خانواده

یادتان نرود آلوده‌ترین نقاط آشپزخانه را تمیز کنید | آلوده ترین نقاط آشپزخانه

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

آشپزخانه یکی از قسمت‌های بسیار مهم هر منزل می‌باشد و افراد بیشتر اوقات خود را در این محل می‌گذرانند. به همین دلیل ممکن است که به آلوده‌ترین مکان تبدیل شود. به هم ریختگی‌ها و آلودگی‌های آشکاری مثل کفپوش چسبناک، ظروف استفاده شده و یا فر کثیف و چرب در آشپزخانه وجود دارد. اما برای تمیز کردن نقاط دیگری نیز وجود دارد که نباید آنها را فراموش کنید.

آلوده‌ترین نقاط آشپزخانه

تصور نمایید که روی قفسه‌ها و پیشخوان آشپزخانه مواد غذایی شسته نشده و خام وجود دارد همچنین کیف و تعدادی وسیله هم روی سطح آشپزخانه قرار گرفته است. در این شرایط آلودگی در قسمت‌های گوناگون منتشر می‌شود و با لمس دستگیره‌های کابینت و یخچال این آلودگی را به همه نقاط دیگر انتقال داده می‌شود.

به همین علت باید آلوده‌ترین نقاط آشپزخانه خود را شناخته و اقدامات لازم برای تمیز کردن آنها را انجام دهید.

آلوده‌ترین نقاط آشپزخانه

پدهای لمسی، دسته‌ها و دستگیره‌ها

اکثر وسایلی که در آشپزخانه وجود دارد، دارای یک یا چند دستگیره می‌باشد که در هنگام استفاده از آنها به کار برده می‌شوند. همه صفحات لمسی، دکمه‌ها و دستگیره‌ها پس از تهیه غذای خام و پیش از شستشوی دست‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند و امکان دارد که موجب انتقال آلودگی‌ها شوند.

برخی از آلودگی‌ها می‌توانند موجب ایجاد ناراحتی‌های گوارشی شوند و حتی در برخی مواقع ممکن است که سلامت خود و خانواده شما به خطر بیفتد.

دستگیره‌های کابینت آشپزخانه هر روز باید پس از استفاده به کمک اسپری ضدعفونی کننده، دستمال، حوله کاغذی و پارچه تمیز شوند. با توجه به اینکه دست به صورت مستقیم با دستگیره‌ها و دسته‌هایی که در آشپزخانه وجود دارد، تماس دارد از جمله آلوده‌ترین نقاط آشپزخانه محسوب می‌شوند.

سینک ظرفشویی

در سینک آشپزخانه مقدار زیادی آب در جریان می‌باشد اما احتمالاً روی سطح آن میکروب‌های کمین کرده‌اند. به ویژه شکاف‌هایی که پیشخوان آشپزخانه را به سینک ظرفشویی وصل می‌کند و یا در درپوش‌های دفع زباله و در اطراف آبکش احتمال دارد که میکروب‌هایی جمع شده باشند.

با توجه به تحقیقاتی که انجام شده است و آزمایشاتی که از سینک‌های خانگی گرفته شده است، این سینک‌های ظرفشویی آلوده به نوعی باکتری می‌باشند. به همین علت توصیه می‌شود که ظرفشویی که در آشپزخانه قرار دارد، پس از هر وعده غذایی و شستن ظروف و یا به صورت یک روز در میان ضدعفونی شوند.

حتما بخوانید:   برای نگهداری کاکتوس به چه نکاتی باید توجه داشته باشیم؟

شیر آب، دستگیره و بخش‌های پیشخوانی که در نزدیکی سینک ظرفشویی قرار دارند را نباید فراموش نمایید. وقتی مواد غذایی آلوده را در سینک ظرفشویی آشپزخانه آبکشی می‌نمایید، همه بخش‌های مختلف اطراف آلودگی را جذب می‌کنند.

برای اینکه بتوانید سینک ظرفشویی را تمیز کنید، می‌توانید از دستمال‌های ضدعفونی کننده یک بار مصرف، حوله تمیز و شوینده‌های حاوی مواد ضدعفونی کننده استفاده نمایید.

با توجه به اینکه آلوده‌ترین مواد غذایی و لوازم را در سینک ظرفشویی مورد شستشو قرار می‌دهیم، سینک ظرفشویی یکی از آلوده‌ترین نقاط آشپزخانه محسوب می‌شود، برای پاک کردن آن به ضدعفونی کننده‌های قوی‌تر نیاز خواهید داشت.

