از ایبک امداد برای شما مطالبی را در مورد هرز شدن شیر آب بیان کردیم و گفتیم که دلایل هرز شدن شیر آب چه مواردی می باشد و راهکارهایی را هم برای حل این مشکل نام بردیم و همچنین مراحل تعویض شیر خراب را گام به گام برایتان توضیح دادیم اگر شما با راهنمایی های ما در این زمینه مهارتی پیدا کردید می‌توانید خودتان اقدام به تعمیر شیر خراب کنید ولی اگر موفق به این کار نشدید بهتر است که به تعمیرکار مراجعه کنید و حل مشکل خود را به او بسپارید.

امیدواریم مطالب بالا برای شما مفید بوده باشد.

اصلی ترین دلیل هرز شدن شیر آب چیست و چگونه آن را تعویض کنیم؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

مهمترین دلیل هرز شدن شیر آب چیست و راهکار تعویض آن-محل دقیق خرابی شیر-خراب شدن کارتریج ، یکی از مهمترین دلایل هرز شدن شیر آب

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا