خدمات پرستاری و مراقبتی

قیمت پرستار کودک | نکات مهم برای استخدام پرستار کودک

امروزه استخدام پرستار کودک بسیار رایج شده است و والدینی که دارای مشغله زیاد می باشند، به دلیل اهمیت نگهداری از کودک، برای مراقبت از آنها، پرستار استخدام می کنند. اگر شما هم جزو افرادی هستید که برای کودک خود پرستار گرفته اید، باید دقت کنید که حتماً پرستاری قابل اطمینان، مسئول مراقبت از کودک شما باشد.

قیمت پرستار کودک چه قدر است؟

فاکتور های زیادی می‌تواند در هزینه نگهداری و مراقبت از کودک و یا قیمت پرستار تأثیر بگذرد. این هزینه معمولاً بر طبق تعرفه های خدمات پرستاری توسط شورای عالی خدمات درمانی و بیمه تعیین می شود و به مراکز مخصوص پرستاری ابلاغ می گردد. عوامل زیادی می تواند در قیمت پرستار کودک تأثیر گذار باشد که عبارتند از:

 1. تحصیلات و تجربه پرستار کودک
 2. زمان لازم برای نگهداری از کودک
 3. تعداد کودکان که باید پرستار از آنها نگهداری کند.
 4. وضعیت روحی و جسمانی کودک و داشتن بیماری های خاص که آیا کودک بیماری خاصی دارد یا خیر؟
 5. وظایف پرستار در منزل ( وظایفی مانند مراقب بودن یا آموزش دادن به کودک)

وظایف پرستار کودک چیست؟

اگر شما هم تصمیم گرفته اید که برای کودک خود پرستار استخدام کنید، باید ابتدا با وظایف او آشنا شوید. طبق نیاز و خواسته شما، می‌تواند وظایف پرستار کودک بعضی از موارد و گاهی تمام موارد زیر باشد:

 1. غذا دادن و توجه به تغذیه کودک با خوراکی های مقوی و سالم
 2. منظم و مرتب کردن اتاق کودک و فعالیت های لازم و بازی با کودک
 3. مراقبت صحیح و دادن دارو به کودک در هنگام شرایط خاص و وجود بیماری
 4. سرگرم کردن و بازی کردن با کودک و انجام فعالیت های آموزنده و سرگرم کننده متناسب با سن کودک
 5. محافظت کامل از کودک در مقابل تمام خطرات احتمالی در منزل و یا بیرون از منزل
 6. آشنا بودن به کمک های اولیه در شرایط اضطراری مانند احیای قلبی و ریوی

قیمت پرستار کودک

چگونه می توان پرستار کودک مناسب را انتخاب کرد؟

وقتی شما برای استخدام پرستار درخواست می دهید، ابتدا درخواست شما ثبت شده و شما می توانید به تمام مراکز و شرکت های خدمات پرستاری که در شهر شما وجود دارد به راحتی دسترسی پیدا کنید. طبق درخواستی که شما داده اید هزینه ها برآورد شده و پیشنهاد داده می شود.

چرا در منزل به پرستار کودک نیاز است؟

امروزه بیشتر پدر و مادرها در بیرون کار کرده و مشغله زیادی دارند به همین دلیل وجود یک پرستار در منزل ضروری است تا والدین بتوانند با خیال راحت، نگهداری و مراقبت از کودک خود را به پرستار بسپارند. شاغل بودن پدر و مادر باعث می شود که نتوانند تمام وقت خود را به کودک اختصاص بدهند و این نیاز به وجود پرستار را در منزل بیشتر می کند. کودکانی که در سنین زیر پنج سال هستند، شدیداً نیاز به مراقبت، سرگرمی و آموزش دارند و بهترین راه برای حل مشکل، استخدام پرستار بچه می باشد.