آلوده‌ترین نقاط آشپزخانه

دستمال پارچه‌ای و اسفنج

با توجه به اینکه امروزه اثر مخرب دستمال کاغذی بر روی محیط زیست شناخته شده است، استفاده از آن کاهش پیدا کرده است و در اکثر منازل از اسفنج‌های سلولزی، حوله‌های دیواری پارچه‌ای و برس‌های پاک کننده سینک استفاده می‌شود.

اکثر این اقلام باکتری‌های گوناگونی دارند و از جمله آلوده‌ترین نقاط آشپزخانه محسوب می‌گردند. با توجه به اینکه در اسفنج‌ها و یا دستمال‌های حوله‌ای آشپزخانه رطوبت وجود دارد، برای رشد انواع میکروب‌ها بستر مناسبی خواهد بود.

یخچال و فریزر

همانطور که گفته شد روی دسته یخچال و همچنین صفحه لمسی آن می‌تواند آلودگی‌های زیادی وجود داشته باشد، اما به این نکته نیز توجه نمایید که با اینکه در محیط داخل یخچال درجه حرارت پایین است، اما در این محیط نیز می‌تواند برخی از باکتری‌های مضر رشد و نمو کنند.

اکثر سبزیجات و میوه‌ها در صورتی که قبل از گذاشتن در یخچال شسته نشوند، ماندگاری بیشتری خواهند داشت. بنابراین در کشوی سبزیجات از آنها نگهداری می‌شود که همواره سرشار از انواع میکروب و باکتری می‌باشند.

با وجود اینکه اکثر مواد غذایی قبل از سرو و تهیه شسته می‌شوند، اما میکروب‌ها و باکتری‌ها در لابلای قسمت‌های مختلف یخچال باقی می‌مانند و این مورد در گوشت خام که در یخچال گذاشته می‌شود، نیز وجود دارد. مایعاتی که از بسته‌های گوشت خارج می‌شوند در کشوها و قفسه‌ها جمع می‌شوند.

حتی برخی از محصولاتی که به صورت بسته‌بندی در یخچال قرار داده شده است، مانند کره یا شیر، قبل از گذاشته شدن در یخچال بارها دستکاری شده‌اند. برای اینکه میکروب‌های یخچال و فریزر که از آلوده‌ترین نقاط آشپزخانه هستند را از بین ببرید، می‌توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید:

  • برای از بین بردن کپک، مخمر و باکتری‌هایی که در یخچال رشد کرده‌اند، قفسه‌ها و کشوهای یخچال خود را هر ماه در آورده و با استفاده از آب گرم و مواد شوینده ملایم مورد شستشو قرار دهید. پس از آن با استفاده از حوله کاغذی یا پارچه تمیز آن را به خوبی خشک کنید. برای اینکه نظافت یخچال را به صورت کامل انجام دهید، باید سطوح داخلی آن را با کمک دستمال ضدعفونی کننده سریع تمیز نمایید.
  • وقتی که به صورت ماهانه نظافت یخچال خود را انجام می‌دهید، بهتر است که زمان بیشتری برای این کار صرف کنید و قسمت‌های بالای یخچال را نیز گردگیری کرده و قسمت پشت و زیر یخچال خود را جاروبرقی بکشید. چون گرد و غباری که روی سیم پیچ‌ها وجود دارد، موجب می‌شود که به موتور یخچال شما فشار زیادی وارد شود و مصرف انرژی افزایش یابد.
حتما بخوانید:   چگونه از ورود بیماری به خانه جلوگیری کنیم | جلوگیری از بیماری

تخته‌های برش

با توجه به اینکه تخته‌های برش به ویژه تخته‌هایی که از جنس چوب هستند، حتی پس از اولین استفاده نیز میکروب‌های زیادی را در خراش‌های سطح و گوشه کنار خود جای می‌دهند و می‌توانند از جمله آلوده‌ترین نقاط آشپزخانه شوند. داشتن دو تخته برش حداقل در آشپزخانه لازم و ضروری خواهد بود. یکی را می‌توانید برای گوشت و مرغ استفاده کنید و دیگری را برای سبزیجات و میوه این کار موجب خواهد شد که انتشار آلودگی کاهش یابد.

لوازم خانگی، مخلوط کن و قهوه ساز

وقتی که در محیط مرطوب و گرم مانند قهوه ساز آب تمیز باقی می‌ماند، می‌تواند برای رشد کپک‌ها، مخمر و باکتری‌ها محیط مناسبی ایجاد شود و به آلوده‌ترین نقاط آشپزخانه تبدیل گردد. بعضی از لوازم خانگی کوچک را باید پس از پایان هر استفاده با دقت نظافت نمایید.