پرستاری شغلی است که نیاز به صبوری و گذشت فراوان دارد. نگهداری از کودک و مراقبت از او، در زمان های گذشته بر عهده مادر بود ولی کم کم با تغییر کردن شیوه های زندگی و حاضر شدن مادران در اجتماع و همچنین شاغل شدن آنها، باعث شد تا وظیفه مراقبت و نگهداری از کودکان به پرستار واگذار شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راه رفتن کودک برای اولین بار در چه زمانی اتفاق می افتد؟

آیا مراکز پرستاری مجوز دارند؟

قبل از اینکه به مراکز پرستاری مراجعه کنید باید از داشتن مجوز مرکز پرستاری اطمینان پیدا کنید، تا بتوانید با خیال راحت و با اطمینان خاطر، کودک خود را به پرستار معرفی شده توسط این مرکز، واگذار کنید.

در هنگام استخدام پرستار کودک به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

اگر تصمیم گرفتید که برای کودک خود پرستار بگیرید باید بدانید که این امر از اهمیت زیادی برخوردار است و باید بهترین پرستار را برای کودک انتخاب کنید. برای این منظور به موارد زیر توجه کنید:

 • قبل از اینکه به پرستار اعتماد کامل پیدا کنید، حتماً باید مدارک او را به طور کامل چک کنید.
 • پرستار باید بر طبق قوانین، دارای مجوز پرستاری باشد. به رفتار پرستار با کودک خود کاملاً توجه کنید،‌‌ کودکان هوش زیادی داشته و می توانند بهتر از ما و حتی سریعتر از ما بعضی مسائل را درک کنند.
 •  توجه کنید و ببینید که پرستار با کودک شما چه رفتاری دارد؟ رفتار خشن پرستار می تواند در تربیت کودک تأثیر منفی بگذارد و اعتماد به نفس او را بالا برده و یا پایین بیاورد و یا می تواند باعث افسردگی کودک شود.
 • در صورتی که کودک شما یک دنده و لجباز است، حتماً این موضوع را با پرستار در میان بگذارید تا با روش های مناسب با کودک رفتار کند.
 • به این نکته دقت کنید که پرستار، قرص روان اعصاب و یا داروهایی که می تواند در رفتار افراد اختلال به وجود بیاورد، مصرف نکند.
 •  متأهل بودن پرستار و یا مادر بودن او، می تواند باعث شود که پرستار حس مادرانه به کودک شما داشته و شرایط را بهتر درک کند.

والدین باید با پرستار چه رفتاری داشته باشد؟

توصیه می کنیم که وارد شدن شما به منزل، با خارج شدن پرستار همزمان نباشد. حتماً نیم ساعت قبل از اینکه پرستار از منزل خارج شود شما به منزل برگردید تا بتوانید رفتار پرستار را زیر نظر داشته باشید. اگر امکان در نظر گرفتن رفتار پرستار برای تان وجود ندارد، حتماً از فرزند خود در مورد برخورد و رفتار پرستار سوال کنید و توضیح بخواهید ولی گاهی ممکن است کودک هنوز زبان باز نکرده و قادر به بیان رفتار های پرستار نباشد، پس بهتر است خودتان پرستار را زیر نظر بگیرید.

هیچگاه از پرستار درخواست های نابجا نداشته باشید، مثلاً پرستار وظیفه دارد زمانی که پدر و مادر در منزل نیستند جای آنها را برای کودک پر کرده و وظایف آنها را انجام دهد ولی گاهی ممکن است شما تصور کنید که پرستار وظیفه دارد گردگیری کرده و یا پخت و پز انجام دهد، در صورتی که این تصور اشتباه است. شما باید برای رسیدگی به کارهای خانه، مستخدم بگیرید. اگر فرزند شما دارای بیماری خاصی می باشد و یا کند ذهن بوده و یا حتی ناتوانی جسمی دارد، این جزو شرایط ویژه محسوب شده و باید پرستار مخصوص برای او استخدام کنید.