حداقل هر هفته لازم است که این وسایل را بیرون آورده و پاک کنید. قرار دادن بعضی از بخش‌های این لوازم در ماشین ظرفشویی امکان‌پذیر می‌باشد، اما بعضی از بخش‌های دیگر را می‌توانید با صابون و آب گرم بشوید و با آب داغ آبکشی نمایید و بلافاصله آنها را خشک نمایید. این نظافت کردن در وسایلی مانند پیمانه و قاشق اندازه‌گیری، قوطی باز کن نیز اعمال می‌گردد.

بطری‌های آب، کیسه‌های خرید، ساک نگهداری غذا

هر بار که از ساک نگهداری غذا یا ظروف درب‌دار، بطری آب و کیسه خرید استفاده می‌کنید، می‌توانید مجدداً از آنها استفاده کنید. در این مواقع ممکن است که باکتری‌ها در آنها باقی مانده و تکثیر شوند و از آلوده‌ترین نقاط آشپزخانه شوند، مگر اینکه آنها را به صورت صحیح تمیز کنید.

حتما بخوانید:   مبل توگو کدام است؟ | طرز ساخت مبل توگو و کاربرد آن

قطعه‌های مختلف ظروف را باید از هم به صورت کامل جدا نموده و در ماشین ظرفشویی قرار دهید و یا با استفاده از صابون و آب گرم شسته و پس از آبکشی با آب داغ، آنها را به صورت کامل خشک نمایید.

کیسه‌های خرید و کیف نگهداری مواد غذایی که قابلیت استفاده مجدد دارند را می‌توانید در ماشین لباسشویی مورد شستشو قرار دهید تا بهتر تمیز شوند. در مورد کیسه‌های خرید به این نکته توجه نمایید که بهتر است برای مصارف مختلف آنها را از یکدیگر جدا نمایید. یکی را برای میوه‌ها و سبزیجات خام، یکی را برای وسایل تمیز، یکی برای گوشت خام و یکی دیگر را برای موادی که بسته‌بندی شده هستند در نظر بگیرید.

پیشخوان و صفحات کابینت

با توجه به اینکه وسایل و موارد مختلف روی پیشخوان و صفحات کابینت آشپزخانه قرار می‌گیرند، یکی از آلوده‌ترین نقاط آشپزخانه محسوب می‌شود. برای اینکه در این قسمت بهداشت را رعایت کنید، می‌توانید این موارد را در ذهن خود داشته باشید:

  • روی پیشخوان آشپزخانه را قبل از تهیه غذا و روزی حداقل یک بار با استفاده از اسپری ضدعفونی کننده و پارچه تمیز پاک کنید.
  • دستمال سفره استفاده شده و یا اسفنج را دور انداخته و به این ترتیب از رشد میکروب‌ها و باکتری‌ها جلوگیری نمایید.
  • پیشنهاد می‌شود هر هفته یک بار وقتی را برای تمیز کردن لبه‌های بین اجاق گاز، پیشخوان و صفحات کابینت خود صرف نمایید. ممکن است که در این نقاط آلودگی‌های زیادی وجود داشته باشد.
  • اجازه ندهید که آلودگی‌ها و لکه‌ها برای مدت زمان زیادی روی پیشخوان آشپزخانه بمانند، چون در این صورت تمیز کردن آنها سخت خواهد بود.

آلوده‌ترین نقاط آشپزخانه

سخن تکمیلی

آلوده‌ترین نقاط آشپزخانه در بیشتر مواقع از دید افراد پنهان می‌ماند، در حالی که این نقاط آلوده معمولاً در اکثر مواقع منشأ بیماری‌ها هستند. آشنایی با شیوه‌های موثر و کاربردی برای نظافت این نقاط به افراد کمک خواهد کرد که محیطی امن و تمیز برای خود و خانواده خود ایجاد کنند.

بهتر است که هر چه سریعتر برای تمیز کردن آلودگی‌ها اقدام نمایید، در غیر این صورت تمیز کردن آنها نیاز به زحمت بیشتری خواهد داشت و کار شما سخت‌تر می‌شود. آشپزخانه از بخش‌های بسیار مهم منازل است و باید نظافت آن به صورت مرتب انجام شده و وسایلی که در آشپزخانه وجود دارد، ضدعفونی شوند.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

یادتان نرود آلوده‌ترین نقاط آشپزخانه را تمیز کنید

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

تمیز کردن آلوده‌ترین نقاط آشپزخانه

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x