نکات مهم برای مراقبت و نگهداری از کودک توسط پرستار

پرستار هنگام مراقبت از کودک، باید به موارد زیر توجه کند:

 • پرستار باید بتواند با کودک ارتباط بالایی برقرار کرده و کاملاً در مراقبت از او مسلط باشد.
 • پرستار باید با کودک بازی کرده و سرگرمی های آموزنده و مناسبی را برای او آماده کند.
 • مراقبت و نگهداری از کودک بسیار اهمیت داشته و پرستار باید با اصول روانشناسی کودک آشنا باشد.
 • پرستار باید محیطی شاد و آرامش بخش برای کودک شما آماده کند.
 • پرستار و مراقب کودک باید حتماً به مراقبت از کودکان علاقه داشته باشد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  اهمیت استفاده از خدمات پرستار بیمار

پرستار کودک بیمار چه وظایفی دارد؟

ممکن است کودک شما دچار بیماری شده باشد و تا زمانی که بهبود پیدا کند باید پرستار تمام وقت برای او استخدام کنید. بعضی از والدین مشغله های زیادی داشته و مراقبت از کودک بیمار را به پرستار واگذار می کنند‌ یکی از وظایف پرستار رسیدگی کردن به وضعیت جسمی کودک است و باید داروهای کودک به وسیله پرستار در زمان معینی داده شود. چک کردن علائمی مانند تب، یکی دیگر از وظایف پرستار کودک بیمار است. موارد دیگری که باید پرستار برای کودک بیمار انجام دهد عبارتند از:

۱- پرستار کودک بیمار، محیط و وسایل زندگی کودک را باید ضدعفونی و تمیز کند.

یکی دیگر از وظایف مهم پرستار کودک بیمار این است که محیط زندگی و وسایل کودک را کاملاً ضدعفونی کرده و آنها را تمیز نگه دارد. مانند شستشوی مداوم دست کودک، تمیز کردن سطل زباله در اتاق کودک، تهویه مناسب برای اتاق کودک بیمار، تمیز کردن و ضدعفونی لباس کودک و تمیز نگه داشتن وسایل و اسباب بازی هایی که کودک با آن سر و کار دارد.

۲- پرستار کودک بیمار، باید قوی و سالم باشد.

پرستاری که برای کودک بیمار استخدام می‌کنید نباید ضعیف و بیمار باشد زیرا در غیر این صورت نمی تواند به خوبی از کودک بیمار پرستاری کند. پرستار کودک به دلیل ارتباط مستقیم با کودک بیمار، باید برای جلوگیری از مبتلا شدن به بیماری نکات مهمی را رعایت کند. پرستار باید دقت داشته باشد تا به طور مستقیم با دهان، بینی و چشم بیمار ارتباط نداشته باشد. برای جلوگیری از سرایت کردن بیماری، حتماً باید از ماسک استفاده کند.

۳- در هنگام ضدعفونی و نظافت وسایل، پرستار باید از دستکش استفاده کند.

فردی که پرستار کودک بیمار است، بهتر است هر شب آب نمک قرقره کند تا حلق و گلوی او ضدعفونی شود و خطر مبتلا شدن به بیماری کمتر باشد. پرستار کودک بیمار، باید به توصیه والدین گوش کند و به تمام مواردی که والدین از او می خواهند، عمل کند و مراقبت های لازم را به کار بگیرد‌. پرستار باید بداند چه وظایفی دارد، تا بدون کم و کاست از کودک بیمار مراقبت کند. هر چند وقت یکبار حتماً باید پرستار و والدین با یکدیگر ملاقات کنند. در هنگامی که پرستار از کودک مراقبت می کند، باید دقت داشته باشد که به جز داروهایی که پزشک برای کودک تجویز کرده به هیچ وجه از داروی دیگری استفاده نکند و بدون نظارت والدین داروی اضافی به کودک ندهد.

قیمت پرستار کودک

۴- بازی ها و سرگرمی های کودک باید با نظارت پرستار باشد.

کودک بیمار حتماً باید در دورانی که بیمار است، سرگرمی هایی داشته باشد تا دچار افسردگی نشود. پرستار وظیفه دارد سرگرمی و بازی هایی را برای کودک بیمار فراهم کند که علاوه بر اینکه کودک را سرگرم و شاد می کند در عین حال، انرژی کودک را هم نگیرد. بازی باید طوری باشد که هم مفرح بوده و هم فعالیت فیزیکی زیادی نداشته باشد.

 

 

قیمت پرستار کودک

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نکات مهم برای استخدام پرستار کودک

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا